przeczytasz w 5 minut

W badaniach przeprowadzonych w 2020 roku na zlecenie Narodowego Banku Polskiego tylko 36% ankietowanych odpowiedziało, że za edukowanie w zakresie finansów powinien odpowiadać dom rodzinny(1). Reszta oczekuje tego od szkoły, nauczycieli i mediów. Tymczasem ważne jest, by to w domu pokazać pociechom, jak zarządzać swoimi pieniędzmi, bezpiecznie korzystać z produktów bankowych oraz wytłumaczyć, na czym polega oszczędzanie. Sprawdź, jak poradzić sobie z edukacją finansową dzieci.

Spis treści:

Dlaczego edukacja finansowa dla dzieci i młodzieży jest ważna?

Z pewnością wiesz, że dzieci uczą się w domu wielu ważnych rzeczy. Dlatego to właśnie Ty jako rodzic możesz zadbać o to, aby pociecha rozumiała, jak prawidłowo zarządzać swoim budżetem. Dzięki temu już jako dorosły będzie szanować pieniądze i nauczy się nie tylko je wydawać, ale także nimi zarządzać.

Edukacja finansowa jest istotna nie tylko ze względu na komfort życia dziecka, ale także jego przyszłość. W końcu pieniądze nie biorą się znikąd. Warto uświadomić to pociechom już na początku ich życia. Pomogą Ci przy tym różne zabawy jak choćby np. wcielanie się w sprzedawcę sklepu. Dzięki niej dziecko szybko zrozumie, na czym polega zarządzanie finansami.

Wskazówka: Do nauki zarządzania finansami przyda Ci się skarbonka i tradycyjne liczydło. Dzięki nim dziecko w kilka chwil nauczy się prostych rachunków, a przy okazji będzie mieć miejsce na przechowywanie swoich oszczędności.

Kiedy można zacząć rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach?

Nie czekaj z edukacją finansową dziecka do momentu, aż stanie się nastolatkiem. O wartości pieniędzy warto rozmawiać już z kilkulatkiem. Część maluchów, podczas obserwacji rodziców korzystających z bankomatu myśli, że są one dostępne dla każdego. Sytuacja ta może być odpowiednim momentem na wytłumaczenie, czym jest bankomat oraz skąd bierzesz pieniądze. Uwierz nam, że im dziecko będzie starsze, tym więcej zagadnień finansowych trzeba będzie z nim omówić.

Jeśli nie masz pomysłu, jak opowiedzieć kilkulatkowi o podstawach przedsiębiorczości, skorzystaj z  materiałów edukacyjnych, które poszerzają wiedzę finansową dzieci. Na portalu Finansiaki znajdziesz masę kreatywnych gier, quizów i animacji dopasowanych do wieku dziecka.

Kieszonkowe – czy dziecko powinno je dostawać?

Zdecydowanie tak! Rozpoczęcie roku szkolnego lub pójście do przedszkola są wspaniałą okazją, by wprowadzić nowe zasady finansowe w domu. To także dobry moment na zaczęcie rodzinnego bankowania.

Otrzymywanie własnych kilku groszy w regularnych odstępach czasu (np. co tydzień) wzbudzi w dziecku poczucie niezależności. Wcześniej jednak ustal, za które wydatki płacisz Ty, a które dziecko musi samo pokryć. Pamiętaj również, aby zarówno nastolatek, jak i młodsza pociecha poznały nie tylko swoje przywileje, ale też konsekwencje różnych działań. Warto im uświadomić, że jeśli wydadzą całe kieszonkowe zbyt wcześnie, będą musiały poczekać do kolejnej „wypłaty”.

Rozmowa o kieszonkowym to także idealna okazja do przeprowadzenia rozmowy o oszczędzaniu. Warto od razu podpowiedzieć dziecku, że jeśli co miesiąc będzie odkładać z kieszonkowego np. 20 zł, to na koniec roku szkolnego oszczędzi 200 zł. Zebrane środki będzie mogło wydać tak, jak chce, w tym m.in. na wakacyjną atrakcję, pamiątki z podróży czy nową zabawkę.

Czy dziecko może mieć własne konto w banku?

Konto możesz otworzyć nawet kilkuletniemu szkrabowi. Z biegiem czasu zacznie ono korzystać z rachunku osobistego tak, jak osoba dorosła – w wieku 13 lat zyska dostęp np. do aplikacji mobilnej. Pamiętaj, że ze względów bezpieczeństwa oraz ograniczeń ustawowych, nie zaciągnie on kredytu lub innego zobowiązania finansowego.

Warto wiedzieć: Nasze konto osobiste dla dzieci 0-12 lat założysz na kilka sposobów – przez bankowość internetową lub w jednym z oddziałów. Kilkulatek nie będzie mógł jednak sam dysponować pieniędzmi. Przelewów i wypłat dokonuje rodzic.

Konto dla dziecka to także sposób na naukę oszczędzania. Otrzymane pieniądze np. z okazji urodzin czy świąt można wpłacić i odłożyć na jakiś określony cel. A z naszym kontem dla dzieci 0-12 lat można oszczędzać nawet na rachunku z oprocentowaniem.

Edukacja finansowa dzieci i młodzieży – od czego zacząć?

Otwarcie dziecku rachunku bankowego powinno być pierwszym krokiem podczas wprowadzania go w świat finansów. Pomoże w nauce zarządzania budżetem. Z kontem dla nastolatka 13-17 lat dziecko nauczy się:

  • płacić kartą lub smartfonem,
  • robić przelewy tradycyjne i BLIK na telefon,
  • przeglądać historię wydatków i analizować ją,
  • wypłacać pieniądze z bankomatów.

Zanim jednak założysz konto bankowe dziecku, wspomnij mu o różnych zasadach bezpieczeństwa przy korzystaniu z bankowości elektronicznej. Opowiedz także o zagrożeniach w internecie, w tym tych finansowych.

Dlaczego warto założyć konto dla dziecka?

Powodów jest kilka. Konto dla dziecka może się przydać podczas wyjazdów bez rodziców, np. na zieloną szkołę czy zawody sportowe. Jeśli wiesz, że Twoje dziecko nie nosi przy sobie gotówki, ale ma stały dostęp do pieniędzy, poczujesz się bezpieczniej. Nastolatek, który ma własne konto, z pewnością szybko nauczy się również robić zakupy online. Tym samym może odciążyć Cię np. podczas kompletowania drobnych przyborów szkolnych. Jednak najważniejsze jest wspieranie samodzielności dzieci i nastolatków, także tę ekonomicznej. Warto rozmawiać z nimi o planowaniu wydatków, szacowaniu cen produktów i usług oraz o różnych nawykach finansowych. Spraw, aby już od wczesnych lat życia Twoje dziecko nauczyło się oszczędzać. Powodzenia!

Zespół Bluerank

 


(1) https://nbp.pl/wp-content/uploads/2022/09/wiedza-ekonomiczna-polakow.pdf (dostęp: 26.07.2023).

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Artykuł Bluerank został przygotowany na nasze zlecenie. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie tego artykułu. Stan na 16.10.2023 r.

Szczegóły oferty oraz informacje o opłatach i prowizjach dostępne są w oddziałach i na Santander.pl oraz pod numerem 1 9999 (opłata zgodna z taryfą operatora).

Wyjaśnienia pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych objętych tym materiałem znajdziesz na santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.

  • Konto w banku, konto dla dziecka, konto bankowe, konto osobiste dla dzieci 0-12 lat, konto dla nastolatka 13-17 lat to rachunki płatnicze.
  • Aplikacja Santander mobile i bankowość internetowa to usługi bankowości elektronicznej.
  • Przelew BLIK to polecenie przelewu albo polecenie przelewu wewnętrznego.