Architektura infrastruktury i platform IT – co to znaczy?

1 czerwca 2022

Ostatni tekst z cyklu o kobietach w technologiach i IT zamyka Joanna Jędrychowska - dyrektorka Biura Architektury Platform i Infrastruktury. Z tekstu dowiesz się, jak znalazła się w obszarze IT, co na co dzień realizuje i jakie ma hobby.

Chcesz zobaczyć, jak wygląda praca kobiet w IT oraz w obszarach technologicznych w naszym banku?

Zachęcamy do lektury historii kobiet w nowych technologiach, które biorą aktywny udział w transformacji naszego banku. Skąd czerpią inspiracje? Jaka była ich ścieżka zawodowa i edukacyjna? Co robią w wolnym czasie? Tego wszystkiego dowiecie się w każdym z tekstów.

Dziś na pytania o karierę w IT odpowie Joanna Jędrychowska,. Asia będzie brała udział w wydarzeniu Women in Tech (7-8 czerwca), jako panelistka w dyskusji o różnorodności w firmach.

 

  1. Jak trafiłaś do Obszaru Usług IT?

Z zewnątrz i bez polecenia.  Rekrutował mnie oczywiście przyszły szef, ale, co ciekawe, również przyszli podwładni. Chyba się spodobałam, bo wybrali właśnie mnie… W IT w bankowości pracuję już przeszło 20 lat i zaczynałam od bycia osobą od tworzenia stron intranetowych, konfiguracji centrali telefonicznej czy administracji systemami i aplikacjami. Miałam okazję robić naprawdę fajne projekty i zajmować się pasjonującymi technologiami.

  1. Jak wygląda dzień pracy Twojego zespołu? Czym się dokładnie zajmujesz?

Zaczynam dzień od kawy, wdzwonienia się na Daily Operating Meeting oraz przeglądu maili i pilnych zadań do wykonania. Następnie biorę udział w cyklicznych spotkaniach statusowych z zespołami i kierownictwem, a pozostała część dnia przelatuje jak sen jaki złoty, głównie na uczestnictwie w spotkaniach merytorycznych i dość rzadkich momentach spokojnej i nieprzerwanej pracy własnej.

Zajmuję się architekturą infrastruktury i platform IT.  Mój zespół odpowiada za opiniowanie nowych rozwiązań IT wdrażanych w Banku pod kątem ich niezawodnej i sprawnej konstrukcji. Rozwijamy również (wraz z community) i utrzymujemy rozwiązania chmury prywatnej w modelu IaaS (OSBlaster), PaaS (Openshift) i SaaS (nowa platforma API Management). Działam również w bankowym Cloud Centre of Excellence oraz odpowiadam za projekt wdrożenia Azure w Banku.

  1. Co jest ważne w Twojej pracy?

Od wielu lat jestem menedżerką, ale zależy mi bardzo na tym, by nie ugrzęznąć w Excelach i Workdayach. Staram się nadążać za trendami technologicznymi i rozumieć świat, który mnie otacza.

  1. Co najbardziej lubisz w pracy dla Santander Bank Polska?

Mam przyjemność pracować z grupą wspaniałych, profesjonalnych, kompetentnych, kreatywnych i pomocnych fachowców. Mogę zaufać, że w ich rękach systemy są bezpieczne i zaopiekowane najlepiej, jak to możliwe.

  1. Jaką radę dałabyś kobiecie rozpoczynającej lub planującej karierę w Obszarze Usług IT?

Przede wszystkim życzyłabym jej odwagi i wiary w siebie. Pierwszy krok to zaaplikować. Twarda wiedza inżynierska jest bardzo przydatna – ale w mojej ocenie o wiele ważniejsza jest otwartość na naukę, dociekliwość („a dlaczego tak się dzieje?”), umiejętność nawiązania skutecznej i profesjonalnej relacji z innymi. Reszty można się nauczyć. A uczyć się najlepiej przez praktykę :).

  1. Co robisz w wolnym czasie?

Jestem typowym nerdem. Mam 6 kotów i je głaszczę. Mam wielką bibliotekę. Uwielbiam kryminały, zawsze chciałam być detektywem. Uczę się nowych technologii. Lubię też grać w gry sieciowe – ostatnio męczę się z Elden Ring