Najczęściej wyszukiwane:
Serwis ekonomiczny
4grudnia2020

Dzisiaj raport z rynku pracy USA

Serwis ekonomiczny | Codziennik

W dzisiejszym Codzienniku:

- Rynki akcji oraz ropa stabilne, dolar traci
- EURPLN spada do 4,47
- Obligacje tracą, w szczególności na długim końcu, szerzej do Bunda
- Dzisiaj zamówienia przemysłowe w Niemczech i USA, raport z rynku pracy USA
 

27listopada2020

Cisza przed burzą?

Serwis ekonomiczny | Tygodnik

Po weekendzie w kalendarzu sporo informacji gospodarczych. W kraju poznamy m.in. dane o PKB w III kw. (poniedziałek), listopadowy PMI w przemyśle i wstępną listopadową inflację (wtorek), wynik posiedzenia RPP (środa). Za granicą też na bogato: w Europie m.in. indeksy PMI, inflacja, sprzedaż detaliczna i zamówienia przemysłowe, w USA ISM, zatrudnienie poza rolnictwem.
Dane o PKB pokażą strukturę wzrostu w III kw., który, jak już wiemy z wstępnej publikacji, odbił dość wyraźnie od wiosennego dołka (+7,7% kw/kw s.a.). Prawdopodobnie największą rolę w ożywieniu odegrał popyt konsumpcyjny i poprawa salda handlu zagranicznego, mniejszą inwestycje. Jednocześnie wiadomo, że poprawa w III kw. była nietrwała i nowa fala pandemii spycha gospodarkę w drugi dołek recesji w IV kw, a I kw. 2021 też raczej będzie osłabiony. 
 

30listopada2020

Silne odbicie PKB przed kolejnym dołkiem

Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomiczny

PKB odbił w III kw. o 7,9% kw./kw. w ujęciu odsezonowanym do -1,5% r/r i wobec -8.4% r/r w II kw. Tak jak oczekiwaliśmy, odbicie napędzane było głównie przez konsumpcję prywatną (+0,4% r/r po -10,8% r/r w II kw.) i popyt zagraniczny (eksport netto dodał 1,7 pkt. proc. do ogólnej dynamiki PKB), podczas gdy roczna dynamika inwestycji pozostała wyraźnie ujemna (-9,0% r/r po -10,7% r/r w II kw.). Oczekujemy, że w IV kw. PKB spadnie o ok. 4% r/r pod wpływem nawrotu epidemii i powrotu restrykcji, które dotknęły szczególnie konsumpcję. W 2021 spodziewamy się wyraźnego przyspieszenia w drugiej połowie roku, podczas gdy w I kw. aktywność gospodarcza może wciąż być niska pod wpływem zimowej fali zachorowań. Choć trzecia runda ograniczeń jest nadal możliwa, to kolejne fale zachorowań w drugiej połowie przyszłego roku wydają się być coraz mniej prawdopodobne dzięki informacjom o szczepionkach.

2listopada2020

Wyboista droga do normalności

Serwis ekonomiczny | MAKROskop

Zanim zdążyliśmy się nacieszyć mocniejszym od oczekiwań ożywieniem gospodarki w III kw., pora zacząć się poważnie martwić o perspektywy na kolejne miesiące. Nowa fala pandemii w Europie okazała się tak gwałtowna, że coraz więcej krajów decyduje się na ponowne zamykanie dużych obszarów gospodarki. Płyną z tego przynajmniej dwa wnioski: Po pierwsze, w IV kw. br. czeka nas drugie dno recesji. W tej chwili wygląda na to, że będzie ono wyraźnie płytsze niż na wiosnę, ponieważ zakres restrykcji jest mniejszy, a poza tym w odróżnieniu od pierwszej fali pandemii ograniczenia w Europie dotykają niemal wyłącznie sektor usług; tymczasem kanały handlu zagranicznego są drożne, a europejski przemysł się rozwija (przy czym to może się z czasem zmienić). Po drugie, mocno rośnie niepewność dot. prognoz na kolejne kwartały. Trudno obecnie wykluczyć kolejne nawroty pandemii, a tego jak będą rozłożone w czasie, jak mocne – po prostu nie wiemy. (...)

3listopada2020

Z szansami na chwilowe umocnienie

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

Gwałtowny wzrost liczby nowych przypadków Covid-19 w największych rozwiniętych gospodarkach świata, jak również w krajach CEE zainicjował kolejną falę deprecjacji walut naszego regionu. Kursy złotego i forinta do euro zbliżyły się do marcowych maksimów, podczas gdy korona radziła sobie relatywnie najlepiej.

Analiza techniczna sugeruje, że w krótkiej perspektywie są szanse na przynajmniej korekcyjne umocnienie walut CEE. EURCZK wzrósł najmniej spośród innych kursów w regionie i ryzyko osiągnięcia marcowego szczytu w dalszym horyzoncie jest relatywnie niewielkie. Na przeciwległym biegunie są forint i rubel, w przypadku których po krótkiej korekcie możliwe jest dalsze osłabienie.