1lipca2022

RPP przed trudnym wyborem

Kalendarz wydarzeń i publikacji na pierwszy tydzień lipca jest dość ubogi. W Polsce pierwszoplanowym wydarzeniem będzie posiedzenie RPP w czwartek 7 lipca i konferencja prezesa NBP, zapewne dzień później po południu. Odbędzie się też posiedzenie Sejmu, na którym spodziewane jest m.in. zatwierdzenie ustaw dot. pomocy kredytobiorcom i dopłat węglowych. Za granicą niezbyt liczne publikacje danych, w tym m.in. finalne usługowe PMI, zamówienia przemysłowe w Europie i USA, minutes Fed i EBC, a na zakończenie tygodnia dane z amerykańskiego rynku pracy. W poniedziałek w USA święto.  (...)

24czerwca2022

Gorący początek wakacji

• Na rynkach totalna huśtawka nastrojów. Tydzień rozpoczął się traumą po jastrzębim piwocie głównych banków centralnych, wzrostem oczekiwań dot. skali przyszłych podwyżek stóp i wzrostem rentowności obligacji na świecie do nowych lokalnych szczytów, ale już od wtorku górę wzięły obawy o to, że szok surowcowy i radykalne zacieśnienie monetarne nieuchronnie wepchnie światową gospodarkę w recesję, co z kolei wywołało nagły zwrot na rynkach długu i gwałtowne spadki rentowności. Ten globalny trend wzmocniły jeszcze nasze krajowe dane (produkcja, zatrudnienie, płace, sprzedaż detaliczna poniżej prognoz), sugerujące, że gospodarka zaczyna hamować, co może sprzyjać zatamowaniu inflacji.
• Przez większość kolejnego tygodnia pierwszoplanowe będą informacje ze świata nt. perspektyw inflacji, wzrostu gospodarczego i stóp procentowych, determinujące trend na globalnych rynkach.. (...)

Sprawdź Archiwum

Archiwum tygodników