Komentarz ekonomiczny

3października2024

Powódź (lekko) obniżyła konsumpcję we wrześniu

W drugiej połowie września Polska została dotknięta przez powódź. Wpływ tej katastrofy na gospodarkę jest złożony i wielokanałowy. My postanowiliśmy zbadać pewien wycinek tego zjawiska i spróbować oszacować wpływ powodzi na bieżącą konsumpcję gospodarstw domowych. (...) Wyniki naszej analizy sugerują, że jakkolwiek wpływ tej katastrofy na poszczególne miejscowości, czy nawet powiaty, był znaczący i spowodował spadek wydatków nawet o kilkadziesiąt procent, to w skali całego kraju efekt ten jest nieznaczny – naszym zdaniem krajowa konsumpcja przeciętnie mogła obniżyć się we wrześniu o ok. 0,0-0,5% w porównaniu do kontrfaktycznego scenariusza bez powodzi (przy czym raczej ten efekt był słabszy niż silniejszy). Jest to za mało, by myśleć o korekcie prognoz sprzedaży detalicznej czy konsumpcji prywatnej.

3października2024

II kw. 2025 to optymalny moment na obniżkę?

Wystąpienie prezesa NBP na dzisiejszej konferencji prasowej brzmiało, naszym zdaniem, bardziej gołębio niż wcześniejsze. Prezes Glapiński wyraził nadzieję, że marcowa projekcja inflacji NBP stworzy warunki do rozpoczęcia dyskusji w RPP na temat rozpoczęcia obniżek stóp procentowych. Nie był jednak przekonany, czy marzec będzie odpowiednim momentem na pierwszą obniżkę stóp. Zamiast tego zasugerował, że pierwszy ruch prawdopodobnie nastąpi po marcu, wskazując II kwartał jako "optymalny" moment na taką decyzję. Co więcej, powiedział, że będzie to rozpoczęcie "cyklu" obniżek stóp, co kontrastuje z jego wypowiedzią sprzed miesiąca, kiedy podkreślił, że pierwsza obniżka stóp nie będzie zwiastować rozpoczęcia cyklu. (...)

30września2024

Inflacja rośnie mocniej od prognoz

Inflacja CPI wzrosła we wrześniu do 4,9% r/r wobec 4,3% r/r w sierpniu, nieznacznie powyżej naszych i rynkowych oczekiwań (4,8% r/r). Szacujemy, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii we wrześniu wyniosła 4,3% r/r wobec 3,7% r/r w sierpniu (my przed publikacją danych zakładaliśmy 4,2% r/r, a rynek 4,3% r/r). 

Spodziewamy się dalszego wzrostu inflacji w najbliższych miesiącach, choć nie będzie on znaczny. Szczytu spodziewamy się w marcu, w przedziale 5-6% r/r. Kluczowe dla ścieżki inflacji w 2025 r. będą decyzje rządu dotyczące cen energii, obecnie zakładamy ich stabilizację. Pod koniec 2025 r. inflacja spadnie naszym zdaniem poniżej 4% r/r. Inflacja bazowa prawdopodobnie w najbliższych miesiącach utrzyma się powyżej 4% r/r, a na przełomie 2024 i 2025 r. zbliży się nawet do 5% r/r. Przy takim przebiegu inflacji obniżka stóp w Polsce w marcu 2025 r. wydaje się mało prawdopodobna.
 

Sprawdź Archiwum

Archiwum komentarzy