Zanim zaczniesz inwestować – pamiętaj o sześciu podstawowych zasadach:
Od czego zacząć
Określ swoje cele inwestycyjne i czas, w jakim chcesz je osiągnąć.
Najczęściej inwestujemy, aby zgromadzić pieniądze na:
Przed podjęciem decyzji o inwestycji zastanów się:
Zdolność do podjęcia wysokiego ryzyka inwestycyjnego ograniczają takie czynniki jak:
Wypełnij ankietę.
Nie istnieje jedna droga do osiągnięcia celów inwestycyjnych, która jest odpowiednia dla każdego. Jesteśmy w różnym wieku, mamy różne kwoty oszczędności, różną wiedzę finansową, tolerancję ryzyka i planowany horyzont inwestycyjny. To wszystko wpływa na to jakie inwestycje są dla nas odpowiednie. Oczywiście każdy chce zarobić jak najwięcej. Jednak wysoka oczekiwana stopa zwrotu wiąże się z dużym ryzykiem. Nie każdy powinien takie ryzyko podejmować.
Dlatego przed podjęciem decyzji o inwestycji zachęcamy Cie do wypełnienia ankiety inwestycyjnej.
Możesz to zrobić w bankowości internetowej lub oddziale banku.
W ankiecie są pytania dotyczące Twojego doświadczenia inwestycyjnego i wiedzy finansowej, a także horyzontu inwestycyjnego, celu inwestycji, sytuacji finansowej, jak i tolerancji ryzyka.
Wynik ankiety pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie, jaką cześć aktywów warto zainwestować w produkty o niższym ryzyku, a jaką w produkty o wyższym ryzyku. Oczywiście, ostatecznie możesz zdecydować, że chcesz inwestować inaczej, niż wskazuje na to Twój wynik ankiety.
Wybierz produkty inwestycyjne, które są dla Ciebie odpowiednie.
Jeśli chcesz inwestować w fundusze inwestycyjne, możesz zdecydować się na jeden produkt, który jest odpowiedni dla Twoich potrzeb (np. fundusz stabilnego wzrostu albo zrównoważony), lub zbudować portfel składający się w odpowiednich proporcjach z kilku funduszy (np. akcji i obligacji).
Monitoruj swoje inwestycje.
Materiał jest prezentowany w celach marketingowych, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa.
Materiał nie powinien być wyłączną podstawą podejmowania decyzji inwestycyjnych.
Wartość aktywów netto niektórych subfunduszy funduszy Santander cechuje się dużą zmiennością ze względu na skład portfela inwestycyjnego. Niektóre subfundusze mogą inwestować więcej niż 35% aktywów w papiery wartościowe emitowane, gwarantowane lub poręczane przez Skarb Państwa lub NBP.
Korzyściom wynikającym z inwestowania w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka. Opis czynników ryzyka, dane finansowe oraz informacje na temat opłat znajdują się w prospektach informacyjnych, dokumentach zawierających kluczowe informacje oraz tabelach opłat dostępnych w języku polskim na Santander.pl/TFI/dokumenty i u dystrybutorów funduszy Santander. Streszczenie praw inwestorów znajduje się w prospekcie informacyjnym (Rozdział III, pkt 4).
Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego, a przyszłe wyniki podlegają opodatkowaniu, które zależy od sytuacji osobistej każdego inwestora i które może ulec zmianie w przyszłości. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej uczestnik powinien wziąć pod uwagę opłaty związane z subfunduszem oraz uwzględnić ewentualne opodatkowanie zysku. Uczestnik musi liczyć się z możliwością straty przynajmniej części wpłaconych środków.
Inwestując w fundusze inwestycyjne uczestnik nabywa jednostki uczestnictwa tych funduszy, a nie aktywa bazowe będące przedmiotem inwestycji samego funduszu.
2024 © Santander Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Spółka Akcyjna. Wszelkie prawa zastrzeżone. Nazwa Santander i logo „płomień” są zarejestrowanymi znakami towarowymi.
Stan na 03.09.2024 r.