Przerwa 15/16 czerwca Rozwijamy naszą bankowość, dlatego potrzebujemy przerwy. Do 6:30 bankowość internetowa i aplikacja mobilna będą niedostępne. Nadal możesz płacić kartą i wypłacać gotówkę z naszych bankomatów. Przepraszamy za utrudnienia!

Szukaj na stronie

Oszczędności czy inwestycje? Z nami nie musisz wybierać

30 października 2023

Na naszą przyszłość pracujemy całe życie. Niezależnie od momentu, w którym jesteśmy, warto ją zabezpieczyć - dobrze zarządzać finansami. Możesz oszczędzać, inwestować, wyrabiać w sobie dobre nawyki na co dzień. Ale co wybrać dla siebie? Sprawdź nasze podpowiedzi.

Gdy myślimy o przyszłości, każdy przyznaje, że warto mieć bufor finansowy na niespodziewane sytuacje, nasze plany czy po prostu jako zabezpieczenie przyszłości. Jednak w czasach, gdy wydajemy coraz więcej, trudno wygospodarować nawet małe kwoty. Jeśli chcemy myśleć o dobrym zabezpieczeniu naszej przyszłości, pamiętajmy o tych zasadach.

  • Duże kwoty oszczędności możemy uzbierać przez niewielkie systematyczne oszczędności w dłuższym czasie.
  • Aby oszczędzanie było efektywne i nie obciążało zbytnio naszego budżetu, warto dopasować metody oszczędzania do swoich możliwości, dochodów i indywidualnej sytuacji.
  • Oszczędzanie to nie tylko konkretna kwota na lokacie czy koncie oszczędnościowym. To także wiele codziennych czynności np. zakręcanie wody podczas mycia zębów, które powodują, że wydajemy mniej.
  • Zabezpieczenie przyszłości to także inwestycje, choć wiążą się one z ryzykiem.

Zatem co stoi na przeszkodzie, aby zacząć? Najczęściej to, że mamy wiele możliwości, ale brakuje nam czasu, aby poznać je wszystkie. Nie mamy też doświadczenia i nie wiemy, które rozwiązanie przyniesie nam takie efekty, na które liczymy.

Dlatego, aby ułatwić Wam to zadanie, zebraliśmy w jednym miejscu nasze rozwiązania, jak oszczędzać i inwestować swoje pieniądze. Podpowiedzi podzieliliśmy na 4 etapy życia.

Dorastanie

W tej sekcji przedstawiliśmy rodzicom lub dziadkom jak skutecznie edukować dzieci do 12 roku życia w zakresie finansów i oszczędności. Znajdziecie tu gry edukacyjne, grafiki, które zainspirują Was do oszczędzania razem z dziećmi. Przeczytacie też artykuły o tym „Kiedy i jak mówić dzieciom o pieniądzach”, czy „Po co dzieciom wiedza ekonomiczna”. Edukację finansową warto zacząć jak najwcześniej.

Pierwsze decyzje

To część dla tych, którzy podjęli już decyzję, że chcą oszczędzać, ale nie do końca wiedzą, jak się za to zabrać. Niezależnie od wieku możemy analizować swoje wydatki w konkretnym czasie. Wsparciem będą np. miesięczne karty budżetu.

Oszczędzać można na wiele sposobów, ale najważniejsze to dopasować metody oszczędzania do siebie. A jeśli masz już zgromadzoną sumę pieniędzy, możesz od razu wpłacić ją na Lokatę dla Ciebie na 5% (oprocentowanie stałe w skali roku, na 3 miesiące, do 50 tys. zł) lub pomyśleć o zainwestowaniu tej kwoty np. w fundusze inwestycyjne. Zobacz, co wybierzesz dla siebie.

Pełnia życia

Gdy mówimy o oszczędnościach, to najczęściej mamy na myśli konkretne kwoty pieniędzy. Ale oszczędności możemy uzyskać także w inny, nieoczywisty sposób. Możemy np. płacić mniej opłat bankowych czy otrzymywać zwroty. Oszczędzać możemy też na prądzie, na wodzie, na wakacjach, a nawet podczas jazdy samochodem. Wszystkie te podpowiedzi, znajdziesz tu.

Na emeryturze

Mówi się, że o emeryturze trzeba myśleć, gdy jesteśmy młodzi lub w sile wieku. Im wcześniej pomyślimy o długoterminowym oszczędzaniu, tym mamy większa szansę, aby zabezpieczyć siebie i bliskich. Przeczytaj, jak się do tego zabrać.