Alfa 2015 - wyróżnienie w kategorii fundusze polskich papierów skarbowych
Nazwa subfunduszu | Wartość j.u. 25.05.2021 | Wartość j.u. 25.05.2022 | Zmiana | |
---|---|---|---|---|
Santander Prestiż Obligacji Skarbowych Wartość j.u. 25.05.2021 1 506,75 PLN Wartość j.u. 25.05.2022 1 284,75 PLN Zmiana -14,73% | 1 506,75 PLN | 1 284,75 PLN | -14,73% |
Wartość poprzednia 24.05.2022 | 1 284,92 PLN |
1M | +0,51% |
3M | -5,85% |
6M | -7,48% |
12M | -14,73% |
36M | -9,32% |
60M | -4,17% |
120M | +15,92% |
YTD | -6,70% |
Podstawowe informacje o subfunduszu
Początek działalności | 16.11.2010 |
Benchmark | ICE BofA Poland Government Index (G0PL) |
Sugerowany czas inwestycji | min. 2 lata |
Kategoria subfunduszu | Dłużny |
Firma zarządzająca | Santander TFI S.A. |
Minimalna pierwsza wpłata | 1 000,00 PLN |
Minimalna kolejna wpłata | 100,00 PLN |
Skrót polityki inwestycyjnej
subfundusz dłużny obligacji skarbowych inwestujący głównie w dłużne papiery wartościowe emitowane, gwarantowane lub poręczane przez Skarb Państwa lub państwa członkowskie UE, udział innych lokat wynosi max. 20% aktywów,
udział obligacji przedsiębiorstw innych niż poręczane lub gwarantowane przez państwa powinien wynosić nie więcej niż 20% aktywów,
udział obligacji nieposiadających ratingu inwestycyjnego powinien wynosić nie więcej niż 10% aktywów,
wskaźnik duration powinien zawierać się miedzy 2 a 8,
subfundusz lokuje głównie w papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego denominowane w PLN lub w walutach obcych przy zabezpieczeniu ryzyka walutowego,
subfundusz jest aktywnie zarządzany: skład portfela, budowany w oparciu o kryteria doboru lokat, oraz wyniki inwestycyjne mogą istotnie różnić się od składu i stóp zwrotu jego benchmarku. Subfundusz może nabywać instrumenty finansowe niewchodzące w skład benchmarku.
Informacje o procesie inwestycyjnym
Proces inwestycyjny w Santander TFI opiera się zarówno na kompetencjach Komitetu Inwestycyjnego jak i zarządzających poszczególnymi subfunduszami. Komitet Inwestycyjny, w skład, którego wchodzą wszyscy zarządzający, akceptuje instrumenty finansowe, które mogą znajdować się w portfelach subfunduszy oraz podejmuje decyzje kierunkowe dotyczące zarządzanych portfeli. Zarządzający subfunduszami podejmują decyzje inwestycyjne dotyczące docelowych udziałów poszczególnych instrumentów finansowych w portfelu.
Alokacja aktywów
100% | Obligacje skarbowe |
Alokacja geograficzna
87% | Polska |
7% | Niemcy |
4% | Czechy |
2% | Pozostałe |
Dokumenty do pobrania
Wartość poprzednia 24.05.2022 | 1 284,92 PLN |
1M | +0,51% |
3M | -5,85% |
6M | -7,48% |
12M | -14,73% |
36M | -9,32% |
60M | -4,17% |
120M | +15,92% |
YTD | -6,70% |
Dokumenty do pobrania
Materiał jest prezentowany w celach marketingowych, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa.
Materiał nie powinien być wyłączną podstawą podejmowania decyzji inwestycyjnych.
Korzyściom wynikającym z inwestowania w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka. Opis czynników ryzyka, dane finansowe oraz informacje na temat opłat znajdują się w prospektach informacyjnych, kluczowych informacjach dla inwestorów oraz tabelach opłat dostępnych w języku polskim na Santander.pl/TFI/dokumenty i u dystrybutorów funduszy Santander. Streszczenie praw inwestorów znajduje się w prospekcie informacyjnym (Rozdział III, pkt 4).
Subfundusz nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego, a przyszłe wyniki podlegają opodatkowaniu, które zależy od sytuacji osobistej każdego inwestora i które może ulec zmianie w przyszłości. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej uczestnik powinien wziąć pod uwagę opłaty związane z subfunduszem oraz uwzględnić ewentualne opodatkowanie zysku. Uczestnik musi liczyć się z możliwością straty przynajmniej części wpłaconych środków.
Inwestując w fundusze inwestycyjne uczestnik nabywa jednostki uczestnictwa tych funduszy, a nie aktywa bazowe będące przedmiotem inwestycji samego funduszu.
Subfundusz Santander Prestiż Obligacji Skarbowych może inwestować więcej niż 35% aktywów w papiery wartościowe emitowane, gwarantowane lub poręczane przez Skarb Państwa lub NBP, jednostkę samorządu terytorialnego, Państwo Członkowskie, jednostkę samorządu terytorialnego Państwa Członkowskiego, państwo należące do OECD lub międzynarodową instytucję finansową, której członkiem jest Rzeczpospolita Polska lub co najmniej jedno Państwo Członkowskie.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter promocyjny.
Stopy zwrotu w kolejnych latach kalendarzowych (jedn. A,%)
Prezentowane wyniki są danymi historycznymi i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych wyników w przyszłości. Wyniki te nie uwzględniają ewentualnego opodatkowania Inwestora oraz ponoszonych przez niego opłat z tytułu nabycia i odkupienia jednostek uczestnictwa. Wyniki zostały obliczone w walucie polskiej.