Szukaj na stronie

Gwarantowany Kredyt Mieszkaniowy zmienił się w Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy (RKM)

2 maja 2023

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy to rozwiązanie dla tych, którzy chcą kupić pierwsze mieszkanie lub planują zakup nowego mieszkania (rodziny z co najmniej dwójką dzieci).

Co to jest

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy to rozwiązanie dla tych, którzy chcą kupić pierwsze mieszkanie lub planują zakup nowego mieszkania (rodziny z co najmniej dwójką dzieci). Program RKM umożliwia otrzymanie kredytu  bez  wkładu własnego, który jest niezbędny do standardowego kredytu hipotecznego. Dodatkowo osoby, które spełnią warunki wskazane w ustawie, mogą skorzystać ze spłaty rodzinnej. Umożliwia ona wcześniejszą spłatę kapitału, jeśli w okresie kredytowania, rodzina powiększy się o kolejne dziecko. Taka możliwość jest dostępna także dla tych kredytobiorców, którzy mają wkład własny (20% lub nawet 30%)

Główne zmiany w Rodzinnym Kredycie Mieszkaniowym to:

  • wyższe limity cen nieruchomości finansowanych kredytem,
  • możliwość skorzystania ze spłaty rodzinnej przez osoby, które mają wkład własny,
  • cele, na które można przeznaczyć kredyt.

Dla kogo

RKM jest dostępny dla osób bez wkładu własnego oraz tych, których wkład wynosi do 200 tys. i nie przekracza 20% przy zmiennej stopie procentowej oraz 30% przy okresowo stałej stopie procentowej. Kredytobiorcy, którzy spełnią warunki opisane w ustawie - po powiększeniu się rodziny, będą mogli również skorzystać z dofinansowania spłaty zobowiązania przez BGK. Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy mogą otrzymać single, pary, małżeństwa, a także rodziny z dziećmi - o ile nie posiadają innych nieruchomości. Jeśli wkładem własnym jest wyłącznie działka budowlana, to suma wkładu oraz kredytu nie może przekroczyć 1 mln zł.

Na jaki cel

Kredyt można przeznaczyć na:

  • zakup mieszkania lub domu,
  • remont i wykończenie kupionego lokalu,
  • zakup działki i budowę domu lub
  • nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do nieruchomości.

Program RKM wprowadza również zmiany zasad spłaty rodzinnej - dodatkowym warunkiem jest brak ogłoszenia upadłości przez kredytobiorcę oraz brak nadpłaty kredytu w kwocie przewyższającej część objętą gwarancją BGK, w terminie 3 lat od daty zawarcia umowy. Po spełnieniu wszystkich warunków BGK jednorazowo spłaci część RKM - w kwocie 20 tys. zł w przypadku narodzin drugiego dziecka oraz 60 tys. zł przy trzecim lub kolejnym dziecku.

Szczegółowe zasady i warunki udzielenia Rodzinnego Kredytu Mieszkaniowego wynikają z ustawy z dnia 1 października 2021 r. o rodzinnym kredycie mieszkaniowym (z późn. zm.).

Decyzja kredytowa uzależniona jest od wyniku indywidualnego badania zdolności kredytowej oraz oceny ryzyka kredytowego dokonanego przez Santander Bank Polska S.A.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla kredytu mieszkaniowego z okresowo stałym oprocentowaniem, zabezpieczonego hipoteką wynosi 9,10%.