Uważaj na fałszywe reklamy w mediach społecznościowych. Oszuści wykorzystują wizerunek naszego banku i wyłudzają dane. Więcej na naszej stronie >

Serwis ekonomiczny
27stycznia2022

Fed niebawem podniesie stopy

Serwis ekonomiczny | Codziennik

W dzisiejszym Codzienniku:

- Zakupy QE tylko do marca, Fed gotowy do podwyżki stóp na następnym posiedzeniu
- EURUSD spadł blisko 1,12, EURPLN nieco wyżej
- Szybki wzrost rentowności obligacji w USA po Fed
- Dzisiaj w USA zamówienia na dobra trwałe, PKB za IV kw.

21stycznia2022

Twarde dane wciąż dobre, nastroje słabną

Serwis ekonomiczny | Tygodnik

• Właśnie poznaliśmy porcję solidnych grudniowych danych z polskiej gospodarki (produkcja przemysłowa i płace wyraźnie powyżej prognoz), a po weekendzie pojawi się kilka kolejnych: w poniedziałek sprzedaż detaliczna, w środę podaż pieniądza, bezrobocie, Biuletyn Statystyczny GUS. Spodziewamy się kolejnych dobrych informacji: wzrostu sprzedaży w cenach stałych ok. 9% r/r, stabilizacji bezrobocia na 5,4%. W sumie dane powinny być spójne z wysoką dynamiką PKB w końcówce ub.r. – nie zdziwiłby nas wzrost PKB w IV kw. zbliżony do 7% r/r. Wstępny odczyt PKB za cały rok 2021 poznamy prawdopodobnie 31 stycznia, więc w kolejnym tygodniu.
• Mniej optymistycznie zaczynają wyglądać indeksy koniunktury – nastroje firm i konsumentów pogarszają się m.in. pod wpływem rosnących cen, nowej fali Covid-19, co może zapowiadać hamowanie gospodarki w 2022 r. W środę pojawią się dokładniejsze informacje o koniunkturze z GUS (...)

21stycznia2022

Wysoka aktywność pod koniec roku

Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomiczny

Zestaw grudniowych wskaźników zawiera mieszankę danych lepszych i gorszych od oczekiwań, ale naszym zdaniem wskazujących na wysoką aktywność gospodarczą. Bardzo dobrze wyglądały dane z przemysłu i rynku nieruchomości, w górę zaskoczyły dane o płacach. Słabsze natomiast były dane o produkcji budowlanej, zatrudnieniu i wskaźnikach koniunktury. Inflacja PPI dalej pięła się w górę i zbliżyła się do 15% r/r.
Nie znamy jeszcze ważnych danych o sprzedaży detalicznej w grudniu, ale na razie dane o produkcji wskazują, że wzrost PKB był bardzo mocny w IV kw. i nie zaskoczy nas odczyt w okolicy 7% r/r.

17grudnia2021

Niezłe perspektywy, z ryzykiem w tle

Serwis ekonomiczny | MAKROskop

Niemal dwa lata od wybuchu pandemii Covid-19 nadal żyjemy w świecie naznaczonym podwyższoną niepewnością. Doświadczenie ostatnich kilku kwartałów było dość pozytywne jeśli chodzi o scenariusz ekonomiczny: globalne ożywienie okazało się wcale nie takie kruche jak sądzono, pomimo nawracających fal pandemii i zaburzeń w globalnych łańcuchach dostaw. Nie możemy mieć pewności, co przyniosą nowe mutacje wirusa, szczególnie że stopień zaszczepienia populacji światowej jest nadal niewystarczający, ale wierzymy, że perspektywy dla najbardziej rozwiniętych gospodarek są optymistyczne, co tworzy korzystne otoczenie dla polskich eksporterów. (...)  

7stycznia2021

Wsparcie dla EURPLN wyznaczy NBP

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

W grudniu największe wahania w regionie obserwowaliśmy w przypadku złotego i forinta, podczas gdy korona i rubel były stabilne. Krajowa waluta zyskiwała do połowy zeszłego miesiąca, ale wtedy na rynku pojawił się NBP i spowodował szybki wzrost EURPLN. W ślad za tracącym złotym, osłabiać zaczął się też forint.

Pojawienie się NBP na rynku i zapowiedź możliwości wystąpienia kolejnych interwencji przez prezesa Glapińskiego sprawia, że analiza techniczna nie będzie potrzeba by przewidzieć najbardziej prawdopodobny kierunek zmian EURPLN. Jeśli zaś chodzi o inne waluty regionu, krótkoterminowy układ sprzyja forintowi, EURCZK waha się w trendzie bocznym, a rubel może oddać część ostatnich zysków w wyniku umocnienia dolara.