Pytania rekrutacyjne i ich znaczenie dla rekrutera

5 grudnia 2020

Podczas rozmów rekrutacyjnych często usłyszeć można standardowe pytania "Dlaczego akurat tu?", "Co Pani lubi w swojej pracy? ... ale czy zastanawiałeś się nad tym jaki jest sens tych pytań i co odpowiedzi na te pytania dają rekruterowi?.

"Dlaczego zaaplikował(a) Pan/Pani do naszej firmy/na to stanowisko?"

To pytanie sprawdza czy świadomie wybrałeś ofertę pracy. Zdarza się, że kandydaci nie wiedzą nic o firmie lub o stanowisku, na które zaaplikowali. Często odpowiedź na to pytanie kryje ciekawą historię np. związaną z dużym projektem, który firma realizowała oraz doświadczeniem kandydata, które mogłoby ten projekt bardziej rozwinąć. 

"Proszę opowiedzieć o swoim sukcesie zawodowych/porażce zawodowej?"

Dzięki odpowiedzi a to pytanie rekruter będzie wiedział czym jest dla Ciebie sukces zawodowy, do czego dążysz w karierze oraz jakie korzyści może zyskać firma mają Ciebie na swoim pokładzie. Część o porażce pozwala na sprawdzenie jak radzisz sobie z sytuacjami problemowymi oraz jak zachowujesz się w kolejnych krokach po negatywnym finale np. zadania.

"Co jest najważniejsze dla Pana/Pai w pracy?/Co sprawia Panu/Pani największą przyjemność w pracy?"

W tych pytaniach chodzi o Twoją motywację do działania zawodowego. Mogą nią być np .zadania zawodowe, rozwojowe projekty, pakiet benefitów, charakter pracy lub panująca atmosfera w miejscu pracy.

"Jak rozwija Pan/Pani swoje umiejętności?"

Ta cecha jest bardzo pożądana przez pracodawców. Odpowiedź na to pytanie pozwoli rekruterowi spojrzeć na Twoją zawodowe aktywność np. czy czekasz aż przełożony zaprezentuje Tobie plan szkoleniowy i wyśle Ciebie na dane kusy lub czy samemu działasz pogłębiając swoją wiedzę dzięki książkom, stron internetowym, blogom lub dyskusjom na forach branżowych.

"Czy ma Pan/Pani jakieś pytania?"

Zadając pytania na rozmowie rekrutacyjnej pokażesz to, że zależy Ci na tej pracy, możesz również poruszyć obszary, w których będziesz mógł wyrazić swoje wątpliwości lub obawy przed rozpoczęciem potencjalnej pracy. Pytania od kandydata są istotną częścią spotkania rekrutacyjnego.