Najczęściej wyszukiwane:
2marca2021

Gorączka reflacji

Serwis ekonomiczny | MAKROskop

Idzie wiosna, ale na wyraźne podgrzanie temperatury w gospodarce trzeba będzie jeszcze trochę zaczekać. Na horyzoncie widać już trzecią falę Covid-19, więc całkiem prawdopodobne, że z lekkiego łagodzenia restrykcji, na które zdecydowała się Polska w połowie lutego, trzeba się będzie wycofać w najbliższych tygodniach. Częściowo już to się dzieje, na razie na poziomie regionalnym. Jednocześnie proces szczepień przyspiesza i Polska na tle innych krajów UE wygląda pod tym względem bardzo dobrze, ale to wciąż niewystarczające tempo żeby osiągnąć już niebawem wymierne efekty.

(...)

2lutego2021

Czekanie na odmrażanie

Serwis ekonomiczny | MAKROskop

Polski PKB spadł o 2,8% w 2020, co zapewne okaże się jedną z najpłytszych recesji w Europie. Wygląda na to, że aktywność w krajowej gospodarce ponownie uległa schłodzeniu w ostatnim kwartale ub.r. (odsezonowany wzrost PKB nieco poniżej zera), ale spadek był (ponownie) mniejszy niż oczekiwaliśmy.

Początek 2021 nie będzie łatwy, bowiem wiele państw w Europie przedłuża obowiązywanie restrykcji w odpowiedzi na wzrost liczby przypadków Covid-19 i pojawienie się nowych mutacji wirusa. Tymczasem tempo szczepień jest w wielu krajach rozczarowująco niskie (...) Polska, która doświadczyła silnego wzrostu liczby nowych przypadków koronawirusa pod koniec 2020 przygotowuje się teraz do stopniowego luzowania restrykcji i być może stopniowego odmrażania kolejnych branż (...) Mamy szansę być jednym z nielicznych krajów w Europie, które osiągną poziom PKB sprzed korona-kryzysu jeszcze przed końcem 2021. Nasze prognozy PKB pozostają bez większych zmian wobec grudnia.

Sprawdź Archiwum

Archiwum Makroskopu