Najczęściej wyszukiwane:
Serwis ekonomiczny

Serwis ekonomiczny

Raporty i analizy ekonomiczne

25września2020

Złoty wciąż pod presją

Serwis ekonomiczny | Codziennik

W dzisiejszym Codzienniku:

  • Obawy przed spowolnieniem ciążą giełdom
  • EURPLN powyżej 4,55
  • Polskie obligacje zyskują
  • Dziś Fitch ocenia rating Polski, a Moody’s Węgier
25września2020

Rynek zaniepokojony pandemią

Serwis ekonomiczny | Tygodnik

Tematem numer jeden ponownie szybko rosnąca liczba przypadków Covid-19. Rośnie w prawie całej Europie, w wielu krajach (w tym CEE) prawie codziennie nowe rekordy liczby zakażeń, co jest powodem obaw o skutki dla gospodarki. Nawet jeśli rządy będą ostrożne z wprowadzaniem restrykcji (a raczej na to wygląda), to wpływ na aktywność gospodarczą może nastąpić poprzez efekty psychologiczne i ich wpływ na zachowanie konsumentów (co wydaje się już szkodzić sektorom usługowym w Europie) oraz szybko rosnącą liczbę osób w kwarantannie (co zmniejsza potencjał wytwórczy w różnych sektorach).  Na razie jednak za wcześnie aby stwierdzić, jak dokładnie wpłynie to na aktywność ekonomiczną w IV kwartale.

21września2020

Słabnące odbicie

Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomiczny

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych zwolniła do 0,5% r/r w sierpniu z 3,0% r/r w lipcu I była poniżej prognoz (my: 2,7%, rynek: 2,6%). Szczegółowe dane potwierdzają, że popyt na dobra trwałego użytku, który był ważnym czynnikiem odbicia po otwarciu gospodarki, słabnie. Spodziewamy się raczej niewielkiego wzrostu sprzedaży detalicznej w kolejnych miesiącach, gdyż opóźnione efekty zamknięcia gospodarki oraz słabości rynku pracy będą coraz mocniej dochodziły do głosu. W sierpniu krajowa produkcja budowlana obniżyła się o 12,1% r/r - znów spadek był zdecydowanie większy niż rynek oczekiwał. Odbicie ze spadków rzędu 10% r/r lub więcej nie przyjdzie tak łatwo jak w przemyśle.

4września2020

Czas rewizji w górę

Serwis ekonomiczny | MAKROskop

W II kw. 2020 Polska oficjalnie weszła w najgłębszą recesję od wczesnych lat 90., ze spadkiem PKB o prawie 9% kw/kw (po korekcie sezonowej), nieco mniejszym niż średnia w UE. Niemniej, spadek aktywności ekonomicznej w okresie najostrzejszych restrykcji związanych z pandemią okazał się mniejszy niż wcześniej szacowano, a co więcej, wkrótce po nim nastąpiło zaskakująco szybkie ożywienie.

Wydaje się, że dotarliśmy w końcu do punktu zwrotnego, w którym po kilku miesiącach ciągłych rewizji prognoz w górę przyszedł czas na ich podniesienie. Jednocześnie, do prognozowania przyszłości nadal należy podchodzić ostrożnie, i naszym zdaniem nie jest uzasadniona ekstrapolacja imponującego tempa ożywienia gospodarczego z okresu tuż po zniesieniu restrykcji na kolejne miesiące.

28maja2020

Przesłanki za osłabieniem

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

Podczas marcowej fali awersji do ryzyka waluty regionu CEE straciły od ok. 10% w przypadku złotego, korony i forinta, po ponad 30% w przypadku rubla. Kolejne tygodnie również przyniosły zróżnicowane zmiany. Forint oraz rubel odrobiły największą część strat (55-60%), złoty około połowy, a korona niecałe 40%. Rosyjska waluta korzystała ze wzrostu cen ropy (których wcześniejszy gwałtowny spadek mocno są osłabił), podczas gdy czeska została w tyle z powodu obniżenia przez tamtejszy bank centralny stóp do najniższego poziomu w regionie.

Analiza techniczna sugeruje, że kursy walut regionu CEE dotarły w okolice poziomów, z których rozpocząć się może korekta. Umocnienie złotego w ostatnich dniach było największe i najszybsze od 5 lat, a kursy EURHUF i USDRUB zbliżają się do wierzchołków klinów zniżkujących – formacji zapowiadających odwrócenie trendu.