przeczytasz w 5 minut

Konto z kartą płatniczą dla dziecka możesz otworzyć z wielu powodów. Do najważniejszych należy pierwszy samodzielny wyjazd na ferie zimowe. W ten sposób Twoje dziecko ma szansę nauczyć się samodzielności, a jednocześnie Ty jako rodzic zapewniasz mu bezpieczeństwo. 

Spis treści:

Konto dla dziecka – kiedy warto o nim porozmawiać

Finanse są ważną i nieodłączną częścią życia. Dlatego uważamy, że warto uczyć dzieci o opłatach, transakcjach i innych operacjach bankowych od najmłodszych lat - to praktyczne podejście do tematu. Dobrym sposobem jest otwarcie konta osobistego dziecku. Wpłać na jego konto niewielką kwotę, daj mu kartę debetową i pozwól mu zarządzać własnym kieszonkowym.

 

Prawdopodobnie większość transakcji będzie dotyczyć kupna słodyczy, zakupów w szkolnym sklepiku czy w sklepach w Waszej okolicy. Jednak co jakiś czas – na przykład co kilka miesięcy – przejrzyjcie razem płatności i omówcie wszystkie wydatki.

 

Wspólnie zastanówcie się, czy dziecko mogłoby lepiej korzystać z karty i swojego konta osobistego. Ucz swoją pociechę zarządzać pieniędzmi na małych kwotach, by w przyszłości radziła sobie też z większymi sumami.

· Ile pieniędzy wpłacać na konto dla dziecka

Jeśli dajesz swojemu dziecku kieszonkowe, by samo pilnowało swoich płatności, to po otwarciu konta w banku możesz po prostu przelewać mu tę samą kwotę. U nas dzieci mogą mieć kartę debetową od 7 r.ż. i płacić nią za drobne zakupy, a jeśli ją zgubi, możesz ją zastrzec u naszego doradcy pod 1 9999 lub w dowolnej placówce.

 

Poza tym obecnie płatność kartą lub BLIKIEM (od 13 r.ż.) jest często wygodniejsza niż gotówką, a w wielu miejscach, np. na przykład w komunikacji miejskiej – jest wygodną opcją.

 

Konto z kartą dla dziecka możesz też zasilać pieniędzmi, które Twój syn lub Twoja córka dostaje w prezencie na urodziny, święta czy inne okazje. Część pieniędzy zostaw na koncie, a pozostałą kwotę możesz wpłacić, np. na lokatę lub na konto oszczędnościowe.

 

Dzieci w wieku 13 lat i starsze mogą same oszczędzać. Pokaż im w aplikacji mobilnej funkcję „Moje cele”, dzięki której zaczną samodzielnie odkładać pieniądze na własnym koncie bankowym.

 

Sprawdź: Miesiąc oszczędzania - Santander

Pierwsza karta płatnicza dla dziecka na feriach w Polsce

Dzieci od 7 roku życia mogą już płacić za drobne płatności, w tym zbliżeniowo – kartą i wypłacać gotówkę z bankomatów. Mogą kupować na przykład napoje, posiłki, książki, przybory szkolne lub pamiątki z ferii zimowych.

 

Przeczytaj też: Jak sfinansować wyprawkę szkolną: plecak, książki i przybory?

 

Czas zimowych wyjazdów sprzyja założeniu konta dziecku. To też okazja, by otrzymać lekcję samodzielności od rodziców. Własny rachunek bankowy z kartą debetową i kieszonkowym od opiekuna prawnego do dyspozycji to dla dziecka zarówno swoboda, jak i nauka. Dziecko łatwo dokona płatności zbliżeniowych, wypłat i innych transakcji.

 

Z jednej strony młody człowiek samodzielnie zapłaci za atrakcje, jedzenie, napoje i przejazdy. Z drugiej Ty jako rodzic masz kontrolę nad kontem. Widzisz transakcje dziecka w aplikacji mobilnej/bankowości internetowej, czy ustawiasz limit dzienny i masz pewność, że dziecko nie zgubi pieniędzy.

· Jak założyć kartę debetową i konto dla dziecka

Możesz założyć konto bankowe dla dziecka na dwa sposoby. Wystarczy, że jesteś rodzicem i korzystasz z Santander internet. Jeśli Twoje dziecko ma mniej 13 lat, potrzebujesz dokumentu potwierdzającego tożsamość dziecka: dowodu osobistego czy paszportu w formacie jpg, jpeg, png, gif lub bmp. Jeśli Twoje dziecko ma więcej niż 13 lat, konto otworzysz, z jego dowodem osobistym. Dziecko nie musi być obecne przy otwieraniu konta.

 

Możesz też przyjść do naszego oddziału, gdzie pomożemy Ci założyć dziecku konto bankowe. W oddziale otworzysz konto również na legitymację szkolną dziecka. Musisz odwiedzić placówkę, gdy otwierasz drugie lub kolejne konto dla dziecka. Jeśli dziecko ma mniej niż 13 lat, nie musisz zabierać dziecka ze sobą, ale zawsze jest u nas mile widziane.

 

Pamiętaj, że korzystać z karty mogą tylko dzieci od 7 roku życia. Opłata za kartę Dopasowaną do konta dla dzieci 7-12 lat jest za 0 zł, podobnie jak za samo prowadzenie konta, wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów oraz sprawdzenie stanu konta w bankomacie. Jako rodzic sprawdzisz historię transakcji, stan konta w swojej aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej.

 

W przypadku konta dla młodych , czyli dla nastolatków od 13 roku życia, za 0 zł są również przelewy zwykłe i natychmiastowe w aplikacji/bankowości internetowej czy transakcje BLIKIEM. Tyle samo wynosi opłata za kartę debetową do konta pod warunkiem co najmniej 1 płatności kartą lub BLIKIEM w miesiącu. Nastolatki od 13 lat mogą korzystać z aplikacji czy bankowości internetowej.

 

Karta płatnicza dla dziecka a ferie w domu

Karta płatnicza dla dziecka i rozmowy o finansach to dobry pomysł niezależnie od wieku dziecka. Pomożemy Ci nauczyć pociechę, jak mądrze wydawać pieniądze i jak je oszczędzać. Ferie w domu nie muszą być nudne, zwłaszcza jeśli pokażesz dziecku nasz portal edukacyjny Finansiaki.pl z materiałami edukacyjnymi, grami i e-bookami.

 

Możecie razem założyć konto przez internet lub w naszym oddziale i spędzić wolne dni na nauce zarządzania własnym budżetem. Gdy dasz dziecku lub nastolatkowi jego własną kartę płatniczą i nauczysz odpowiedzialności, zainwestujesz w przyszłość dziecka.

 

Zobacz też: Dlaczego nowy rok szkolny jest dobrą okazją do edukacji finansowej dziecka?

zespół Bluerank

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Artykuł Bluerank został przygotowany na nasze zlecenie. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie tego artykułu. Stan na 26.01.2024 r.
 Szczegóły oferty, opłaty, prowizje i oprocentowanie dostępne są na stronie santander.pl oraz pod 1 9999 (opłata zgodna z taryfą operatora). 

Wyjaśnienia pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych objętych tym materiałem znajdziesz na santander.pl/PAD oraz w placówkach banku:
•    Konto dla młodych, konto dla dziecka, konto bankowe to Konto Santander <26 (rachunek płatniczy). 
•    Aplikacja mobilna to usługi bankowości elektronicznej.
•    Przelew BLIK to poleceniem przelewu albo poleceniem przelewu wewnętrznego. 
•    Rachunek Moje cele to rachunek do celowego oszczędzania. bankowości elektronicznej