Komentarz ekonomiczny

22lutego2024

Konsument wszedł z impetem w nowy rok

Sprzedaż detaliczna wzrosła w styczniu o 3,0% r/r, wyraźnie powyżej prognoz (my: 1,0% r/r, konsensus: 1,4% r/r) i wobec spadku o 2,3% r/r w grudniu. Po negatywnych zaskoczeniach ze strony produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej, pozwala nam to zachować wiarę w scenariusz stopniowego ożywienia gospodarczego w tym roku, którego głównym motorem będzie popyt konsumpcyjny gospodarstw domowych. Będzie temu sprzyjać optymizm konsumentów i silny realny wzrost dochodów do dyspozycji (płace realne w styczniu rosły najszybciej od 2008 r.). Z takim scenariuszem spójne są też wyniki badania koniunktury gospodarczej GUS, które pokazały w lutym poprawę oczekiwań przedsiębiorstw. Ceny skupu produktów rolnych wyraźnie spadły w styczniu, sugerując dalszą presję w dół na ceny żywności. 

21lutego2024

Mróz pokonał budowlankę

Produkcja budowlano-montażowa spadła w styczniu o 6,1% r/r, co było ogromnym rozczarowaniem w porównaniu z oczekiwaniami (my i rynek: +5,5% r/r) i grudniowym wynikiem +14% r/r. Winę zrzucamy na pogodę i zakładamy, że produkcja w ujęciu r/r wkrótce powróci do dodatnich wartości. Z rynku budownictwa mieszkaniowego napłynęły kolejne znaki ożywienia, w tym wzrost pozwoleń na budowę o 34,0% r/r, ale dynamika liczby oddanych mieszkań pozostaje ujemna, na poziomie -22,7% r/r. Choć główne indeksy nastrojów konsumentów za luty zaskoczyły nas nieznacznie w dół to składniki kluczowe z punktu widzenia perspektyw konsumpcji wypadły całkiem dobrze i nadal uważamy, że to konsumenci rozruszają w tym roku polską gospodarkę.

20lutego2024

Płace mocno w górę, mały wzrost produkcji

Pierwsza część styczniowych danych z polskiej gospodarki pokazała znacznie silniejszy od oczekiwań wzrost płac, słabszy wzrost produkcji przemysłowej i głębszy spadek cen producenta. Wzrost płac odbił do 12,8% r/r z 9,6% r/r (w ujęciu realnym to +8,6% r/r - najszybszy wzrost od I poł. 2008 r.) przy wyraźnym odbiciu w sektorach o wysokim udziale pracowników zarabiających płacę minimalną. Produkcja odbiła do 1,6% r/r z -3,5% r/r w grudniu (-0,2% m/m s.a.) głównie dzięki efektowi dni roboczych, ale nie o tyle ile zakładał rynek i my. Szczegóły podpowiadają, że dane były nieco lepsze niż sugerowałby główny odczyt. Dynamika PPI zeszła w styczniu do -9% r/r, głównie za sprawą rewizji danych za grudzień. (...)

Sprawdź Archiwum

Archiwum komentarzy