3lipca2025
Nieoczekiwana obniżka stóp procentowych
Serwis ekonomiczny
CodziennikW dzisiejszym Codzienniku:
- Dzisiaj konferencja prezesa NBP, usługowe PMI, raport o rynku pracy USA
- RPP nieoczekiwanie obcięła stopy o 25 punktów bazowych
- Decyzja RPP osłabiła złotego i umocniła krajowe obligacje27czerwca2025
Ostatnia decyzja przed wakacjami
Serwis ekonomiczny
TygodnikNiektórzy już zaczynają wakacje, dla innych będzie to pracowity tydzień. Nam upłynie na analizie i komentowaniu wstępnych danych o czerwcowej inflacji (wg nas pozostała na 4,0% r/r), czerwcowego wskaźnika PMI dla przemysłu (widzimy lekkie odbicie po dużym spadku w maju). Poza tym poznamy dane o bilansie płatniczym za I kw. Na wakacyjną przerwę musi też wciąż zapracować Rada Polityki Pieniężnej. Środowa decyzja RPP, oparta na nowej projekcji, powinna utrzymać stopy bez zmian, przy czym komunikat Rady i prezesa NBP podczas jego konferencji prasowej może koncentrować uwagę na wrześniu, jako momencie kiedy wiele czynników niepewności już zniknie i będzie można pomyśleć o ponownym dostosowaniu stóp.
2lipca2025
RPP zaskoczyła obniżką stóp o 25 pb
Serwis ekonomiczny
Komentarz ekonomicznyRPP obniżyła stopy procentowe o 25 pb, zaskakując rynek (choć część jego uczestników spodziewało się obniżki) i sprowadzając stopę referencyjną do 5,00%. Jako powód obniżki RPP wskazała oczekiwany spadek inflacji poniżej górnej granicy pasma odchyleń od celu NBP, ale pozostałe fragmenty komunikatu nie uległy większym zmianom. RPP nadal twierdzi, że dalsze decyzje będą zależne od napływających danych. Polityka fiskalna ponownie została wymieniona jako jeden z kluczowych czynników ryzyka, ale tym razem na pierwszym miejscu, przed presją popytową, sytuacją na rynku pracy i poziomem administrowanych cen energii (...) Na jutro zaplanowane jest wystąpienie prezesa NBP Adama Glapińskiego. Przed tym wydarzeniem ciężko nam korygować oczekiwania co do dalszego przebiegu stóp procentowych - dzisiejsza decyzja i komunikat nie dają jasności, czy RPP uruchomiła właśnie do cykl obniżek, czy po prostu zdecydowała się na zwiększenie skali majowego dostosowania stóp.
18czerwca2025
Wychodzimy na prostą
Serwis ekonomiczny
MAKROskopPolska gospodarka powróciła na ścieżkę ponad 3-procentowego wzrostu gospodarczego, na której w naszej ocenie ma szansę się utrzymać w kolejnych kwartałach. Podtrzymujemy prognozę wzrostu PKB na ten rok bliską 3,5%, a na przyszły rok przewidujemy nawet lekkie przyspieszenie do 3,7%. To scenariusz bardziej optymistyczny od konsensusu, motywowany m.in. naszym umiarkowanie konstruktywnym poglądem na perspektywy gospodarki strefy euro oraz przekonaniem, że krajowy cykl inwestycyjny dopiero się rozkręca i jest nieco opóźniony względem wcześniejszych oczekiwań, w związku z czym jego największy impet przypadnie na rok 2026. (...)
7stycznia2021
Wsparcie dla EURPLN wyznaczy NBP
Serwis ekonomiczny
Analiza technicznaW grudniu największe wahania w regionie obserwowaliśmy w przypadku złotego i forinta, podczas gdy korona i rubel były stabilne. Krajowa waluta zyskiwała do połowy zeszłego miesiąca, ale wtedy na rynku pojawił się NBP i spowodował szybki wzrost EURPLN. W ślad za tracącym złotym, osłabiać zaczął się też forint.
Pojawienie się NBP na rynku i zapowiedź możliwości wystąpienia kolejnych interwencji przez prezesa Glapińskiego sprawia, że analiza techniczna nie będzie potrzeba by przewidzieć najbardziej prawdopodobny kierunek zmian EURPLN. Jeśli zaś chodzi o inne waluty regionu, krótkoterminowy układ sprzyja forintowi, EURCZK waha się w trendzie bocznym, a rubel może oddać część ostatnich zysków w wyniku umocnienia dolara.