Najczęściej wyszukiwane:
9sierpnia2019

Nerwowe wakacje

Kluczowe wydarzenia najbliższych dwóch tygodni:

Inwestorzy na świecie coraz bardziej obawiają się mocnego spowolnienia globalnej gospodarki, m.in. za sprawą możliwej dalszej eskalacji wojen handlowych i walutowych oraz napięć politycznych. Głębokie spadki rentowności obligacji w USA spowodowały inwersję krzywej rentowności w skali, która w ostatnich pięciu dekadach zawsze poprzedzała pojawienie się recesji w USA. Coraz więcej banków centralnych rozpoczyna łagodzenie polityki pieniężnej w skali większej od oczekiwań (w ostatnim tygodniu: Indie, Tajlandia, Nowa Zelandia).
W najbliższych dwóch tygodniach pojawi się dużo danych w USA i strefie euro, które mogą weryfikować (w jedną lub drugą stronę) mocno już obecnie rozbudzone oczekiwania rynkowe dot. skali dalszej stymulacji monetarnej na świecie. W kalendarzu m.in. dane o europejskiej i amerykańskiej inflacji i produkcji, PKB strefy euro, wstępne indeksy PMI.  (...)

2sierpnia2019

Chwila oddechu po gorącym tygodniu?

Kluczowe wydarzenia najbliższego tygodnia

  • FOMC zaskoczył rynki „jastrzębią obniżką”, która zredukowała oczekiwania na dalsze luzowanie polityki w USA. Zaraz potem Donald Trump zapowiedział wprowadzenie nowych ceł na Chiny, co odbudowało oczekiwania na obniżki stóp. Przewidywania ruchów banków centralnych to obecnie główny motyw na rynkach.
  • W USA mało publikacji danych, ale wypowiadać się będą niektórzy członkowie FOMC (Bullard, Evans - raczej gołębi). Pożywki do zmian oczekiwań co do polityki pieniężnej będzie niewątpliwie mniej niż w minionym tygodniu. Nie można jednak wykluczyć dalszych wiadomości na temat wojen handlowych, na przykład odpowiedzi Chin. (...)

Sprawdź Archiwum

Archiwum tygodników