Najczęściej wyszukiwane:

Podejrzane inwestycje – nowy trend wśród przestępców

2 kwietnia 2020

Otrzymałeś mailem bardzo atrakcyjną ofertę dotyczącą inwestowania pieniędzy w instrumenty finansowe?

Albo zobaczyłeś na stronie internetowej ciekawą ofertę inwestycyjną związaną z wirtualną walutą?

A może ktoś do Ciebie po prostu zadzwonił z firmy oferującej inwestowanie na giełdzie?

"Nie ma haczyków! Wystarczy się zarejestrować, wpłacić początkową kwotę w wysokości 250 €, a my zajmiemy się resztą" - uważaj, tak mogą się zaczynać fraudy inwestycyjne.

Co powinno Cię zaniepokoić

  • duży i szybki zysk w krótkim czasie
  • wywieranie presji czasu
  • brak informacji o ryzyku inwestycyjnym uzależnionym od instrumentu finansowego, w którym ulokujesz swoje pieniądze
  • konieczność przesłania dokumentów identyfikujących Twoją osobę – kopia dowodu osobistego, kopia karty kredytowej  lub inne dokumenty z Twoimi danymi osobowymi
  • konsultanci firmy inwestycyjnej (czasem zwani opiekunami lub brokerami) zachęcają do zainstalowania aplikacji umożliwiającej zdalne połączenie z urządzeniem klienta. Programy tego typu mogą pozwalać oszustom na przejęcie kontroli nad komputerem klienta, a co za tym idzie uzyskanie dostępu do wrażliwych danych
  • konieczność inwestowania coraz większych kwot
  • w większości przypadków pod przykrywką piramid finansowych czy fałszywych firm inwestycyjnych kryją się podmioty, które nie mają siedziby na terenie Polski, a nawet polskiego numeru infolinii.

Co zrobić

Poszukaj informacji o firmie w internecie, najlepiej w kilku źródłach. Zapoznaj się z kampaniami społecznymi związanymi z inwestowaniem w giełdę i krypto walutę przeprowadzanymi przez różne instytucje, np. KNF, UOKiK, Rzecznik Finansowy, ZBP.

Podmioty, które oferują oferty lokacyjne lub inwestycyjne, powinny mieć zezwolenie na prowadzenie tego typu działalności. Takie pozwolenie wydaje Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) lub jej zagraniczny odpowiednik z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).  

Firmy, które w Polsce są objęte nadzorem KNF, można łatwo znaleźć w wyszukiwarce podmiotów nadzorowanych. Jeśli nie możesz wyszukać danej firmy - zadzwoń na inforlinię UKNF: (48) 22 262 58 00.

Warto też sprawdzać listę ostrzeżeń publicznych KNF. Są to komunikaty o podejrzanych podmiotach w zakresie działalności bez zezwolenia KNF.

Zachowaj czujność

  • jeżeli nie rozumiesz oferty, poproś o dokładne wyjaśnienie co, ile i w jaki sposób ma być zainwestowane
  • jeżeli nie masz pewności i nie ufasz firmie, niczego nie podpisuj i na nic się nie zgadzaj
  • gdy już otrzymałeś umowę do podpisania uważnie, przeczytaj jej treść, sprawdź poprawność danych firmy (pełna nazwa, NIP, REGON, kapitał zakładowy, itp.) i zapisy dotyczące gwarancji zysku i ryzyka inwestycji

Jeżeli wciąż masz nadzieję na duży zysk, porozmawiaj o tym z kimś bliskim, opowiedz o swoich wątpliwościach. Osoba postronna może pomóc Ci podjąć właściwą decyzję.

Przy inwestowaniu pieniędzy zawsze stosuj metodę ograniczonego zaufania!