Szukaj na stronie

Biznes w praktyce dla studentów Politechniki Łódzkiej

8 marca 2021

Codziennie w Polsce otwiera się około 1000 firm – takie dane podaje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej. W dużej mierze są to firmy prowadzone przez studentów i młodych ludzi, którzy z roku na rok coraz częściej deklarują chęć pracy na własny rachunek.

Aby wesprzeć przedsiębiorczość młodych ludzi i wyposażyć ich w wiedzę dotyczącą prowadzenia własnej działalności, Biuro Karier Politechniki Łódzkiej zorganizowało w grudniu 2020 r. w ramach współpracy z Santander Universidades cykliczne już wydarzenie pt. „Biznes w praktyce”. W wydarzeniu wzięło udział 270 osób.

Projekt obejmował cztery spotkania, których motywem przewodnim było planowanie, założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Były one kierowane do studentów, doktorantów i pracowników, a także do osób spoza Uczelni zainteresowanych rozwojem osobistym oraz rozpoczęciem przedsiębiorczej przygody. Szkolenia były częścią inicjatywy #ZainwestujWSiebie organizowanej przez Santander Universidades, która miała na celu zwiększenie szans młodych ludzi na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy w obliczu pandemii COVID-19.

Liczba osób uczestniczących w spotkaniach online była bardzo duża, co może tylko świadczyć o dużym zapotrzebowaniu na wiedzę w zakresie przedsiębiorczości. - mówi Bartłomiej Sztyler, student Politechniki Łódzkiej, a jednocześnie uczestnik wydarzenia.

Prelegenci przedstawili szereg zagadnień z zakresu prowadzenia biznesu. Uczestnicy pogłębili wiedzę na ważne z puntu widzenia przedsiębiorcy tematy:

  1. Jak założyć firmę krok po kroku i wszystko o działalności nierejestrowanej.
  2. Marketing on-line dla początkujących przedsiębiorców.
  3. Jak rozliczać działalność gospodarczą na koniec miesiąca?
  4. Planowanie budżetu dla nowej firmy, bezpieczeństwo, przewidywalność, obszary optymalizacji.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że prelegenci posiadali duże, praktyczne doświadczenie we wszystkich z tych obszarów. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia osoby planującej zostać przedsiębiorcą. Wykłady dały mi olbrzymią dawkę motywacji do działania oraz do założenia własnej firmy. – uzupełnia Bartłomiej Sztyler.

Uczestnicy docenili rzeczowe odpowiedzi prowadzących, praktyczne wskazówki oraz pracę nad case study. „Takiego szkolenia było mi potrzeba” czy „w końcu ktoś jasno wyjaśnił mi zawiłości podatków i kruczków prawnych” to tylko niektóre komentarze, które pojawiły się na czacie w trakcie spotkań.

Codzienny kontakt ze światem akademickim daje nam cenne informacje, jakiego wsparcia najbardziej potrzebują studenci. Jest to szczególnie ważne teraz, gdy rynek pracy tak dynamicznie się zmienia. Wsparcie przedsiębiorczości młodych ludzi, jest jednym z priorytetów programu Santander Universidades. – mówi Joanna Pająk, menadżer placówki Santander Universidades w Łodzi.

Stypendia Santander, które oferują wsparcie świata akademickiego mają na celu łączyć świat biznesu ze światem nauki, a także przygotować młodych ludzi do wejścia na rynek pracy. Pomimo ogólnego dostępu w intrenecie do informacji na temat zakładania własnej firmy, początkujący przedsiębiorcy mają wiele wątpliwości. Zapraszamy na kolejne wydarzenie „Biznesie w praktyce” w 2021 roku.

Grupa Santander wspiera szkolnictwo wyższe
Od 2002 r. Grupa Santander przeznaczyła ponad 1, 8 miliarda euro na inicjatywy akademickie za pośrednictwem programu Santander Universidades i przyznała ponad 430 000 stypendiów i grantów od 2005 roku. Działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, obejmujące m.in. wsparcie edukacji i zrównoważonej gospodarki czy przeciwdziałanie nierówności płci, są trwale wpisane w strategię banku i stanowią ważną, integralną część realizacji agendy Responsible Banking w Santander Bank Polska.