KE tnie prognozy dla Polski, złoty odrabia straty
Serwis ekonomiczny | CodziennikW dzisiejszym Codzienniku
- Dzisiaj brak kluczowych wydarzeń i publikacji
- KE obniżyła prognozy PKB dla Polski
- Złoty zaczął odrabiać straty po początkowej negatywnej reakcji na wynik I rundy wyborów
- Rentowności krajowych obligacji w górę, na rynkach bazowych tylko chwilowy wzrost
Dane kontra wybory
Serwis ekonomiczny | TygodnikLokalnym tematem nr 1 na początku kolejnego tygodnia będą zapewne wyniki pierwszej rundy wyborów prezydenckich. Wyniki sondaży niezmiennie wskazują, że największe szanse na awans do kolejnego etapu mają Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. Rozstrzygająca druga runda odbędzie się 1 czerwca.
W dalszej części tygodnia uwaga przeniesie się na dane ekonomiczne: W kraju opublikowane zostaną niemal wszystkie kluczowe miesięczne wskaźniki oprócz sprzedaży detalicznej (w środę kwietniowe płace i zatrudnienie, produkcja przemysłu i PPI oraz majowa koniunktura konsumencka; w czwartek produkcja budowlano-montażowa i koniunktura w firmach; w piątek podaż pieniądza M3). Za granicą pojawią się m.in. dane o inflacji oraz indeksy koniunktury: wstępne PMI dla przemysłu i usług, niemiecki indeks Ifo. W kalendarzu jest też bardzo dużo wystąpień publicznych przedstawicieli głównych banków centralnych. (...)
PKB i CPI nieco powyżej prognoz
Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomicznyWzrost PKB w I kw. 2025 r. spowolnił do 3,2% r/r, co było zgodne z medianą prognoz rynkowych, a dane wyrównane sezonowo pokazały wyższy od oczekiwań wzrost o 3,8% r/r i aż 0,7% kw/kw. To wskazuje, że przygaszenie aktywności ekonomicznej na początku br. nie było aż tak znaczące, jak sugerowały publikowane wcześniej dane miesięczne o produkcji i sprzedaży, prawdopodobnie dzięki wciąż wysokiej aktywności w usługach. Jednocześnie finalne dane o inflacji CPI pokazały spadek do 4,3% r/r, nieco mniejszy niż sugerowały dane wstępne (4,2% r/r). Szczegółowe dane sugerują przyhamowanie inflacji bazowej w kwietniu do 3,5-3,6% r/r. Ogólnie jest to zestaw informacji, który znacząco nie zmienia scenariusza ekonomicznego na kolejne kwartały, ale przemawiający raczej za ostrożnym podejściem w dalszym łagodzeniu polityki pieniężnej (tym bardziej, że opublikowane w ub. tyg. dane o płacach w I kw. pokazały wciąż dwucyfrowy wzrost, 10% r/r).
Stopy dostosowane
Serwis ekonomiczny | MAKROskopCła wzajemne narzucone przez USA na większość krajów pozostają w zawieszeniu do początku lipca, a z Chinami uzgodniono właśnie zawieszenie wyższych stawek do sierpnia. Stwarza to okienko czasowe, w którym firmy co prawda mogą wciąż martwić się o przyszłą aktywność, ale bieżący biznes wciąż powinien jeszcze iść całkiem dobrze. Być może można wręcz liczyć na przyspieszanie realizacji zamówień i budowę zapasów przed ewentualnym wejściem w życie znacznie wyższych stawek celnych (...) Majową decyzję RPP o obniżce stóp o 50pb określono jako dostosowanie poziomu stóp a nie wejście w tryb systematycznego ich obniżania. Głosy w Radzie póki co są podzielone czy wznowienie obniżek to raczej kwestia lipca czy września, czyli czy wystarczy do tego sprzyjająca projekcja czy raczej konieczne jest najpierw potwierdzenie w danych spadku inflacji poniżej 3,5% r/r - naszym zdaniem stopy zostaną obniżone jeszcze dwa razy w tym roku (...)
Wsparcie dla EURPLN wyznaczy NBP
Serwis ekonomiczny | Analiza technicznaW grudniu największe wahania w regionie obserwowaliśmy w przypadku złotego i forinta, podczas gdy korona i rubel były stabilne. Krajowa waluta zyskiwała do połowy zeszłego miesiąca, ale wtedy na rynku pojawił się NBP i spowodował szybki wzrost EURPLN. W ślad za tracącym złotym, osłabiać zaczął się też forint.
Pojawienie się NBP na rynku i zapowiedź możliwości wystąpienia kolejnych interwencji przez prezesa Glapińskiego sprawia, że analiza techniczna nie będzie potrzeba by przewidzieć najbardziej prawdopodobny kierunek zmian EURPLN. Jeśli zaś chodzi o inne waluty regionu, krótkoterminowy układ sprzyja forintowi, EURCZK waha się w trendzie bocznym, a rubel może oddać część ostatnich zysków w wyniku umocnienia dolara.