Kim jest IT Area Leader?

24 maja 2022

Poprosiliśmy kobiety w obszarze IT w naszym banku, aby opowiedziały o swojej drodze i doświadczeniach w tej dziedzinie. Poznaj Magdalenę Fischer – IT Area Leader. Magda będzie mentorką na wydarzeniu Women in Tech, którego jesteśmy partnerem. Zapraszamy do lektury.

Chcesz zobaczyć, jak wygląda praca kobiet w IT oraz w obszarach technologicznych w naszym banku?

Poprosiliśmy kobiety w obszarze IT w naszym banku, aby opowiedziały o swojej drodze i doświadczeniach w tej dziedzinie. Jesteście ciekawi? Zapraszamy do lektury.

Poznajcie Magdalenę Fischer – IT Area Leader. Magda będzie mentorką na wydarzeniu Women in Tech, 7 i 8 czerwca, którego jesteśmy partnerem.

1. Jak trafiłaś do obszaru IT?

Do branży IT trafiłam całkowicie przypadkowo ponad osiem lat temu, gdy pracowałam w firmie IBM. Zajmowałam wtedy stanowisko team leadera w dziale finansowym, natomiast polityka tej firmy w zakresie zarządzania polegała na tym, że jeśli pracownik chciał awansować i rozwijać się w kierunku menadżerskim, powinien był to umieć robić w każdym środowisku, a nie tylko w zakresie swojej dotychczasowej branży. I tak właśnie po przejściu wielu szkoleń z zakresu zarządzania oraz sesji assessment center, dostałam tzw. „zielone światło" na udział w rekrutacjach na stanowisko managerskie i trafiła na pozycję IT managera. Porzucenie mojej ścieżki eksperckiej w dziedzinie finansów nie było łatwą decyzją, ale zawsze wiedziałam, że chcę się rozwijać w kierunku liderskim i z perspektywy czasu była to moja najlepsza decyzja zawodowa :)

2. Opisz swój typowy dzień pracy.

Obecnie zarządzam zespołem SAP w Tribie Digital HR, który jest odpowiedzialny za wsparcie digitalizacji HR w naszym banku oraz wsparcie departamentu kadr od strony technicznej. Mój typowy dzień w pracy polega głównie na rozmowach i spotkaniach ze współpracownikami. Dzięki temu jestem w stanie ocenić, czy wszystkie prace są realizowane zgodnie z planem i czy ewentualnie trzeba podjąć dodatkowe akcje. Do moich obowiązków należy również nawiązywanie i monitorowanie współpracy z dostawcami z obszaru IT, tak, aby wszelkie prace były dostarczane na czas.

3. Co najbardziej lubisz w pracy dla Santander Bank Polska?

Bardzo cenię sobie możliwość poznawania nowych ludzi, dzięki którym mogę się wiele nauczyć, i z którymi mogę również nawiązywać relacje. Doceniam też fakt, iż w dziale, w którym obecnie pracuję, mam realny wpływ na decyzje oraz zadania, za które jestem odpowiedzialna. Dodatkowo w codziennej pracy w naszym banku podoba mi się posiadanie pespektywy rozwoju zawodowego zarówno w sferze technologii, jak i w obszarze menadżerskim.

4. Jaką radę dałabyś kobiecie rozpoczynającej lub planującej karierę w obszarze IT?

Żeby wyzbyły się myślenia, że branża IT to typowo męski świat, bo to nie prawda. Poznałam wiele kobiet, które świetnie sobie radzą w tym obszarze i odnoszą rewelacyjne wyniki. Ważne jest, aby nie bać się spróbować i być otwartym na naukę oraz rozwój. Osobiście polecam znalezienie mentorki, kobiety, która już działa w branży IT i jest w stanie udzielić nam bardziej szczegółowych informacji na temat interesującego nas obszaru, a także doradzić, jeśli zajdzie taka potrzeba.

5. Jakie masz hobby?

Jedną z moich pasji jest mentoring, zajmuję się nim już 6 lat, biorąc udział w wielu programach mentoringowych jako mentor oraz szkoleniach dedykowanych tej tematyce. Działam również przy stowarzyszeniu EMCC, gdzie jestem odpowiedzialna za promowanie mentoringu w Polsce poprzez pisanie artykułów i nagrywanie wywiadów. W zeszłym roku byłam współautorką pierwszego raportu o programach mentoringowych w Polsce oraz współorganizatorką konkursu „Super M". Dużą przyjemność sprawia mi również pogłębianie wiedzy na temat win, lubię czytać książki w tym zakresie oraz chodzić na degustacje, uczyć się dobierać wina do jedzenia, a w czasie wolnym zwiedzać lokalne winnice.