Czego nie wiesz o pracy Agile Coachki?

31 maja 2022

Czeka na Ciebie kolejna historia z serii naszych rozmów z kobietami pracującymi w naszym banku w dziedzinie technologii i IT. Poznaj Ewę Gowin, agile coachkę, która opowie na czym polega jej praca i co zrobiła, aby dojść do miejsca, w którym jest dzisiaj.

Chcesz zobaczyć, jak wygląda praca kobiet w IT oraz w obszarach technologicznych w naszym banku?

Zachęcamy do lektury historii kobiet w nowych technologiach, które biorą aktywny udział w transformacji naszego banku. Skąd czerpią inspiracje? Jaka była ich ścieżka zawodowa i edukacyjna? Co robią w wolnym czasie? Tego wszystkiego dowiecie się w każdym z tekstów.

Czeka na Ciebie kolejna historia z serii naszych rozmów z kobietami pracującymi w naszym banku w dziedzinie technologii i IT.

Poznaj Ewę Gowin, agile coachkę, która opowie na czym polega jej praca i co zrobiła, aby dojść do miejsca, w którym jest dzisiaj.

 

 

  1. Jak trafiłaś do agile jako agile coachka?

Miałam to szczęście, że brałam udział w transformacji organizacji, która przechodziła na agile. Na początku, razem z zespołami, uczyłam się jak to jest być Scrum Masterem i pracować Scrumem. Dopiero później, gdy poszerzyłam swój warsztat o inne metody pracy, gdy zaczęłam wspierać innych Scrum Masterów w ich pracy i mocniej zaangażowałam się we wsparcie transformacji, można powiedzieć, że zostałam Agile Coachką.

  1. Co jest ważne w Twojej pracy?

Przede wszystkim ludzie. Wychodzę z założenia, że jeśli wesprzemy pracowników, pomożemy im wypracować optymalne dla nich procesy pracy i zapewnimy im komfort, to oni sami już zadbają o to, żeby dawać z siebie wszystko na rzecz produktów i klientów. A ponieważ moja praca to przede wszystkim praca z ludźmi, to bardzo ważna jest również szczerość, transparencja i wspólna chęć zmieniania organizacji na lepsze.

  1. Opisz swój typowy dzień pracy agile coachki?

Dzień zaczynam koło 7:30 przeglądem maili i kalendarza, aby wiedzieć, do czego muszę się na dziś przygotować. Od 8:00 staram się wziąć udział w daily z zespołami, żeby nie tracić kontaktu z ich codzienną pracą. A potem, już do końca dnia, to praca własna lub na spotkaniach przy różnych inicjatywach w grupach roboczych. Agile Coache angażują się w wiele zagadnień, bo transformacja w naszej organizacji dotyczy ogromnej liczby procesów i jednostek, więc trudno tu mówić o typowym dniu. Jedynym stałym punktem są chyba tylko spotkania zespołowe i trajbowe wyznaczone przez rytm pracy. Poza nimi każdy dzień przynosi coś nowego.

  1. Co najbardziej podoba Ci się w Twojej pracy?

Brak rutyny. Rynek się zmienia, potrzeby klientów się zmieniają, nasza organizacja musi szybko działać, zmieniać swój sposób myślenia, pracy, swoje procesy, a to oznacza, że Agile Coache również muszą szybko reagować, żeby efektywnie wspierać ludzi w wiecznej zmianie. Każdego dnia mamy możliwość próbować czegoś nowego, eksperymentować, eksplorować i badać co najlepiej się sprawdzi dla naszej organizacji.

  1. Jaką radę dałabyś kobiecie rozpoczynającej lub planującej karierę jako agile coachka?

Do tej roli potrzeba dużo pokory. Na początku poradziłabym, by nie wpaść w pułapkę neofity, któremu wydaje się, że już wszystko wie. Później zresztą również, ponieważ i tak okaże się, że bywają zespoły mądrzejsze od Ciebie. Przede wszystkim dużo słuchaj, obserwuj i znajdź osobę, z którą możesz skonfrontować swoje spostrzeżenia i pomysły.

  1. Co lubisz robić, kiedy nie pracujesz?

Eksperymentowanie przenoszę do mojego ogrodu, który tworzę od podstaw i w którym wciąż sadzę i przesadzam. Uwielbiam obserwować, jak z wysianych przeze mnie nasionek powstają najróżniejsze nowe rośliny. A poza tym grzebanie w ziemi jest po prostu dobrą odskocznią i pozwala uporządkować myśli po całym dniu pracy w różnych kontekstach.