Rozwijamy bankowość internetową i aplikację mobilną. W najbliższy weekend niektóre z naszych usług będą niedostępne. Więcej

Najczęściej wyszukiwane:
18października2019

Odbicie w produkcji i PPI

Polska produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu o 5,6% r/r, konsensus wynosił 5,0%. Odbicie przyszło po trzech słabszych od oczekiwań odczytach. Po odsezonowaniu, produkcja przemysłowa odbiła do 3,5% r/r z 1,7% r/r, ale jest i tak wyraźnie poniżej średniej z pierwszej połowy roku (prawie 6%). Przemysł spowalnia, ale stopniowo, zgodnie z naszymi założeniami, i prawdopodobnie to samo robi cała gospodarka. Inflacja PPI wyniosła we wrześniu 0,9% r/r, wyraźnie zaskakując w górę (konsensus: 0.5% r/r).

17października2019

Wzrost płac rozczarowuje

Płace w sektorze przedsiębiorstw spowolniły we wrześniu do 6,6% r/r z 6,8% r/r w sierpniu i były niższe od oczekiwań na poziomie 7,1% r/r. Z kolei zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło we wrześniu o 2,6% r/r, zgodnie z oczekiwaniami. W tym roku wzrost zatrudnienia jest raczej słaby, ale tempo wzrostu płac jest wciąż przyzwoite, a bezrobocie jest rekordowo niskie, więc spodziewamy się, że sytuacja na rynku pracy będzie wspierać konsumpcję prywatną, które pozostanie zapewne głównym motorem wzrostu gospodarczego w nadchodzących kwartałach.

15października2019

CPI w dół, ale inflacja bazowa w górę

Inflacja CPI została potwierdzona we wrześniu na poziomie 2,6% r/r wobec 2,9% w sierpniu. Wg naszego szacunku, pomimo spadku głównej miary CPI, inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii nasiliła się do 2,4% we wrześniu z 2,2% w sierpniu. Naszym zdaniem inflacja bazowa będzie nadal rosła w kolejnych miesiącach, do wzrostowego trendu wkrótce powinna też powrócić inflacja CPI. Decyzja rządu ws. cen prądu jest kluczowa dla poziomu do jakiego może wspiąć się inflacja na początku 2020 r. Jeśli dojdzie do odmrożenia cen prądu, to CPI naszym zdaniem bez trudu przebije 4% r/r. Mimo to nie spodziewamy się, żeby skłoniło to RPP do podniesienia stóp.

Sprawdź Archiwum

Archiwum komentarzy