Najczęściej wyszukiwane:
Serwis ekonomiczny

Serwis ekonomiczny

Raporty i analizy ekonomiczne

6grudnia2019

Niemiecka produkcja pogłębia spadki

Serwis ekonomiczny | Codziennik

W dzisiejszym Codzienniku:

- Rynek czeka na kolejne impulsy, niemieckie dane nie potwierdzają odbicia
- Złoty dalej powoli się umacnia
- EURUSD wciąż blisko 1,11
- Obligacje nieznacznie słabsze
- Dzisiaj miesięczny raport z rynku pracy USA

6grudnia2019

Rynek mówi „sprawdzam”

Serwis ekonomiczny | Tygodnik
  • Od miesięcy rynek był pod wpływem oczekiwań odnośnie tego jaki będzie los Brexitu i negocjacji handlowych. Ogólnie, inwestorzy wyceniali raczej scenariusz, w którym udaje się uniknąć „twardego Brexitu” i że USA i Chinom prędzej niż później udaje się osiągnąć przynajmniej częściowe porozumienie. W efekcie, rentowności obligacji są teraz nieco wyżej niż jeszcze trzy miesiące temu, a wiele światowych indeksów giełdowych jest na swoich rekordowych lub przynajmniej wielomiesięcznych szczytach.
  • W najbliższym tygodniu rynek powie „sprawdzam”, bowiem w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory parlamentarne, a 15 grudnia Donald Trump może nałożyć kolejne cła na Chiny.
29listopada2019

Popyt krajowy hamuje

Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomiczny

Wzrost PKB spowolnił do 3,9% r/r, zgodnie ze wstępnym odczytem. Za spowolnieniem stały główne elementy popytu krajowego: konsumpcja prywatna, inwestycje, zmiana zapasów, podczas gdy eksport netto zaskoczył w górę i dodał do wzrostu 0,8 pkt. proc. Spodziewamy się dalszego hamowania krajowej gospodarki w kolejnych kwartałach, gdyż wpływ szoków zewnętrznych będzie stopniowo przenosił się na krajowe inwestycje i obroty handlowe. Inflacja CPI wzrosła do 2,6% r/r w listopadzie, nieco mniej niż oczekiwaliśmy i w sumie nie wykluczamy,  że ostateczny odczyt zostanie zrewidowany w górę, jeśli GUS weźmie pod uwagę wzrost cen żywności i paliw pod koniec miesiąca. Szacujemy, że inflacja bazowa również wzrosła do 2,6%. Nadal przewidujemy, że szczyt w inflacji będzie miał miejsce w I kw. 2020 r.

4listopada2019

Poczekamy, zobaczymy

Serwis ekonomiczny | MAKROskop

Zgodnie z oczekiwaniami, PiS wygrało wybory parlamentarne w październiku, zdobywając zwykłą większość w Sejmie (235 z 460 mandatów), więc nadal będzie rządzić samodzielnie. Jednocześnie, partia rządząca utraciła większość w Senacie (48 na 100 miejsc). Nie oznacza to paraliżu procesu legislacyjnego, gdyż Sejm może odrzucić senackie veto większością bezwzględną, ale może wydłużyć prace nad nowymi ustawami. Pierwsze posiedzenie nowego parlamentu jest zaplanowane na 12 listopada i do tego czasu nie poznamy oficjalnie składu nowego rządu. Politycy PiS sugerowali jednak, że skład gabinetu nie zmieni się mocno, a Mateusz Morawiecki pozostanie premierem. (...)

4września2019

Analiza techniczna CEE - Waluty mogą odetchnąć

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

Sierpień nie był korzystnym miesiącem dla walut CEE, które podobnie jak większość walut z rynków wschodzących były w minionym miesiącu pod presją. Największy wpływ na notowania miał wzrost awersji do ryzyka pod wpływem napięcia na linii USA-Chiny i obawy o sytuację w Argentynie.

Analiza techniczna sugeruje, że przyszedł czas na korektę lub przynajmniej stabilizację po sierpniowej deprecjacji. We wrześniu odbędzie się posiedzenie EBC, na którym rynek oczekuje przynajmniej obniżenia stopy depozytowej. Widzimy ryzyko przejściowego osłabienia walut CEE jeżeli bank centralny rozczaruje, ale szybko rynek powinien ponownie zacząć wyceniać podjęcie zdecydowanych decyzji w kolejnych tygodniach, co mogłoby być korzystne dla walut CEE, zwłaszcza dla złotego i czeskiej korony.