Komentarz ekonomiczny

20czerwca2024

Silne płace pomimo spadku produkcji i zatrudnienia

Produkcja przemysłowa nieoczekiwanie spadła w maju o 1,7% r/r, a w ujęciu odsezonowanym o 2,1% m/m. Rynek i my liczyliśmy na dodatni wzrost r/r rzędu 1%. Poniżej konsensusu, ale zgodne z naszymi prognozami były też dane o zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw (-0,5% r/r). Maj był kolejnym miesiącem, w którym aktywność była silnie zaburzona efektami kalendarzowymi, przez co trudno o interpretację danych spływających z gospodarki. Dwa długie weekendy najwyraźniej zrobiły swoje. W tych okolicznościach, brak wyhamowania i zaskoczenia w dół ze strony płac (przyspieszyły w maju do 11,4% r/r z 11,3% r/r w kwietniu) może świadczyć o utrzymującej się presji płacowej. To właśnie na płacach skupiona jest teraz uwaga RPP, dla której ich wysoki wzrost może się okazać ważniejszy niż wątpliwości co do kondycji przemysłu. Majowa inflacja PPI wzrosła do -7,0% r/r z -8,5% r/r w kwietniu.

14czerwca2024

Inflacja stopniowo w górę

GUS potwierdził wzrost inflacji w maju do 2,5% r/r z 2,4% w kwietniu. Złożył się na to marginalny wzrost inflacji towarów do 1,2% r/r z 1,1% oraz stabilizacja inflacji usług na poziomie 6,2%. Inflacja żywności spadła do 1,6% z 1,9% przy relatywnie niskim wzroście o 0,3% m/m. Szacujemy, że inflacja bazowa za maj wyniosła 3,8% przy wzroście cen o 0,1% m/m.  Nasze prognozy zakładają wzrost głównego wskaźnika inflacji do ok. 3,9% w lipcu, 5,3% na koniec roku i 4% na koniec 2025 roku. Oczekujemy średniej dynamiki inflacji bazowej na poziomie 0,3% m/m i 4% do końca przyszłego roku. Chociaż dane o CPI w ostatnich miesiącach zaskakiwały w dół, inflacja bazowa pozostaje na wysokim poziomie, co naszym zdaniem w obliczu ożywienia popytu konsumpcyjnego powstrzyma RPP przed obniżkami stóp przynajmniej do połowy 25 roku

6czerwca2024

Zerowe prawdopodobieństwo obniżek w tym roku

Na dzisiejszej konferencji Prezes NBP Adam Glapiński wzmocnił swoje jastrzębie przesłanie z maja – oznajmił otwarcie, że jego przekaz jest jastrzębi i przy realizacji scenariusza zakładanego przez NBP, prawdopodobieństwo obniżek stóp w tym roku jest zerowe. (...) Co więcej, prezes NBP nie wykluczył podwyżki stóp, jeśli w przyszłym roku inflacja nie będzie się obniżać lub będzie dalej rosła. Możliwość podwyżek stóp została zasygnalizowana wyraźnie i kilkukrotnie, co jest różnicą w stosunku do jego poprzedniej konferencji. (...) Adam Glapiński powiedział, że ma nadzieję, że przestrzeń do obniżek stóp pojawi się połowie przyszłego roku (inaczej niż miesiąc temu, kiedy to wskazał na I kw. 2025 r.), co byłoby zgodne z naszym scenariuszem bazowym.

Sprawdź Archiwum

Archiwum komentarzy