Szukaj na stronie
Ilustracja aplikacji bankowej Santander mobile z włączonym ekranem powitalnym
Aplikacja Santander mobile

Pomaga w codziennych sprawach

Praca dla nastolatka
– ciekawe propozycje

W wakacje nastolatkowie mogą pracować w kawiarni, sklepie czy smażalni na plaży. Wielu młodych ludzi znalazło jednak nisze, o jakich ich rodzicom się nie śniło.

A może mój syn czy moja córka też mogliby zarobić na swoje wydatki? Jaki rodzaj pracy będzie bezpieczny? W przypadku pracy na przykład dla 16-latka, rodzicom przychodzą do głowy tradycyjnie: kawiarnia, sklep z odzieżą lub specjalistycznym sprzętem (np. sportowym), knajpa w jakimś wakacyjnym kurorcie albo wyprowadzanie psów w sąsiedztwie.

To wciąż doskonałe pomysły na pracę dla młodego człowieka. Tym bardziej, że łatwo dostosować czas pracy do codziennych obowiązków albo przeznaczyć przynajmniej część wakacji na zdobycie dodatkowych funduszy na wymarzone gadżety czy wyjazdy.

Praca w kawiarni? Nie tylko

Czasy zmieniają się w niezwykle szybkim tempie. Obecnie mamy do czynienia z całkowicie nowymi zjawiskami, które również umożliwiają zarabianie i mogą być bardzo dochodowe.

Rozrastająca się niepomiernie sfera online otwiera różnorodne możliwości zarobkowania. Marzeniem wielu młodych ludzi jest kariera influencera w mediach społecznościowych. Zaczyna się od oryginalnego pomysłu na polecanie produktów czy usług w formie zdjęć lub krótkich materiałów wideo. Jeśli taka osoba zacznie przyciągać uwagę i będzie dysponować tysiącami obserwujących, może liczyć na umowy reklamowe.

Kariera w mediach społecznościowych

Bywa też, że karierę w internecie rozpoczynają osoby, które dzielą się ze społecznością swoją pasją: cyklem interesujących projektów graficznych bądź rysunków, memami, które dowcipnie i w punkt komentują rzeczywistość. Po jakimś czasie, gdy uzyska się sporą rzeszę odbiorców, nagle ktoś taki może przyciągnąć uwagę mediów z głównego nurtu – serwisów informacyjnych czy wydawnictw, a także speców od marketingu. W efekcie to, co do pewnego momentu sprawiało po prostu przyjemność, może zacząć przynosić realne dochody.

Polecanie produktów i usług lub prowadzenie profilu w oryginalny i przyciągający użytkowników sposób, a co za tym idzie – budowanie zasięgów – to oczywiście przedsięwzięcia, które wymagają zaangażowania. To pomysł dla osób, które mają na uwadze fakt, że pieniądze pojawią się dopiero w pewnej perspektywie czasowej.

Kultura streamu – od pasji do zawodowstwa

Nieco innym zjawiskiem, które również przyciąga w ostatnich latach młodych ludzi, jest kultura streamu. Dla nich to alternatywna forma pogłębiania swojej pasji. Streamy prowadzą osoby, które chcą podzielić się swoimi umiejętnościami. Angażują społeczność, która gotowa jest również płacić, by móc podglądać kogoś, od kogo można się uczyć. Odpłatnie bądź nie, dzielą się ze społecznością tym, w czym sami stają się profesjonalistami.

Co ważne dla młodych ludzi, streamy nie muszą mieć profesjonalnej oprawy. Nie musi towarzyszyć temu wszystko to, do czego są przyzwyczajeni na co dzień, a co mogłoby ich odstraszyć.

W kolejce po limitowaną serię sneakersów

Media czasem obiegają zdjęcia młodzieży stojącej przez długie godziny w kolejkach… po sneakersy. Zdaniem niektórych to przejaw absurdalnego konsumpcjonizmu. Okazuje się, że chodzi często nie tyle o zdobycie na własny użytek upragnionego modelu obuwia z limitowanej serii, co zainwestowanie i sprzedaż z zyskiem – czasem nawet pokaźnym.

Młodzi inwestują swój czas i pieniądze, bo wiedzą, że potem znajdą się tacy, dla których zapłacenie wyższej ceny nie stanowi problemu. Dla nich to więc nisza. W sklepie płacą cenę regularną, by potem odsprzedać dany model online na platformach, na których inni szukają produktów z limitowanych serii. Wśród klientów są też kolekcjonerzy, których kolekcje butów wycenia się na setki tysięcy złotych.

Ekskluzywne produkty rzemieślnicze

Branża modowa robi co może, by przyciągnąć do siebie młodych ludzi. Wiele firm oferuje personalizowanie wyglądu gadżetów czy butów. Młodzi ludzie łatwo mogą pogrzebać te starania, jeśli uznają jakiś produkt za – jak to się mówi – obciachowy.

Grupa młodych konsumentów wciąż poszukuje nowości, by wyróżnić się z tłumu. Nic dziwnego, że zauważają to również… młodzi ludzie, którzy starają się naśladować działania firm z branży i na własną rękę personalizować popularne wśród rówieśników gadżety, np. deski czy longboardy. Dla utalentowanego nastolatka większych trudności nie sprawi też wypuszczenie serii t-shirtów z odjazdowymi grafikami.

Dzięki internetowi i obfitości platform oferujących produkty rzemieślnicze, renesans przeżywa też rękodzieło, które nie kojarzy się już wyłącznie z ludowizną, ale z produktami wysokiej jakości wytworzonymi ze starannością i formą często niespotykaną w sieciówkach. Torby, biżuteria, ręcznie zdobione przedmioty i wiele innych – to gałąź handlu, która w Polsce stale rośnie. Podobnie jest z rynkiem dzieł sztuki, więc jeśli Wasze dziecko myśli o karierze artystycznej, warto je w tym wspierać.

Pieniądze, które zarobi nastolatek, może trzymać na Koncie Jakie Chcę dla młodych i płacić wygodnie kartą, telefonem, zegarkiem lub BLIKIEM. To dla niego także szansa na udział w cyklicznych akcjach charytatywnych, które organizuje Fundacja Santander. Dzięki aplikacji mobilnej nastolatek będzie mieć ponadto podgląd do swoich pieniędzy i możliwość kupowania biletów komunikacji miejskiej.

Pobierz aplikację Santander mobile

W zależności od tego, jaki masz smartfon, wybierz odpowiedni sklep i pobierz aplikację.

Ocena 4.7 w Google Play

Ocena 4.5 w App Store

Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi opisu oferty banku. Bank nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie informacji zawartych w tym materiale.

Słowniczek pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych, wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie wykazu usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, dostępny jest na stronie santander.pl/PAD Uruchomi się w nowym oknie oraz w placówkach banku.

  • Konto Santander, Konto systematyczne, Konto24 walutowe to rachunki płatnicze.
  • Santander internet/mobile (bankowość internetowa/mobilna) to usługa bankowości elektronicznej.
  • Przelew natychmiastowy to polecenie przelewu Express ELIXIR lub polecenie przelewu BlueCash.
  • Przelew24 to polecenie przelewu wewnętrznego.
  • Przelew na telefon to polecenie przelewu.
  • BLIK oznacza transakcję BLIK, która jest poleceniem przelewu albo poleceniem przelewu wewnętrznego.
  • Płatność BLIK to płatność polegająca na płatności za towary lub usługi w stacjonarnym sklepie/punkcie usługowym lub w sklepie internetowym.
  • Wyżej wymienione przelewy są dostępne w usłudze bankowości elektronicznej Santander internet/ mobile dla klientów, którzy zawarli z bankiem umowę usług Santander online.
  • Płatności zbliżeniowe to transgraniczne transakcje płatnicze przy użyciu karty debetowej do płatności bezgotówkowych.