Już jest! – Raport Santander TFI – Pokolenia na rynku inwestycji. Co je łączy, co dzieli, co napędza.
Boomerzy chcą spać spokojnie, a Zetki zyskać szybko i dużo. Jak instytucje finansowe odnajdą się w tym pokoleniowym miksie?
Z przyjemnością dzielimy się wynikami badania, które pokazuje, jak inwestują różne pokolenia Polaków – od Zetek po Boomersów. Co ich napędza, co dzieli, jak podejmują decyzje inwestycyjne i czego oczekują od instytucji finansowych?
To pierwsze tak szerokie spojrzenie na to, jak naprawdę inwestują Polacy w zależności od pokolenia do którego należą. Zbadaliśmy co dzieli i łączy Zetki, Millenialsów, Generację X i Baby Boomers.
Każde pokolenie (Baby Boomersi, X, Millenialsi, Zetki) myśli o inwestowaniu inaczej. Z badania wynika, że młodsze pokolenia inwestują inaczej: szybciej, bardziej cyfrowo, inwestowanie traktują jak subskrybcję. Starsze szukają bezpieczeństwa i stabilności. Zmienia się nie tylko profil inwestora – zmieniają się emocje, motywacje i potrzeby.
„Badanie pokazuje interesujące wnioski dotyczące najpopularniejszych kanałów inwestowania wśród różnych pokoleń inwestorów. O ile można powiedzieć, że wszystkie pokolenia w miarę chętnie inwestują przez aplikacje mobilne, to im młodsze pokolenie, tym skłonność do tej właśnie formy inwestowania jest większa. Wydaje się to dość intuicyjne. Dominuje ten kanał, z którego inwestorzy częściej korzystają w życiu codziennym i od którego zaczęli oni swoją przygodę z inwestycjami.” – Szymon Borawski-Reks, Dyrektor Inwestycyjny, Członek Zarządu Santander TFI.
A co instytucjami finansowymi? Muszą one odnaleźć się w tym miksie pokoleń. Sprawdzić, czy istnieje oferta, która może być odpowiednia zarówno dla Zetek jak i Baby Boomersów i jakim językiem powinni się z komunikować. Odpowiedzi na te pytania znajdują się w naszym raporcie https://www.santander.pl/tfi/pokolenia-na-rynku-inwestycji
A może deklaracje pokoleniowe różnią się raczej stylem niż treścią. Marzymy o podobnych rzeczach i nasze podejście do ryzyka jest podobne bez względu na pokolenie. Czy w takim razie w inwestowaniu więcej nas łączy niż dzieli?
Podsumowując, badanie Santander TFI pokazuje, że różnice pokoleniowe są bardziej widoczne w stylu niż w motywacjach do inwestowania. Marzenia o niezależności finansowej, zabezpieczeniu przyszłości czy spełnianiu osobistych celów są uniwersalne. To oznacza, że w komunikacji o inwestycjach nie musimy zmieniać treści – powinniśmy natomiast dostosować język i formę komunikacji do sposobu, w jaki każde pokolenie buduje swoje zaufanie do rynku finansowego. – dr hab. Katarzyna Perez profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
Obserwowanie, jak różne pokolenia myślą o pieniądzach, to nie tylko fascynująca podróż przez liczby i statystyki – to wgląd w wartości, potrzeby i sposób patrzenia na świat – ten teraźniejszy i ten przyszły. Dla jednych inwestowanie to spokój i zabezpieczenie, dla innych – ekscytacja, wolność i realizacja marzeń. Ten raport pokazuje, jak różne pokolenia grają w tę samą grę zupełnie innymi kartami. – Janina Bąk, statystyczka, trenerka biznesowa i influencerka, w sieci znana jako Janina Daily.
Jak i po co przygotowywaliśmy to badanie?
Przygotowaliśmy ten raport ponieważ chcieliśmy lepiej poznać i sprawdzić, jak inwestują różne pokolenia Polaków – co ich motywuje, jak postrzegają ryzyko i podejmują decyzje finansowe. Wierzymy, że inwestowanie może być dopasowane do życia, planów i emocji.
Zrealizowaliśmy 1147 wywiadów metodą CAWI (ankiety online). Do udziału zaprosiliśmy osoby, które miały styczność z inwestowaniem – w dowolnej formie: od funduszy i IKE/IKZE, przez złoto i nieruchomości, po kryptowaluty.
Co mówią Eksperci?
Do skomentowania wyników badania zaprosiliśmy Ekspertów:
- Marcin Groniewski – Prezes Zarządu Santander TFI. S.A.
- Dr hab. Katarzyna Perez, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
- Janina Bąk – Statystyczka, trenerka biznesowa i influencerka, w sieci znana jako Janina Daily.
- Szymon Borawski-Reks, CFA – Członek Zarządu Santander TFI S.A.
Co pokolenia myślą o inwestowaniu?
- 64% inwestujących Generacji Z to kobiety. Wśród Millenialsów jest to 57%.
- 39% łączy inwestowanie z nadzieją.
- 54% inwestujących wybiera banki. Pokolenie Z w 37% wybiera Revolut, pokolenie Baby Boomers w 66% banki.
- 38% Generacji Z i 31% Millenialsów zwiększa ryzyko w miarę zwiększania doświadczenia.
- Zetki inwestycje traktują jak subskrypcję – łatwo zaczynają, łatwo rezygnują. Dla młodych to nie strategia, to usługa na żądanie.
- 62% Zetek, 47% Millenialsów, 32% Generacji X i 17% Baby Boomers wybiera social media jako źródło wiedzy o inwestowaniu.
Zapraszamy do zapoznania się z pełnym raportem i komentarzami ekspertów.
Informacje zawarte na stronie mogą zawierać treści reklamowe.
Informacje zawarte na stronie mogą zawierać treści reklamowe.