Najczęściej wyszukiwane:

Tygodnik

24stycznia2020

Gospodarka na hamulcu

  • Tak jak zapowiadaliśmy, większość krajowych danych za grudzień była poniżej konsensusu i potwierdziła spowolnienie gospodarcze w IV kw. 2019. Po weekendzie skalę spowolnienia zweryfikują wstępne dane o PKB za 2019 rok, które GUS opublikuje w środę. Naszym zdaniem istnieje wysokie ryzyko, że dynamika wzrostu PKB w IV kw. nie przekroczyła 3,5% r/r., co oznaczałoby wzrost w całym 2019 r. na poziomie 4,1%. Konsensus rynkowy wskazuje na wzrost PKB odpowiednio o 3,8% i 4,2%, czyli jest potencjał do kolejnej negatywnej niespodzianki.
  • Za granicą też sporo danych, m.in. PKB w USA i strefie euro, niemiecki indeks Ifo, dane o amerykańskich konsumentach. Po ostatnich pozytywnych sygnałach ze strony europejskich indeksów PMI każda kolejna dobra informacja może wzmacniać presję na wzrost rentowności obligacji.
  • W środę wieczorem decyzja Fed. Zmiana w polityce pieniężnej w tym miesiącu nie jest spodziewana, ale istotne będą sygnały dotyczące przyszłości.
17stycznia2020

Dane mogą rozczarować

•    Rynki finansowe na świecie nadal są w dość optymistycznych nastrojach, wspierane m.in. sygnałami dot. stopniowego odbijania się od dna aktywności w światowym handlu (wskazują na to ostatnie dane o eksporcie z krajów azjatyckich).
•    W najbliższym tygodniu uwaga zwrócona będzie głównie na wskaźniki nastrojów (wstępne PMI, niemiecki ZEW) i jeśli te nie rozczarują, to nadzieje na stopniowe wychodzenie głównych gospodarek z dołka powinny być utrzymane.   
•    W ciągu tygodnia pojawią się grudniowe dane o produkcji, sprzedaży detalicznej, płac i zatrudnienia. Praktycznie w każdej z nich nasze prognozy są poniżej konsensusu rynkowego, co - jeśli się potwierdzi - może zredukować rynkową spekulację nt. szans na podwyżki stóp. Tym bardziej, że mogą się pojawiać kolejne wypowiedzi członków RPP wspierające pogląd prezesa Glapińskiego, że wzrost inflacji nie skłoni RPP do reakcji.

Sprawdź Archiwum

Archiwum tygodników