Jak przygotować się na rozmowę rekrutacyjną?

2 grudnia 2020

CV wysłane na konkretną ofertę pracy. Dzwoni rekruter i zaprasza Ciebie na rozmowę rekrutacyjną. To już sukces! Dobry znak i możliwość bezpośredniego zaprezentowania się potencjalnemu pracodawcy! Zatem, jak przygotować się na rozmowę rekrutacyjną?

Poczytaj o firmie, do której wybierasz się na rozmowę.

Informacje o sposobie w jaki prosperuje firma, jakimi wartościami się kieruje pozwolą na dokładniejsze "wejście" w firmie i zrozumienie tego jak działa. Odpowiedzi na pytania rekrutera możesz odnieść to tego co wyczytałeś o firmie np. misją firmy, w której jesteś na rozmowie jest pomoc klientom w codziennych sprawach, możesz opowiedzieć o swoich sukcesach w pracy z klientami, w jaki sposób pomagasz im, co w tej pracy sprawia Ci przyjemność.

Pomyśl o tym, co wiesz o sobie.

Pytanie "Opowiedz nam coś o sobie." pada na rozmowach rekrutacyjnych w różnych formach. Przygotuj się na opowiedzenie o sobie historii. Istotne jest żebyś umiał odpowiedzieć o swojej pracy i skonfrontować to z wymaganiami, które firma ujęła w ogłoszeniu. Świadomość swoich kompetencji oraz oczekiwań firmy pozwoli na lepsze dopasowanie Ciebie do tego stanowiska.

Myśl pozytywnie i zredukuj poziom stresu.

Nie udawaj nikogo innego - bądź sobą, tylko wtedy wypadniesz najlepiej na rozmowie. Często stres powoduje, że zachowujemy się zupełnie inaczej niż na co dzień. Nie myśl o rozmowie rekrutacyjnej jak o przesłuchaniu, od którego zależy Twoje życie,  spójrz na nie jak na spotkanie biznesowe, dzięki któremu obie strony mają zakończyć je z korzyścią - firma znając wszystkie niezbędne informacje o Tobie oraz Ty wiedzą czy na pewno pasujesz do firmy, czy stanowisko spełnia Twoje oczekiwania.

Zadawaj pytania.

Rozmowa rekrutacyjna to również czas dla kandydata. Przygotuj sobie kilka pytań - część pojawi się przy czytaniu ogłoszenia o pracę, szukaniu informacji o firmie, inne pojawią się podczas rozmowy rekrutacyjnej. Pełny obraz o firmie i stanowisku dostaniesz, jeśli będziesz zadawać odpowiednie pytania. Przy okazji, zadając pytania pokażesz swoje zaangażowanie oraz ciekawość.