Rozwijamy bankowość internetową i aplikację mobilną. W najbliższy weekend niektóre z naszych usług będą niedostępne. Więcej

Najczęściej wyszukiwane:
Serwis ekonomiczny

Serwis ekonomiczny

Raporty i analizy ekonomiczne

18października2019

Nowa umowa brexitowa

Serwis ekonomiczny | Codziennik

W dzisiejszym Codzienniku:

-   Porozumienie UE-Wlk. Brytania, w weekend głosowanie
-   Niższa dynamika płac w Polsce
-   Złoty przejściowo mocniejszy, obligacje bez zmian w skali dnia 
-   Dziś polska produkcja przemysłowa

18października2019

Krytyczny moment dla Brexitu

Serwis ekonomiczny | Tygodnik
  • Losy globalnego nastroju na początku tygodnia leżą w rękach brytyjskich polityków, którzy w weekend będą głosować nad nową umową Brexitową. W mijającym tygodniu, UE i Wielka Brytania porozumiały się odnośnie zmian pierwotnie wynegocjowanych warunków opuszczenia Unii, co zostało pozytywnie odebrane przez rynek. Optymizm był jednak krótkotrwały, bowiem nowa umowa musi zostać przyjęta przez brytyjski parlament. Partia DUP zapowiedziała swoje poparcie, co daje nieznaczną większość. Wynik głosowania nadal jest jednak bardzo niepewny.
18października2019

Odbicie w produkcji i PPI

Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomiczny

Polska produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu o 5,6% r/r, konsensus wynosił 5,0%. Odbicie przyszło po trzech słabszych od oczekiwań odczytach. Po odsezonowaniu, produkcja przemysłowa odbiła do 3,5% r/r z 1,7% r/r, ale jest i tak wyraźnie poniżej średniej z pierwszej połowy roku (prawie 6%). Przemysł spowalnia, ale stopniowo, zgodnie z naszymi założeniami, i prawdopodobnie to samo robi cała gospodarka. Inflacja PPI wyniosła we wrześniu 0,9% r/r, wyraźnie zaskakując w górę (konsensus: 0.5% r/r).

2października2019

Wielowymiarowa układanka

Serwis ekonomiczny | MAKROskop

Niepewność pozostaje wspólnym mianownikiem zarówno oceniając perspektywy lokalne, jak i globalne. Światowe banki centralne luzują politykę pieniężną, dyskusja nt. potrzeby skoordynowanej stymulacji fiskalnej się nasila, ale wciąż nie jest jasne kiedy uzdrowi to globalną gospodarkę. Jak na razie zapaść w międzynarodowym handlu i przetwórstwie się pogłębia, przy rosnącym ryzyku rozprzestrzenienia się negatywnych skutków na rynek pracy i sektor usług. Jak wskazywaliśmy poprzednio, im dłuższa stagnacja w Europie, tym większe zagrożenie dla krajowej gospodarki i to pomimo jej relatywnej odporności oraz mimo pakietu fiskalnego, łagodzącego efekt szoków zewnętrznych. Najnowsze dane miesięczne sugerują, że tempo wzrostu polskiego PKB spowolniło w III kw. do ok. 4%, co pozwala nam na utrzymanie prognozy dla całego 2019 na 4,3% i 3,5% w 2020. Czynników ryzyka jednak przybywa.

4września2019

Analiza techniczna CEE - Waluty mogą odetchnąć

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

Sierpień nie był korzystnym miesiącem dla walut CEE, które podobnie jak większość walut z rynków wschodzących były w minionym miesiącu pod presją. Największy wpływ na notowania miał wzrost awersji do ryzyka pod wpływem napięcia na linii USA-Chiny i obawy o sytuację w Argentynie.

Analiza techniczna sugeruje, że przyszedł czas na korektę lub przynajmniej stabilizację po sierpniowej deprecjacji. We wrześniu odbędzie się posiedzenie EBC, na którym rynek oczekuje przynajmniej obniżenia stopy depozytowej. Widzimy ryzyko przejściowego osłabienia walut CEE jeżeli bank centralny rozczaruje, ale szybko rynek powinien ponownie zacząć wyceniać podjęcie zdecydowanych decyzji w kolejnych tygodniach, co mogłoby być korzystne dla walut CEE, zwłaszcza dla złotego i czeskiej korony.