Najczęściej wyszukiwane:

Serwis ekonomiczny

Raporty i analizy ekonomiczne

16lipca2019

Ceny usług i żywności napędzają inflację

Serwis ekonomiczny | Codziennik

W dzisiejszym Codzienniku:

- Początek tygodnia w dobrych nastrojach
- Inflacja rośnie coraz szybciej, eksport i import zaskakują na plus
- Złoty zyskuje po wypowiedzi Hardta, EURUSD stabilny
- Rentowności w kraju i za granicą znowu niżej
- Dzisiaj w kraju inflacja bazowa, za granicą dane z USA

12lipca2019

Podsumowanie drugiego kwartału

Serwis ekonomiczny | Tygodnik

Kluczowe wydarzenia najbliższego tygodnia
• Po wystąpieniu szefa Fed J. Powella w amerykańskim Kongresie oraz publikacji minutes z ostatniego posiedzenia FOMC, rynek jest niemal pewny tego, że na lipcowym posiedzeniu stopy Fed zostaną obniżone o 25 pb. W tym tygodniu poznamy sporo danych z USA, które naszym zdaniem nie wpłyną na oczekiwania rynku i wywołają jedynie ograniczoną reakcję inwestorów. Publikacjom danych towarzyszyć będą kolejne wystąpienia członków FOMC. Poznamy też dane z Chin o PKB za II kw.
• W Polsce, poznamy ważne dane za czerwiec, które pomogą ocenić skalę spowolnienia, jakiego w naszej ocenie doświadczyła krajowa gospodarka w II kw.  (...)

3lipca2019

Prognozy CPI w górę, ale RPP się nie przejmuje

Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomiczny

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Stopa referencyjna nadal wynosi 1,5%. Nowe projekcje PKB i CPI banku centralnego zostały lekko podniesione w 2019 i 2020 r., a w 2021 pozostały praktycznie niezmienione.

Na konferencji nie nastąpiła istotna zmiana retoryki: prezes NBP podtrzymał stanowisko, że stopy procentowe mogą pozostać bez zmian do końca 2021 r., inflacja „lekko” wzrośnie na początku 2020 r., po czym się obniży i pozostanie w przedziale tolerancji wokół celu inflacyjnego (1,5%-3,5%) w całym horyzoncie prognozy. Sądzimy, że w najbliższych miesiącach/kwartałach inflacja będzie wyższa niż oczekiwana przez NBP (CPI może wzrosnąć do prawie 4% w styczniu 2020, częściowo wskutek uwolnienia cen energii – szczegóły w naszym najnowszym MAKROskopie), ale nie wywoła ona reakcji z powodu istotnego złagodzenia retoryki przez globalne banki centralne. Zakładamy, że stopy NBP pozostaną na dotychczasowym poziomie nawet do końca 2020.

3lipca2019

Więcej luzu

Serwis ekonomiczny | MAKROskop

W czerwcowym MARKOskopie:

Pomimo narastających obaw o globalną gospodarkę i wyraźnych przygotowań głównych banków centralnych do ponownego wejścia w tryb awaryjnego luzowania polityki, polska gospodarka wciąż wykazuje dużą odporność na pogorszenie nastrojów na świecie. To jednak nie oznacza, że pozostaniemy zupełnie niedraśnięci zmianą otoczenia zewnętrznego na coraz bardziej wymagające. Po bardzo mocnym pierwszym kwartale 2019 r. i wyjątkowo dobrym kwietniu, dane za maj przyniosły już pewne rozczarowanie, a czerwcowe wyniki produkcji i sprzedaży będą jeszcze mniej imponujące wg naszych prognoz. W efekcie, wzrost PKB zapewne obniżył się do ok. 4,5% r/r w II kw. i spodziewamy się dalszego stopniowego spowalniania w kolejnych kwartałach, ponieważ sama konsumpcja prywatna (nawet wzmocniona wyraźnym wzrostem transferów socjalnych) nie będzie w stanie w pełni skompensować efektu spodziewanego przez nas pogorszenia eksportu netto i spowolnienia inwestycji. (...)

5grudnia2018

Złoty może radzić sobie lepiej niż forint i rubel

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

W listopadzie notowania złotego, forinta i rubla przebiegały w dość spokojnej atmosferze. Krajowa waluta pozostała w obserwowanym od sierpnia trendzie bocznym mimo nagłego wzrostu obaw o płynność mniejszych banków, rubel z kolei pozostał relatywnie odporny na gwałtowny spadek cen ropy i wzrost napięcia na linii Rosja-Ukraina.

Zakładamy, że w grudniu złoty może radzić sobie lepiej niż forint oraz rubel. Grudzień jest statystycznie korzystny dla krajowej waluty i sądzimy, że EURPLN może lekko spaść pod wpływem poprawy globalnego nastroju. Analiza techniczna wskazuje, że delikatny trend aprecjacyjny forinta może nieco wyhamować, a potencjał do umocnienia rubla ograniczać mogą kwestie geopolityczne.