Najczęściej wyszukiwane:
Serwis ekonomiczny

Serwis ekonomiczny

Raporty i analizy ekonomiczne

20lutego2020

Coraz gorsze nastroje konsumentów

Serwis ekonomiczny | Codziennik

- Optymizm powoli wraca na rynek
- Złoty stabilny do euro i słabszy do dolara
- Krajowe obligacje zyskują
- Dziś polska produkcja przemysłowa i kolejne dane z USA

14lutego2020

Pierwsze dane za pierwszy kwartał

Serwis ekonomiczny | Tygodnik

•    W najbliższym tygodniu poznamy wstępne wskaźniki PMI dla gospodarek europejskich, powszechnie oczekiwane są dalsze spadki, m. in. ze względu na obawy związane z koronawirusem. Dane o niemieckim PKB w IV kw. 2019 pokazały jego stagnację i zapewne trochę trzeba będzie jeszcze poczekać na wyraźniejsze odbicie w Europie Zachodniej.
•    W kraju szereg ważnych danych gospodarczych: produkcja przemysłowa i budowlana sprzedaż detaliczna. Konsensusy rynkowe we wszystkich przypadkach są dość niskie, zapewne m. in. w związku z negatywnym zaskoczeniem w grudniowych danych. (...)

20lutego2020

Wzrost produkcji pozostał dodatni

Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomiczny

W styczniu produkcja przemysłowa wzrosła o 1,1% r/r wobec +3,8% r/r w grudniu, mocniej niż oczekiwaliśmy (-0,1% r/r). W danych odsezonowanych nastąpiło przyspieszenie do 3,5% r/r z 2,1% r/r. Branże nastawione na eksport radziły sobie dobrze. Naszym zdaniem, dane wskazują jednak na dalsze spowolnienie wzrostu w I kw. 2020 r. PPI spadł do 0,8% r/r z 1,0% r/r.

3lutego2020

Zawirusowany wzrost

Serwis ekonomiczny | MAKROskop

Wzrost polskiego PKB w 2019 r. na poziomie 4,0% na pierwszy rzut oka nadal wygląda na całkiem niezły wynik (plasując nas pod tym względem prawdopodobnie w pierwszej piątce w UE), ale tak naprawdę oznacza, że w ostatnim kwartale ub.r. gospodarka wyhamowała znacznie bardziej niż się spodziewano. Wzrost PKB w IV kw. można oszacować na 2,8-3,1% r/r, przy założeniu braku istotnych rewizji poprzednich kwartałów. Co zaskakujące, pogorszenie nastąpiło nie tam gdzie się go spodziewaliśmy, dotykając konsumpcję prywatną i eksport netto, podczas gdy inwestycje przyspieszyły pod koniec roku. (...)

4września2019

Analiza techniczna CEE - Waluty mogą odetchnąć

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

Sierpień nie był korzystnym miesiącem dla walut CEE, które podobnie jak większość walut z rynków wschodzących były w minionym miesiącu pod presją. Największy wpływ na notowania miał wzrost awersji do ryzyka pod wpływem napięcia na linii USA-Chiny i obawy o sytuację w Argentynie.

Analiza techniczna sugeruje, że przyszedł czas na korektę lub przynajmniej stabilizację po sierpniowej deprecjacji. We wrześniu odbędzie się posiedzenie EBC, na którym rynek oczekuje przynajmniej obniżenia stopy depozytowej. Widzimy ryzyko przejściowego osłabienia walut CEE jeżeli bank centralny rozczaruje, ale szybko rynek powinien ponownie zacząć wyceniać podjęcie zdecydowanych decyzji w kolejnych tygodniach, co mogłoby być korzystne dla walut CEE, zwłaszcza dla złotego i czeskiej korony.