Serwis ekonomiczny

Raporty i analizy ekonomiczne

26lipca2024

Dzisiaj ważne dane z USA

Serwis ekonomiczny | Codziennik

W dzisiejszym Codzienniku

- Dziś dane z USA o inflacji PCE, a także dochodach i wydatkach osobistych
- Lekki spadek syntetycznego wskaźnika koniunktury GUS
- Według wiceprezes NBP M. Kightley  wyższe ceny energii mogą zwiększyć oczekiwania inflacyjne
- PKB USA wzrósł w II kw. o 2,8% kw/kw, mocno powyżej oczekiwań
- Odreagowanie walut regionu, spadki stóp rynkowych
 

26lipca2024

Jak duży wzrost inflacji w lipcu?

Serwis ekonomiczny | Tygodnik

Najbliższy tydzień będzie obfitował w ważne dane z zagranicy, ale przyniesie też parę istotnych publikacji z kraju: szybki szacunek lipcowej inflacji CPI (środa) i nowy odczyt przemysłowego PMI (czwartek). Spodziewamy się, że z powodu wzrostu rachunków za energię elektryczną i gaz inflacja CPI najpewniej nie tylko mocno odbiła, ale także po pięciu miesiącach w celu inflacyjnym ponownie wykroczyła poza jego górną granicę – w naszej ocenie lekko powyżej 4,0% r/r. (...) Za granicą zostaną opublikowane pierwsze szacunki wzrostu PKB w strefie euro, a także na Węgrzech i w Czechach w II kw. (wtorek). Choć nie będą one jeszcze zawierały rozbicia na główne składowe, to dostarczą pierwszych wskazówek o sytuacji Europy w ostatnim kwartale. (...) Najważniejszym wydarzeniem w USA będzie środowa decyzja FOMC. (...)

22lipca2024

Słabsze dane o sprzedaży detalicznej i budownictwie

Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomiczny

Sprzedaż detaliczna rozczarowała w czerwcu i wzrosła o 4,4% r/r. Za słabszy wzrost w czerwcu winić należy przede wszystkim dobra nietrwałe i półtrwałe, podczas gdy dobra trwałe przyśpieszyły, co odczytujemy jako pozytywny sygnał. (...) Produkcja budowlana spadła w czerwcu o 8,9% r/r i była słabsza od oczekiwań. Ogółem, choć najnowszych danych nie można nazwać optymistycznymi, to sądzimy, że w średnim i długim terminie perspektywy produkcji budowlanej pozostają korzystne, m.in. z powodu napływu funduszy unijnych. (...) Kwartalne średnie miesięcznych wskaźników aktywności wspierają nasze szacunki przyspieszenia wzrostu PKB w II kw. do ok. 3% r/r. Słabość sprzedaży detalicznej i budownictwa w lipcu została zrównoważona przez wcześniejszą publikację lepszych od oczekiwań danych o produkcji przemysłowej, dlatego lipcowy zestaw danych o aktywności gospodarczej nie zmienia naszych poglądów.
 

24czerwca2024

Polska mistrzem Europy?

Serwis ekonomiczny | MAKROskop

Nie, Polska nie zostanie mistrzem Europy w piłce nożnej. Niemniej, pod względem wzrostu PKB w najbliższych dwóch latach powinna się znaleźć w grupie liderów. Na pierwsze miejsce w 2025 r. mamy na pewno szanse jeśli chodzi o najniższe bezrobocie i najwyższą inflację. Wysoki deficyt fiskalny też będzie nas plasował blisko czołówki UE. 
Mimo wyjątkowo dużej zmienności widocznej w danych o wysokiej częstotliwości, w naszej ocenie polska gospodarka utrzymuje się na ścieżce stopniowego ożywienia gospodarczego. Dokładnie rok temu postawiliśmy tezę, że gospodarka znalazła się w punkcie zwrotnym i że wzrost PKB w II półroczu 2023 powinien zacząć się odbudowywać, przyspieszając do ok. 3% w 2024 r. Z perspektywy czasu oceniamy, że ten scenariusz, zakładający wiodącą rolę konsumpcji w ożywieniu gospodarczym w tym roku, ale też przełamanie spadkowej tendencji w przemyśle, pozostaje aktualny. (...)

7stycznia2021

Wsparcie dla EURPLN wyznaczy NBP

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

W grudniu największe wahania w regionie obserwowaliśmy w przypadku złotego i forinta, podczas gdy korona i rubel były stabilne. Krajowa waluta zyskiwała do połowy zeszłego miesiąca, ale wtedy na rynku pojawił się NBP i spowodował szybki wzrost EURPLN. W ślad za tracącym złotym, osłabiać zaczął się też forint.

Pojawienie się NBP na rynku i zapowiedź możliwości wystąpienia kolejnych interwencji przez prezesa Glapińskiego sprawia, że analiza techniczna nie będzie potrzeba by przewidzieć najbardziej prawdopodobny kierunek zmian EURPLN. Jeśli zaś chodzi o inne waluty regionu, krótkoterminowy układ sprzyja forintowi, EURCZK waha się w trendzie bocznym, a rubel może oddać część ostatnich zysków w wyniku umocnienia dolara.