Zmieniamy nasze karty na pionowe i ekologiczne

1 lipca 2021

Od 1 lipca rozpoczniemy wydawanie nowych kart. Zmieni się nie tylko wizerunek – lecz także ich  układ – pionowy. Bardzo ważną zmianą jest też to, że będziemy je produkować z plastiku pochodzącego w 85% z recyklingu. To duża zmiana dla klientów, ale także dla ochrony środowiska.

Już od wielu lat nasz bank wspiera i aktywnie uczestniczy w inicjatywach na rzecz odpowiedzialnego prowadzenia biznesu. Tym razem w ramach całej Grupy Santander robimy krok w kierunku ochrony naszej planety. Chcemy ponownie wykorzystywać plastik do produkcji naszych kart. Dzięki takiej zmianie, plastik, który zaśmiecałby świat, będzie przetworzony i wykorzystany do produkcji naszych kart.

 Jednocześnie ujednolicamy wizerunki kart płatniczych:

  • Karty będą miały inne wizerunki niż dotychczas, jednolite we wszystkich krajach Europy, w których działa Grupa Santander. Zmieni się też to, że numer karty, dane klienta, data ważności będą na rewersie karty. Umieszczanie danych na rewersie karty jest zgodne z wymogami organizacji płatniczych i trendami rynkowymi.
  • Dodatkowo na jednym z boków pojawi się wycięcie, które ułatwi klientom z niepełnosprawnością wzroku prawidłowo korzystać z karty w sklepach lub w bankomacie.

Wymiana kart na wersję ekologiczną będzie rozłożona w czasie. Od 1 lipca nowe karty otrzymają klienci, którzy otworzyli konto lub ich karty straciły ważność. Dzięki temu unikniemy masowego wyrzucania kart posiadanych przez naszych klientów, a zmiana nastąpi stopniowo.

Jako pierwszą wymienimy debetową kartę Dopasowaną, organizacji VISA. Karty Mastercard będą dostępne w późniejszym etapie.

Klienci zobaczą zmieniony design kart także w Santander internet oraz w portfelach cyfrowych. W aplikacji mobilnej nowy wzór kart pojawi się w późniejszym terminie.

Do 2025 r. wszystkie karty debetowe i kredytowe wydawane w Europie przez Grupę Santander, m.in. w Polsce, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, wykonane będą z PCW pochodzącego z recyclingu oraz z PLA na bazie kukurydzy. Pozwoli to zaoszczędzić ponad 1000 ton dwutlenku węgla rocznie – to tyle, ile przez rok wytwarza 1000 gospodarstw domowych. Natomiast zużycie plastiku zostanie ograniczone o 60 ton rocznie.

Wprowadzenie tych zmian to nadzieja na zastopowanie dalszego zaśmiecania planety. To nasz wkład w przyszłość i dbałość o naturę dla nas i przyszłych pokoleń.