Serwis ekonomiczny

Raporty i analizy ekonomiczne

23lutego2024

Dziś ważne wydarzenie dla polskiego KPO

Serwis ekonomiczny | Codziennik

W dzisiejszym Codzienniku:

- Dziś stopa bezrobocia w styczniu, spotkanie polskiego premiera z przewodniczącą KE
- Sprzedaż detaliczna wzrosła o 3,0% r/r w ujęciu realnym, czym pozytywnie zaskoczyła
- Gołębie wypowiedzi, L. Koteckiego, mało gołębi minutes EBC
- Słabe odczyty PMI dla przemysłu w Niemczech, lepsze dla usług, w USA mocniej niż w Europie
- Lekkie osłabienie złotego, spadki stóp rynkowych 

23lutego2024

Odmrożenie funduszy UE

Serwis ekonomiczny | Tygodnik

W następnym tygodniu w krajowym kalendarzu tylko dwie publikacje ekonomiczne: szczegółowe dane o PKB za IV kw. 2023 i przemysłowy PMI za luty. 
Te pierwsze pokażą strukturę wzrostu PKB w ostatnim kwartale ub.r., który wg wstępnego szacunku wyniósł 1,0% r/r i był słabszy od naszych wcześniejszych oczekiwań. Przestrzeń do niespodzianek ze strony tej publikacji jest ograniczona przez fakt, że miesiąc temu GUS opublikował już całoroczne dane o PKB, na podstawie których dość łatwo oszacować  wyniki ostatniego kwartału. Wg naszych obliczeń wzrost konsumpcji prywatnej w IV kwartale wyniósł zaledwie 0,1% r/r (wobec 0,8% r/r w III kwartale), inwestycje przyspieszyły do niemal 8% r/r (7,2% r/r w III kwartale), wkład zapasów do PKB pozostał silnie ujemny (ok -6 pkt. proc.) a eksportu netto wyraźnie dodatni (+4 pkt. proc).   (...)
 

22lutego2024

Konsument wszedł z impetem w nowy rok

Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomiczny

Sprzedaż detaliczna wzrosła w styczniu o 3,0% r/r, wyraźnie powyżej prognoz (my: 1,0% r/r, konsensus: 1,4% r/r) i wobec spadku o 2,3% r/r w grudniu. Po negatywnych zaskoczeniach ze strony produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej, pozwala nam to zachować wiarę w scenariusz stopniowego ożywienia gospodarczego w tym roku, którego głównym motorem będzie popyt konsumpcyjny gospodarstw domowych. Będzie temu sprzyjać optymizm konsumentów i silny realny wzrost dochodów do dyspozycji (płace realne w styczniu rosły najszybciej od 2008 r.). Z takim scenariuszem spójne są też wyniki badania koniunktury gospodarczej GUS, które pokazały w lutym poprawę oczekiwań przedsiębiorstw. Ceny skupu produktów rolnych wyraźnie spadły w styczniu, sugerując dalszą presję w dół na ceny żywności. 

2lutego2024

Za wcześnie na panikę

Serwis ekonomiczny | MAKROskop

Wstępne dane o PKB za 2023 r. okazały się dużym rozczarowaniem, pokazując wzrost o zaledwie 0,2%. Moglibyśmy odczuwać pewną satysfakcję z tego, że to wynik niemal dokładnie zbieżny z naszą prognozą sprzed ponad roku (w grudniu 2022 przewidywaliśmy wzrost w kolejnym roku o 0,1%), gdyby nie to, że w ostatnich miesiącach byliśmy raczej w gronie optymistów i nasza ostatnia prognoza zakładała wzrost o 0,6%. Tak niski odczyt roczny może oznaczać, że końcówka roku w gospodarce była bardzo słaba (jeśli przyjmiemy, że nie było rewizji trzech poprzednich kwartałów, to wg naszych szacunków wzrost PKB w IV kw. musiałby spaść o ponad 1% kw/kw po korekcie sezonowej). Tak jednak być nie musiało: jeżeli były jakieś korekty danych wstecz, to o IV kwartale na razie niewiele wiemy. (...)

7stycznia2021

Wsparcie dla EURPLN wyznaczy NBP

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

W grudniu największe wahania w regionie obserwowaliśmy w przypadku złotego i forinta, podczas gdy korona i rubel były stabilne. Krajowa waluta zyskiwała do połowy zeszłego miesiąca, ale wtedy na rynku pojawił się NBP i spowodował szybki wzrost EURPLN. W ślad za tracącym złotym, osłabiać zaczął się też forint.

Pojawienie się NBP na rynku i zapowiedź możliwości wystąpienia kolejnych interwencji przez prezesa Glapińskiego sprawia, że analiza techniczna nie będzie potrzeba by przewidzieć najbardziej prawdopodobny kierunek zmian EURPLN. Jeśli zaś chodzi o inne waluty regionu, krótkoterminowy układ sprzyja forintowi, EURCZK waha się w trendzie bocznym, a rubel może oddać część ostatnich zysków w wyniku umocnienia dolara.