Dziś poznamy kwietniową inflację
Serwis ekonomiczny | CodziennikW dzisiejszym Codzienniku:
- Dziś wstępne dane o krajowej inflacji za kwiecień, Szybki Monitoring NBP, za granicą dane o PKB
- Rząd zakłada w tym roku średnią inflację 4,5% i wzrost PKB 3,7%, wyżej niż my
- Główny wskaźnik ESI dla Polski bez zmian w kwietniu, niższy m/m w strefie euro
- Węgrzy nie zmienili stóp procentowych, niewielkie ruchy na walutach regionu CEE
Inflacja i stopy dużo w dół
Serwis ekonomiczny | TygodnikZa nami publikacje o stanie gospodarki za marzec, w których pokazała się z nie najlepszej strony. Po ich uwzględnieniu nasz szacunek wzrostu PKB w I kw. pozostał na 3,1% r/r. W kolejnych kwartałach zakładamy przyspieszenie gospodarki i osiągnięcie w całym roku wyniku 3,4%. Krajowe dane, których publikację zaplanowano na najbliższe dwa tygodnie, dotyczyć już będą kwietnia: wstępny szacunek inflacji CPI (30 kwietnia), wskaźnik nastrojów w przemyśle PMI (2 maja) oraz zestaw wskaźników ESI (29 kwietnia). Po majówce zbierze się RPP (6-7 maja) i najprawdopodobniej przejdzie od słów do czynów w kwestii wznowienia obniżek stóp procentowych (...) Inflacja w kwietniu najprawdopodobniej wyraźnie spadła, wg nas z 4,9% r/r do 4,2% r/r. (...) Po RPP spodziewamy się obniżki stóp od razu o 50pb i komunikacji, że nie jest przesądzone, że to ruch otwierający dłuższą serię działań.
Sprzedaż poniżej zera, ale nie wygląda źle
Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomicznyW marcu sprzedaż detaliczna spadła o 0,3% r/r wobec oczekiwań rynkowych na poziomie +0,6% r/r i naszej prognozy -0,9% r/r. Realna sprzedaż detaliczna skorygowana o czynniki sezonowe wzrosła o 1,9% m/m i 1,0% r/r. Naszym zdaniem dane prezentują się całkiem nieźle i uważamy, że to konsensus był zbyt optymistyczny i nie doszacowano dostatecznie ujemnego efektu Wielkanocy (w zeszłym roku była w marcu, w tym w kwietniu) oraz mniejszej liczby niedziel handlowych niż przed rokiem. Ujemny odczyt był podyktowany spadkiem sprzedaży żywności, przy solidnych odczytach w innych kategoriach, zwłaszcza sprzedaży dóbr trwałych. Myślimy, że dzisiejsze dane nie zniechęcą RPP do obniżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu.
Jeszcze więcej niepewności
Serwis ekonomiczny | MAKROskopOgłoszony przez Donalda Trumpa na początku kwietnia nowy pakiet ceł, nazywanych „wzajemnymi”, oznaczający wzrost amerykańskiego protekcjonizmu handlowego do poziomu najwyższego od ponad stu lat, wygenerował dodatkową niepewność dot. perspektyw gospodarczych. Destabilizacja na rynkach finansowych, która nastąpiła w reakcji na te wydarzenia, odzwierciedlała wzrost obaw o spowolnienie gospodarki światowej i ryzyko recesji w USA, ale też trudność w ocenie dalszych możliwych scenariuszy. Najnowsza decyzja USA o zawieszeniu ceł wzajemnych na 90 dni dla wszystkich z wyjątkiem Chin przyniosła rynkowe odreagowanie, ale nie wyeliminowała niepewności. Przeciwnie – jest potwierdzeniem, że warunki prowadzenia biznesu i handlu mogą się drastycznie zmienić w każdej chwili. Administracja amerykańska sugeruje przestrzeń do negocjacji, ale nie jest jasne czy w ogóle będzie możliwe przywrócenie stawek celnych niższych niż 10% określanych jako taryfa bazowa. (...)
Wsparcie dla EURPLN wyznaczy NBP
Serwis ekonomiczny | Analiza technicznaW grudniu największe wahania w regionie obserwowaliśmy w przypadku złotego i forinta, podczas gdy korona i rubel były stabilne. Krajowa waluta zyskiwała do połowy zeszłego miesiąca, ale wtedy na rynku pojawił się NBP i spowodował szybki wzrost EURPLN. W ślad za tracącym złotym, osłabiać zaczął się też forint.
Pojawienie się NBP na rynku i zapowiedź możliwości wystąpienia kolejnych interwencji przez prezesa Glapińskiego sprawia, że analiza techniczna nie będzie potrzeba by przewidzieć najbardziej prawdopodobny kierunek zmian EURPLN. Jeśli zaś chodzi o inne waluty regionu, krótkoterminowy układ sprzyja forintowi, EURCZK waha się w trendzie bocznym, a rubel może oddać część ostatnich zysków w wyniku umocnienia dolara.