Serwis ekonomiczny
20października2021

Słabnący wzrost zatrudnienia

Serwis ekonomiczny | Codziennik

W dzisiejszym Codzienniku:

- Dobre wyniki spółek pchają rynki akcji wciąż wyżej
- Słabnący wzrost zatrudnienia, płace rosną trochę wolniej
- EURPLN i EURUSD bez zmian w skali dnia
- Na rynku stopy długo niewidziana stabilność, choć rentowności w USA i Niemczech w górę
- Dzisiaj produkcja przemysłowa oraz PPI w Polsce, w strefie euro inflacja HICP

15października2021

Dużo danych, dyskusja w PE

Serwis ekonomiczny | Tygodnik

Po weekendzie wracamy do śledzenia krajowych publikacji danych. W kalendarzu mamy długą listę wrześniowych wskaźników: inflacja bazowa (poniedziałek), płace i zatrudnienie (wtorek), produkcja przemysłowa i PPI (środa), produkcja budowlana i sprzedaż detaliczna (czwartek), podaż pieniądza (piątek). Pojawią się też nowe wskaźniki koniunktury GUS. Po kolejnej niespodziance inflacyjnej dzisiaj rano (finalny odczyt CPI zrewidowany w górę do 5,9% r/r), rynek będzie szukał dalszych wskazówek nt. presji inflacyjnej. (...) We wtorek odbędzie się debata w Parlamencie Europejskim nt. sytuacji w Polsce w kontekście ostatniego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. W trakcie debaty ma wystąpić na żywo premier Mateusz Morawiecki. To może być istotne wydarzenie, wskazujące czy w relacjach Polska-UE zmierzamy w stronę eskalacji sporu, czy raczej załagodzenia.
 

20października2021

Mocna produkcja po wakacjach, PPI ponad 10%

Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomiczny

Produkcja przemysłowa zaskoczyła we wrześniu w górę rosnąc o 8,8% r/r przy oczekiwaniach rynkowych 8,2% i naszej prognozie 7,6%. Odsezonowana stopa wzrostu m/m wyniosła 0,9% co jest najlepszym wynikiem od marca. Wygląda na to, że polski przemysł całkiem dobrze radzi sobie w warunkach zaburzonych łańcuchów dostaw. Inflacja PPI wzrosła do 10,2% r/r we wrześniu z 9,6% r/r w sierpniu. Szacowany przez nas bazowy wskaźnik PPI wzrósł do 7,6% r/r z 7,3% r/r. Spodziewamy się dalszych wzrostów inflacji PPI w najbliższych miesiącach.

12października2021

Szybka aktualizacja

Serwis ekonomiczny | MAKROskop

Wkrótce po tym jak opublikowaliśmy nasz ostatni MAKROskop miały miejsce dwa wydarzenia, które – jak uznaliśmy - domagają się aktualizacji przewidywań dot. scenariusza rynkowego. Po pierwsze, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się podnieść stopę referencyjną o 40pb z 0,1% do 0,5%. Prezes NBP powiedział, że Rada celowo zaskoczyła rynki szybszą i większą podwyżką, żeby stworzyć sobie przestrzeń do obserwowania rozwoju sytuacji przed kolejnymi ruchami. Jednocześnie podkreślił, że komunikat po posiedzeniu RPP specjalnie sformułowano tak, by nie sygnalizował ani możliwej kontynuacji podwyżek ani jej nie wykluczył, bowiem dalsze decyzje będą zależały od bieżących danych. Po drugie, Trybunał Konstytucyjny uznał, że niektóre zapisy Traktatu o UE są niezgodne z polską Konstytucją, co wywołało niemal od razu reakcję Komisji Europejskiej.

7stycznia2021

Wsparcie dla EURPLN wyznaczy NBP

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

W grudniu największe wahania w regionie obserwowaliśmy w przypadku złotego i forinta, podczas gdy korona i rubel były stabilne. Krajowa waluta zyskiwała do połowy zeszłego miesiąca, ale wtedy na rynku pojawił się NBP i spowodował szybki wzrost EURPLN. W ślad za tracącym złotym, osłabiać zaczął się też forint.

Pojawienie się NBP na rynku i zapowiedź możliwości wystąpienia kolejnych interwencji przez prezesa Glapińskiego sprawia, że analiza techniczna nie będzie potrzeba by przewidzieć najbardziej prawdopodobny kierunek zmian EURPLN. Jeśli zaś chodzi o inne waluty regionu, krótkoterminowy układ sprzyja forintowi, EURCZK waha się w trendzie bocznym, a rubel może oddać część ostatnich zysków w wyniku umocnienia dolara.