Uważaj
na fałszywe maile podszywające się pod bank. Nie podawaj swoich danych. Więcej na naszej stronie >

29września2022

Bank Anglii interweniuje

Serwis ekonomiczny | Codziennik

W dzisiejszym Codzienniku

- Dzisiaj inflacja z Niemiec i Hiszpanii, wskaźniki ESI, decyzja CNB
- Kolejne modyfikacje poluzowujące polską Stabilizującą Regułę Wydatkową
- Bank Anglii skupił brytyjskie obligacje skarbowe w celu uspokojenia rynków
- Złoty nadal traci
 

23września2022

Jeszcze więcej inflacji

Serwis ekonomiczny | Tygodnik

W tym tygodniu w kraju wstępne dane o wrześniowej inflacji. Spodziewamy się wzrostu wskaźnika CPI do 16,6% r/r. Naszym zdaniem taki odczyt może zabić ćwieka RPP, w której ostatnio pojawiały się głosy o możliwości przerwy w podwyżkach stóp. Prezes Glapiński oraz kilku innych członów wskazywali, że spodziewają się szczytu inflacji w wakacje, a zatem wzrost we wrześniu może być dla nich zaskoczeniem. Jeśli nasza prognoza CPI zrealizuje się, będziemy oczekiwali wzrostu stóp o 25 punktów w październiku (...)
W kalendarzu sporo danych za granicą. W szczególności ważne mogą być dane o inflacji HICP, rynek spodziewa się wyraźnych wzrostów np. w przypadku strefy euro i Niemiec.

21września2022

Sprzedaż i produkcja budowlana powyżej prognoz

Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomiczny

Sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 4,2% r/r, powyżej konsensusu (3,3%) i naszych szacunków (1,1%) oraz pokazała największy wzrost m/m w ujęciu odsezonowanym od stycznia. RPP może widzieć w tym odczycie powód do rozważenia kolejnej podwyżki stóp uznając, że popyt konsumencki nie został jeszcze schłodzony. Pomimo pozytywnej niespodzianki nadal uważamy, że konsumenci znajdują się pod presją wysokiej inflacji, która osłabia ich siłę nabywczą. Główne indeksy zaufania konsumentów są nadal bardzo niskie a wskaźnik bezpieczeństwa zatrudnienia, który do tej pory zaskakująco nie reagował na zbliżającą się recesję, we wrześniu znacznie się pogorszył. Produkcja budowlana wzrosła w sierpniu o 6,1% r/r z 4,2%, wobec naszej prognozy spowolnienia do 1,9% i konsensusu na poziomie 4,3%. Uważamy, że spowolnienie w sektorze budowlanym jest raczej nieuchronne ze względu na ograniczenia podaży i siły roboczej oraz zmniejszony popyt na mieszkania.

5września2022

Czas gazokalipsy

Serwis ekonomiczny | MAKROskop

Od czasu opublikowania naszego poprzedniego raportu w połowie lipca pojawiło się wiele informacji, które każą patrzeć w gospodarczą przyszłość z coraz większą ostrożnością. Dane o PKB za II kwartał zaskoczyły mocnym spadkiem o 2,1% kw/kw i chociaż był to przede wszystkim efekt korekty zapasów, to perspektywy konsumpcji i inwestycji wyglądają coraz mniej różowo. Największym zagrożeniem jest sytuacja na rynkach energetycznych w Europie, które stają w obliczu realnego zagrożenia niedoborem gazu w sezonie zimowym z powodu ograniczenia dostaw z Rosji. Już teraz drastyczny wzrost rynkowych cen gazu i elektryczności skłania część firm to ograniczania działalności. Gdyby zimą konieczne było racjonowanie dostaw surowca, skala problemów będzie nieporównanie większa.  (...)

7stycznia2021

Wsparcie dla EURPLN wyznaczy NBP

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

W grudniu największe wahania w regionie obserwowaliśmy w przypadku złotego i forinta, podczas gdy korona i rubel były stabilne. Krajowa waluta zyskiwała do połowy zeszłego miesiąca, ale wtedy na rynku pojawił się NBP i spowodował szybki wzrost EURPLN. W ślad za tracącym złotym, osłabiać zaczął się też forint.

Pojawienie się NBP na rynku i zapowiedź możliwości wystąpienia kolejnych interwencji przez prezesa Glapińskiego sprawia, że analiza techniczna nie będzie potrzeba by przewidzieć najbardziej prawdopodobny kierunek zmian EURPLN. Jeśli zaś chodzi o inne waluty regionu, krótkoterminowy układ sprzyja forintowi, EURCZK waha się w trendzie bocznym, a rubel może oddać część ostatnich zysków w wyniku umocnienia dolara.