Dziś kluczowe dane z rynku pracy USA
Serwis ekonomiczny | CodziennikW dzisiejszym Codzienniku:
- Europejskie giełdy na czerwono, Powell rozczarowuje
- Rentowności na rynkach bazowych w górę
- EURUSD niżej, z potencjałem do spadków, EURPLN wzrasta
- Krajowe bezrobocie rejestrowane w górę w lutym
- Dziś konferencja prezesa Glapińskiego, w USA zmiana zatrudnienia poza rolnictwem
Projekcje nie wpłynęły na RPP
Serwis ekonomiczny | TygodnikNowy tydzień rozpocznie się od publikacji Raportu o inflacji i omówienia nowych projekcji NBP, które – jak już wiemy z komunikatu po posiedzeniu RPP – zostały wyraźnie podwyższone w stosunku do ich listopadowej wersji, co dla rynku finansowego stało się paliwem do wyceny jeszcze większego prawdopodobieństwa podwyżek stóp procentowych w horyzoncie kilku kwartałów.
RPP: poprawiona projekcja
Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomicznyRada Polityki Pieniężnej utrzymała główne parametry swojej polityki bez zmian, główną stopę referencyjną na 0,1%. Zaktualizowane projekcje ekonomiczne pokazały wyższą niż poprzednio ścieżkę inflacji (środek przedziału w 2021 r. w górę do 3,15% z 2,5%, w 2022 do 2,8% z 2,6%) i wyraźnie lepszą prognozę PKB na 2021 r. (3,95% wobec 2,65% poprzednio). Po raz pierwszy prognoza objęła rok 2023, w którym inflacja ma pozostać powyżej oficjalnego celu (środkowy punkt 3,2%), a wzrost PKB utrzyma się na poziomie 5,4%, tak jak w 2022. Mimo tych wyraźnych pozytywnych zmian w prognozach, ton komunikatu RPP nie zmienił się (...)
Gorączka reflacji
Serwis ekonomiczny | MAKROskopIdzie wiosna, ale na wyraźne podgrzanie temperatury w gospodarce trzeba będzie jeszcze trochę zaczekać. Na horyzoncie widać już trzecią falę Covid-19, więc całkiem prawdopodobne, że z lekkiego łagodzenia restrykcji, na które zdecydowała się Polska w połowie lutego, trzeba się będzie wycofać w najbliższych tygodniach. Częściowo już to się dzieje, na razie na poziomie regionalnym. Jednocześnie proces szczepień przyspiesza i Polska na tle innych krajów UE wygląda pod tym względem bardzo dobrze, ale to wciąż niewystarczające tempo żeby osiągnąć już niebawem wymierne efekty.
(...)
Wsparcie dla EURPLN wyznaczy NBP
Serwis ekonomiczny | Analiza technicznaW grudniu największe wahania w regionie obserwowaliśmy w przypadku złotego i forinta, podczas gdy korona i rubel były stabilne. Krajowa waluta zyskiwała do połowy zeszłego miesiąca, ale wtedy na rynku pojawił się NBP i spowodował szybki wzrost EURPLN. W ślad za tracącym złotym, osłabiać zaczął się też forint.
Pojawienie się NBP na rynku i zapowiedź możliwości wystąpienia kolejnych interwencji przez prezesa Glapińskiego sprawia, że analiza techniczna nie będzie potrzeba by przewidzieć najbardziej prawdopodobny kierunek zmian EURPLN. Jeśli zaś chodzi o inne waluty regionu, krótkoterminowy układ sprzyja forintowi, EURCZK waha się w trendzie bocznym, a rubel może oddać część ostatnich zysków w wyniku umocnienia dolara.
Błędy walidacji formularza