Wyzwania w roli product ownerki – data analys

30 maja 2022

Poznajcie Aleksandrę Kieliszek – product owner & data analyst, która opowie o specyfice i wyzwaniach swojej pracy. To kolejna kobieta pracująca w nowych technologiach, które podzieliła się swoim doświadczeniem.

Chcesz zobaczyć, jak wygląda praca kobiet w IT oraz w obszarach technologicznych w naszym banku?

Zachęcamy do lektury historii kobiet w nowych technologiach, które biorą aktywny udział w transformacji naszego banku. Skąd czerpią inspiracje? Jaka była ich ścieżka zawodowa i edukacyjna? Co robią w wolnym czasie? Tego wszystkiego dowiecie się w każdym z tekstów.

Poznajcie Aleksandrę Kieliszek – product owner & data analyst, która opowie o specyfice i wyzwaniach swojej pracy.

 

 

  1. Jak trafiłaś do obszaru analitycznego?

Od zawsze bardziej ciągnęło mnie do nauk ścisłych, w szkole i na studiach uczyłam się głównie matematyki i fizyki, a na ścieżce zawodowej próbowałam kilku różnych zajęć – dla przykładu z łatwością możesz wyszukać w Internecie moje publikacje na temat krystalografii. Metodą prób i błędów przekonałam się, jaka praca sprawia mi satysfakcję (może, co ważniejsze: jaka NIE sprawia mi satysfakcji), a w połączeniu ze spotkaniem po drodze inspirujących i wspierających liderów, trafiłam do obszaru analitycznego i tutaj czuję się naprawdę dobrze. W Santanderze zaczynałam pracę 4 lata temu jako specjalistka ds. transformacji, a dzisiaj pracuję jako product owner – expert data analyst.

  1. Czym na co dzień zajmuje się product owner – data analyst?

Moja praca to w zasadzie połączenie dwóch odrębnych ról. Jako product ownerka głównie planuję i organizuję pracę zespołu wokół systemu, który budujemy i którym zarządzamy. Jako ekspertka jestem częścią mojego zespołu, m.in. robię analizy, przygotowuję dokumentację i formalności, prowadzę warsztaty i wywiady z użytkownikami.

  1. Co jest ważne w pracy w obszarze analiz danych, a także w pracy product ownera?

Mam wrażenie, że w obu rolach coś innego! W pracy analitycznej najważniejszy jest dla mnie logiczny porządek, konkrety, ale również przywiązywanie wagi do detali. Kto ze mną pracuje, ten wie, że nie przeoczę niepoprawnie zapisanej jednostki ;) Cenię, jeśli ktoś umie powiedzieć „nie wiem” i dopytuje, szuka odpowiedzi. Z kolei w pracy product ownerki wydaje mi się, że najważniejsza jest jak najszersza perspektywa: użytkownika, swojej organizacji, ale także pojedynczych członków zespołu – ta krótkoterminowa i długoterminowa.  Zawsze muszę mieć plan B, a nawet C i D. Dodatkowo dużą uwagę zwracam na ustalanie i komunikowanie priorytetów.

  1. Co najbardziej lubisz w pracy dla Santander Bank Polska?

Bez wątpienia samodzielność i wpływ, jaki mam na swoje otoczenie. Zawsze mam poczucie, że mój głos ma znaczenie, a moje doświadczenie i umiejętności bezpośrednio przyczyniają się do sukcesu mojego zespołu. No i oczywiście lubię mój zespół, jego różnorodność ito, że bez względu na płeć, wiek, doświadczenie, czy nawet miejsce pracy (w moim najbliższym zespole jest 6 osób z 4 różnych miast!) nasza praca opiera się na wzajemnym szacunku, zaufaniu i życzliwości.

  1. Jaką radę dałabyś kobiecie rozpoczynającej lub planującej karierę w obszarze analiz danych?

Najważniejsze to nie bać się próbować i być otwartą na różne doświadczenia. W końcu nie ma jednej dobrej ścieżki kariery, tylko każdy ma swoją własną. Ja na swojej dotychczasowej ścieżce z jednej strony mam osiągnięcia bardziej techniczne: skończyłam studia na Wydziale Fizyki, kurs na MIT, zdobyłam certyfikaty z prowadzenia projektów i Scruma, a z drugiej strony bardziej produktowe: skończyłam studia podyplomowe z Transformacji Cyfrowej, byłam na szkoleniach z projektowania doświadczeń użytkowników czy UX-a. Ciężko powiedzieć, czy każda z tych aktywności zero-jedynkowo przyczyniła się do pracy w obszarze analiz danych, ale na pewno razem zbudowały mój unikalny zestaw doświadczeń i kompetencji.

  1. Jakie masz hobby?

Oczywiście pracę! J A tak na poważnie, to poza pracą lubię zajmować się moimi 30 roślinami, co sprawia mi ogromną przyjemność, czytam książki, uprawiam jogę, zgłębiam swoją wiedzę na temat zrównoważonego rozwoju i środowiska, a podczas urlopów podróżuję i jeżdżę na nartach