Serwis ekonomiczny

Raporty i analizy ekonomiczne

22maja2024

Czy kwietniowe dane rozwieją obawy?

Serwis ekonomiczny | Codziennik

W dzisiejszym Codzienniku

- Dzisiaj kwietniowe dane z rynku pracy i przemysłu oraz wyniki majowego badania nastrojów
- Wieczorem istotne wydarzenie dla rynków: publikacja protokołu z posiedzenia FOMC
- Spokój na krajowym rynku stopy i na złotym
 

17maja2024

Czy kwietniowe dane potwierdzą ożywienie?

Serwis ekonomiczny | Tygodnik

Początek kolejnego tygodnia powinien być dość spokojny jeśli chodzi o napływ nowych informacji, ale od środy czeka nas duży wysyp krajowych danych, które dostarczą pierwszych wskazówek nt. zmian w aktywności gospodarczej w II kwartale: najpierw poznamy informacje o kwietniowych płacach i zatrudnieniu, produkcji przemysłowej, PPI oraz majowe nastroje konsumentów i przedsiębiorców; w czwartek dołączy do tego sprzedaż detaliczna i produkcja budowlano-montażowa, a w piątek podaż pieniądza. (...)

22maja2024

Wielki powrót produkcji, wątpliwości konsumentów

Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomiczny

Pierwszy zestaw realnych danych o aktywności gospodarczej w kwietniu z jednej strony rozwiał obawy związane z wcześniejszym dramatycznym spadkiem produkcji w marcu (przemysł przebił oczekiwania wynikiem 7,9% r/r), z drugiej strony nasilił inne obawy – o odporność rynku pracy (zatrudnienie zaskoczyło spadkiem o 0,4% r/r, płace zamiast przyspieszyć do 12,5% r/r wyhamowały do 11,3% r/r). Z kolei z majowych badań koniunktury generalnie wynika, że biznes nadal stopniowo nabiera optymizmu, za to konsumenci mają wątpliwości w obliczu nowej fali inflacji i zwolnień w niektórych sektorach. Dane sprzyjają naszemu scenariuszowi odbicia gospodarczego, ale podpowiadają ostrożność w ocenie jak silnie może odbić w najbliższym czasie konsumpcja. RPP zapewne odnotuje niższe od oczekiwań płace, ale wg nas kwietniowy wynik nie podważa perspektyw ich dwucyfrowego wzrostu r/r w tym roku.

9kwietnia2024

Na trwały spadek inflacji do celu trzeba poczekać

Serwis ekonomiczny | MAKROskop

Podczas gdy spadek inflacji w głównych gospodarkach wyhamował, a rynek spodziewa się coraz mniejszej liczby obniżek stóp w USA i strefie euro, inflacja w Polsce po raz kolejny zaskoczyła w dół i obniżyła się do 1,9% r/r, poniżej celu po raz pierwszy od maja 2019 r. Kolejne miesiące przyniosą najprawdopodobniej wyższe odczyty inflacji, a jednocześnie inflacja bazowa najprawdopodobniej pozostanie podwyższona, w przedziale 4-5% do końca 2025 r. Wzrost płac realnych przyspieszył w lutym do niemal 10%, najmocniej do lat 90-ych, a nominalny wzrost płac pozostanie naszym zdaniem dwucyfrowy. To będzie się przyczyniać do przyspieszenia konsumpcji, która będzie głównym motorem wzrostu. Lutowe dane o aktywności pokazały pozytywne niespodzianki w sprzedaży i produkcji przemysłowej. Perspektywa ożywienia PKB (oczekujemy 3% w tym roku) i utrzymania podwyższonej inflacji bazowej i sprawi, że RPP najprawdopodobniej nie zmieni stóp do połowy 2025 r.

7stycznia2021

Wsparcie dla EURPLN wyznaczy NBP

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

W grudniu największe wahania w regionie obserwowaliśmy w przypadku złotego i forinta, podczas gdy korona i rubel były stabilne. Krajowa waluta zyskiwała do połowy zeszłego miesiąca, ale wtedy na rynku pojawił się NBP i spowodował szybki wzrost EURPLN. W ślad za tracącym złotym, osłabiać zaczął się też forint.

Pojawienie się NBP na rynku i zapowiedź możliwości wystąpienia kolejnych interwencji przez prezesa Glapińskiego sprawia, że analiza techniczna nie będzie potrzeba by przewidzieć najbardziej prawdopodobny kierunek zmian EURPLN. Jeśli zaś chodzi o inne waluty regionu, krótkoterminowy układ sprzyja forintowi, EURCZK waha się w trendzie bocznym, a rubel może oddać część ostatnich zysków w wyniku umocnienia dolara.