Szukaj na stronie

Picasso – wystawa dzieł artysty w Muzeum Narodowym w Warszawie

12 października 2023

Jesteśmy mecenasem wyjątkowej, czasowej wystawy „Picasso”, którą można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Warszawie od 12 października 2023 r. do 14 stycznia 2024 r. Okazja jest szczególna, bo w tym roku przypada 50. rocznica śmierci tego słynnego hiszpańskiego artysty, a Hiszpania objęła Prezydencję Rady Unii Europejskiej.

© Succession Picasso 2023. Litografia z kolekcji MNW „Kobieta w fotelu nr 1” (1948) przedstawiająca partnerkę Picassa, Françoise Gilot, zasiadającą w fotelu w góralskim kożuchu, który ten zakupił dla niej w krakowskich Sukiennicach.

Jakie dzieła można zobaczyć na wystawie

 Będzie to opowieść o półwieczu twórczości Pabla Picassa – od eleganckiego klasycyzmu w latach 20. XX wieku, po swobodną i surową ekspresję w ostatnich latach życia artysty. Zwiedzającym będą mogli lepiej poznać twórczość i ewolucję artystyczną Picassa. To niepowtarzalna okazja, by obejrzeć ponad 120 jego prac: grafik, ceramiki i ilustracji książkowych. Większość będzie prezentowana w Warszawie po raz pierwszy i pochodzi z kolekcji Museo Casa Natal Picasso (dosł. Muzeum Dom Narodzin Picassa) w Maladze. Dodatkowo towarzyszyć im będą wybrane dzieła artysty ze zbiorów MNW.

Jak będzie wyglądać wystawa

Wystawa zapewni różnorodność stylów, barw i emocji. Ekspozycję podzielono na cztery sekcje.

  • Pierwsza przybliży refleksję artysty na temat piękna.
  • Druga koncentruje się wokół jego fascynacji postaciami mitologicznymi, zwłaszcza figurami faunów i centaurów (w których upatrywać można alter ego twórcy).
  • W sekcji trzeciej będzie można obejrzeć szeroki wybór prac wykonanych w technice ceramiki, będących niezwykłym świadectwem innowacyjności i pasji Picassa.
  • Ostatnia część wystawy jest poświęcona polonikom w twórczości artysty, pochodzącym w znacznej mierze z unikatowej kolekcji dzieł Picassa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Wiele z nich zostało podarowanych Muzeum przez samego artystę.

Więcej o wystawie

Prezentacji dzieł Picassa towarzyszy bogaty program edukacyjno-kulturalny i ilustrowany katalog.

Wystawa będzie czynna od 12 października 2023 r. do 14 stycznia 2024 r. Bilety można kupić w kasie Muzeum lub online

Kuratorzy wystawy:

Mario Virgilio Montañez Arroyo (Museo Casa Natal Picasso)

Anna Manicka (Muzeum Narodowe w Warszawie).

Szczegóły na stronie.