W piątek 2 maja nasze placówki będą nieczynne. Zapraszamy do korzystania z aplikacji mobilnej i bankowości internetowej. Więcej

Komentarz ekonomiczny

23kwietnia2025

Sprzedaż poniżej zera, ale nie wygląda źle

W marcu sprzedaż detaliczna spadła o 0,3% r/r wobec oczekiwań rynkowych na poziomie +0,6% r/r i naszej prognozy -0,9% r/r. Realna sprzedaż detaliczna skorygowana o czynniki sezonowe wzrosła o 1,9% m/m i 1,0% r/r. Naszym zdaniem dane prezentują się całkiem nieźle i uważamy, że to konsensus był zbyt optymistyczny i nie doszacowano dostatecznie ujemnego efektu Wielkanocy (w zeszłym roku była w marcu, w tym w kwietniu) oraz mniejszej liczby niedziel handlowych niż przed rokiem. Ujemny odczyt był podyktowany spadkiem sprzedaży żywności, przy solidnych odczytach w innych kategoriach, zwłaszcza sprzedaży dóbr trwałych. Myślimy, że dzisiejsze dane nie zniechęcą RPP do obniżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu.

22kwietnia2025

Marcowe dane sprzyjają obniżce stóp procentowych

Dane za marzec rozczarowały. Dynamika produkcji przemysłowej przeszła na plus (2,5% r/r), ale mniej niż oczekiwano a jej odbicie opierało się na efektach kalendarzowych. Produkcja budowlana wbrew oczekiwaniom nie urosła w skali roku (-1,1%r/r). Po dynamice płac spodziewaliśmy się powrotu powyżej 8% r/r, tymczasem doszło w nich do dalszego hamowania, do 7,7% r/r. Zatrudnienie nadal spadało o 0,9% r/r, inflacja PPI stała się nieco mniej ujemna, a kwietniowy pomiar nastrojów w firmach pokazał ich pogorszenie w handlu detalicznym i przemyśle. Taki zestaw danych powinien utwierdzić w RPP poczucie potrzeby obniżki stóp procentowych już na majowym posiedzeniu, wg nas o 50pb.

15kwietnia2025

Inflacja i inflacja bazowa w marcu utrzymały poziom

Marcowa inflacja CPI w Polsce wyniosła 4,9% r/r, tyle samo co w styczniu i lutym. Miesięczna dynamika cen została zrewidowana do 0,2% m/m z 0,1% m/m pokazanego we wstępnym odczycie. Inflację bazową po wyłączeniu cen energii szacujemy na 3,6% r/r – nieco więcej niż po wstępnym odczycie. Ceny usług spowolniły do 6,4% r/r z 6,6% r/r, a towarów przyśpieszyły do 4,4% r/r z 4,3% r/r.
Oczekujemy, że dynamika CPI spadnie w kwietniu do 4,2-4,3% r/r. Kolejny znaczący spadek inflacji jest bardzo prawdopodobny w lipcu. Pod koniec roku inflacja CPI powinna naszym zdaniem być zbliżona do 3,5% r/r. Taki przebieg inflacji sprzyja obniżce stóp procentowych, która naszym zdaniem nastąpi już w maju, co zakładamy na podstawie ostatniego gołębiego zwrotu w wypowiedziach członków RPP. Według nowej publikacji GUS, tempo wzrostu produkcji usług wyniosło w styczniu br. 7,7% r/r, powyżej 4,1% r/r w grudniu i średniej na poziomie niecałych 4% r/r w całym 2024 r.

Sprawdź Archiwum

Archiwum komentarzy