Najczęściej wyszukiwane:

Tygodnik

6grudnia2019

Rynek mówi „sprawdzam”

  • Od miesięcy rynek był pod wpływem oczekiwań odnośnie tego jaki będzie los Brexitu i negocjacji handlowych. Ogólnie, inwestorzy wyceniali raczej scenariusz, w którym udaje się uniknąć „twardego Brexitu” i że USA i Chinom prędzej niż później udaje się osiągnąć przynajmniej częściowe porozumienie. W efekcie, rentowności obligacji są teraz nieco wyżej niż jeszcze trzy miesiące temu, a wiele światowych indeksów giełdowych jest na swoich rekordowych lub przynajmniej wielomiesięcznych szczytach.
  • W najbliższym tygodniu rynek powie „sprawdzam”, bowiem w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory parlamentarne, a 15 grudnia Donald Trump może nałożyć kolejne cła na Chiny.
29listopada2019

Czy odbicie jest realne?

Kluczowe wydarzenia najbliższego tygodnia
•    Dane o PKB potwierdziły, że nasza gospodarka spowalnia (3,9% w III kw.), ale dramatu na razie nie ma. Co ciekawe, głównym hamulcowym na razie jest popyt krajowy (inwestycje, zapasy, konsumpcja), a nie handel zagraniczny, mimo iż winą za spowolnienie obarczamy głównie dekoniunkturę za granicą. Tendencja na kolejne kwartały wydaje się jasna: będziemy dalej zwalniać, pytanie tylko w jakim tempie. Odpowiedzi na to pytanie będziemy szukać m.in. w nowych danych nt. aktywności ekonomicznej w kraju i za granicą. 

(...)

Sprawdź Archiwum

Archiwum tygodników