Zespół ekonomistów Santander Bank Polska
był wielokrotnie wyróżniany przez opiniotwórcze media. Od kilku lat w czołówce rankingów trafności prognoz ekonomicznych i rynkowych w Polsce. Poniżej lista najważniejszych osiągnięć:
- W 2020 r. zespół uplasował się na pierwszym miejscu w konkursie na najlepszego analityka makroekonomicznego Rzeczpospolitej i Parkietu oraz również na drugim miejscu w rankingu prognoz ekonomicznych dla Polski Refinitiv.
- W 2019 r. zajęli drugie miejsce w rankingu prognoz kursowych Refinitiv, drugie miejsce w rankingu prognoz makroekonomicznych i rynkowych gazety Parkiet oraz drugie miejsce w rankingu prognoz dla Polski FocusEconomics.
- W 2018 r. zdobyli pierwsze miejsce w rankingu FocusEconomics Analyst Forecast Award w zakresie prognoz ekonomicznych dla Polski oraz drugie miejsce w rankingu prognoz makroekonomicznych Gazety Giełdy Parkiet; byli również najlepsi w rankingu agencji Bloomberg w prognozowaniu kursu EUR/PLN w I, II i III kwartale, a także na drugim miejscu w prognozowaniu EUR/PLN i na pierwszym miejscu dla EUR/CZK w zestawieniu Thomson Reuters.
- W 2016 r. wygrali łączny ranking prognoz kursowych Pulsu Biznesu (EUR, USD, CHF) oraz ranking prognoz kursowych agencji Thomson Reuters w prognozowaniu kursu EUR/PLN. W tym samym roku zajęli trzecie miejsce w rankingu prognoz makro dla Polski i drugie w ogólnym rankingu prognoz kursowych FocusEconomics.
- W 2015 r. zajęli pierwsze miejsce w konkursie prognoz dla Polski Consensus Economics i drugie miejsce dla Polski w rankingu FocusEconomics.
- W 2014 r. wygrali ranking prognoz kursowych Pulsu Biznesu w prognozowaniu kursu EUR/PLN, w rankingu łącznym (EUR, USD, CHF) zajęli trzecie miejsce.
- W 2013 r. wygrali łączny ranking prognoz kursowych Pulsu Biznesu (EUR, USD, CHF), zajęli drugie miejsce w rankingu prognoz makro Parkietu i drugie miejsce w konkursie Consensus Economics dla Polski.
- W 2012 r. roku wygrali ranking agencji Bloomberg, a wynik który uzyskali dla Polski był drugim najlepszym na świecie. Zajęli też pierwsze miejsce w prognozach makro w zestawieniu Pulsu Biznesu i drugie miejsce w rankingu prognoz makro Parkietu.
- W 2010 r. zwyciężyli ranking Gazety Giełdy Parkiet, a Maciej Reluga zdobył statuetkę Byki i Niedźwiedzie dla Najlepszego Analityka Makroekonomicznego za 2010 rok.
Piotr Bielski
Dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych
Absolwent kierunku Ilościowych Metod Ekonomii na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył również szereg kursów dotyczących modelowania ekonometrycznego, prognozowania, rynków finansowych. Przez pewien czas studiował również matematykę na Uniwersytecie Warszawskim. W Santander Bank Polska (dawniej Bank Zachodni WBK) pracuje od 2001 roku, zajmując się analizowaniem i prognozowaniem sytuacji w polskiej gospodarce i na rynku finansowym. Wcześniej pracował m.in. w PKO Banku Polskim, początkowo w Departamencie Ryzyka Finansowego, a później jako ekonomista, współtworząc jeden z pierwszych w kraju bankowych zespołów zajmujących się analizą makroekonomiczną.
Jarosław Kosaty
Ekonomista
Doktor nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, specjalizujący się w zagadnieniach z zakresu kursu walutowego i stóp procentowych. Od 2006 roku pracował w sektorze na różnych stanowiskach związanych z rynkiem walutowym i stopą procentową m.in. w ING Banku jako Dealer Walutowy Private Banking, w PKO Banku Polskim jako Strateg Walutowy, w PZU i PZU Życie jako Ekonomista ds. Rynków Finansowych.
Grzegorz Ogonek
Ekonomista
Absolwent kierunku „Informatyka Gospodarcza i Ekonometria” na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, na którym uzyskał również stopień doktora nauk ekonomicznych. W Santander Bank Polska (dawniej Bank Zachodni WBK) pracuje od 2017 roku. Wcześniej pracował jako analityk rynków finansowych w X-Trade Brokers, w Ministerstwie Finansów oraz w ING Banku Śląskim, w którym przez osiem lat zajmował się analizą polskiej gospodarki i rynków finansowych.
Maciej Reluga
Główny ekonomista, członek zarządu banku
Absolwent kierunku Ilościowych Metod Ekonomii na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, ukończył również program zarządzania finansowego na Uniwersytecie w Namur (Belgia). Od kilkunastu lat zajmuje się analizowaniem i prognozowaniem wskaźników ekonomicznych i zjawisk gospodarczych. Od połowy 2002 roku jest głównym ekonomistą Santander Bank Polska (dawniej Bank Zachodni WBK), wcześniej pracował w NBP i ING. Uczestniczył w wielu kursach i szkoleniach dotyczących instrumentów finansowych, metod prognozowania oraz zarządzania. W 2010 roku ukończył Senior Management Programme in Banking w Swiss Finance Institute. W 2012 roku ukończył Akademię Strategicznego Przywództwa w ICAN Institute. 16 lutego 2017 r. został powołany na stanowisko Członka Zarządu Santander Bank Polska odpowiedzialnego za Pion Zarzadzania Finansami. Oprócz języka ojczystego zna również angielski i francuski.
Marcin Luziński
Ekonomista
Ukończył kierunek Metody Ilościowe w Ekonomii i Systemy Informacyjne w Szkole Głównej Handlowej, specjalizował się w ekonometrii. Podczas studiów interesował się negocjacjami i brał udział w turniejach negocjacyjnych, odnosząc w nich sukcesy. W Santander Bank Polska (dawniej Bank Zachodni WBK) pracuje od początku 2011 r. Od 2012 r. jest doktorantem w Kolegium Analiz Ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej. Zna język angielski, niemiecki i rosyjski.