Serwis ekonomiczny
20maja2022

Dzisiaj ważne dane z kraju

Serwis ekonomiczny | Codziennik

W dzisiejszym Codzienniku:

- Dzisiaj dane z kraju: produkcja przemysłowa, rynek pracy
- Słabsze dane z USA
- Prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym gotowy do głosowania w Sejmie

20maja2022

Gospodarka wciąż grzeje

Serwis ekonomiczny | Tygodnik

Po weekendzie dalszy ciąg rozpoczętej dzisiaj nowej serii publikacji krajowych danych miesięcznych, które powiedzą nam więcej o koniunkturze w gospodarce na początku II kwartału. Warte uwagi będą m.in.: w poniedziałek produkcja budowlano-montażowa i sprzedaż detaliczna za kwiecień, we wtorek wyniki finansowe firm za I kw. i kwietniowa podaż pieniądza, w środę bezrobocie, koniunktura konsumencka i szczegółowy Biuletyn Statystyczny. Dzisiaj opublikowane wskaźniki (produkcja przemysłowa, płace i zatrudnienie, PPI) pokazały, że na razie osłabienie realnej aktywności ekonomicznej po wybuchu wojny w Ukrainie jest bardzo nieznaczne, za to procesy indeksacji nominalnej w gospodarce wciąż się rozpędzają, co zwiększa obawy o to, że inflacja CPI może zajechać wyżej niż się nam zdawało i okazać się bardziej uporczywa. Kolejne potwierdzenia tych tendencji w danych będą sprzyjały wzrostowi oczekiwań nt. skali dalszych podwyżek stóp NBP (...)

20maja2022

Gospodarka wysokich wzrostów

Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomiczny

Kwietniowe dane o produkcji pokazały stosunkowo małe ugięcie się rocznej dynamiki pod wpływem wojny w Ukrainie i problemów podażowych. Do tego w dużo mniejszym stopniu niż w poprzednich miesiącach wynik zależał od kontrowersyjnego wzrostu w wytwarzaniu energii. Dodajmy do tego stosunkowo duży wzrost zatrudnienia, dynamikę płac przekraczającą 14% r/r i inflację PPI skaczącą do ponad 23% r/r i mamy obraz gospodarki, która nie ugina się pod ciężarem zacieśnionej polityki pieniężnej ani pod względem realnych wyników ani presji inflacyjnej. Do tego w maju firmy już mniej obawiały się o wpływ wojny na koniunkturę, za to niektóre sektory odczuły duży wzrost w podaży pracy.

10maja2022

Rok świstaka

Serwis ekonomiczny | MAKROskop

Szybko rosnąca inflacja stała się problemem numer jeden w Polsce i na świecie i jednocześnie ogromnym zmartwieniem dla banków centralnych, które przez długi czas bagatelizowały ryzyko utrwalenia się wzrostu cen, utrzymując, że ma on charakter przejściowy. Teraz zdają sobie sprawę, że stopy inflacji wzrosły za wysoko i ryzyko odkotwiczenia oczekiwań inflacyjnych jest znaczne. Nie przypadkiem szef Fed Jerome Powell rozpoczął ostatnią konferencję prasową od zwrócenia się do zwykłych obywateli i podkreślenia, że inflacja jest o wiele za wysoka i bank jest zdeterminowany aby ją obniżyć. Podobnym tropem poszedł prezes NBP Adam Glapiński, stwierdzając na swojej konferencji, że „inflacja jest bardzo potężnym złem" a RPP będzie podnosić stopy do momentu, aż nabierze pewności, że dynamika cen obniży się w sposób trwały. (...)

7stycznia2021

Wsparcie dla EURPLN wyznaczy NBP

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

W grudniu największe wahania w regionie obserwowaliśmy w przypadku złotego i forinta, podczas gdy korona i rubel były stabilne. Krajowa waluta zyskiwała do połowy zeszłego miesiąca, ale wtedy na rynku pojawił się NBP i spowodował szybki wzrost EURPLN. W ślad za tracącym złotym, osłabiać zaczął się też forint.

Pojawienie się NBP na rynku i zapowiedź możliwości wystąpienia kolejnych interwencji przez prezesa Glapińskiego sprawia, że analiza techniczna nie będzie potrzeba by przewidzieć najbardziej prawdopodobny kierunek zmian EURPLN. Jeśli zaś chodzi o inne waluty regionu, krótkoterminowy układ sprzyja forintowi, EURCZK waha się w trendzie bocznym, a rubel może oddać część ostatnich zysków w wyniku umocnienia dolara.