Najczęściej wyszukiwane:
Serwis ekonomiczny

Serwis ekonomiczny

Raporty i analizy ekonomiczne

12listopada2019

Umowa handlowa wciąż na pierwszym planie

Serwis ekonomiczny | Codziennik

W dzisiejszym Codzienniku:

  • Losy umowy handlowej wciąż kluczowe
  • Złoty lekko słabszy, obligacje też tracą
  • EURUSD bez dużych zmian
  • Dziś niemiecki indeks ZEW i wystąpienie prezydenta USA
8listopada2019

Wzrost spowolnił, tylko jak bardzo?

Serwis ekonomiczny | Tygodnik

•    Najbliższy tydzień roboczy, skrócony ze względu na Święto Niepodległości, mimo wszystko może być dość ciekawy. Za granicą pojawi się sporo danych, które pozwolą zweryfikować oczekiwania dot. perspektyw globalnej gospodarki, w tym pierwsze szacunki wzrostu PKB za III kw. dla krajów europejskich. Spodziewamy się m.in., że Niemcom uda się jednak uniknąć technicznej recesji, chociaż kwartalne tempo wzrostu w III kw. spadło do zera. Poza tym, wypowiadać się będzie kilkoro członków FOMC, w tym prezes Powell.

6listopada2019

Projekcja bez większych zmian, poglądy RPP też

Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomiczny

Zgodnie z oczekiwaniami, RPP nie zmieniła stóp procentowych, a komunikat nie różnił się w kluczowych punktach od poprzedniego. Ponownie podkreślone zostały relatywnie niski globalny wzrost gospodarczy za granicą oraz niepewność co do kształtowania się koniunktury w przyszłości.
Jednocześnie Rada – opierając się na najnowszych prognozach NBP – wciąż uważa, że mimo pewnego spowolnienia oczekiwanego w 2020 tempo wzrostu PKB w Polsce pozostanie relatywnie wysoko, a inflacja nie powinna w horyzoncie prognozy opuścić pasma dopuszczalnych wahań. 
Adam Glapiński podtrzymał swój pogląd, że widzi duże prawdopodobieństwo braku  zmian stóp do końca kadencji i wtórował mu Rafał Sura, który dodatkowo zasugerował ryzyko w dół dla prognoz inflacji. Większość w RPP popiera stabilizację stóp i naszym zdaniem nie dojdzie do zmian stóp ani w tym, ani w przyszłym roku.
 

4listopada2019

Poczekamy, zobaczymy

Serwis ekonomiczny | MAKROskop

Zgodnie z oczekiwaniami, PiS wygrało wybory parlamentarne w październiku, zdobywając zwykłą większość w Sejmie (235 z 460 mandatów), więc nadal będzie rządzić samodzielnie. Jednocześnie, partia rządząca utraciła większość w Senacie (48 na 100 miejsc). Nie oznacza to paraliżu procesu legislacyjnego, gdyż Sejm może odrzucić senackie veto większością bezwzględną, ale może wydłużyć prace nad nowymi ustawami. Pierwsze posiedzenie nowego parlamentu jest zaplanowane na 12 listopada i do tego czasu nie poznamy oficjalnie składu nowego rządu. Politycy PiS sugerowali jednak, że skład gabinetu nie zmieni się mocno, a Mateusz Morawiecki pozostanie premierem. (...)

4września2019

Analiza techniczna CEE - Waluty mogą odetchnąć

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

Sierpień nie był korzystnym miesiącem dla walut CEE, które podobnie jak większość walut z rynków wschodzących były w minionym miesiącu pod presją. Największy wpływ na notowania miał wzrost awersji do ryzyka pod wpływem napięcia na linii USA-Chiny i obawy o sytuację w Argentynie.

Analiza techniczna sugeruje, że przyszedł czas na korektę lub przynajmniej stabilizację po sierpniowej deprecjacji. We wrześniu odbędzie się posiedzenie EBC, na którym rynek oczekuje przynajmniej obniżenia stopy depozytowej. Widzimy ryzyko przejściowego osłabienia walut CEE jeżeli bank centralny rozczaruje, ale szybko rynek powinien ponownie zacząć wyceniać podjęcie zdecydowanych decyzji w kolejnych tygodniach, co mogłoby być korzystne dla walut CEE, zwłaszcza dla złotego i czeskiej korony.