Komentarz ekonomiczny

21września2023

Konsumenci i budowlańcy nie próżnowali w sierpniu

W sierpniu zarówno realna sprzedaż detaliczna, jak i produkcja budowlana poprawiły roczną dynamikę wzrostu, choć w obu przypadkach rynek zakładał jedynie utrzymanie poprzedniego tempa, a my osłabienia względem lipca. Sprzedaż detaliczna pokazała wynik -2,7% r/r (poprzednio -4,0%), szczególnie dobrze wypadły zakupy w niewyspecjalizowanych sklepach. Odsezonowane dane pokazały już trzeci miesiąc odbicia z rzędu, tym razem o 1,3% m/m. Produkcja budowlana przyspieszyła do 3,5% r/r z 1,1% i miało miejsce pierwsze odbicie m/m w danych odsezonowanych, o 2,0%, po pięciu miesiącach spadków. W sierpniu poprawiła się też liczba rozpoczynanych budów mieszkań a ceny surowców rolnych obniżyły się o 3,2% m/m i 18,7% r/r. Dane pozwalają oczekiwać, że w III kw. zaczęło się już wychodzenie gospodarki z dołka.

20września2023

Spadek produkcji i jej cen, mocne płace i nastroje

Produkcja przemysłowa spadła w sierpniu o 2,0% r/r (gorzej od prognoz), ale lipiec zrewidowano w górę. Odbicie w danych odsezonowanych, o 0,6% m/m, było dosyć skromne. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw przestało rosnąć r/r (oczekiwano +0,1% r/r), a w samym sektorze przetwórczym wyraźnie spadło. Jednocześnie płace kontynuowały solidny wzrost (11,9% r/r) i w wielu kategoriach nawet przyspieszyły. Wrześniowy pomiar nastrojów konsumentów wskazał na ich dalszą poprawę. Seria sześciu spadków PPI w ujęciu m/m została przerwana przez odbicie cen ropy. Dane sprzyjają naszemu scenariuszowi odbicia gospodarczego w trakcie II poł. br. i w 2024 r. ciągniętego przez konsumpcje prywatną.

15września2023

CPI dalej w dół

Inflacja w sierpniu spadła do 10,1% r/r przy cenach towarów hamujących do 9,8% r/r a cenach usług do 11,1% r/r. Inflacja bazowa najwyraźniej spadła do 10,0% r/r z 10,6%. W danych widać niską presję na wzrost cen w wielu kategoriach żywnościowych, ale też odbicie cen w dobrach trwałego użytku (meble, AGD). Wg nas we wrześniu inflacja niemal na pewno zejdzie poniżej 9% r/r. Spadek inflacji może potrwać do końca roku i dotrzeć poniżej 7% r/r. Jednak w 2024 r. zakładamy, że trend spadkowy nie będzie już postępował a w II poł. roku może wystąpić pewne odbicie.

Sprawdź Archiwum

Archiwum komentarzy