Od 14 września inaczej zalogujesz się na konto w bankowości mobilnej i internetowej. Sprawdź, co się zmieniło 

Najczęściej wyszukiwane:
Serwis ekonomiczny

Serwis ekonomiczny

Raporty i analizy ekonomiczne

16września2019

Ropa reaguje na atak

Serwis ekonomiczny | Codziennik

W dzisiejszym Codzienniku:

- Atak w Arabii Saudyjskiej może zepsuć pozytywne nastroje
- Inflacja w sierpniu wyżej niż wstępny szacunek
- Rentowności w kraju i za granicą w górę
- Dziś polska inflacja bazowa

13września2019

EBC wznawia QE

Serwis ekonomiczny | Tygodnik

Kluczowe wydarzenia najbliższego tygodnia:

  • Tydzień po posiedzeniu EBC, o stopach procentowych zdecyduje FOMC. Rynek powszechnie oczekuje cięcia o 25 pb, ale wypowiedzi członków Komitetu, w tym J. Powella, od lipcowego „dostosowania” były raczej zachowawcze. Sądzimy, że stopy Fed zostaną obniżone o 25 pb, ale przekaz z posiedzenia nie będzie wystarczający, by podtrzymać wycenę rynku kolejnych cięć w 2020. Pojawią się też zaktualizowane prognozy PKB i CPI, a wykres z preferencjami członków FOMC gdzie chcieliby aby były stopy Fed w przyszłości również przyciągnie uwagę rynku.
  • W Polsce, poznamy sierpniowe dane o produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej i nasze prognozy są poniżej konsensusu. Dane te potwierdzą jednak tylko, że oczekiwane spowolnienie wzrostu trwa i nie powinny mieć istotnego wpływu na rynek, według nas.
30sierpnia2019

PKB i CPI tylko trochę niższe

Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomiczny

Wzrost PKB w II kw. 2019 zwolnił do 4,5% r/r, nieco ponad wstępny szacunek. Przed nami dalsze umiarkowane hamowanie gospodarki - spowalniający wzrost inwestycji i słabszy eksport netto będą częściowo kompensowane przez stymulowane fiskalnie ożywienie konsumpcji.

Inflacja CPI cofnęła się lekko do 2,8% r/r w lipcu, m.in. dzięki efektom bazy. Spodziewamy się, że zarówno CPI jak i inflacja bazowa podskoczą wyraźnie pod koniec br. i na początku następnego. W styczniu 2020 CPI może przebić 4% r/r, a inflacja bazowa będzie blisko 3% r/r.

W sumie, dane nie zmieniają naszym zdaniem perspektyw polityki pieniężnej – stopy NBP pozostaną stabilne przynajmniej do końca przyszłego roku. Podkreślamy jednocześnie, że oczekiwania obniżek stóp procentowych wyceniane obecnie przez rynek nie są uzasadnione w scenariuszu mocno podwyższonej inflacji i wzrostu gospodarczego, który wprawdzie nieco słabnie, ale wciąż jest przyzwoity.

3września2019

Niepewność wciąż podwyższona

Serwis ekonomiczny | MAKROskop

W czasie wakacji obawy o globalny wzrost gospodarczy pogłębiły się, aktywność w sektorze przetwórczym wielu gospodarek Europy i Azji wciąż się kurczyła (choć w sierpniu indeksy PMI nieco odbiły), handel światowy zwalniał, nasiliło się napięcie w relacjach handlowych USA-Chiny (od 1 września weszły nowe cła) i utrzymały się zagrożenia geopolityczne (m.in. potencjalny konflikt z Iranem, ryzyko twardego Brexitu). W rezultacie najważniejsze banki centralne pozostają pod rosnącą presją na podjęcie działań ratunkowych i choć oczekiwania co do poluzowania polityki już są wysokie, to awersja do ryzyka pozostaje podwyższona (...)

4września2019

Analiza techniczna CEE - Waluty mogą odetchnąć

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

Sierpień nie był korzystnym miesiącem dla walut CEE, które podobnie jak większość walut z rynków wschodzących były w minionym miesiącu pod presją. Największy wpływ na notowania miał wzrost awersji do ryzyka pod wpływem napięcia na linii USA-Chiny i obawy o sytuację w Argentynie.

Analiza techniczna sugeruje, że przyszedł czas na korektę lub przynajmniej stabilizację po sierpniowej deprecjacji. We wrześniu odbędzie się posiedzenie EBC, na którym rynek oczekuje przynajmniej obniżenia stopy depozytowej. Widzimy ryzyko przejściowego osłabienia walut CEE jeżeli bank centralny rozczaruje, ale szybko rynek powinien ponownie zacząć wyceniać podjęcie zdecydowanych decyzji w kolejnych tygodniach, co mogłoby być korzystne dla walut CEE, zwłaszcza dla złotego i czeskiej korony.