Najczęściej wyszukiwane:
Serwis ekonomiczny

Serwis ekonomiczny

Raporty i analizy ekonomiczne

7sierpnia2020

Czesi nie zmienili stóp procentowych

Serwis ekonomiczny | Codziennik

W dzisiejszym Codzienniku:

  • Lekka korekta rynkowego optymizmu
  • EURPLN wyżej, EURUSD niżej
  • Obligacje zyskują
  • Dzisiaj w USA zatrudnienie poza rolnictwem
7sierpnia2020

Spadek polskiego PKB i zaostrzenie restrykcji

Serwis ekonomiczny | Tygodnik

Weszliśmy w sierpień z wciąż dużym impetem odbicia gospodarek po wiosennych lockdownach. Jednocześnie jednak statystyki pandemiczne dziennych zachorowań pokazują, że świat musi zmierzyć się z drugą falą. W rezultacie wytwarza się presja na przywracanie obostrzeń (m.in. w Polsce), choć wprowadzanych tak, żeby nie podciąć skrzydeł odradzającym się gospodarkom. Niemniej jednak warto przyglądać się napływającym danym o aktywności gospodarczej, w szczególności tym z USA – o lipcowej produkcji i sprzedaży detalicznej oraz o sierpniowych nastrojach wśród konsumentów – w poszukiwaniu negatywnych efektów nawrotu pandemii.

22lipca2020

Nastroje firm i konsumentów coraz lepsze

Serwis ekonomiczny | Komentarz ekonomiczny

W lipcu wszystkie sektorowe wskaźniki nastrojów w biznesie poprawiły się, wzrastały zarówno wszystkie wskaźniki oceny sytuacji bieżącej jak i oczekiwań. W przemyśle, indeks oczekiwań wspiął się już do poziomu sprzed pandemii. Nastroje konsumentów również poprawiły się w każdym aspekcie. Opinie nt. bieżącej i przyszłej własnej sytuacji finansowej oraz oceny ogólnej sytuacji gospodarczej są już mniej negatywne niż w poprzednich kryzysach. Lipcowy zbiór wskaźników koniunktury wspiera nadzieje na V-kształtne odbicie gospodarki.

1lipca2020

Na fali wznoszącej

Serwis ekonomiczny | MAKROskop

Maj i czerwiec przyniosły sygnały odbicia od dna w miarę znoszenia ograniczeń w życiu społecznym i gospodarczym. Być może zbliżamy się do punktu, kiedy fala rewizji prognoz zacznie iść w górę. Jednak jeszcze tam nie dotarliśmy. Głównym czynnikiem niepewności nadal jest rozwój pandemii. Mimo wygaszenia liczby nowych zakażeń w dużej części krajów rozwiniętych, w wielu krajach rozwijających się fala wciąż narasta. Niepokój budzi też ponowny wzrost liczby infekcji tam gdzie zahamowano wcześniej pandemię i rozluźniono zasady społecznego dystansu.

Wciąż uważamy, że scenariusz wzrostu gospodarczego dla Polski może mieć kształt litery „V”: po spadku PKB w II kwartale o ok. 12% r/r, każdy kolejny kwartał powinien być nieco lepszy i w efekcie PKB może się skurczyć w tym roku o ok. 4%, ale w kolejnym wzrosnąć o blisko 6%.

28maja2020

Przesłanki za osłabieniem

Serwis ekonomiczny | Analiza techniczna

Podczas marcowej fali awersji do ryzyka waluty regionu CEE straciły od ok. 10% w przypadku złotego, korony i forinta, po ponad 30% w przypadku rubla. Kolejne tygodnie również przyniosły zróżnicowane zmiany. Forint oraz rubel odrobiły największą część strat (55-60%), złoty około połowy, a korona niecałe 40%. Rosyjska waluta korzystała ze wzrostu cen ropy (których wcześniejszy gwałtowny spadek mocno są osłabił), podczas gdy czeska została w tyle z powodu obniżenia przez tamtejszy bank centralny stóp do najniższego poziomu w regionie.

Analiza techniczna sugeruje, że kursy walut regionu CEE dotarły w okolice poziomów, z których rozpocząć się może korekta. Umocnienie złotego w ostatnich dniach było największe i najszybsze od 5 lat, a kursy EURHUF i USDRUB zbliżają się do wierzchołków klinów zniżkujących – formacji zapowiadających odwrócenie trendu.