Najczęściej wyszukiwane:
Firmy rodzinne
Kompleksowe wsparcie rozwoju polskich firm rodzinnych
Dlaczego kierujemy naszą uwagę na firmy rodzinne?
Zarówno wśród naszych klientów, jak w całej polskiej gospodarce firmy rodzinne stanowią większość. Jesteśmy dla nich partnerem w rozwoju. Uczestniczymy procesach konsolidacji, pomagamy w ekspansji
w kraju i za granicą, a gdy istnieje taka potrzeba - towarzyszymy w procesach sukcesji lub innej formie przekazania firmy.
Profesjonalny partner w procesach sukcesji
Gdy nadchodzi moment przekazania firmy w inne ręce, wspieramy właścicieli w całym procesie.
Analiza możliwości
Wybór scenariusza, w jaki sposób przekazać firmę, należy do jej właściciela. Pomagamy w analizie alternatywnych możliwości zanim zostanie podjęta decyzja, która z dróg będzie najlepsza dla firmy oraz jej założyciela.
Sukcesja wewnątrzrodzinna
Wspieramy w sukcesji wewnątrz rodziny, która wymaga zmian własności, zarządzania, a często również modelu biznesowego. Poza zmianami podstaw formalnych współpracy z bankiem możemy zaproponować także nową strukturę finansowania oraz usługi bankowe.
Sprzedaż lub upublicznienie firmy
Jeśli właściciel firmy rodzinnej rozważa jej sprzedaż lub upublicznienie, korzystamy z naszej wiedzy oraz doświadczenia doradców specjalizujących się w takich transakcjach, by zaproponować najbardziej korzystne rozwiązania.
Porozmawiajmy
o współpracy
Małgorzata Nesterowicz
Raporty sektorowe
Newsletter
Jeśli chcesz być informowany na bieżąco o nowych raportach zapisz się do newslettera.
Wsparcie w rozwoju firm rodzinnych
Jesteśmy partnerem w długoterminowym rozwoju naszych klientów.
Specjalistyczna wiedza
Dzielimy się wiedzą płynącą
z doświadczeń rynków
o wielopokoleniowej tradycji przedsiębiorczości rodzinnej.Sieć kontaktów
Współpracujemy z wiodącymi doradcami i organizacjami działającymi na rzecz przedsiębiorców rodzinnych.
Wymiana doświadczeń
Organizujemy różnorodne formy wymiany doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami oraz prezentacje dobrych praktyk.
Artykuły partnera
Controlling i finanse
Czy due diligence finansowe i audyt finansowy to jedno i to samo? Wyjaśniamy na czym polega różnica.
Zapraszamy do lektury raportu o Firmach Rodzinnych na giełdzie.
Wiedza na temat aktualnej kondycji finansowej prowadzonego biznesu jest kluczowa przy podejmowaniu codziennych decyzji. Informacje o wielkości sprzedaży, rentowności poszczególnych produktów, spływie należności i zobowiązań handlowych, wielkości dostaw do najistotniejszych klientów są gromadzone w większości przedsiębiorstw na bieżąco.
Kapitał obrotowy netto i płynność finansowa stanowią obszary, które są ściśle ze sobą powiązane i wykazują istotne, wzajemne korelacje. Analiza obu wspomnianych obszarów jest integralnym elementem prawidłowego zarządzania przedsiębiorstwem.
Jednym z podstawowych elementów ułatwiających prowadzenie biznesu jest posiadanie planu finansowego. Przygotowanie budżetu w ujęciu rocznym, kwartalnym, a może nawet miesięcznym jest pierwszym krokiem w kierunku poprawy efektywności i przejrzystości własnego biznesu.
Przywództwo
Organizacje coraz bardziej dostrzegają siłę różnorodnych z uwagi na wiek zespołów – z reguły więcej osiągają i są bardziej innowacyjne. W końcu w różnorodności siła! Mądrość doświadczonych osób oraz nowatorskie pomysł młodych są doskonałym zestawieniem, ale pełen sukces zapewnić może odpowiednie prowadzenie takich zespołów, i skuteczne nimi zarządzanie.
Wyznaczenie kierunków działania i celów do których ma zmierzać firma jest ważne nie tylko z punktu widzenia właścicieli i ich wizji rozwoju, ale także pracowników i menedżerów, którzy nie powinni brnąć rozproszeni na ślepo byle do przodu, tylko zmierzać w jednym kierunku. Kluczowe wskaźniki efektywności (Key Performance Indicators - KPI) to finansowe i niefinansowe parametry coraz powszechniej wykorzystywane do oceny pracy zwłaszcza osób zarządzających.
Strategia i zarządzanie
Dla wielu podmiotów jednym z kluczowych wyzwań jest obecnie optymalizacja kosztów. Często nie dostrzegamy, że spory potencjał oszczędności ukryty jest w nadmiernych stanach magazynowych.
Aby zrealizować rosnące plany sprzedażowe i zysk, nie jest konieczne zatrudnianie nowych pracowników. Jest to o tyle istotny argument, że rynek pracy jest coraz bardziej wymagający. Warto natomiast przyjrzeć się funkcjonującym procesom logistycznym czy produkcyjnym.
Sukcesja
Co zrobić, aby zapewnić firmie trwałość na pokolenia? Jak zapewnić jej długofalowe bezpieczeństwo? Jak przygotować dzieci lub innych następców do przejęcia biznesu? Jak przygotować firmę do sukcesji i jak bezpiecznie oddać jej stery nowemu liderowi?
Jednym z największych wyzwań, z jakim zmierzyć muszą się firmy rodzinne, jest zapewnienie biznesowi rodzinnemu trwałości, tak by mógł on być kontynuowany w kolejnych pokoleniach rodziny.
Sprzedaż firmy
Sprzedaż firmy może wynikać z podjętych z dużym wyprzedzeniem decyzji, jak i z presji aktualnych okoliczności. Planując przyszłość firmy w długim horyzoncie czasowym warto uwzględnić również ewentualne zmiany właścicielskie, tak aby nie okazały się one zaskakującą koniecznością. Z pewnością warto zadbać o to, aby decyzja dotycząca sprzedaży była podejmowana z odpowiednim wyprzedzeniem, wykluczającym działanie pod presją.
Decyzje dotyczące sprzedaży firmy są wprowadzane w życie w bardzo różnych okresach. Bywają sytuacje, w których realizacja takiego zamierzania ma miejsce na przestrzeni kilku lub kilkunastu miesięcy, innym razem jest to kilka lat. Im dłuższy czas pomiędzy decyzją o sprzedaży (lub dopuszczalności takiego scenariusza) a realizacją transakcji tym więcej możliwości wyboru właściwego momentu. Jak poznać, że nadszedł optymalny czas na moment firmy ?
Struktury, formy prawne, podatki
W artykule omówione zostały wybrane pozycje w strukturze deklaracji w zakresie podatku VAT dla JPK_V7M i JPK V7K.
Min. Finansów w interpretacji z 15.02.2021 r. odniósł się do kwalifikowania dla celów podatku VAT transakcji z wykorzystaniem kart paliwowych.
Rozszerza się katalog podmiotów zobowiązanych do wypełnienia obowiązków, zgodnie z ustawą o PPP - chodzi m.in. o fundacje, spółdzielnie, czy też stowarzyszenia podlegające wpisowi do KRS.
OECD opublikowała pod koniec 2020 r. wytyczne dot. wpływu pandemii Covid-19 na obszar cen transferowych. Najważniejsze z nich omawiamy w poniższym artykule.
Omawiamy rodzaje struktur JPK, które należy przedstawić na żądanie organów podatkowych. Wyjaśniamy też, kto i kiedy jest zobowiązany je przedstawiać.
Przyglądamy się bliżej konsekwencjom wyroku TSUE z 17 marca 2021 roku.
Jakich struktur JPK może zażądać organ podatkowy oraz kiedy takie żądanie jest uzasadnione? Odpowiadamy na te pytania.
Podatnicy mają dodatkowe 3 miesiące na analizę możliwości skorzystania z ulg podatkowych oraz weryfikację dokonanych rozliczeń.
Jak podatnicy mogą ustalić kto jest rzeczywistym właścicielem kontrahenta?
W związku z opodatkowaniem spółek komandytowych podatkiem CIT od 1 stycznia 2021 , wielu przedsiębiorców decyduje się na przekształcenie spółek komandytowych w spółkę działającą w innej formie prawnej, nieopodatkowanej podatkiem CIT, np. w spółkę jawną. W poniższym artykule prezentujemy najważniejsze podobieństwa i różnice między spółką jawną i spółką komandytową.
Podróż służbową pracownik może odbyć również swoim prywatnym samochodem. W jaki sposób następuje wówczas rozliczenie poniesionych podczas podróży służbowej kosztów? Jakie skutki podatkowe powstają w związku z tym po stronie pracownika i pracodawcy? Na powyższe pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.
Przekształcenie spółki to proces zmiany formy prawnej prowadzonej przez nią działalności. Ile czasu zajmuje przekształcenie spółki i od czego zależy długość procesu przekształcenia?
Wprowadzone zmiany zasad opodatkowania spółek komandytowych powodują, że część przedsiębiorców prowadzących działalność w tej formie prawnej rozważa jej zmianę. Czy z przekształceniem spółki komandytowej trzeba się spieszyć? Jak przygotować się do procesu przekształcenia spółki? Odpowiadamy w poniższym artykule.
Wspólne rozliczenie małżonków zazwyczaj wiąże się z korzyściami po stronie podatników. Kiedy małżonkowie mogą rozliczać się wspólnie? Jak złożyć wspólne zeznanie podatkowe małżonków?
Zgodnie z nowelizacją ustawy CIT z dnia 1 stycznia 2021 r., od 1 maja 2021 r. wszystkie spółki komandytowe stały się podatnikami CIT. Wspólnicy spółek komandytowych, opłacający dotychczas uproszczone zaliczki na podatek dochodowy oraz osiągający jednocześnie przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej z innego tytułu, powinni zweryfikować, czy ten sposób rozliczenia jest dla nich nadal korzystny.
Przepisy dotyczące wspierania nowych inwestycji determinują katalog wydatków wchodzących w zakres kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem na nowe inwestycje. W praktyce organy podatkowe stoją na stanowisku, że nie każdy koszt mieszczący się w tym katalogu może zostać uznany za koszt kwalifikowany. Z kolei sądy administracyjne prezentują niejednolite podejście, jednak najnowsze orzeczenia w tej sprawie dają nadzieję podatnikom.
Nowa struktura JPK znacznie skomplikowała podatnikom prawidłowe wypełnianie obowiązków sprawozdawczych. W szczególności, prawidłowe stosowanie kodów JPK stanowi nie lada wyzwanie.
Długo wyczekiwane szczepienia przeciwko wirusowi SARS-COV-2 spowodowały szereg wątpliwości w obszarze prawa pracy. Czy pracodawca powinien wiedzieć o szczepieniach pracowników? Czy może wymagać od pracownika, aby ten się zaszczepił? Czy odmowa przez pracownika poddania się szczepieniu grozi utratą pracy? O tym i wielu innych wątpliwościach opowie niniejszy artykuł.
W związku z trwającą pandemią koronawirusa podatnicy mają możliwość zastosowania ulg na działalność innowacyjną już w momencie obliczania i wpłacania zaliczek na podatek w trakcie roku. Aby móc wcześniej skorzystać z preferencji, konieczne jest prowadzenie prac w celu przeciwdziałania COVID-19. Podatnicy cały czas mają jednak wątpliwości odnośnie tego, jakie prace należy przez to rozumieć.
Popularność ulg podatkowych B+R (ulga badawczo rozwojowa) oraz IP Box stale rośnie z uwagi na liczne korzyści jakie przynoszą one podatnikom. Niniejszy artykuł stanowi kompendium wiedzy o obu tych ulgach podatkowych oraz obala wiele mitów krążących na ich temat.
Przedłużająca się pandemia powoduje, że praca zdalna prawdopodobnie zostanie z nami na dłużej. Poza przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa, dla pracodawców istonym argumentem za utrzymaniem zdalnej formy świadczenia pracy jest również możliwość ograniczenia kosztów prowadzenia działalności. Jakie skutki podatkowe wywołuje udostępnienie pracownikom sprzętu służbowego do pracy zdalnej oraz ewentualne wykorzystanie tego sprzętu przez pracownika na cele prywatne? Czy za korzystanie z prywatnego sprzętu do celów służbowych pracownikowi należy się ekwiwalent? O tym w niniejszym artykule.
Z roku na rok rośnie liczba kontroli podatkowych w zakresie cen transferowych. Czego najczęściej dotyczą kontrole podatkowe w obszarze cen transferowych? Jak wygląda taka kontrola i jak się do niej przygotować? O tym w niniejszym artykule.
Czym jest kontrakt menedżerski? Jakie wątpliwości budzi zawarcie kontraktu menedżerskiego z osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą? O tym szerzej w niniejszym artykule.
Praca mobilna to rodzaj pracy wykonywanej poza siedzibą pracodawcy, w której miejsce pracy stale się zmienia. Sytuacja pracowników mobilnych nie została do tej pory szczegółowo uregulowana, a co za tym idzie - powoduje wiele problemów praktycznych i budzi liczne wątpliwości. Niniejszy artykuł omawia najistotniejsze z nich.
Na przestrzeni ostatnich lat organy podatkowe coraz skuteczniej kontrolują rozliczenia między podmiotami powiązanymi. Z tego względu warto dbać nie tylko o zabezpiecznie przyszłych transakcji z podmiotami powiązanymi pod kątem cen transferowych, ale również zbadać prawidłowość rozliczeń dokonanych w przeszłości. Ponowna weryfikacja rozliczeń może uchronić firmę przed doszacowaniem dochodu przez kontrolujących i zapłatą podatku oraz - nierzadko niemałych - odsetek.
Pandemia skłania przedsiębiorców do rozważań na temat reorganizacji np. poprzez przekształcenie formy prawnej, połączenie z innym podmiotem, podział albo aport przedsiębiorstwa, lub jego części. Czy reorganizacja to ryzyko utraty pozyskanego dofinansowania z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR)?
Co kryje się pod pojęciem podróży służbowej? Jakie świadczenia przysługują pracownikowi za czas podróży służbowej i w jakim zakresie są one zwolnione z podatku dochodowego?
Zgodnie z interpretacją ogólną Min. Finansów z 11.09.2020 r. nr DD3.8201.1.2020 w sprawie zryczałtowanego przychodu pracownika związanego z wykorzystywaniem samochodu służbowego do celów prywatnych, ryczałt za użytkowanie samochodu służbowego obejmuje również koszty paliwa.
1 stycznia 2021 r. spółki komandytowe stały się podatnikami CIT. Oznacza to podwójne opodatkowanie dochodów – podatkiem CIT na poziomie spółki, oraz podatkiem PIT na poziomie wspólników. W związku ze zmianą, wiele firm rozważa zmianę formy prawnej. Jak przebiega, ile kosztuje i ile trwa przekształcenie spółki komandytowej?
Wprowadzone w 2021 zmiany w przepisach dotyczących cen transferowych przewidują dodatkowe obowiązki sprawozdawcze do transakcji z podmiotami powiązanymi i rajami podatkowymi oraz uproszczenia części obowiązków w związku z pandemią.
Czy należyta staranność podatkowa w obliczu pandemii to naprawdę istotny temat? Wielu przedsiębiorców zaniedbuje ten obszar, co przekłada się na kłopoty podczas kontroli podatkowych. Jak zatem zadbać o należytą staranność podatkową w trakcie pandemii i dobrze przygotować się do kontroli?
Jakie kryteria należy spełnić, by móc z czystym sumieniem stwierdzić, że dana firma dochowuje należytej staranności podatkowej? W tym artykule znajdziesz wskazówki, jak uniknąć oczywistych błędów i zabezpieczyć się na wypadek kontroli podatkowej.
Czy posiadanie procedur podatkowych jest obowiązkowe? Czy warto je mieć w firmie? Kiedy należy je wprowadzać i jakie obszary powinny zabezpieczać? O tym w kolejnym artykule z cyklu.
Weryfikacja i różnicowanie kontrahentów pod kątem poziomu dochowania należytej staranności to istotny temat. O tym, jakie kryteria zastosować przy podziale klientów na "lepszych" i "gorszych" dowiesz się z tego artykułu.
Czy należyta staranność podatkowa to obszar, za który odpowiada jedynie dział księgowości? Jakich pracowników, z jakich działów itp. i w jaki sposób należy również zaangażować w proces zachowania należytej staranności? O tym w kolejnym artykule z cyklu 12 przykazań podatkowej staranności po koronawirusie.
Ten artykuł porusza bardzo ważny temat - temat decyzyjności w procesie dochowania należytej staranności. Kto i w jakich obszarach powinien być uprawniony do podejmowania decyzji? Jakich uprawnień potrzebuje? Czym powinien się kierować w procesie podejmowania decyzji?
W jakich sytuacjach należy występować o dokumenty urzędowe dające ochronę prawną? Interpretacja indywidualna, wiążąca informacja stawkowa, opinia o stosowaniu zwolnienia i opinia zabezpieczająca - informacje o tym znajdziesz w artykule.
Ten artykuł jest poświęcony zasadom informowania o naruszeniach przepisów lub procedur należytej staranności podatkowej w firmie. Kto i w jaki sposób może lub nawet powinien zgłaszać nieprawidłowości?
W tym roku (i pewnie w kolejnych latach) należy przygotować się na wzmożone kontrole podatkowe. Jaki przygotować się do kontroli? Jakie reguły na wypadek kontroli ustanowić? Przejdź do artykułu.
Czy warto przeprowadzać wewnętrzne kontrole rozliczeń podatkowych? Co taka kontrola powinna obejmować i na co kłaść nacisk? Sprawdź w artykule.
Tu znajdziesz informacje o archiwizacji dokumentów dotyczących rozliczeń podatkowych i potwierdzających zachowanie należytej staranności. Jak przechowywać te informacje, by zapewnić bezpieczeństwo firmie na wypadek kontroli? Jak długo je utrzymywać?
Stworzenie i wdrożenie procedur należytej staranności może nie być wystarczające. Jeżeli zależy nam na trwałej ochronie, musimy pamiętać o stworzeniu mechanizmów ich aktualizacji. Jak wdrożyć takie rozwiązania i czym się kierować przy ich wdrożeniu?
- Na Forum Ekonomicznym w Krynicy w 2017 r. Premier (wówczas Minister) Mateusz Morawiecki ogłosił, że „cała Polska stanie się specjalną strefę ekonomiczną”. Te zapowiedzi spełniły się. Od września 2018 r. przedsiębiorcy w całej Polsce mogą wnioskować o przywileje podatkowe podobne do tych, jakimi dotychczas cieszyli się wyłącznie podatnicy lokalizujący zakłady na niewielkich terenach wyznaczonych stref.
W polskim prawie podatkowym istnieje ulga, umożliwiająca podatnikom (CIT, PIT) znacząco zmniejszyć ich zobowiązania podatkowe. I chociaż ulga obowiązuje już od 3 lat, nadal wielu podatników nie wie o jej istnieniu. Natomiast ci, którzy wiedzą o uldze B+R, nie są pewni, czy są do niej uprawnieni.
Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie definicji pojęcia podróży służbowej oraz zwolnień z tytułu świadczeń wypłacanych podczas odbywania podróży służbowej przez pracownika.
Międzynarodowi inwestorzy pozostawiają w polskich spółkach już prawie połowę wypracowanego nad Wisłą dochodu – wynika z raportu Grant Thornton. Impulsem jeszcze większych reinwestycji mógłby być estoński CIT. Ale nie będzie.
Ministerstwo Finansów udostępniło nowe szczegóły dotyczące zapowiadanej ulgi na roboty. Zbliża się również zapowiadany termin opublikowania projektu ustawy wprowadzającej wyczekiwaną preferencję.
4 września 2020 r. rząd ujawnił zakres planowanych zmian w podatkach dochodowych mających wejść w życie począwszy od 2021 r. Najbardziej zaskakującą i kontrowersyjną zmianą było objęcie spółek komandytowych opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT).
Kontrakt menedżerski jest umową nienazwaną w rozumieniu polskiego ustawodawstwa, to znaczy, że pewne kwestie nie zostały uregulowane w sposób bezpośredni dla tego typu umowy. Pytania podatników może rodzić kontrakt menedżerski zawierany z osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. W niniejszym artykule omawiamy kwestie budzące wątpliwości.
Koronawirus – wsparcie
Codziennie przybywa wiele pytań na tematy związane z obecną sytuacją. Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi bieżącej sytuacji przygotowanymi przez Grant Thornton.
Grant Thornton
Uwalniamy potencjał Twojego biznesu!
5 kluczowych faktów:
- 25 lat doświadczenia,
- 550-osobowy zespół w 7 biurach w Polsce,
- rocznie wspieramy ponad 1600 Klientów w obszarze audytu, podatków, doradztwa i outsourcingu,
- jesteśmy partnerem Fundacji Firmy Rodzinne, jednej z największych tego rodzaju organizacji w Polsce,
- należymy do Grant Thornton International - zapewniamy wsparcie w ponad 130 krajach.
Docenili nas:
- „Rzeczpospolita”: I miejsce w kategorii "Dobre prawo podatkowe" za działania na rzecz tworzenia dobrego i przyjaznego przedsiębiorcom prawa podatkowego,
- „Dziennik Gazeta Prawna”: V miejsce w kategorii „Duże firmy”, indywidualne wyróżnienia dla trzech naszych ekspertów w dwóch kategoriach („Podatki lokalne”, „Podatek CIT”).