Serwis ekonomiczny
2sierpnia2021

Inflacja na pięć

Serwis ekonomiczny | Codziennik

W dzisiejszym Codzienniku:

- Wzrost PKB Niemiec w II kw poniżej prognoz, inflacja strefy euro powyżej prognoz
- Polska inflacja nieoczekiwanie skoczyła do 5%, dalsze umocnienie złotego
- Krajowa krzywa dochodowości stabilna, na rynkach bazowych lekka tendencja do spadku
- Dziś lipcowe indeksy koniunktury w przemyśle (PMI, ISM)

30lipca2021

W oczekiwaniu na dane z rynku pracy USA

Serwis ekonomiczny | Tygodnik

Natężenie nowych informacji z głównych gospodarek opadnie w nadchodzącym tygodniu co da rynkom czas na refleksję nad tym, czego dowiedzieliśmy się w ostatnich dniach: Fed zdaje się przymierzać do normalizacji polityki pieniężnej, ale robi to małymi kroczkami i z wyczuciem, inflacja na świecie wcale nie odpuszcza – wstępne odczyty za lipiec wyraźnie zaskoczyły w górę, wzrost w II kw. w USA i Niemczech był gorszy niż oczekiwano. Co prawda w pierwszych dniach tygodnia napływać będą raporty PMI za lipiec, ale po wstępnych odczytach wiadomo już czego się spodziewać (...)

21lipca2021

Sprzedaż odbija, budownictwo rozczarowuje

Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomiczny

Sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu o 8,6% r/r, blisko prognoz (nasza: 7,6%, rynek 9,0%). Sprzedaż detaliczna znajduje się wciąż poniżej trendu sprzed pandemii, jednak jesteśmy optymistami jeśli chodzi o sprzedaż oraz konsumpcję prywatną w nadchodzących miesiącach, gdyż dochód do dyspozycji gospodarstw domowych rośnie a nastroje konsumentów ulegają poprawie. Produkcja budowalna wzrosła o 4,4% w czerwcu, poniżej oczekiwań (my: 7,0%, rynek 6,8%). W ujęciu po korekcie sezonowej spadek wyniósł 1,5% m/m. Pomimo rozczarowania pozostajemy optymistami co do produkcji budowlanej w najbliższych miesiącach gdyż firmy budowlane mają pełno zamówień, w sektorze mieszkaniowym obserwujemy silny wzrost rozpoczętych budów oraz pozwoleń na budowę, a inwestycje są w fazie wzrostowej.

7lipca2021

Rosnąca cena ożywienia

Serwis ekonomiczny | MAKROskop

To jest kolejny rok huśtawki prognoz: W ciągu zaledwie kilku miesięcy przeszliśmy od obniżek prognoz gospodarczych spowodowanych obawami o 3cią falę pandemii do znoszenia restrykcji, fali optymizmu i podwyżek szacunków PKB; od wyjątkowo zimnego kwietnia i maja do bardzo gorącego czerwca; od sygnałów nt. obniżek stóp procentowych na początku roku do rosnących oczekiwań na podwyżki. Jednym obszarem, w którym kierunek zmiany prognoz istotnie się nie zmienił, jest inflacja: wzrost CPI niemal się podwoił od grudnia do maja, a oczekiwania analityków na 2021 i 2022 r. systematycznie pną się w górę (...)

7stycznia2021

Wsparcie dla EURPLN wyznaczy NBP

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

W grudniu największe wahania w regionie obserwowaliśmy w przypadku złotego i forinta, podczas gdy korona i rubel były stabilne. Krajowa waluta zyskiwała do połowy zeszłego miesiąca, ale wtedy na rynku pojawił się NBP i spowodował szybki wzrost EURPLN. W ślad za tracącym złotym, osłabiać zaczął się też forint.

Pojawienie się NBP na rynku i zapowiedź możliwości wystąpienia kolejnych interwencji przez prezesa Glapińskiego sprawia, że analiza techniczna nie będzie potrzeba by przewidzieć najbardziej prawdopodobny kierunek zmian EURPLN. Jeśli zaś chodzi o inne waluty regionu, krótkoterminowy układ sprzyja forintowi, EURCZK waha się w trendzie bocznym, a rubel może oddać część ostatnich zysków w wyniku umocnienia dolara.