1lipca2022

CPI już nie ucieka prognozom, ale PMI tak

Inflacja CPI wzrosła w czerwcu do 15,6% r/r z 13,9% r/r, z grubsza zgodnie z oczekiwaniami. Szacujemy, że inflacja bazowa wzrosła do 9,3-9,4% r/r. Uważamy, że CPI może już być blisko szczytu, choć wiele zależy od tego jak GUS podejdzie do promocji na paliwo i dopłat węglowych. Za to inflacja bazowa będzie jeszcze rosnąć. Czerwcowy odczyt CPI wspiera wg nas podwyżkę stóp o 75 pb na lipcowym posiedzeniu RPP i może do niej dojść pomimo zachowania PMI (spadł w czerwcu dużo poniżej prognoz). Wskaźnik ten sugeruje bardzo silną tendencję w gospodarce do wyhamowania aktywności, co jest spójne z naszymi prognozami zdecydowanego spowolnienia w II poł. 2022 r.

22czerwca2022

Sprzedaż i budownictwo jeszcze się trzymają

Sprzedaż detaliczna wzrosła w maju o 8,2% r/r, nieco poniżej prognoz. Spowolnienie wobec kwietniowego 19,0% r/r to głównie pochodna efektu bazy (lockdown rok wcześniej). In minus wyróżniła się wg nas sprzedaż paliw, zapewne przez szybki wzrost cen. Sądzimy, że w kolejnych miesiącach roku sprzedaż detaliczna będzie lekko spowalniać. W maju wzrost produkcji budowlanej zwiększył się z 9,3% r/r do 13,0% r/r, podczas gdy my i konsensus rynkowy zakładaliśmy, że w danych utrzyma się zaskakująca kwietniowa słabość. Mimo to nadal spodziewamy się spowolnienia w sektorze z uwagi na ograniczenia podażowe oraz prawdopodobnie zmniejszony popyt mieszkaniowy.

21czerwca2022

Gospodarka traci impet

W maju produkcja przemysłowa wzrosła o 15,0% r/r, ale była wyraźnie słabsza od oczekiwań, czym potwierdziła, że sektor wszedł w okres spowolnienia. Poniżej prognoz wypadły też majowe odczyty zatrudnienia i płac w sektorze przedsiębiorstw. Wg nas na statystykach rynku pracy odbiły się zachowania Ukraińców: wyjazdy, ale też podejmowanie pracy w Polsce. Inflacja PPI doszła w maju do 24,7% r/r i wg nas może być już blisko szczytu. Dzisiejszy zestaw danych pokazał, że gospodarka zaczyna spowalniać.

Sprawdź Archiwum

Archiwum komentarzy