Szukaj na stronie
Ilustracja dziewczynki z dużym secem w dłoniach
Ubezpieczenie życia i zdrowia

Zadbaj o siebie i swoich bliskich

Samodzielny nastolatek na wakacjach

W życiu każdego nastolatka przychodzi taki czas, gdy woli wyjechać na wakacje ze znajomymi niż z rodzicami. „Czy 17-latka może jechać sama na wakacje? Czy to nie za wcześnie”? Rodzice stawiają sobie wiele podobnych pytań. Zobacz, jak możesz zabezpieczyć samodzielny wyjazd nastolatka od strony finansowej.

Wakacje nastolatków: od ilu lat można wyjechać bez rodziców?

„Czy warto pozwolić nastolatkowi na samodzielny wyjazd w czasie wakacji?” – na to pytanie co roku musi odpowiedzieć sobie wielu rodziców. Każdy z nich zdaje sobie sprawę z tego, że niewiele dzieci chce spędzać wakacje z opiekunami aż do osiągnięcia pełnoletności. Z drugiej strony rodzice zastanawiają się, od ilu lat dziecko może wyjechać samo, bez opieki. Odpowiedź jest prosta – dopiero, gdy ukończy 15. rok życia, może wybrać się na wakacje bez opiekuna. Odrębną kwestią jest oczywiście dojrzałość dziecka.

Jak ocenić, czy nastolatek może jechać sam na wakacje?

To, czy zgodzić się na samodzielne wakacje nastolatków, najlepiej potrafią ocenić sami rodzice. Jeśli wyrazisz zgodę, warto ustalić z dzieckiem dokładną lokalizację jego pobytu, jak zamierza spędzać czas oraz jakimi środkami transportu i kiedy planuje się poruszać. Możesz poprosić nastolatka, aby przekazał Ci numery telefonów do znajomych, z którymi jedzie, a także kontakt do ich rodziców. Powinniście ponadto porozmawiać o kosztach wyjazdu i planowanych wydatkach.

Jakie są korzyści z samodzielnego wyjazdu nastolatka?

Samodzielny wyjazd nastolatków, chociaż stresujący dla rodziców, przynosi młodzieży wiele korzyści. Dzieci, wyjeżdżając w grupie rówieśników, robią duży krok w dorosłość i zdają obszerny egzamin z odpowiedzialności. Jeśli chcą, by pierwsze samodzielne wakacje nie zmieniły się w obóz przetrwania, muszą same zadbać o zakupy, przygotowanie posiłków, odpowiedni ubiór czy wyposażenie apteczki. Nastolatkowie, bez opieki dorosłej osoby, podczas wyjazdu nauczą się wielu nowych umiejętności, ale też… uwierzą w siebie, gdy uda im się wybrnąć z trudnej sytuacji.

Wakacje dla nastolatka to również czas, gdy dziecko ma szansę wykazać się dorosłością w kwestiach finansowych. Rozsądne planowanie wydatków warto omówić z nim jeszcze przed wyjazdem. Warto przy okazji rozważyć założenie dziecku konta dla nastolatka.

Jak zadbać o kwestie finansowe?

Oczywiste jest, że w dużej części samodzielne wakacje nastolatków sponsorują ich rodzice. Poza opłaceniem kwatery, zakupem biletów na pociąg itp., dają dzieciom na wyjazd określoną kwotę. Bezpieczniej jest, gdy te nie noszą przy sobie gotówki lub przynajmniej dużych kwot. Z tego właśnie powodu dobrym pomysłem jest założenie nastolatkowi konta w Santander Bank Polska. Własne konto z kartą płatniczą i aplikacją bankową Santander mobile może mieć już dziecko, które ukończyło 13 lat.

Wakacje dla nastolatka staną się o wiele bardziej komfortowe, ponieważ tam, gdzie to możliwe, zapłaci kartą lub telefonem, a w razie potrzeby wypłaci potrzebną gotówkę z dowolnego bankomatu bez opłat bankowych. Rodzice w każdej chwili będą mogli podejrzeć, co dzieje się na koncie pociechy oraz – jeśli zajdzie taka konieczność – zrobić jej natychmiastowy przelew. W Santander mobile dzieci mogą robić też szybkie przelewy na telefon BLIK, co ułatwia im rozliczanie wspólnych wydatków z towarzyszami podróży.

Jak założyć konto dla nastolatka?

Jeśli zgodzisz się na plany na wakacje dla nastolatków i chcesz, by przed wyjazdem Twój nastolatek miał już własne konto, możecie zrobić to na dwa sposoby: w oddziale Santander Bank Polska lub przez Santander internet.

Do oddziału musisz wybrać się wraz z dzieckiem. To ono – jako właściciel konta – będzie podpisywało umowę za Twoją zgodą. Pamiętaj, że musi zabrać ze sobą dokument tożsamości (dowód tożsamości, paszport albo legitymację szkolną).

Jeśli chcesz założyć konto nie wychodząc z domu, zaloguj się do Santander internet, wybierz „Ofertę banku” i „Konta osobiste”. Uzupełnij dane nastolatka potrzebne do założenia Konta dla młodych i wyślij wniosek. Tutaj obecność nastolatka nie jest wymagana. Proste, prawda?

Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi opisu oferty banku. Bank nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie informacji zawartych w tym materiale.

Słowniczek pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych, wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie wykazu usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, dostępny jest na stronie santander.pl/PADUruchomi się w nowym oknie oraz w placówkach banku.

  • Konto Santander, Konto systematyczne, Konto24 walutowe to rachunki płatnicze.
  • Santander internet/mobile (bankowość internetowa/mobilna) to usługa bankowości elektronicznej.
  • Przelew natychmiastowy to polecenie przelewu Express ELIXIR lub polecenie przelewu BlueCash.
  • Przelew24 to polecenie przelewu wewnętrznego.
  • Przelew na telefon to polecenie przelewu.
  • BLIK oznacza transakcję BLIK, która jest poleceniem przelewu albo poleceniem przelewu wewnętrznego.
  • Płatność BLIK to płatność polegająca na płatności za towary lub usługi w stacjonarnym sklepie/punkcie usługowym lub w sklepie internetowym.
  • Wyżej wymienione przelewy są dostępne w usłudze bankowości elektronicznej Santander internet/ mobile dla klientów, którzy zawarli z bankiem umowę usług Santander online.
  • Płatności zbliżeniowe to transgraniczne transakcje płatnicze przy użyciu karty debetowej do płatności bezgotówkowych.