Najczęściej wyszukiwane:
27listopada2020

Cisza przed burzą?

Po weekendzie w kalendarzu sporo informacji gospodarczych. W kraju poznamy m.in. dane o PKB w III kw. (poniedziałek), listopadowy PMI w przemyśle i wstępną listopadową inflację (wtorek), wynik posiedzenia RPP (środa). Za granicą też na bogato: w Europie m.in. indeksy PMI, inflacja, sprzedaż detaliczna i zamówienia przemysłowe, w USA ISM, zatrudnienie poza rolnictwem.
Dane o PKB pokażą strukturę wzrostu w III kw., który, jak już wiemy z wstępnej publikacji, odbił dość wyraźnie od wiosennego dołka (+7,7% kw/kw s.a.). Prawdopodobnie największą rolę w ożywieniu odegrał popyt konsumpcyjny i poprawa salda handlu zagranicznego, mniejszą inwestycje. Jednocześnie wiadomo, że poprawa w III kw. była nietrwała i nowa fala pandemii spycha gospodarkę w drugi dołek recesji w IV kw, a I kw. 2021 też raczej będzie osłabiony. 
 

20listopada2020

Czynniki ryzyka (na razie) słabną

Sprzeciw Polski i Węgier wobec powiązania funduszy UE z praworządnością i groźbę zawetowania unijnego budżetu rynki przyjęły ze spokojem, zapewne w nadziei, że najprawdopodobniej dojdzie w końcu do porozumienia. Do następnego szczytu Rady Europejskiej 10 grudnia raczej wiele nowego się w tym temacie nie wydarzy, więc schodzi on na razie na dalszy plan.
Drugi czynnik ryzyka – rozwój pandemii – na razie też nieco słabnie. Liczba nowych przypadków Covid-19 zaczęła opadać w Polsce i wielu innych krajach w Europie (liczba zgonów wciąż rośnie, ale ta jest opóźniona względem zakażeń). W sobotę, 21 listopada odbędzie się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, podczas której być może usłyszymy o poluzowaniu restrykcji w wybranych sektorach.
 

Sprawdź Archiwum

Archiwum tygodników