Przerwa 26/27 lipca Rozwijamy naszą bankowość, dlatego potrzebujemy przerwy. Do 7:30 bankowość internetowa i aplikacja mobilna będą niedostępne.

Komentarz ekonomiczny

22lipca2024

Słabsze dane o sprzedaży detalicznej i budownictwie

Sprzedaż detaliczna rozczarowała w czerwcu i wzrosła o 4,4% r/r. Za słabszy wzrost w czerwcu winić należy przede wszystkim dobra nietrwałe i półtrwałe, podczas gdy dobra trwałe przyśpieszyły, co odczytujemy jako pozytywny sygnał. (...) Produkcja budowlana spadła w czerwcu o 8,9% r/r i była słabsza od oczekiwań. Ogółem, choć najnowszych danych nie można nazwać optymistycznymi, to sądzimy, że w średnim i długim terminie perspektywy produkcji budowlanej pozostają korzystne, m.in. z powodu napływu funduszy unijnych. (...) Kwartalne średnie miesięcznych wskaźników aktywności wspierają nasze szacunki przyspieszenia wzrostu PKB w II kw. do ok. 3% r/r. Słabość sprzedaży detalicznej i budownictwa w lipcu została zrównoważona przez wcześniejszą publikację lepszych od oczekiwań danych o produkcji przemysłowej, dlatego lipcowy zestaw danych o aktywności gospodarczej nie zmienia naszych poglądów.
 

18lipca2024

Produkcja wychodzi na plus

Produkcja przemysłowa odbiła w czerwcu mocniej niż oczekiwano, do +0,3% r/r z -1,6% r/r, powyżej oczekiwań, przy wzroście wyrównanym sezonowo o 1,3% m/m. Poprawę zanotowały przede wszystkim sektory skoncentrowane na rynku krajowym oraz na dobrach konsumpcyjnych. Wzrost płac osłabił się w czerwcu do 11,0% r/r z 11,4% r/r, wbrew prognozom zakładającym przyśpieszenie.

Dane są dość pozytywne i wspierają nasz umiarkowany optymizm co do perspektyw produkcji w drugiej połowie roku. Ponieważ sytuacja rynku pracy pozostaje dość dobra, a gospodarka przyśpiesza, zakładamy, że płace będą dalej rosnąć w ujęciu nominalnym, co – pomimo odbicia inflacji – przełoży się na wciąż solidny wzrost realnych dochodów. Dane nie zmieniają naszego poglądu, że RPP rozpocznie cykl obniżek stóp stosunkowo późno, najwcześniej w połowie 2025 r., przy czym były wystarczająco dobre, aby wywołać korektę stóp rynkowych w górę.
 

15lipca2024

Ostatni miesiąc inflacji w celu

GUS potwierdził wzrost inflacji CPI do 2,6% r/r w czerwcu z 2,5% r/r w maju. Jej nieznaczny wzrost wynikał głównie z wyraźnego odbicia inflacji cen żywności z 1,6% r/r do 2,5% r/r, przy wzroście cen w ujęciu miesięcznym o 0,7%. Przyśpieszenie inflacji zostało zarejestrowane w większości głównych kategorii produktów spożywczych i mogło stanowić efekt trwającej w Polsce suszy, globalnych wzrostów cen, czy dalszego przekładania kwietniowej podwyżki podatku VAT na ceny żywności. Niezbyt istotne z punktu widzenia zmian we wskaźniku inflacji okazały się ceny nośników energii, które spadły w czerwcu o 0,1% m/m. Szacujemy, że ceny w kategoriach bazowych wzrosły o ok. 0,2% m/m, czyli relatywnie niewiele. Wskaźnik inflacji bazowej w ujęciu rocznym wyniósł według naszych szacunków 3,7% r/r. (...)

Sprawdź Archiwum

Archiwum komentarzy