Serwis ekonomiczny
11maja2021

Co powie Sąd Najwyższy?

Serwis ekonomiczny | Codziennik

W dzisiejszym Codzienniku:

- Stabilne rynki akcji oraz obligacji na rynkach bazowych
- Liczne wypowiedzi polskich bankierów centralnych
- EURPLN lekko wyżej, EURUSD stabilny
- Rynek IRS stabilny, obligacje tracą najwięcej na środku krzywej
- Dziś inflacja na Węgrzech i w Czechach, indeks ZEW w Niemczech, posiedzenie Sądu Najwyższego w Polsce

7maja2021

Co dalej z polityką pieniężną?

Serwis ekonomiczny | Tygodnik

Nastroje na początku nowego tygodnia mogą w dużym stopniu zależeć od przebiegu dzisiejszej konferencji Prezesa NBP (początek o 15:00). Na posiedzeniu 5 maja RPP nie zmieniła stóp procentowych, ale w oficjalnym komunikacie m.in. skasowała zdanie o tym, że „polityka pieniężna NBP (…) stabilizuje inflację na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie”. Wygląda na to, że RPP zdaje sobie sprawę z coraz bardziej pro-cyklicznej natury prowadzonej obecnie polityki, ale komunikat nie zawiera więcej podpowiedzi co do ewentualnych dalszych działań (...) Polityka pieniężna będzie po weekendzie w centrum uwagi również za granicą ze względu na publikacje nowych danych o inflacji (wtorek HU, CZ, środa DE, US) (...) W kraju dopiero piątek przyniesie wysyp ważnych danych makro: poznamy finalną kwietniową inflację CPI, wstępny PKB za I kw., bilans płatniczy za marzec (...)

7maja2021

NBP zmienia ton, choć temu zaprzecza

Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomiczny

Przekaz z dzisiejszej wideokonferencji prezesa NBP Adama Glapińskiego był niejednoznaczny: z jednej strony Glapiński powiedział wprost, że zmiana komunikatu prasowego po posiedzeniu RPP w środę była zupełnie bez znaczenia i w żadnym wypadku nie sygnalizowała zmiany w nastawieniu polityki pieniężnej. Podtrzymał również opinię, że podwyższona inflacja jest wyłącznie efektem oddziaływania czynników niezależnych od polityki pieniężnej i jest zjawiskiem przejściowym. Z drugiej strony, podczas dzisiejszego przemówienia prezes NBP wycofał się z wielu swoich wcześniejszych stwierdzeń i wypowiedzi, zmieniając widoczne wcześniej silne przekonanie, że polityka pieniężna pozostanie niezmieniona przez długi czas na przekaz bardziej warunkowy i zniuansowany. (...)

5maja2021

Lepiej, szybciej, mocniej

Serwis ekonomiczny | MAKROskop

Ostatnie dane makroekonomiczne z Polski potwierdziły wyraźne odbicie w górę zarówno po stronie aktywności ekonomicznej (pomimo trwającej trzeciej fali pandemii i restrykcji społeczno-ekonomicznych) jak też inflacji. Widoczne ożywienie w handlu międzynarodowym powinno nadal wspierać polski sektor przemysłowy, a postęp w procesie szczepień i łagodzenie pandemicznych restrykcji powinny ożywić popyt konsumentów w dalszej części tego roku. Czynnikiem hamującym odbudowę aktywności firm mogą być narastające problemy z zaburzeniami w łańcuchach dostaw, wydłużające się terminy zaopatrzenia, braki komponentów i siły roboczej. Nie wydaje nam się jednak, aby były to czynniki na tyle silne, aby zapobiec znacznemu ożywieniu gospodarczemu w II połowie br. Mogą one jednak odcisnąć wyraźne piętno na perspektywach inflacji (...)

7stycznia2021

Wsparcie dla EURPLN wyznaczy NBP

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

W grudniu największe wahania w regionie obserwowaliśmy w przypadku złotego i forinta, podczas gdy korona i rubel były stabilne. Krajowa waluta zyskiwała do połowy zeszłego miesiąca, ale wtedy na rynku pojawił się NBP i spowodował szybki wzrost EURPLN. W ślad za tracącym złotym, osłabiać zaczął się też forint.

Pojawienie się NBP na rynku i zapowiedź możliwości wystąpienia kolejnych interwencji przez prezesa Glapińskiego sprawia, że analiza techniczna nie będzie potrzeba by przewidzieć najbardziej prawdopodobny kierunek zmian EURPLN. Jeśli zaś chodzi o inne waluty regionu, krótkoterminowy układ sprzyja forintowi, EURCZK waha się w trendzie bocznym, a rubel może oddać część ostatnich zysków w wyniku umocnienia dolara.