14lipca2025
Zaostrzenie sporów handlowych
Serwis ekonomiczny
CodziennikW dzisiejszym Codzienniku
- Dzisiaj majowy bilans płatniczy
- Dąbrowski: cykl obniżek może zacząć się w tym roku
- Wraca temat ceł, Trump grozi UE stawką 30%
- Złoty słabszy pod wpływem nasilenia wojen handlowych, rynek długu stabilny4lipca2025
Co dalej z cłami?
Serwis ekonomiczny
TygodnikZa nami tydzień z nieoczekiwaną obniżką stóp procentowych przez RPP, która choć nastąpiła dwa miesiące po poprzedniej i całkiem możliwe, że poprzedza kolejną we wrześniu to zdaniem prezesa NBP nie pozwala mówić o cyklu luzowania polityki pieniężnej. Pojawiła się też nowa projekcja NBP, która w naszym odczuciu daje przestrzeń pod dalsze obniżki. Ważniejsze mogą jednak być w tej chwili odczucia poszczególnych członków RPP i w nadchodzącym tygodniu, pozbawionym istotnych publikacji danych ekonomicznych z kraju, ich wypowiedzi mogą być punktem uwagi. Za granicą najważniejsze będzie co administracja USA zrobi z tzw. cłami wzajemnymi. 9 lipca mija termin krajów na wynegocjowanie z USA nowych umów handlowych (...)
9lipca2025
Fundusze europejskie a sprzedaż kredytu
Serwis ekonomiczny
Komentarz ekonomicznyWzrost wykorzystania funduszy unijnych w pierwszych miesiącach 2025 r. stwarza okazję do zbadania, jak realizacja Polityki Spójności na lata 2021 – 2027 może wpłynąć na wyniki sprzedaży kredytów dla przedsiębiorstw. Aby odpowiedzieć na to pytanie, przeprowadziliśmy analizę dotychczasowej relacji między unijnymi i bankowymi źródłami finansowania przedsiębiorstw. Nasze wyniki wskazują, że fundusze europejskie i kredyt bankowy są komplementarnymi źródłami finansowania, a zwiększenie poziomu zakontraktowania funduszy unijnych o 1 mld zł wiąże się ze wzrostem sprzedaży kredytu bankowego dla firm o średnio 0,5 – 0,6 mld zł.
18czerwca2025
Wychodzimy na prostą
Serwis ekonomiczny
MAKROskopPolska gospodarka powróciła na ścieżkę ponad 3-procentowego wzrostu gospodarczego, na której w naszej ocenie ma szansę się utrzymać w kolejnych kwartałach. Podtrzymujemy prognozę wzrostu PKB na ten rok bliską 3,5%, a na przyszły rok przewidujemy nawet lekkie przyspieszenie do 3,7%. To scenariusz bardziej optymistyczny od konsensusu, motywowany m.in. naszym umiarkowanie konstruktywnym poglądem na perspektywy gospodarki strefy euro oraz przekonaniem, że krajowy cykl inwestycyjny dopiero się rozkręca i jest nieco opóźniony względem wcześniejszych oczekiwań, w związku z czym jego największy impet przypadnie na rok 2026. (...)
7stycznia2021
Wsparcie dla EURPLN wyznaczy NBP
Serwis ekonomiczny
Analiza technicznaW grudniu największe wahania w regionie obserwowaliśmy w przypadku złotego i forinta, podczas gdy korona i rubel były stabilne. Krajowa waluta zyskiwała do połowy zeszłego miesiąca, ale wtedy na rynku pojawił się NBP i spowodował szybki wzrost EURPLN. W ślad za tracącym złotym, osłabiać zaczął się też forint.
Pojawienie się NBP na rynku i zapowiedź możliwości wystąpienia kolejnych interwencji przez prezesa Glapińskiego sprawia, że analiza techniczna nie będzie potrzeba by przewidzieć najbardziej prawdopodobny kierunek zmian EURPLN. Jeśli zaś chodzi o inne waluty regionu, krótkoterminowy układ sprzyja forintowi, EURCZK waha się w trendzie bocznym, a rubel może oddać część ostatnich zysków w wyniku umocnienia dolara.