2 października wyłączymy dotychczasową aplikację. Pobierz nową Santander mobile

Szukaj na stronie

Przypominamy o fałszywych linkach w wiadomościach

19 października 2020

Cyberprzestępstwa najczęściej zaczynają się od fałszywego linku. Możesz go dostać w wiadomości e-mail lub sms.

Scenariuszy jest wiele, ale każdy zaczyna się od socjotechniki.  

Przestępcy wiedzą, że jeśli chcą wyłudzić dane do logowania, czy bezpośrednio pieniądze muszą skupić się na trzech czynnikach: sytuacji, emocjach i czasie. Dlatego kampanie phishingowe przygotowywane są ze staranną analizą aktualnych trendów, czy nowości. Np. 

„Prośba o dopłatę do przesyłki…” zakupy online stały się codziennością w życiu konsumentów i nikogo nie dziwią smsy lub e-maile od firm kurierskich. Z perspektywy przestępcy jest to dobry scenariusz na uśpienie czujności odbiorcy takiej wiadomości. 

„Zainwestuj w xxx, a my zajmiemy się resztą. Zyskasz 5 razy więcej…” okazja, której nie możesz przegapić, łatwy i szybki zarobek – to słowa klucze, które powodują chęć sprawdzenia, o co chodzi, a dalej przestępcy zajmą się wszystkim. Jest to szczególnie niebezpieczny scenariusz, dla osób, które mają niepewną sytuację finansową i pod wpływem chęci jej poprawy niestety wierzą w tzw. super okazje.

„Zabezpiecz się przed…” dalsza treść wiadomości ma wiele możliwości i zazwyczaj odnosi się do aktualnych wydarzeń w kraju albo w określonych grupach społecznych. To są wszelkie nowości, które pojawiają się na rynku, a przestępcy sprytnie chcą je wykorzystać głównie ze względu na jeszcze niewielką wiedzę na dany temat. Tutaj liczy się czas, nie może być przypadkowy i tego typu scenariusze prawdopodobnie mają dużo wspólnego z czymś szeroko promowanym. 

 

Jak bronić się przed manipulacją 

Przede wszystkim stosuj zasadę ograniczonego zaufania i czytaj dokładnie treść (razem z nazwą nadawcy i adresem linków) wiadomości, które dostajesz. Dodatkowo:

  • Pamiętaj, że nigdy nie poprosimy Cię o zalogowanie się do bankowości lub podanie danych kart poprzez link wysłany SMSem, lub e-mailem.
  • Zanim wpiszesz login i hasło, upewnij się, że strona, na której się znajdujesz, jest właściwą stroną banku (jak to sprawdzić znajdziesz tutaj). Jednocześnie przypominamy, że bankowe strony do logowania to:

✔ centrum24.pl

✔ ibiznes24.pl

 

Jeżeli coś Cię zaniepokoi, skontaktuj się z nami, zawsze chętnie doradzimy.