6lutego2023

Mocne dane z USA

Serwis ekonomiczny | Codziennik

W dzisiejszym Codzienniku:
 
- Dziś sprzedaż detaliczna w strefie euro
- Dane z rynku pracy USA znacznie lepsze od oczekiwań
- Złoty słabszy, rentowności w górę

3lutego2023

RPP będzie dalej pauzować

Serwis ekonomiczny | Tygodnik

Kalendarz wydarzeń w kolejnym tygodniu będzie raczej skromny. Na krajowym podwórku na pierwszym planie decyzja RPP (środa), a po niej konferencja prezesa NBP (zapewne czwartek o 15:00). We wtorek rozpoczyna się posiedzenie Sejmu, na którym rozpatrywane będą poprawki Senatu do ustawy o Sądzie Najwyższym (jej wprowadzenie w życie jest kluczowym kamieniem milowym do odblokowania KPO). Stopy procentowe najprawdopodobniej pozostaną bez zmian po raz piąty z rzędu, a Rada pozostanie w trybie oczekiwania na bardziej wiarygodne sygnały z gospodarki nt. tendencji w zakresie wzrostu gospodarczego i inflacji. Informacje, które pojawiały się ostatnio były różnokierunkowe: Gospodarka hamuje wolniej niż oczekiwano i recesji może uda się uniknąć, ale jednocześnie dynamika konsumpcji przygasła znacząco, a wzrost płac rozczarował i pytanie, na jak długo (...)

6lutego2023

Ile do krajowej konsumpcji dodali uchodźcy?

Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomiczny

Szacujemy, że za słaby wynik realnej konsumpcji prywatnej w IV kw. 2022 (spadek o ok. 1,6% r/r) częściowo odpowiadał spadek liczby uchodźców z Ukrainy. Nie był to jednak czynnik kluczowy i mógł odjąć od konsumpcji ok. 0,2-0,3% kw/kw, a wkład konsumpcji w uchodźców w ujęciu r/r był dodatni (1 punkt procentowy). W całym roku uchodźcy dodali do krajowej konsumpcji ok. 0,9% w ujęciu realnym lub ok. 15 mld zł nominalnie. W 2023 r., o ile ich liczba utrzyma się na obecnym poziomie, dodadzą do konsumpcji realnie ok. 0,1% r/r, a łączna nominalna wartość ich konsumpcji wyniesie ok. 20 mld zł.

3lutego2023

Wolniejsze hamowanie

Serwis ekonomiczny | MAKROskop

Pierwszy szacunek PKB za 2022 rok na poziomie 4,9% okazał się lepszy od oczekiwań, wskazując, że hamowanie gospodarki nadal przebiega wolniej niż zakładaliśmy (w IV kw. wzrost PKB był prawdopodobnie nieco powyżej 2% r/r). Jednocześnie, wyjątkowo łagodna pogoda zmniejsza ryzyko czarnych scenariuszy na rynku energetycznym w Europie. Wprawdzie nie jest tak, że wiadomości są wyłącznie pozytywne – niepokojąco wyglądają ostatnie dane o wydatkach konsumentów nie tylko w Polsce, ale też innych krajach europejskich, mocne załamanie dotknęło też obroty handlu światowego w końcówce ub.r. Jednak per saldo wydaje nam się, że jest nieco więcej powodów do większego optymizmu – w efekcie przesuwamy prognozę PKB na ten rok lekko w górę, z 0,1% do 0,7%. Na zbliżające się światowe ożywienie wskazuje m.in. coraz więcej wskaźników wyprzedzających, które zaczęły wyraźnie odbijać od dna. (...)

7stycznia2021

Wsparcie dla EURPLN wyznaczy NBP

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

W grudniu największe wahania w regionie obserwowaliśmy w przypadku złotego i forinta, podczas gdy korona i rubel były stabilne. Krajowa waluta zyskiwała do połowy zeszłego miesiąca, ale wtedy na rynku pojawił się NBP i spowodował szybki wzrost EURPLN. W ślad za tracącym złotym, osłabiać zaczął się też forint.

Pojawienie się NBP na rynku i zapowiedź możliwości wystąpienia kolejnych interwencji przez prezesa Glapińskiego sprawia, że analiza techniczna nie będzie potrzeba by przewidzieć najbardziej prawdopodobny kierunek zmian EURPLN. Jeśli zaś chodzi o inne waluty regionu, krótkoterminowy układ sprzyja forintowi, EURCZK waha się w trendzie bocznym, a rubel może oddać część ostatnich zysków w wyniku umocnienia dolara.