Jakie są opłaty i podatki związane z uczestnictwem w funduszu inwestycyjnym?

Na ostateczny wynik inwestycji duży wpływ mają opłaty i podatki. Z tego względu, kiedy przygotowujesz swój portfel, im również warto poświęcić uwagę.

Rodzaje opłat w funduszach inwestycyjnych

W funduszach inwestycyjnych (subfunduszach w funduszach parasolowych) mamy kilka rodzajów opłat, co może wydawać się skomplikowane. W rzeczywistości jednak sposób ich naliczania jest przejrzysty. Klient ma dostęp do dokładnej informacji dotyczącej wysokości kosztów i możliwość ich porównania do konkurencji. Rodzaje opłat i ich wysokość w Santander nie odbiegają od standardowych opłat stosowanych na rynku.

Rodzaje opłat w funduszach inwestycyjnych:

opłata stała za zarządzanie

  • podstawowa opłata, która jest wynagrodzeniem towarzystwa za zarządzanie aktywami funduszu (subfunduszu),
  • towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) ustalają maksymalną stawkę opłaty dla poszczególnych funduszy (subfunduszy). Jej wysokość uzależniona jest zazwyczaj od kategorii aktywów, w którą inwestuje fundusz (subfundusz),
  • jednocześnie maksymalna wysokość opłaty w funduszu inwestycyjnym FIO lub SFIO nie może przekroczyć 2% wartości aktywów, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów,
  • wycena jednostki uczestnictwa uwzględnia już opłatę za zarządzanie i nie trzeba jej dodatkowo doliczać,
  • zasady naliczania i pobierania stałej opłaty za zarządzanie są określone w prospekcie informacyjnym;

opłata zmienna za wyniki inwestycyjne

  • jest to wynagrodzenie towarzystwa za wyniki inwestycyjne. Celem tej opłaty jest motywowanie osób zarządzających funduszem (subfunduszem) do osiągania jak najlepszych wyników dla uczestnika,
  • jest naliczana i wypłacana wyłącznie wtedy, gdy wynik funduszu (subfunduszu) spełni określone kryteria,
  • w Santander jest pobierana tylko dla części subfunduszy i wynosi 20% nadwyżki wyniku subfunduszu ponad benchmark,
  • informację o tym, czy jest pobierana w danym subfunduszu, znajdziesz np. w karcie subfunduszu,
  • szczegółowe zasady naliczania i pobierania opłaty są określone w prospekcie informacyjnym;

opłata za nabycie, odkupienie i zamianę jednostek uczestnictwa

  • są to opłaty związane z procesem sprzedaży i należne dystrybutorowi,
  • ich aktualne stawki są określane w tabeli opłat,
  • dystrybutor może zdecydować o rezygnacji z opłat lub zaproponować obniżone stawki,
  • często są stosowane promocje, które zwalniają z części opłat. Dlatego zawsze sprawdź, jaka opłata zostanie pobrana,
  • opłata za nabycie jest pobierana przy realizacji zlecenia nabycia jednostek uczestnictwa:

Opłata za nabycie = wpłacona kwota x stawka opłaty za nabycie

  • opłata za odkupienie jest pobierana przy realizacji zlecenia odkupienia, a jej wysokość jest zależna od czasu utrzymania odkupywanych jednostek uczestnictwa:

Opłata za odkupienie = wartość jednostki uczestnictwa w dniu złożenia zlecenia odkupienia x liczba odkupowanych jednostek uczestnictwa x stawka opłaty za odkupienie

  • opłata za zamianę jest pobierana przy realizacji zlecenia zamiany (wyjaśnienie pojęcia w karcie 5), a jej wysokość jest zależna od czasu utrzymania jednostek uczestnictwa na subrejestrze, z którego te jednostki są odkupywane:

Opłata za zamianę = wartość jednostki uczestnictwa na dzień złożenia zlecenia zamiany x liczba jednostek uczestnictwa podlegających zamianie x stawka opłaty za zamianę

inne opłaty

  • opłata za zarządzanie nie uwzględnia wszystkich kosztów ponoszonych przez uczestnika funduszu, np. kosztów transakcyjnych, agenta transferowego, kosztów prowadzenia rachunku przez depozytariusza czy kosztu funduszu źródłowego w funduszu typu master feeder,
  • aby sprawdzić, ile wynosi rzeczywisty koszt uczestnictwa w funduszu (subfunduszu), sięgnij po KID, w którym jest publikowana wartość bieżących kosztów.

Gdzie znajdziesz informacje o opłatach w subfunduszach Santander TFI

Informacje to znajdziesz na podstronach każdego z subfunduszy Santander TFI, w dokumentach danego subfunduszu:

Podatki

Wybierz temat, który Cię interesuje

Materiał jest prezentowany w celach marketingowych, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa.

Materiał nie powinien być wyłączną podstawą podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Wartość aktywów netto niektórych subfunduszy funduszy Santander cechuje się dużą zmiennością ze względu na skład portfela inwestycyjnego. Niektóre subfundusze mogą inwestować więcej niż 35% aktywów w papiery wartościowe emitowane, gwarantowane lub poręczane przez Skarb Państwa lub NBP.

Korzyściom wynikającym z inwestowania w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka. Opis czynników ryzyka, dane finansowe oraz informacje na temat opłat znajdują się w prospektach informacyjnych, dokumentach zawierających kluczowe informacje oraz tabelach opłat dostępnych w języku polskim na Santander.pl/TFI/dokumenty i u dystrybutorów funduszy Santander. Streszczenie praw inwestorów znajduje się w prospekcie informacyjnym (Rozdział III, pkt 4).

Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego, a przyszłe wyniki podlegają opodatkowaniu, które zależy od sytuacji osobistej każdego inwestora i które może ulec zmianie w przyszłości. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej uczestnik powinien wziąć pod uwagę opłaty związane z subfunduszem oraz uwzględnić ewentualne opodatkowanie zysku. Uczestnik musi liczyć się z możliwością straty przynajmniej części wpłaconych środków.

Inwestując w fundusze inwestycyjne uczestnik nabywa jednostki uczestnictwa tych funduszy, a nie aktywa bazowe będące przedmiotem inwestycji samego funduszu.

Stan na 21.01.2025 r.