W 2022 r. niemal co trzeci Polak planuje spędzić urlop za granicą.1 Taki wyjazd wiąże się z koniecznością wymiany waluty. Wakacyjne wydatki dla wielu osób zaczynają się więc jeszcze przed opuszczeniem kraju, podczas wizyty w kantorze. Niektórzy urlopowicze nie są ponadto pewni, czy zabierają wystarczającą ilość gotówki oraz przejmują się kosztami ewentualnej wymiany pieniędzy w zagranicznych kantorach. Wszystkie te problemy może rozwiązać dostęp do konta walutowego, karty i internetowego kantoru.

Wakacje za granicą: dlaczego warto założyć konto walutowe?

Pandemia koronawirusa sparaliżowała branżę turystyczną na długi czas. Polacy jednak tęsknili za zagranicznymi wakacjami i postanowili ponownie zwiedzać świat tak szybko, jak to tylko możliwe. Sezon urlopowy w 2022 r. jest pierwszym, w którym kraje europejskie postanowiły znieść większość restrykcji, przez co biura podroży rozpoczęły pracę pełną parą. To jednak koniec dobrych wiadomości dla urlopowiczów.

Pandemia oraz rosnąca inflacja spowodowały, że ceny biletów, hoteli i zorganizowanych wycieczek poszybowały. Z tego powodu coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: jak oszczędzać na wakacjach? Jednym z coraz bardziej popularnych pomysłów jest unikanie opłat za wymianę walut. W tym celu warto dowiedzieć się, czym są karta wielowalutowa i konto walutowe w Santander Bank Polska.

Jak działa konto walutowe i karta wielowalutowa?

Konto24 walutowe możesz otworzyć w jednej z trzech walut: EUR, USD lub GBP (w oddziale czy przez Santander internet również w CHF). Z kontem w walucie łączysz swoją kartę do podstawowego rachunku w PLN (karta Dopasowana lub Visa Select) albo zamawiasz kartę walutową (Mastercard walutowa).

Załóżmy, że wybierasz się na wakacje do Włoch. Przed wyjazdem zasilasz konto EUR, a na miejscu płacisz kartą z opcją wielowalutową. Wszystkie płatności pobierane są w pierwszej kolejności z konta EUR – bez przeliczania walut, bez prowizji. Jeśli na koncie walutowym nie masz wystarczająco dużo pieniędzy, wtedy płatności są pobierane z konta złotówkowego z przewalutowaniem.

Podobnie wygląda pobieranie gotówki z bankomatu ATM za granicą czy zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. Posiadanie konta i karty wielowalutowej po prostu się opłaca!

Jak działa kantor internetowy i jak wymieniać walutę online?

Pójdźmy o krok dalej. Załóżmy, że przebywasz na wspomnianych wakacjach we Włoszech, zaglądasz do aplikacji Santander mobile i widzisz, że na koncie EUR kończą Ci się pieniądze. Taka sytuacja nie stanowi żadnego problemu, jeśli wiesz, jak działa kantor internetowy.

Kantor Santander jest dostępny w trybie 24/7, więc zawsze masz go w zasięgu ręki: w Santander internet oraz Santander mobile. Najważniejsze jest jednak to, że bardzo często oferuje wymianę walut po korzystniejszych kursach niż kantory stacjonarne. To kolejna oszczędność na wakacjach! Wymień złotówki na euro, które zasilą Twoje konto walutowe i dalej ciesz się tańszymi wakacjami.

Dlaczego konto walutowe i kantor internetowy są przydatne na wakacjach?

Konto walutowe, karta wielowalutowa i internetowy kantor umożliwiający wymianę walut online to przede wszystkim ogromna wygoda. Możesz dokupić brakującą walutę, leżąc na leżaku – bez nerwowego szukania najbliższego bankomatu lub stacjonarnego kantoru. Unikasz też niekorzystnego przewalutowania i prowizji za wymianę – możesz więc pozwolić sobie na dodatkowe wakacyjne zakupy, albo po prostu ograniczasz wydatki.

Kantor internetowy i karta wielowalutowa to też o wiele bezpieczniejszy wybór niż wymiana gotówki w lokalnych kantorach.

Oszustwa w lokalnych kantorach, których możesz uniknąć dzięki internetowemu kantorowi i karcie walutowej

Wymiana walut w kantorze internetowym daje Ci gwarancję, że transakcja jest uczciwa. W przypadku tradycyjnych kantorów nie zawsze ma się taką pewność. Jednym z popularniejszych oszustw jest wymiana waluty po innym (oczywiście mniej korzystnym dla klienta) kursie niż ten prezentowany w witrynie kantoru. W przypadku wyświetlaczy elektronicznych kurs „nagle się zmienia” w momencie, gdy turysta stoi już przy okienku.

W niektórych krajach właściciele kantorów opracowali do mistrzostwa tricki przy przeliczaniu wręczonej im gotówki. Kilka banknotów niezauważalnie upuszczają na podłogę, w związku z czym kwota do wymiany jest mniejsza. Gdy zdziwiony klient upomina się o swoje prawa, sam może przeliczyć wręczony wcześniej, jednak uszczuplony plik banknotów, by przekonał się, „że wcześniej się pomylił”.

Trzeba pamiętać też, że kantor internetowy chroni przed wymianą gotówki na fałszywą lub mniej wartą. Na przykład do niedawna na Kubie używano dwóch walut – mniej wartej, niewymienialnej „narodowej” oraz waluty wymienialnej. Banknoty były do siebie łudząco podobne. W kantorach często próbowano wręczać niezorientowanym turystom walutę mniej wartą. Jak więc widać, fantazja oszustów nie zna granic, dlatego warto samemu zadbać o wymianę walut z Santander Bank Polska!

Pobierz aplikację Santander mobile

W zależności od tego, jaki masz smartfon, wybierz odpowiedni sklep i pobierz aplikację.

Ocena 4.7 w Google Play

Ocena 4.5 w App Store

A może dawka nowych informacji?

Sprawdź artykuły przygotowane specjalnie dla Ciebie

1https://pollster.pl/case_study/polacy_na_wakacjach z dn. 01.06.2022 r.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi opisu oferty banku. Bank nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie informacji zawartych w tym materiale.

Szczegóły oferty, informacje o opłatach, prowizjach i oprocentowaniu dostępne są w placówkach banku oraz na: santander.pl. Infolinia: 1 9999 – opłata za połączenie zgodna z taryfą danego operatora.

Korzystanie z Kantoru Santander w usługach bankowości elektronicznej Santander internet/mobile dostępne jest dla klientów, którzy zawarli z bankiem umowę Santander online.

  • Słowniczek pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych

    Wyjaśnienia pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym objętych tym materiałem znajdziesz na: santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.

    • Konto24 walutowe, konto walutowe jest rachunkiem płatniczym.
    • Aplikacja Santander mobile, Santander internet, bankowość internetowa to usługa bankowości elektronicznej.