Szukaj na stronie
Bezpieczeństwo

Kiedy aplikacja mobilna może być fałszywa

30 czerwca 2020

Fałszywe aplikacje, które możesz znaleźć w internecie, nie są nowością. W ostatnim czasie właśnie ten trend jest coraz częściej wykorzystywany przez przestępców.

Dlatego ostrzegamy, nie daj się oszukać

Wiadomości SMS i e-mail mogą nakłaniać do pobrania fałszywych aplikacji – ich instalacja powoduje zainfekowanie telefonu złośliwym oprogramowaniem np. Cerberus lub Anubis. Podczas instalacji taka aplikacja prosi o nadanie uprawnień „ułatwienia dostępu” lub administratora urządzenia. Ma to na celu przejęcie jak największej kontroli nad urządzeniem. Następnie wirus wykrada dane do logowania do bankowości mobilnej lub dane Twoich kart. 


Ważne: Fałszywe aplikacje nie zawsze podszywają się pod bankowość mobilną, mogą dotyczyć gier lub narzędzi na telefon. Przestępcy mają jeden cel – zainfekowanie urządzenia. 

 

Przy pobieraniu aplikacji ze sklepu pamiętaj o zachowaniu poniższych zasad bezpieczeństwa:

  • Nie instaluj aplikacji z linków nadesłanych SMS-em, poprzez komunikatory czy też pocztę elektroniczną.
  • Jeśli już zainstalujesz aplikację, przyjrzyj się wymaganym przez nią uprawnieniom.
  • Uważaj na programy, które chcą pobierać pliki z nieznanych źródeł – pobieraj tylko z zaufanych sklepów.
  • Jeśli zaniepokoi Cię chociaż jeden szczegół, nie instaluj danej aplikacji.  Jeśli jednak to zrobisz, jak najszybciej ją odinstaluj i niezwłocznie skontaktuj się z bankiem.
  • Regularnie weryfikuj listę zainstalowanych aplikacji w ustawieniach telefonu i usuwaj te, których nie znasz - fałszywe aplikacje często działają „w tle”.

Dodatkowo zalecaną ochroną jest włączenie funkcji Play Protect oraz niezezwalanie na instalację aplikacji z nieznanych źródeł.