24czerwca2025
Wzrost sprzedaży detalicznej w maju nadal solidny
Sprzedaż detaliczna spowolniła do 4,4% r/r w maju z 7,6% r/r w kwietniu, w porównaniu z naszą prognozą na poziomie 3,3% r/r i konsensusem rynkowym na poziomie 4,3% r/r. Wg GUS, w ujęciu odsezonowanym sprzedaż spadła o 2% m/m po wzroście o 3,5% m/m w kwietniu, ale w naszym odczuciu majowe dane są raczej mocne, a dane odsezonowane najwidoczniej nie odfiltrowały prawidłowo efektu Wielkanocy.
Dane potwierdzają, że w tym roku prywatna konsumpcja będzie przyzwoicie dokładała się do wzrostu PKB, czemu sprzyjać będzie nadal solidny wzrost realnych dochodów gospodarstw domowych oraz dobre nastroje konsumentów.
23czerwca2025
Dane za maj poniżej prognoz, ale tylko trochę
Majowe dane o produkcji przemysłowej i budowlanej oraz o płacach i zatrudnieniu przyniosły lekkie rozczarowanie. Skala odchyleń od rynkowych prognoz tym razem nie jest jednak na tyle duża by pokusić się o zmianę poglądu na - naszym zdaniem pozytywne - perspektywy polskiej gospodarki. Wciąż zakładamy, że wzrost PKB w II kw. będzie nie niższy niż 3,2% r/r z I kw. Dynamika produkcji w przemyśle poprawiła się do blisko 4% r/r, w budownictwie spadek został ograniczony do niecałych 3% r/r. Płace wyhamowały bardziej niż zakładał rynek czy my, ale wynik 8,4% r/r za maj wciąż zdecydowanie góruje nad bieżącą inflacją. Zatrudnienie utknęło na dynamice -0,8% r/r, i choć miesięczny spadek liczby etatów wygląda niepokojąco to jest to tylko wycinek polskiego rynku pracy.
13czerwca2025
Inflacja w maju spadła do 4,0%
Inflacja w maju wyniosła 4,0% r/r, czyli była niższa od wstępnego szacunku na poziomie 4,1% r/r, który z kolei był niższy od oczekiwań analityków. Gdyby nie to, że konflikt na Bliskim Wschodzie generuje ryzyko wzrostu cen ropy naftowej i osłabienia złotego, bylibyśmy coraz bardziej przekonani, że stopa inflacji w wakacje dotknie celu inflacyjnego 2,5% i pozostanie wyraźnie poniżej 3% przez kilka kolejnych kwartałów. Inflacja bazowa najprawdopodobniej spadła w maju do 3,3% r/r. Od lipca czeka nas dalszy mocny spadek inflacji, ale o jego skali zdecyduje m.in. to jak zmienią się ceny paliw i kurs walutowy. Naszym zdaniem w obecnych uwarunkowaniach bank centralny nie będzie spieszył się z obniżkami stóp procentowych i kolejna obniżka stóp możliwa jest dopiero po wakacjach.