Serwis ekonomiczny

Raporty i analizy ekonomiczne

26kwietnia2024

Pozytywne sygnały z badań koniunktury

Serwis ekonomiczny | Codziennik

W dzisiejszym Codzienniku

- Dzisiaj dane z USA o inflacji PCE, dochodach i wydatkach w marcu
- Szybki Monitoring: poprawa perspektyw popytu; wzrost wskaźnika nastrojów, słabo eksport
- Realny wzrost PKB w USA słabszy od prognoz, ale deflator zaskakuje w górę
- Niewielkie umocnienie złotego, wzrosty rentowności w reakcji na dane o PKB z USA
 

26kwietnia2024

Majówka z inflacją i PMI

Serwis ekonomiczny | Tygodnik

Najbliższy tydzień w Polsce będzie okresem majówkowych wyjazdów, grilla i obniżonej płynności na rynku finansowym, czemu oprócz układu dni wolnych będą sprzyjać optymistyczne prognozy meteo. To nie oznacza, że kalendarz ekonomiczny jest zupełnie pusty. W kraju pojawią się dwie ważne publikacje: wstępne dane o kwietniowej inflacji we wtorek oraz kwietniowy indeks PMI dla przemysłu w czwartek. Dodatkowo, we wtorek rząd powinien zatwierdzić Wieloletni Plan Finansowy Państwa z prognozą finansów publicznych na lata 2024-27. Za granicą lista wydarzeń jest dłuższa: w Europie pojawią się m.in. indeksy koniunktury ESI, pierwsze szacunki PKB za I kw. w wybranych krajach, wstępne dane o kwietniowej inflacji, indeksy PMI w przemyśle; w USA w centrum uwagi będzie środowa decyzja FOMC i piątkowe dane z rynku pracy. W czwartek decyzję nt. stóp procentowych podejmie bank centralny Czech. (...) 

23kwietnia2024

Sprzedaż nie jest zła, ale liczyliśmy na więcej

Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomiczny

Sprzedaż detaliczna wzrosła w marcu o 6,1% r/r, bez zmian wobec lutego i poniżej oczekiwań (rynek: 6,9% r/r, my: 9,5% r/r). W ujęciu odsezonowanym sprzedaż spadła o 0,2% m/m. Efekt zakupów przed Wielkanocą i normalizacją stawek VAT okazał się słabszy od naszych prognoz, a negatywny efekt dni roboczych nie służył sprzedaży dóbr trwałych.

Mimo słabszych od prognoz danych w marcu, w całym I kw. 2024 r. sprzedaż detaliczna wzrosła o 5,0% r/r, czyli wyraźnie szybciej niż w IV kw. 2023 r. (0,0% r/r). Pozostajemy dość optymistyczni jeśli chodzi o perspektywy popytu konsumpcyjnego w najbliższych kwartałach ze względu na dobre nastroje konsumentów i silny wzrost płac realnych. Po danych o sprzedaży detalicznej i produkcji widzimy ryzyko w dół dla naszej prognozy wzrostu PKB w I kw. 2024 r. (2,1% r/r).
 

9kwietnia2024

Na trwały spadek inflacji do celu trzeba poczekać

Serwis ekonomiczny | MAKROskop

Podczas gdy spadek inflacji w głównych gospodarkach wyhamował, a rynek spodziewa się coraz mniejszej liczby obniżek stóp w USA i strefie euro, inflacja w Polsce po raz kolejny zaskoczyła w dół i obniżyła się do 1,9% r/r, poniżej celu po raz pierwszy od maja 2019 r. Kolejne miesiące przyniosą najprawdopodobniej wyższe odczyty inflacji, a jednocześnie inflacja bazowa najprawdopodobniej pozostanie podwyższona, w przedziale 4-5% do końca 2025 r. Wzrost płac realnych przyspieszył w lutym do niemal 10%, najmocniej do lat 90-ych, a nominalny wzrost płac pozostanie naszym zdaniem dwucyfrowy. To będzie się przyczyniać do przyspieszenia konsumpcji, która będzie głównym motorem wzrostu. Lutowe dane o aktywności pokazały pozytywne niespodzianki w sprzedaży i produkcji przemysłowej. Perspektywa ożywienia PKB (oczekujemy 3% w tym roku) i utrzymania podwyższonej inflacji bazowej i sprawi, że RPP najprawdopodobniej nie zmieni stóp do połowy 2025 r.

7stycznia2021

Wsparcie dla EURPLN wyznaczy NBP

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

W grudniu największe wahania w regionie obserwowaliśmy w przypadku złotego i forinta, podczas gdy korona i rubel były stabilne. Krajowa waluta zyskiwała do połowy zeszłego miesiąca, ale wtedy na rynku pojawił się NBP i spowodował szybki wzrost EURPLN. W ślad za tracącym złotym, osłabiać zaczął się też forint.

Pojawienie się NBP na rynku i zapowiedź możliwości wystąpienia kolejnych interwencji przez prezesa Glapińskiego sprawia, że analiza techniczna nie będzie potrzeba by przewidzieć najbardziej prawdopodobny kierunek zmian EURPLN. Jeśli zaś chodzi o inne waluty regionu, krótkoterminowy układ sprzyja forintowi, EURCZK waha się w trendzie bocznym, a rubel może oddać część ostatnich zysków w wyniku umocnienia dolara.