przeczytasz w 4 minuty

Płacimy coraz mniej gotówką i już nawet dzieci wolą dostawać kieszonkowe na rachunek bankowy, a nie do skarbonki. Korzystanie z konta jest wygodniejsze i bezpieczniejsze – pieniędzy na koncie dziecko nie zgubi. Otwarcie i zarządzanie rachunkiem dziecka może być szybkie i łatwe. Wystarczy, że rodzic założy je w tym samym banku, w którym ma konto. Dlaczego warto założyć konto dla dziecka i jak skutecznie kontrolować jego finanse?

Spis treści:

Czy dziecko może mieć swoje konto w banku

Czy dzieci mogą mieć własne konto w banku? Tak! Wiele banków umożliwia otwarcie konta przez opiekuna prawnego/rodzica dla dziecka w wieku od momentu narodzin. Konta dla dzieci to dobry pomysł, aby odkładać pieniądze dla dziecka. Będzie dobrą elektroniczną skarbonką na pieniądze, które Twoja pociecha dostaje w prezencie już od pierwszych lat życia. Wielu rodziców decyduje się także na regularne oszczędzanie pieniędzy z programu 500+, które za kilka czy kilkanaście lat mogą okazać się sporą sumę. Te pieniądze przydadzą się, gdy dziecko będzie chciało się usamodzielnić.

Warto mieć na uwadze, że założenie konta dziecku wymaga zgody rodziców lub opiekunów prawnych. Właśnie te osoby pilnują płatności realizowanych przez dziecko. O przyszłość dziecka możesz zadbać nie tylko w przypadku osób w wieku do 13 lat. Istnieje również możliwość założenia konta dla młodych 13-17 lat Uruchomi się w nowym oknie

Jakie konto wybrać dla dziecka poniżej 13 roku życia

W jakim banku najlepiej otworzyć konto dla dziecka Uruchomi się w nowym oknie z darmowym prowadzeniem konta? Rachunek bankowy dla najmłodszych oferuje nasz bank. Konto dla dziecka działa u nas jak elektroniczna skarbonka, jest oprocentowane na 6% (oprocentowanie zmienne w skali roku) do 3000 zł, a jego prowadzenie jest bezpłatne. Kolejnym krokiem edukacji finansowej dziecka będą też materiały z portalu Finansiaki. Rodzice, nauczyciele, opiekunowie znajdą tam zbiór praktycznych porad – np.: jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach i w jaki sposób uczyć ich zarządzania finansami. Na stronie można także skorzystać m.in. z bezpłatnych propozycji gier i zabaw oraz animacji, opowiadań i kolorowanek, które pomogą w edukacji finansowej Twojego dziecka.

Co jest potrzebne do założenia konta w banku dla dziecka

Do założenia konta dla dziecka wystarczy jedynie dokument potwierdzający tożsamość dziecka i rodzica/opiekuna prawnego. Ważne jest, aby rodzic lub prawny opiekun, zapoznał się z regulaminem kont oraz zasadami, na jakich prowadzone będzie konto dla dziecka. Po wypełnieniu odpowiednich dokumentów, bank zweryfikuje opiekuna i dziecka dane i jeśli wszystko się będzie zgadzać, otworzy konto. Przy wyborze konta warto zwrócić uwagę na warunki kont dla dzieci, takie jak brak opłat za prowadzenie konta czy dodatkowe korzyści w postaci programów oszczędnościowych, czy bonusu na start.

Jak założyć konto dla dziecka

Otwarcie konta dla dziecka jest proste. U nas możesz otworzyć konto na dwa sposoby:

  • w oddziale
    Jeśli wybierzesz tę opcję, przygotuj: swój dowód tożsamości oraz dowód osobisty, paszport lub legitymację szkolną dziecka.
  • w bankowości internetowej rodzica/opiekuna
    Jeśli chcesz założyć konto dla dziecka przez internet, przygotuj dowód osobisty lub paszport dziecka. Musisz jednak pamiętać, że w bankowości internetowej można założyć dziecku tylko pierwsze konto. Aby założyć kolejne, trzeba udać się do oddziału.

Konto bankowe dla dziecka poniżej 13 lat – czy to konieczność

Czy założenie konta bankowego dziecku poniżej 13 lat to w dzisiejszych czasach konieczność? Oczywiście nie, ale skorzystanie z tej opcji może przynieść wiele profitów. Jakich?

Po pierwsze: Konto dla dziecka to możliwość nauki odpowiedzialnego zarządzania pieniędzmi i planowania budżetu już od najmłodszych lat. Twoje dziecko, nauczy się czym są pieniądze i jak umiejętnie nimi zarządzać, co jest kluczową umiejętnością w dorosłym życiu.

Po drugie: Dziecko może zbierać pieniądze na konkretny cel, np. podróż, książkę czy zabawkę.

Po trzecie: konto może być także wykorzystane jako narzędzie edukacyjne. Gdy otwieramy konto dla dziecka możemy nauczyć je, jak działa bankowość. Możemy wykorzystać również portal Finansiaki i przez zabawę uczyć finansów.

Z tych powodów warto założyć rachunek dla dziecka poniżej 13 lat.

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje, które podejmiesz na jego podstawie.
Stan na 4.05.2023 r.


Szczegóły oferty, informacje o opłatach, prowizjach i oprocentowaniu dostępne są  na stronie santander.pl oraz oraz pod numerem 1 9999 (opłata zgodna z taryfą danego operatora). Wyjaśnienia pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym objętych tym materiałem znajdziesz na: santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.

  • Konto, konto dla dziecka jest rachunkiem płatniczym.