Szukaj na stronie

Czym jest stopa zwrotu?

Stopa zwrotu to jedna z podstawowych informacji, od której zwykle rozpoczynamy analizę funduszy.

Stopa zwrotu z funduszu (subfunduszu) to jedna z podstawowych informacji na jego temat. Pokazuje, o ile procent wartość inwestycji wzrosła lub spadła w danym okresie.

W kartach subfunduszy Santander TFI znajdziesz stopy zwrotu zaprezentowane w różnych ujęciach

  1. na koniec minionego miesiąca, dla różnych kategorii jednostek uczestnictwa, za okres 1, 3 i 6 miesięcy, 1,3,5 i 10 lat oraz od początku bieżącego roku (YTD). Dla subfunduszy, które mają przypisany benchmark, podana jest rownież stopa zwrotu z benchmarku
  2. roczne stopy zwrotu za ostatnie 10 lat kalendarzowych. Dla subfunduszy, które mają przypisany benchmark, podana jest również stopa zwrotu z benchmarku,
  3. wykres stopy zwrotu od początku działalności subfunduszu.

Pamiętaj jednak, że wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników. W przyszłości sytuacja na rynkach może kształtować się zupełnie inaczej.
Dotychczasowe wyniki mogą jednak pomóc ocenić, w jaki sposób subfunduszem zarządzano w przeszłości.

Stopę zwrotu z funduszu (subfunduszu) możesz również w łatwy sposób obliczyć samodzielnie

Jeśli znasz początkową i końcową wartość jednostki uczestnictwa funduszu (subfunduszu), stopę zwrotu w wybranym okresie wyznaczysz według wzoru:

Stopa zwrotu = ((Wartość końcowa / Wartość początkowa) - 1) x 100%

Wartość końcowa – końcowa wycena jednostki uczestnictwa funduszu (subfunduszu), przy założeniu, że w tym okresie nie było nowych nabyć ani odkupień z funduszu (subfunduszu).

Wartość początkowa – początkowa wycena jednostki uczestnictwa funduszu (subfunduszu), przy założeniu, że w tym okresie nie było nowych nabyć ani odkupień z funduszu (subfunduszu).

Przykład 1. Załóżmy, że Kasia wpłaciła do funduszu 1 000 zł i po dwóch latach wartość inwestycji wzrosła do 1 350 zł.

Stopa zwrotu za 2 lata = ((1350 / 1000) - 1) x 100% = 35%


 

 

Jeśli chcesz obliczyć średnioroczną stopę zwrotu mając daną stopę zwrotu za dłuższy lub krótszy okres, skorzystaj z tego wzoru:

Średnioroczna stopa zwrotu = [(1 + stopa zwrotu) (1 / liczba lat) - 1] x 100%

Średnioroczna stopa zwrotu wskazuje, ile średnio w każdym roku musi zarobić fundusz (subfundusz), aby w danym okresie dać założoną stopę zwrotu.


Przykład 2. Stopa zwrotu z subfunduszu za okres ostatnich 5 lat wyniosła 48,7%. Ile wynosi jego średnioroczna stopa zwrotu?

Średnioroczna stopa zwrotu = [(1 + 0,487)(1/5) -1] * 100% = 8,26%


Przykład 3. Stopa zwrotu z subfunduszu za okres ostatnich 5 miesięcy wyniosła 5%. Ile wynosi jego średnioroczna stopa zwrotu?

Średnioroczna stopa zwrotu = [(1 + 0,05)1/(5/12) -1] * 100% = 12,42%


Przykład 4. Stopa zwrotu z funduszu za okres 2 lat wyniosła 35%. Ile wynosi jego średnioroczna stopa zwrotu?

Średnioroczna stopa zwrotu = (1+0,35)(1/2) -1) * 100% = 16,19%


Na stronie internetowej Santander znajdziesz plik z historycznymi, codziennymi wycenami jednostek uczestnictwa wszystkich subfunduszy Santander. Możesz obliczyć stopę zwrotu z wybranego subfunduszu za dowolny okres.

Wybierz temat, który Cię interesuje

Materiał jest prezentowany w celach marketingowych, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa.

Materiał nie powinien być wyłączną podstawą podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Wartość aktywów netto niektórych subfunduszy funduszy Santander cechuje się dużą zmiennością ze względu na skład portfela inwestycyjnego. Niektóre subfundusze mogą inwestować więcej niż 35% aktywów w papiery wartościowe emitowane, gwarantowane lub poręczane przez Skarb Państwa lub NBP.

Korzyściom wynikającym z inwestowania w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka. Opis czynników ryzyka, dane finansowe oraz informacje na temat opłat znajdują się w prospektach informacyjnych, dokumentach zawierających kluczowe informacje oraz tabelach opłat dostępnych w języku polskim na Santander.pl/TFI/dokumenty i u dystrybutorów funduszy Santander. Streszczenie praw inwestorów znajduje się w prospekcie informacyjnym (Rozdział III, pkt 4).

Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego, a przyszłe wyniki podlegają opodatkowaniu, które zależy od sytuacji osobistej każdego inwestora i które może ulec zmianie w przyszłości. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej uczestnik powinien wziąć pod uwagę opłaty związane z subfunduszem oraz uwzględnić ewentualne opodatkowanie zysku. Uczestnik musi liczyć się z możliwością straty przynajmniej części wpłaconych środków.

Inwestując w fundusze inwestycyjne uczestnik nabywa jednostki uczestnictwa tych funduszy, a nie aktywa bazowe będące przedmiotem inwestycji samego funduszu.

Stan na 21.01.2025 r.