Który fundusz inwestycyjny jest bardziej efektywny?
Czy fundusz akcji, który zarobił 30%, jest bardziej efektywny niż fundusz akcji, który zarobił w tym samym czasie 15%? Niekoniecznie – pierwszy z nich mógł zarobić więcej, gdyż zarządzający podjął wyższe ryzyko inwestycyjne.
Aby ocenić, czy fundusz (subfundusz w funduszu parasolowym) jest zarządzany efektywnie, trzeba analizować jego wyniki nie tylko w kategorii możliwej do uzyskania stopy zwrotu, ale również towarzyszącego mu ryzyka. Spośród dwóch funduszy (subfunduszy) bardziej efektywny będzie ten, który osiągął wyższą stopę zwrotu przypadającą na jednostkę podjętego ryzyka (ma lepszy profil zysku do ryzyka).
Branża funduszy inwestycyjnych posługuje się grupą wskaźników, które pomagają ocenić, jak efektywnie zarządzany jest fundusz. Dwie najbardziej popularne miary to information ratio oraz wskaźnik Sharpe’a.
Czym jest information ratio
Information ratio to wartość dodatkowej stopy zwrotu funduszu (stopy zwrotu ponad benchmark) podzielona przez wskaźnik ryzyka (odchylenie standardowe dodatkowej stopy zwrotu). Wartość information ratio mówi o tym, jaka dodatkowa stopa zwrotu generowana jest przez zarządzającego funduszem na jednostkę ryzyka.
Information ratio = (stopa zwrotu funduszu (subfunduszu) x stopa zwrotu benchmarku) / Tracking error
- Information ratio możemy obliczyć także w relacji do innego niż benchmark punktu odniesienia, np. wybranego indeksu rynkowego lub średniej stopy zwrotu dla grupy funduszy o podobnej polityce inwestycyjnej.
- Tracking error – to odchylenie standardowe wartości dodatkowej stopy zwrotu funduszu (subfunduszu). Wartość tego wskaźnika dla subfunduszy Santander znajdziesz w kartach subfunduszy.
Interpretacja wskaźnika information ratio nie jest trudna. Często przyjmuje się, że wynik:
- od 0,5 do 0,75 uważany jest za dobry,
- powyżej 0,75 jest uważany za bardzo dobry,
- poniżej zera oznacza, że fundusz (subfundusz) wypracował stopę zwrotu niższą niż benchmark lub inny punkt odniesienia, do którego porównujemy jego wynik.
Nie publikujemy wartości wskaźnika information ratio dla subfunduszy Santander. Warto jednak wiedzieć, że na wskaźniku information ratio bazuje przygotowywany przez Analizy Online i aktualizowany co miesiąc ranking funduszy. Fundusze – szeregowane od najlepszych do najsłabszych pod względem efektywności zarządzania, otrzymują oceny odpowiednio od 5a – najbardziej efektywne do 1a – najmniej efektywne. Analizy Online to wyspecjalizowana, niezależna firma analityczna, która na bieżąco monitoruje i szczegółowo analizuje sytuację w poszczególnych obszarach rynku kapitałowego w tym na rynku funduszy inwestycyjnych.
Jak mierzyć Wskaźnik Sharpe’a
Wskaźnik Sharpe’a różni się od wskaźnika Information ratio tym, że punktem odniesienia jest tu stopa wolna od ryzyka. Często przyjmuje się, że stopa wolna od ryzyka to rentowność krótkoterminowych obligacji skarbowych.
Wskaźnik Sharpe’a = (stopa zwrotu z funduszu (subfunduszu) - stopa zwrotu wolna od ryzyka) / odchylenie standardowe stóp zwrotu z funduszu (subfunduszu)
Wskaźnik daje możliwość porównania funduszy (subfunduszy) o różnych stopach zwrotu i poziomach ryzyka. Wyższa wartość oznacza, że fundusz (subfundusz) uzyskał wyższą stopę zwrotu przy takim samym poziomie ryzyka. Aktualne wartości wskaźnika Sharpe’a dla subfunduszy Santander znajdziesz w kartach subfunduszy.
Wybierz temat, który Cię interesuje
Materiał jest prezentowany w celach marketingowych, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa.
Materiał nie powinien być wyłączną podstawą podejmowania decyzji inwestycyjnych.
Wartość aktywów netto niektórych subfunduszy funduszy Santander cechuje się dużą zmiennością ze względu na skład portfela inwestycyjnego. Niektóre subfundusze mogą inwestować więcej niż 35% aktywów w papiery wartościowe emitowane, gwarantowane lub poręczane przez Skarb Państwa lub NBP.
Korzyściom wynikającym z inwestowania w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka. Opis czynników ryzyka, dane finansowe oraz informacje na temat opłat znajdują się w prospektach informacyjnych, dokumentach zawierających kluczowe informacje oraz tabelach opłat dostępnych w języku polskim na Santander.pl/TFI/dokumenty i u dystrybutorów funduszy Santander. Streszczenie praw inwestorów znajduje się w prospekcie informacyjnym (Rozdział III, pkt 4).
Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego, a przyszłe wyniki podlegają opodatkowaniu, które zależy od sytuacji osobistej każdego inwestora i które może ulec zmianie w przyszłości. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej uczestnik powinien wziąć pod uwagę opłaty związane z subfunduszem oraz uwzględnić ewentualne opodatkowanie zysku. Uczestnik musi liczyć się z możliwością straty przynajmniej części wpłaconych środków.
Inwestując w fundusze inwestycyjne uczestnik nabywa jednostki uczestnictwa tych funduszy, a nie aktywa bazowe będące przedmiotem inwestycji samego funduszu.
Stan na 21.01.2025 r.
Informacje zawarte na stronie mogą zawierać treści reklamowe.
Informacje zawarte na stronie mogą zawierać treści reklamowe.