Uważaj na telefony od oszustów! Przestępcy wyłudzają poufne dane poprzez rozmowę telefoniczną. Więcej na naszej stronie >

21września2021

Odbicie na budowach, sprzedaż trochę lepiej

Sprzedaż detaliczna wzrosła o 5,4% r/r względem oczekiwań rynkowych 5,3% oraz naszej prognozy 6,8%, po lipcowym odczycie 3,9%. Podróże wakacyjne mogły przyczynić się negatywnie do tego odczytu. W ujęciu po odsezonowaniu sierpniowy odczyt był o 0,4% silniejszy niż poprzedni, dość rozczarowujący, co zasadniczo powinno być interpretowane jako solidny odczyt. Równocześnie sugeruje to spowalnianie tempa, w którym konsumpcja dóbr odbija po pandemii. Produkcja budowlana wzrosła o 10,2% r/r w sierpniu, najszybciej od kwietnia 2019 r., powyżej oczekiwań rynkowych (7,5%) oraz naszej prognozy (8,0%). Dane wskazują, że oczekiwane od dłuższego czasu odbicie w publicznych inwestycjach w infrastrukturę wreszcie następuje. Aktywność na rynku nieruchomości pozostaje wysoka.

20września2021

Produkcja dość nisko, PPI wręcz przeciwnie

W sierpniu produkcja przemysłowa wzrosła o 13,2% r/r względem oczekiwań rynkowych 13,7% oraz naszej prognozy 15,9%. Mimo, że odczyt jest niższy niż oczekiwania, nie jest on zły i powiedzielibyśmy, że aktywność w przemyśle pozostaje silna. Odczyt jednak sugeruje, że problemy z łańcuchami dostaw stają się coraz bardziej dokuczliwe. Wzrost sierpniowego PPI przyspieszył do 9,5% r/r co jest najwyższym poziomem od 10 lat, powyżej oczekiwań rynkowych 9,2% oraz naszej prognozy 9,0%. Wygląda na to, że problemy z dostawcami, wzrastające koszty transportu oraz półproduktów mają coraz większy wpływ na ceny producentów, co prawdopodobnie wywoła presję na ceny konsumpcyjne.

15września2021

Sierpniowa inflacja jeszcze wyżej

Inflacja CPI wyniosła w sierpniu 5,5% r/r (wstępny odczyt wskazywał na 5,4% r/r), umocniwszy się na najwyższym poziomie od 20 lat. Inflacja bazowa prawdopodobnie wzrosła do 3,9-4,0% r/r z 3,7% w lipcu (oficjalny odczyt NBP poda jutro). Presja cenowa jest widoczna w wielu kategoriach, przy czym w górę wyróżnia się obuwie, woda, usługi telekomunikacyjne oraz hotele i restauracje. Naszym zdaniem inflacja CPI utrzyma się powyżej 5% r/r co najmniej przez kilka kwartałów. W I kw. 2022 r. możliwy jest nawet wzrost do 6% r/r, przy czym kluczowa będzie skala podwyżek energii elektrycznej na początku roku. Podwyższona inflacja, w coraz większym stopniu generowana czynnikami o charakterze popytowym, coraz bardziej uzasadnia rozpoczęcie normalizacji polityki pieniężnej. Zakładamy, że dojdzie do tego w najbliższych miesiącach – jeśli nie w listopadzie, to w jednym z kolejnych miesięcy na przełomie roku. 
 

Sprawdź Archiwum

Archiwum komentarzy