Szukaj na stronie

Jak zacząć „przygodę” z inwestowaniem

22 października 2020

Masz odłożoną pewną sumę pieniędzy i chcesz zacząć inwestować? Przedstawimy Ci kilka zasad, które warto zastosować przed wyborem konkretnych rozwiązań inwestycyjnych.

Pomnażanie kapitału to niesamowite uczucie i osobisty sukces w przypadku, gdy uda nam się zrealizować zysk. Jednak oznacza to również konieczność podejmowania właściwych decyzji inwestycyjnych, często związanych z ryzykiem. Nie chodzi tutaj tylko o decyzje związane z tym, jak pomnożyć majątek, lecz także, jak zabezpieczyć go przed utratą wartości.

Dlaczego zarządzanie majątkiem jest ważne
Zarządzanie majątkiem nie jest prostą sprawą. Znamy historie osób, które po wygraniu ogromnych sum pieniędzy w grach losowych w niedługim czasie wracają do swojego poprzedniego statusu majątkowego lub nawet spędzają resztę życia w jeszcze większej biedzie niż przed wysłaniem szczęśliwego losu. Tego typu sytuacje najlepiej obrazują, jak ważne jest świadome i rozważne podejście do finansów. Oczywiście nie każdy rodzi się z umiejętnością zarządzania majątkiem, lecz – na szczęście – możesz się tego nauczyć.

Jak przygotować się do inwestowania
Przed rozpoczęciem swojej „przygody” z inwestowaniem, musisz się przygotować. Zobacz, jak możesz to zrobić.

Uruchomi się w nowym oknie

Co jeszcze warto wiedzieć
Jeden z najbardziej znanych i najbogatszych inwestorów na świecie, Warren Buffett, powiedział kiedyś: „Ryzykujesz wtedy, gdy po prostu nie wiesz, co robisz”. Zapewne miał na myśli to, że aby inwestować skutecznie, należy być świadomym, czego można się spodziewać. Musisz wiedzieć, jak postąpić z inwestycją w czasie rynku Byka – gdy na rynkach przeważają wzrosty, oraz w czasie rynku Niedźwiedzia – gdy dominują spadki.
Jednym z największych wrogów inwestycji jest inflacja, która powoduje, że zarobione dzisiaj 100 złotych jutro może być warte już tylko 80 zł. Inaczej mówiąc – pieniądze, których w ogóle nie zainwestujesz, również potencjalnie mogą tracić na wartości.

Dlaczego trzeba być cierpliwym
Inwestowanie można porównać do maratonu – jest to proces długotrwały. Im lepiej rozłożysz siły, tym lepszy możesz osiągnąć rezultat. Weź pod uwagę, że nawet sam Warren Buffett w swojej historii z inwestowaniem nie ustrzegł się strat. Na rynku strata jest czymś normalnym, bez strat nie ma nauki inwestowania i nie ma zysków. Chodzi raczej o to, aby starać się ją minimalizować oraz tak zbudować portfel inwestycyjny, aby przygotować się na możliwe scenariusze.