Informacje zawarte na stronie mogą zawierać treści reklamowe, które nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, a także nie zawierają informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnych zapoznaj się z prospektem informacyjnym funduszu zawierającym między innymi pełną listę ryzyk.

Wdrożenie lub aktualizacja zasad naliczania opłaty za wyniki inwestycyjne w funduszach Santander FIO i Santander Prestiż SFIO

30 grudnia 2021

Santander Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Spółka Akcyjna (dalej: Towarzystwo) informuje, że od dnia 1 stycznia 2022 roku rozpocznie naliczanie opłaty za wyniki inwestycyjne* w niżej wskazanych subfunduszach lub zaktualizuje zasady naliczania opłaty za wyniki inwestycyjne w subfunduszach, które pobierały już ww. opłatę.

Opłata za wyniki inwestycyjne będzie naliczana według nowych zasad:

  • we wszystkich subfunduszach działających w ramach funduszu Santander FIO,
  • w subfunduszach działających w ramach funduszu Santander Prestiż SFIO, które są aktywnie zarządzane, tj. Santander Prestiż Akcji Polskich, Santander Prestiż Obligacji, Santander Prestiż Obligacji Skarbowych, Santander Prestiż Dłużny Krótkoterminowy, Santander Prestiż Alfa, Santander Prestiż Akcji Rynków Wschodzących, Santander Prestiż Technologii i Innowacji.
    Opłata za wyniki inwestycyjne nie będzie pobierana w subfunduszach:
    • typu fundusz-funduszy (tzw. master-feeder): Santander Prestiż Akcji Europejskich, Santander Prestiż Odpowiedzialnego Inwestowania Globalny, Santander Prestiż Akcji Amerykańskich, Santander Prestiż Dłużny Globalny, Santander Prestiż Future Wealth;
    • typu strategia: Santander Strategia Dynamiczna, Santander Strategia Stabilna oraz Santander Strategia Konserwatywna.

Opis zasad naliczania i pobierania opłaty za wyniki inwestycyjne

Nowe zasady naliczania i pobierania opłaty za wyniki inwestycyjne zostały opracowane zgodnie z Wytycznymi Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych z dnia 5 listopada 2020 r. dotyczącymi opłaty za wyniki w UCITS i niektórych rodzajach AFI (Wytyczne ESMA) oraz Standardami Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami z dnia 29 lipca 2021 r. w zakresie pobierania opłat za wyniki.

1. Metoda obliczania opłaty za wyniki inwestycyjne

Opłata za wyniki inwestycyjne naliczana będzie zgodnie z modelem punktu odniesienia, w którym punkt odniesienia stanowi benchmark. Benchmarki stosowane przy naliczaniu wynagrodzenia zmiennego, pobieranego z aktywów właściwych subfunduszy – wskazane są jak do tej pory w prospektach informacyjnych funduszy Santander FIO oraz Santander Prestiż SFIO oraz w KIID właściwych subfunduszy, a także dodatkowo w statutach ww. funduszy.

2. Spójność modelu z celem, strategią i polityką inwestycyjną funduszu

Towarzystwo potwierdza, że benchmarki poszczególnych subfunduszy, które będą wykorzystywane dla obliczenia opłaty za wyniki inwestycyjne, są spójne z faktyczną polityką inwestycyjną tych subfunduszy, realizowaną zgodnie ze statutami ww. funduszy oraz z celami inwestycyjnymi prezentowanymi w materiałach kierowanych do klientów.

Dodatkowo, w przypadku subfunduszy, które w benchmarku wykorzystują indeksy giełdowe, stosowane będą indeksy dochodowe typu total return, a w przypadku subfunduszy dłużnych - stosowany będzie WIBOR - do czasu zastąpienia go odpowiednim indeksem utworzonym przez GPW Benchmark S.A. lub inny podmiot.

3. Stawka opłaty za wyniki inwestycyjne

Maksymalna stawka opłaty za wyniki inwestycyjne we wszystkich subfunduszach, dla których taka opłata została ustanowiona, wynosi 20% nadwyżki wyniku danego subfunduszu ponad jego benchmark.

Stawka rzeczywista pobieranej opłaty za wyniki inwestycyjne będzie równa stawce maksymalnej (statutowej) dla wszystkich subfunduszy, dla których taka opłata została ustanowiona.

4. Naliczanie opłaty za wyniki inwestycyjne

Opłata za wyniki inwestycyjne będzie należna Towarzystwu w przypadku osiągnięcia przez dany subfundusz nadwyżki wyniku ponad jego benchmark w okresie odniesienia (okres odniesienia to docelowo okres pięciu kolejnych lat).

W każdym dniu wyceny danego roku kalendarzowego liczona będzie różnica pomiędzy stopą zwrotu z danego subfunduszu a jego benchmarkiem (alfa). Jeśli alfa będzie dodatnia, nastąpi weryfikacja czy odrobiona została ujemna alfa z lat poprzednich w okresie odniesienia (5 lat). Jeśli warunek będzie spełniony, utworzona zostanie rezerwa na opłatę za wyniki inwestycyjne. Jeśli alfa będzie ujemna lub warunek nie będzie spełniony, to rezerwa nie zostanie utworzona lub w przypadkach, w których została ona utworzona będzie odpowiednio rozwiązywana. Rezerwa na opłatę za wyniki inwestycyjne danego subfunduszu nie będzie naliczana dwukrotnie za ten sam poziom alfy w okresie odniesienia.

5. Pobieranie opłaty

Pobranie opłaty za wyniki inwestycyjne (tzw. krystalizacja) następować będzie w okresach rocznych – w ostatnim dniu wyceny roku, jeśli będzie utworzona rezerwa na opłatę za wyniki inwestycyjne. Naliczanie opłaty za wyniki rozpocznie się od 1 stycznia 2022. Pierwsza roczna krystalizacja nastąpi na ostatni dzień wyceny przypadający w 2022 roku.

Możliwe będzie jednak pobieranie opłaty za wyniki inwestycyjne w trakcie roku od umarzanych jednostek uczestnictwa - część rezerwy na opłatę za wyniki inwestycyjne, proporcjonalna do liczby jednostek uczestnictwa danej kategorii, umorzonych na żądanie uczestników, będzie przeksięgowywana każdego dnia wyceny w zobowiązania danego subfunduszu i wypłacana miesięcznie, niezależnie od krystalizacji rocznej.

Opłata za wyniki inwestycyjne pokrywana będzie z aktywów danego subfunduszu, co oznacza, że będzie ujęta w wycenie danej kategorii jednostki uczestnictwa.

Dodatkowe kwestie

Możliwe będzie pobieranie opłaty za wyniki inwestycyjne w przypadku nominalnej straty danego subfunduszu. Wyjątek stanowi subfundusz absolutnej stopy zwrotu - Santander Prestiż Alfa. Informacje te są wyraźnie wskazane w statutach i prospektach informacyjnych funduszy a także w KIID subfunduszy.

Zasady pobierania opłaty za wyniki inwestycyjne są zobrazowane na przykładach, w szczególności obejmujących sytuacje ujemnych wyników inwestycyjnych, wskazując wyraźnie, czy w takim przypadku opłata za wynik będzie pobrana. Przykłady są zamieszczone w prospektach informacyjnych funduszy.

* Pojęcie „opłaty za wyniki inwestycyjne” jest tożsame z pojęciem „wynagrodzenia za wyniki”, które jest wykorzystywane w opisach zamieszczonych w statutach i prospektach informacyjnych funduszy.