Jakie pytania zadać na koniec rozmowy rekrutacyjnej?

3 grudnia 2020

Kandydaci często skupiają się tylko na odpowiedziach na zadawane im pytania. Większość osób zapomina o możliwości dopytania np. o szczegóły pracy i sprawdzenie, czy to miejsce jest właśnie dla Ciebie. Przygotowanie listy pytań, przyczyni się do zwiększenia Twojej świadomości o nowej pracy.

Kandydaci często skupiają się tylko na głównym etapie rozmowy rekrutacyjnej, czyli odpowiedziach na zadawane im pytania. Niestety większość z nich zapomina o możliwości, jaką jest dopytanie o stanowisko i firmę, do której aplikują.  A szkoda. Jest to bowiem najlepsza okazja, żeby sprawdzić, czy dana rola będzie zgodna z naszymi oczekiwaniami, stylem pracy, planami rozwoju etc. I chociaż spora część informacji nt. stanowiska powinna zostać przedstawiona we wcześniejszej części spotkania, to zawsze warto mieć na uwadze poniższe pytania. Dzięki zdobyciu tych informacji, w przypadku otrzymania oferty pracy będziemy w stanie podjąć bardziej świadomą decyzję o jej przyjęciu lub odrzuceniu.

Przygotowanie takiej listy pytań potrafi nas także zaprezentować jako zaangażowanych i świadomych kandydatów. Warto stworzyć sobie listę ok 4-6 pytań. Oczywiście warto pamiętać o tym, że każde spotkanie rekrutacyjne ma z góry określony czas trwania. Jeśli do końca rozmowy zostało już tylko kilka minut, a mamy całą listę pytań to warto zadać 2-3 najważniejsze, a pozostałe przesłać np. drogą mailową.

 

 1. Jak wygląda typowy dzień w pracy na tym stanowisku?
  Tutaj warto zaznaczyć, że zdajemy sobie sprawę, że każdy dzień może się nieco różnić, bo w pierwszej kolejności taką odpowiedź najprawdopodobniej usłyszymy od rekrutującego managera J Natomiast jeśli takie codzienne zadania nie zostały przedstawione wcześniej to właśnie koniec rozmowy jest dobrym momentem na takie podsumowanie.
   
 2. Co powinniśmy osiągnąć po pierwszych 3/6/12 miesiącach od momentu zatrudnienia?
  To pytanie nie tylko pozwoli nam określić, w jakim stopniu będziemy zdobywać samodzielność na danym stanowisku, ale także pod jakimi względami będziemy oceniani w procesie wdrożenia.
   
 3. Jak wygląda kultura organizacyjna firmy?
  Zdarzyło Ci się przyjść na rozmowę ubranym zgodnie z oficjalnym biznesowym dress codem i zostać powitanym przez kierownika w kapciach i bluzie z kapturem? Albo trafiłeś kiedyś do firmy, gdzie były osobne procedury określające tworzenie procedur? Kultura organizacyjna może mieć bardzo duży wpływ na to, jak będziemy się czuć w danej pracy. Wystarczy porównać komunikację lub normy zachowania różniące start-upy i korporacje, żeby zauważyć, jak ważne może być tutaj dopasowanie.
   
 4. Pytanie o zespół, z którym będziemy pracować.
  Jeśli do tej pory nasz dział tworzyły dwie osoby, z czego jedną byliśmy my to przejście do trzydziestoosobowego zespołu może być dużą zmianą, którą warto rozważyć przy zmianie pracy.
   
 5. Za co osoby rekrutujące najbardziej lubią firmę, do której nas rekrutują?
  To pytanie daje nam ciekawy wgląd w perspektywę pracowników, do których za chwilę sami możemy dołączyć. Może będzie to coś, na czym bardzo nam zależy w nowej pracy, a nie zostało wymienione np. w benefitach. A może będzie to odpowiedź rzutująca na to, jakie podejścia ma firma do swoich pracowników.
   
 6. Jakie są największe wyzwania związane z tą rolą?
  Rekruterzy i zatrudniający managerowie godzinami mogliby opowiadać o oferowanych korzyściach na danym stanowisku. Niestety nie zawsze poruszają temat tego, co mogłoby nie odpowiadać danemu kandydatowi po objęciu nowej roli. Warto zaoszczędzić czas swój jak i potencjalnego przyszłego pracodawcy poprzez zapytanie, co może sprawiać trudność w odniesieniu do rekrutowanego stanowiska. Jeśli powodem szukania nowej pracy była zbyt duża presja czasu warto upewnić się, że w nowym miejscu nie trafimy na jeszcze bardziej stresującą dynamikę.
   
 7. Jaki styl zarządzania preferuje manager?
  Podobnie jak managerowie, podwładni również mogą mieć swój preferowany styl pracy. Jeśli cenimy sobie dużą samodzielność na naszym stanowisku to istnieje ryzyko, że z przełożonym, który praktykuje tzw. mikrozarządzanie trudno nam będzie uniknąć frustracji z tego powodu.
   
 8. Jakie szkolenia są możliwe na danym stanowisku?
  W obecnej sytuacji dużo firm ogranicza budżet szkoleniowy, natomiast nadal warto dowiedzieć się, na jakiej zasadzie przyznawane są szkolenia w typowym roku finansowym. Szkolenia poza granicami kraju, z trenerami wewnętrznymi, ograniczenie jednego szkolenia na rok czy pakiet kilku szkoleń? Jeśli interesuje nas rozwój poprzez szkolenia to jest to uzasadnione pytanie do zadania rekrutującemu zespołowi.

Pamiętajmy, że rekrutacja to wzajemne poznanie się dwóch stron – kandydata i pracodawcy. Otrzymanie odpowiedzi na pytania dotyczące ważnych dla nas kwestii w kontekście zmiany pracy daje nam zdecydowanie zbyt dużo korzyści, żeby za przeznaczony dla nas czas na końcu rozmowy podziękować słynnym „Nie mam żadnych pytań” :)