Serwis ekonomiczny

Raporty i analizy ekonomiczne

24stycznia2025

Słabsza sprzedaż detaliczna, lepsza budowlanka

Serwis ekonomiczny | Codziennik

W dzisiejszym Codzienniku

- Dzisiaj dane o podaży pieniądza w grudniu
- Sprzedaż detaliczna znów rozczarowała, ale nastroje konsumentów lepsze
- Produkcja budowlano-montażowa powyżej prognoz
- Dalsze umocnienie złotego, rentowności obligacji nieco wyżej
 

24stycznia2025

PKB i banki centralne

Serwis ekonomiczny | Tygodnik

W najbliższy czwartek GUS opublikuje wstępny szacunek PKB za 2024 rok, co będzie najważniejszym krajowym wydarzeniem ekonomicznym tygodnia. Nasza prognoza to 2,8%, co pokrywa się z konsensusem wg Bloomberga. Wg naszych szacunków złoży się na to wzrost konsumpcji prywatnej o ok. 3% i inwestycji o niespełna 1%, przy ujemnym wkładzie eksportu netto i lekko dodatnim wkładzie zapasów. Na podstawie całorocznego wyniku i wcześniejszych danych za pierwsze trzy kwartały można będzie oszacować wynik ostatniego kwartału 2024. Nasza prognoza całoroczna jest spójna z przyspieszeniem wzrostu gospodarczego w końcówce roku do 3,0-3,2% r/r, po zaskakującym osłabieniu w III kw. do 2,7% r/r. (...)

23stycznia2025

Mały wzrost sprzedaży, poprawa w budownictwie

Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomiczny

Sprzedaż detaliczna okazała się dość słaba w grudniu, z realnym wzrostem o 1,9% r/r, gdy rynek liczył na ok. 4%. Sprzedaż dóbr trwałych pozostała jednak solidna a nastroje konsumentów w styczniu poprawiły się. Nadal uważamy, że pod względem wzrostu konsumpcji prywatnej 2025 r. będzie zbliżony do 2024 r. z wynikiem ok. 3%. Pozytywnym zaskoczeniem okazała się produkcja budowlana, ograniczająca w grudniu roczny spadek do 8%. Do tego w grudniu mieliśmy pierwszy od pięciu miesięcy wzrost mieszkań oddanych do użytku. W grudniu ceny skupu produktów rolnych podskoczyły aż o 4,7% m/m a ich przyspieszenie trwa już pięć miesięcy – to stwarza ryzyko w górę dla inflacji cen żywności w 2025 r.

18grudnia2024

Perspektywy 2025: Konsument nie śpi, inwestycje się budzą

Serwis ekonomiczny | MAKROskop

Bazując na obecnie dostępnej wiedzy możemy powiedzieć, że scenariusz gospodarczy, który zrealizował się w 2024 r. był bliski tego, którego spodziewaliśmy się rok temu. Pomimo niesprzyjającego otoczenia zewnętrznego i przedłużającej się dekoniunktury w strefie euro, krajowa gospodarka wróciła na ścieżkę wzrostu bliskiego 3%, w czym kluczową rolę odegrał solidny popyt krajowy, w tym konsumpcja, wspierana szybko rosnącymi dochodami gospodarstw domowych. Wyniki III kwartału były sporym rozczarowaniem, ale traktujemy to jak przejściowe zaburzenie trendu, a nie zapowiedź jego zasadniczej zmiany.  (...)

7stycznia2021

Wsparcie dla EURPLN wyznaczy NBP

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

W grudniu największe wahania w regionie obserwowaliśmy w przypadku złotego i forinta, podczas gdy korona i rubel były stabilne. Krajowa waluta zyskiwała do połowy zeszłego miesiąca, ale wtedy na rynku pojawił się NBP i spowodował szybki wzrost EURPLN. W ślad za tracącym złotym, osłabiać zaczął się też forint.

Pojawienie się NBP na rynku i zapowiedź możliwości wystąpienia kolejnych interwencji przez prezesa Glapińskiego sprawia, że analiza techniczna nie będzie potrzeba by przewidzieć najbardziej prawdopodobny kierunek zmian EURPLN. Jeśli zaś chodzi o inne waluty regionu, krótkoterminowy układ sprzyja forintowi, EURCZK waha się w trendzie bocznym, a rubel może oddać część ostatnich zysków w wyniku umocnienia dolara.