Serwis ekonomiczny
8sierpnia2022

Rentowności za granicą w górę, w Polsce w dół

Serwis ekonomiczny | Codziennik

W dzisiejszym Codzienniku: 
  
- Dziś produkcja przemysłowa w Czechach
- Indeks cen żywności FAO spadł ponownie, mocny wzrost zatrudnienia w USA
- EURUSD niżej, EURPLN blisko 4,71, rentowności obligacji w USA w górę a u nas w dół
- A.Glapiński i J.Kaczyński przeciwko wprowadzeniu euro w Polsce

5sierpnia2022

Tydzień z danymi inflacyjnymi

Serwis ekonomiczny | Tygodnik

W tym tygodniu ważne dane z kraju pojawią się dopiero w piątek: szczegółowe dane o inflacji CPI za lipiec (wstępne dane pokazały stabilizację na 15,5% r/r) oraz bilans płatniczy za czerwiec. Uważamy, że dane inflacyjne potwierdzą stopniowe wygasanie szoków, co będzie wspierać naszą prognozę stabilizacji i potem spadku inflacji w najbliższych miesiącach. Spodziewamy się wzrostu deficytu obrotów bieżących wobec maja do ponad 3 mld euro i jesteśmy nieco bardzo pesymistyczni niż rynek, który oczekuje ok. 2,5 mld euro. (...)

21lipca2022

Kolejne słabe dane z czerwca

Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomiczny

Czerwcowa sprzedaż detaliczna wzrosła o 3,2% r/r, czyli wyraźnie mniej niż oczekiwaliśmy my i rynek (5,8% r/r). W ujęciu odsezonowanym sprzedaż spadła o 2,8% m/m. Oceniamy, że wzrost sprzedaży detalicznej pozostanie słaby także w nadchodzących miesiącach, głównie ze względu na słaby lub nawet ujemny wzrost realnych dochodów do dyspozycji. Produkcja budowlana wzrosła w czerwcu o 5,9% r/r, wyraźnie poniżej naszej prognozy (8,7%) oraz oczekiwań rynkowych (11,3% r/r). W ujęciu odsezonowanym produkcja spadła o 3,5% m/m, a produkcja wróciła do poziomu z końca 2021 r. Pewną poprawę pokazały wskaźniki rynku mieszkaniowego, ale naszym zdaniem jest to tymczasowa poprawa. Dzisiejsze dane są kolejnym sygnałem słabnięcia dynamiki wzrostu gospodarczego i wspiera nasze oczekiwania, że w II połowie roku Polska może znaleźć się w recesji.

13lipca2022

Przeciąganie liny

Serwis ekonomiczny | MAKROskop

Zmienność na rynkach finansowych mocno wzrosła w ostatnich tygodniach. Dzieje się tak ze względu na starcie dwóch wizji przyszłości gospodarczej, przypominające przeciąganie liny: raz przewagę ma jedna strona, innym razem druga. Pierwsza z nich mówi, że inflacja pozostanie wysoka, co doprowadzi do bardziej agresywnego zacieśnienia polityki pieniężnej, a druga, że gospodarka światowa wpada w recesję i stopy procentowe w efekcie zaczną spadać. (…) W polskiej gospodarce widać coraz więcej dowodów na to, że rozpoczęło się mocne hamowanie, które prawdopodobnie obniży wzrost PKB do około 1% r/r na koniec 2022 roku i nieco poniżej zera na początku 2023 roku. (…) Według naszego scenariusza bazowego inflacja jest już bliska lokalnego szczytu i po stabilizacji w miesiącach letnich może nieco spaść do końca br. 

7stycznia2021

Wsparcie dla EURPLN wyznaczy NBP

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

W grudniu największe wahania w regionie obserwowaliśmy w przypadku złotego i forinta, podczas gdy korona i rubel były stabilne. Krajowa waluta zyskiwała do połowy zeszłego miesiąca, ale wtedy na rynku pojawił się NBP i spowodował szybki wzrost EURPLN. W ślad za tracącym złotym, osłabiać zaczął się też forint.

Pojawienie się NBP na rynku i zapowiedź możliwości wystąpienia kolejnych interwencji przez prezesa Glapińskiego sprawia, że analiza techniczna nie będzie potrzeba by przewidzieć najbardziej prawdopodobny kierunek zmian EURPLN. Jeśli zaś chodzi o inne waluty regionu, krótkoterminowy układ sprzyja forintowi, EURCZK waha się w trendzie bocznym, a rubel może oddać część ostatnich zysków w wyniku umocnienia dolara.