Szukaj na stronie

Dostałeś maila z informacją o zmianach dotyczących PSD2? Bądź czujny. To może być phishing!

31 stycznia 2020

Jeśli otrzymasz lub już otrzymałeś wiadomość z informacją o zmianach dotyczących PSD2 – bądź czujny. Ale jeśli w treści jest prośba o aktualizację danych karty, to może być atak.

 

Jak rozpoznać zagrożenie

Przestępcy wysyłają fałszywe maile, w których piszą:

 

Na pierwszy rzut oka adres strony wygląda na poprawny, ale tak nie jest. Po najechaniu na link pojawia się inna strona i nie jest to centrum24.pl.  Atak przebiega w 3 krokach.

 

Krok 1 – wpisanie loginu

 

Krok 2 – wpisanie hasła

 

Krok 3 – wpisanie danych karty

 

 

W ten sposób przestępcy próbują wyłudzić poufne dane. Tym razem skupiają się na danych kart płatniczych, ale informacje, które pozyskują, mogą być wykorzystane do innych celów.

 

Jak się chronić

  • uważnie czytaj treść maila (w tym przypadku, i w innych często też, pojawiają się literówki a cały komunikat to jedno długie zdanie – to powinno zwiększyć Twoją czujność)
  • nie klikaj w linki w wiadomościach od nieznanego nadawcy  (zwróć szczególną uwagę na to, jak zbudowany jest adres e-mail nadawcy, przestępcy często prowadzą „grę słów”)
  • zanim wpiszesz login i hasło upewnij się, że strona na której się znajdujesz jest właściwą stroną banku (jak to sprawdzić znajdziesz tutaj Uruchomi się w nowym oknie)
  • jeżeli coś Cię zaniepokoi skontaktuj się z nami, zawsze chętnie doradzimy!