Najczęściej wyszukiwane:
PSD2 - otwarta bankowość

Otwarta bankowość

Poznaj nowe możliwości bankowości internetowej
i mobilnej

Pełen obraz Twoich finansów


Dzięki otwartej bankowości, czyli Santander open już za chwilę będziesz miał dostęp do swoich kont z różnych banków w Santander internet i mobile
 

Co zmieni się dla Ciebie?

 

 • Usługa dostępu do informacji o rachunku
  (AIS ang. Account Information Service)

  Będziesz mógł zobaczyć swoje rachunki płatnicze w jednym miejscu, co ułatwi Ci kontrolowanie Twoich finansów. Sprawdzisz saldo oraz historię transakcji swoich kont złotowych, walutowych, oszczędnościowych oraz rachunków kart kredytowych.

 • Usługa inicjowania płatności
  (PIS ang. Payment Initiation Service)

  Gdy Twoje rachunki będą już dodane do bankowości internetowej i mobilnej, będziesz mógł wysłać przelew z dowolnego widocznego rachunku.

 • Usługa potwierdzania dostępności
  na rachunku płatniczym kwoty niezbędnej
  do wykonania transakcji płatniczej

  CAF (ang. Confirmation on the Availability of Funds)

  Gdy będziesz chciał wykonać transakcję płatniczą, np. zrobić przelew, korzystając z systemu informatycznego podmiotu trzeciego, bank w którym masz konto potwierdzi, czy jest na nim wystarczająca suma pieniędzy do pokrycia kwoty transakcji i przekaże informacje do TPP, czyli podmiotu trzeciego (ang. Third Party Providers). Potwierdzenie polega na udzieleniu prostej odpowiedzi „tak” lub „nie” i nie obejmuje podania salda rachunku.

Czy to jest dla Ciebie bezpieczne?

otwarta bankowość

Dane o Twoich rachunkach płatniczych zostaną udostępnione tylko za Twoją zgodą. To Ty zdecydujesz, kiedy i komu przekażesz informacje o swoich finansach.

Pamiętaj, że wcześniej wydane zgody zawsze możesz odwołać.

Dodatkowo, zgodnie z dyrektywą PSD2 wprowadziliśmy silne uwierzytelnianie klienta (SCA ang. Strong Customer Authentication), co wpływa na zwiększenie zabezpieczenia bankowości internetowej i mobilnej.

Logowanie do Santander internet i mobile musisz potwierdzić smsKodem, tokenem lub mobilnym podpisem. Możesz też dodać komputer, telefon i tablet do urządzeń zaufanych, żeby logować się wygodniej.

Co warto wiedzieć?

 • Podgląd sald i historii transakcji Twoich rachunków w jednym miejscu nie wiąże się z dodatkowymi opłatami.

 • Nie zrobimy nic bez Ciebie i Twojej zgody.

 • Dane między bankami i podmiotami zewnętrznymi przekazujemy w bezpieczny sposób przez specjalnie zbudowany system wymiany informacji.

 • Swoją zgodę na przekazywanie danych o kontach w każdej chwili będziesz mógł odwołać.

Warto wiedzieć

 • Otwarta bankowość

  To nowy standard usług płatniczych. Zgodnie z dyrektywą PSD2 banki muszą zapewnić dostęp do rachunków płatniczych swoich klientów, które są dostępne online, zewnętrznym podmiotom np. innym bankom, instytucjom płatniczym (tzw. TPP - Third Party Providers). Dzięki temu możesz zyskać podgląd wszystkich finansów w jednym miejscu, takim, z którego będziesz chciał korzystać. Oczywiście nic się nie zadzieje bez Twojej zgody.


  Zobacz więcej

 • Dyrektywa PSD2

  PSD2 (ang. Payment Services Directive) to dyrektywa unijna z 25 listopada 2015 r. o usługach płatniczych w ramach rynku wewnętrznego. Jej celem jest ujednolicenie i uporządkowanie zasad funkcjonowania rynku usług płatniczych, na którym działają m.in. banki oraz instytucje płatnicze.

  Wdrożenie dyrektywy PSD2 do polskiego prawa zmieniło obowiązującą wcześniej ustawę o usługach płatniczych.


  Zobacz więcej

 • Santander open

  To nowa funkcja, z której już wkrótce będziesz mógł skorzystać w naszym banku Powstaje dzięki koncepcji otwartej bankowości w ramach dyrektywy PSD2.

  Zobacz więcej

Informacje dla TPP

TPP

Interesujesz się Platformą API dla podmiotów trzecich?
 

Więcej


 

Dowiedz się więcej

O bankowości piszemy prosto. Zaczerpnij dawkę inspirującej wiedzy z naszego poradnika finansowego