Najczęściej wyszukiwane:
Serwis ekonomiczny

Serwis ekonomiczny

Raporty i analizy ekonomiczne

18września2020

Burza w koalicji

Serwis ekonomiczny | Codziennik

W dzisiejszym Codzienniku:

- Kolejne słabsze dane z USA
- Dalsza poprawa krajowego rynku pracy
- Kryzys w koalicji rządzącej?
- Złoty i inne waluty CEE tracą, dolar zyskuje
- Krajowy dług korzysta ze słabszego nastroju na świecie
- Dzisiaj polska produkcja przemysłowa

18września2020

Dużo danych, dużo polityki

Serwis ekonomiczny | Tygodnik

Polityka, głupcze! – to zapewne będzie hasło najbliższego tygodnia. Miały być trzy lata bez kampanii wyborczej, ale nagłe zaostrzenie sporu wewnątrz koalicji Zjednoczonej Prawicy może te plany pokrzyżować. Ze strony liderów PiS pojawiły się sugestie o możliwym rozpadzie koalicji, a nawet przedterminowych wyborach. Trudno nam ocenić w tej chwili ile w tym wszystkim „politycznego teatru” i jak duże faktycznie jest ryzyko wcześniejszych wyborów. Na razie nie zakładamy, aby był to bazowy scenariusz, ale wydarzenia najbliższych dni mogą w tej sprawie wiele wyjaśnić (w poniedziałek kierownictwo PiS ma zdecydować o dalszych działaniach) i ewentualnie przyćmić publikację kolejnych danych ekonomicznych, przynajmniej na początku tygodnia.

18września2020

Mniej dynamiczne odbicie produkcji

Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomiczny

Produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu o 1,5% r/r, mniej niż my (2,9%) i rynek (3,4%) oczekiwaliśmy. Głównym silnikiem ożywienia są dobra trwałego użytku, chociaż widać pewne wyhamowanie pozytywnych tendencji. PPI spadł 1,2% r/r, zgodnie z naszą prognozą.

4września2020

Czas rewizji w górę

Serwis ekonomiczny | MAKROskop

W II kw. 2020 Polska oficjalnie weszła w najgłębszą recesję od wczesnych lat 90., ze spadkiem PKB o prawie 9% kw/kw (po korekcie sezonowej), nieco mniejszym niż średnia w UE. Niemniej, spadek aktywności ekonomicznej w okresie najostrzejszych restrykcji związanych z pandemią okazał się mniejszy niż wcześniej szacowano, a co więcej, wkrótce po nim nastąpiło zaskakująco szybkie ożywienie.

Wydaje się, że dotarliśmy w końcu do punktu zwrotnego, w którym po kilku miesiącach ciągłych rewizji prognoz w górę przyszedł czas na ich podniesienie. Jednocześnie, do prognozowania przyszłości nadal należy podchodzić ostrożnie, i naszym zdaniem nie jest uzasadniona ekstrapolacja imponującego tempa ożywienia gospodarczego z okresu tuż po zniesieniu restrykcji na kolejne miesiące.

28maja2020

Przesłanki za osłabieniem

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

Podczas marcowej fali awersji do ryzyka waluty regionu CEE straciły od ok. 10% w przypadku złotego, korony i forinta, po ponad 30% w przypadku rubla. Kolejne tygodnie również przyniosły zróżnicowane zmiany. Forint oraz rubel odrobiły największą część strat (55-60%), złoty około połowy, a korona niecałe 40%. Rosyjska waluta korzystała ze wzrostu cen ropy (których wcześniejszy gwałtowny spadek mocno są osłabił), podczas gdy czeska została w tyle z powodu obniżenia przez tamtejszy bank centralny stóp do najniższego poziomu w regionie.

Analiza techniczna sugeruje, że kursy walut regionu CEE dotarły w okolice poziomów, z których rozpocząć się może korekta. Umocnienie złotego w ostatnich dniach było największe i najszybsze od 5 lat, a kursy EURHUF i USDRUB zbliżają się do wierzchołków klinów zniżkujących – formacji zapowiadających odwrócenie trendu.