Najczęściej wyszukiwane:
Serwis ekonomiczny

Serwis ekonomiczny

Raporty i analizy ekonomiczne

24stycznia2020

RPP głosowała i nad podwyżką, i nad obniżką

Serwis ekonomiczny | Codziennik

W dzisiejszym Codzienniku:

- EBC bardziej gołębi od oczekiwań
- W styczniu RPP głosowała wnioski o podwyżkę i obniżkę stóp
- Złoty i inne waluty CEE słabsze, dolar zyskuje
- Polskie rentowności w dół, ale mniej niż za granicą
- Dzisiaj wstępne PMI dla przemysłu i usług strefy euro, krajowa podaż pieniądza

24stycznia2020

Gospodarka na hamulcu

Serwis ekonomiczny | Tygodnik
  • Tak jak zapowiadaliśmy, większość krajowych danych za grudzień była poniżej konsensusu i potwierdziła spowolnienie gospodarcze w IV kw. 2019. Po weekendzie skalę spowolnienia zweryfikują wstępne dane o PKB za 2019 rok, które GUS opublikuje w środę. Naszym zdaniem istnieje wysokie ryzyko, że dynamika wzrostu PKB w IV kw. nie przekroczyła 3,5% r/r., co oznaczałoby wzrost w całym 2019 r. na poziomie 4,1%. Konsensus rynkowy wskazuje na wzrost PKB odpowiednio o 3,8% i 4,2%, czyli jest potencjał do kolejnej negatywnej niespodzianki.
  • Za granicą też sporo danych, m.in. PKB w USA i strefie euro, niemiecki indeks Ifo, dane o amerykańskich konsumentach. Po ostatnich pozytywnych sygnałach ze strony europejskich indeksów PMI każda kolejna dobra informacja może wzmacniać presję na wzrost rentowności obligacji.
  • W środę wieczorem decyzja Fed. Zmiana w polityce pieniężnej w tym miesiącu nie jest spodziewana, ale istotne będą sygnały dotyczące przyszłości.
23stycznia2020

Sprzedaż w formie, optymizm w dół

Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomiczny

Sprzedaż detaliczna wzrosła w grudniu 5,7% r/r, zgodnie z naszymi oczekiwaniami i trochę poniżej konsensusu rynkowego. Sądzimy, że tempo wzrostu sprzedaży detalicznej i konsumpcji spowolni jeszcze, ale i tak spożycie indywidualne pozostanie głównym silnikiem wzrostu ekonomicznego dzięki rosnącym świadczeniom społecznym. Wnioski ze styczniowego badania nastroju konsumentów są podobne – ogólnie, nastrój powoli się pogarsza, ale skłonność do dokonywania dużych zakupów pozostaje wysoka.

16grudnia2019

Perspektywy 2020: Redukcja na trójkę

Serwis ekonomiczny | MAKROskop

Polska jest w tyle za rozwiniętą Europą w obecnym cyklu gospodarczym. Spowolnienie, które u nas rozpoczęło się dość późno, może w efekcie nie zakończyć się przed końcem 2020. Widzimy szanse na stopniową poprawę aktywności gospodarczej w Niemczech i strefie euro w drugiej połowie 2020 r., ale krajowa gospodarka może będzie musiała poczekać do 2021 by zanotować wyraźniejsze odbicie dynamiki PKB ze względu na inercję popytu krajowego (m.in. opóźniona stagnacja inwestycyjna) i efekty bazy (wygasające dopalacze dla konsumpcji ze strony pakietu fiskalnego). Zgodnie z naszą prognozą, w 2020 tempo wzrostu PKB spowolni do prawie 3% z ok. 4% w 2019 i ok. 5% w 2018.
 

4września2019

Analiza techniczna CEE - Waluty mogą odetchnąć

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

Sierpień nie był korzystnym miesiącem dla walut CEE, które podobnie jak większość walut z rynków wschodzących były w minionym miesiącu pod presją. Największy wpływ na notowania miał wzrost awersji do ryzyka pod wpływem napięcia na linii USA-Chiny i obawy o sytuację w Argentynie.

Analiza techniczna sugeruje, że przyszedł czas na korektę lub przynajmniej stabilizację po sierpniowej deprecjacji. We wrześniu odbędzie się posiedzenie EBC, na którym rynek oczekuje przynajmniej obniżenia stopy depozytowej. Widzimy ryzyko przejściowego osłabienia walut CEE jeżeli bank centralny rozczaruje, ale szybko rynek powinien ponownie zacząć wyceniać podjęcie zdecydowanych decyzji w kolejnych tygodniach, co mogłoby być korzystne dla walut CEE, zwłaszcza dla złotego i czeskiej korony.