Serwis ekonomiczny

Raporty i analizy ekonomiczne

2października2023

Niższe odczyty inflacyjne poprawiły nastroje

Serwis ekonomiczny | Codziennik

W dzisiejszym Codzienniku:
 
- Dzisiaj wrześniowe odczyty PMI dla przemysłu
- Inflacja CPI spadła w sierpniu do 8,2% r/r
- Lekkie umocnienie złotego, korekta wcześniejszych wzrostów rentowności po niższej inflacji

29września2023

Spadek inflacji daje grunt pod kolejną obniżkę stóp

Serwis ekonomiczny | Tygodnik

(...) W najbliższym tygodniu kluczowym wydarzeniem w kraju będzie posiedzenie RPP (decyzja w środę, konferencja prezesa NBP w czwartek). Mocny spadek CPI we wrześniu zostanie zapewne ogłoszony jako potwierdzenie końca ery wysokiej inflacji, dające argument za dalszą obniżką stóp. Biorąc pod uwagę niedawne wypowiedzi przedstawicieli rządu, a później również banku centralnego, wskazujące na obawy związane z ewentualną deprecjacją PLN, naszym zdaniem najbardziej prawdopodobna jest obniżka o 25pb. Większa skala redukcji byłaby naszym zdaniem negatywna dla waluty i trudno byłoby liczyć na zneutralizowanie tego jastrzębim tonem komunikacji: po dwóch z rzędu decyzjach rozmijających się z wcześniejszą sygnalizacją, słuchanie kolejnych sugestii miałoby niewielki sens. (...)

22września2023

Polski dług a dodanie Indii do indeksów obligacji

Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomiczny

Sądzimy, że dodanie Indii do indeksów międzynarodowych obligacji może być negatywne dla krajowych papierów skarbowych. Szacujemy, że dodanie Indii do indeksu JPMorgan GBI-EM może oznaczać potencjalny odpływ inwestorów zagranicznych z krajowego rynku obligacji skarbowych rzędu 1,6 mld $, tj. 7,6 mld zł.  W przypadku dodania Indii do pozostałych indeksów odpływy benchmarkowe mogłyby wzrosnąć o kilka miliardów złotych. Wobec planowanych rekordowych emisji papierów skarbowych w przyszłym roku (emisje netto rynkowych obligacji krajowych na poziomie 100 mld zł i 54 mld zł bonów skarbowych), jest to negatywna informacja dla krajowego długu, która może przyczyniać się do stopniowego wzrostu rentowności w tym roku i spowolniać ich spadek w 2024 r.

14września2023

Wszystkie ręce na pokład

Serwis ekonomiczny | MAKROskop

Przeciąganie liny, o którym napisaliśmy po raz pierwszy ponad rok temu, pomiędzy zwolennikami tezy o nadchodzącej globalnej recesji, która miałaby zmusić banki centralne do szybkich obniżek stóp procentowych, a oczekującymi uporczywej inflacji i stóp pozostających „wyżej na dłużej”, nadal trwa. W USA widmo recesji zdaje się wciąż oddalać, w Europie przeważają negatywne sygnały, skłaniające do rewizji w dół prognoz wzrostu gospodarczego. Na obu kontynentach banki centralne zbliżają się najwyraźniej do końca cykli zacieśnienia polityki pieniężnej, otwarta jednak pozostaje kwestia kiedy zaczną te cykle odwracać. Naszym zdaniem nie wcześniej niż w II półroczu 2024 – priorytetem dla EBC i Fed pozostaje inflacja. Liderami w normalizacji stóp procentowych są banki centralne Ameryki Łacińskiej, a we wrześniu w ich ślady podążył NBP, zaskakując redukcją stopy referencyjnej o 75pb. (...)

7stycznia2021

Wsparcie dla EURPLN wyznaczy NBP

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

W grudniu największe wahania w regionie obserwowaliśmy w przypadku złotego i forinta, podczas gdy korona i rubel były stabilne. Krajowa waluta zyskiwała do połowy zeszłego miesiąca, ale wtedy na rynku pojawił się NBP i spowodował szybki wzrost EURPLN. W ślad za tracącym złotym, osłabiać zaczął się też forint.

Pojawienie się NBP na rynku i zapowiedź możliwości wystąpienia kolejnych interwencji przez prezesa Glapińskiego sprawia, że analiza techniczna nie będzie potrzeba by przewidzieć najbardziej prawdopodobny kierunek zmian EURPLN. Jeśli zaś chodzi o inne waluty regionu, krótkoterminowy układ sprzyja forintowi, EURCZK waha się w trendzie bocznym, a rubel może oddać część ostatnich zysków w wyniku umocnienia dolara.