przeczytasz w 6 minut

Konto w banku daje dużo swobody. Pozwala planować przelewy, wykonywać płatności bezgotówkowe oraz kontrolować wydatki. W dzisiejszych czasach rachunek osobisty to rozwiązanie nie tylko dla dorosłych. Jednym z popularnych produktów bankowych jest konto dla dziecka. Kiedy warto je otworzyć? Czego kilkulatek może nauczyć się dzięki posiadaniu konta osobistego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Spis treści:

Edukacja finansowa a otwarcie konta dla dziecka – kiedy jest na to odpowiedni moment

Twoje dziecko rośnie w oczach i z dnia na dzień staje się bardziej zaradne. Chętnie decyduje o sprawach, które go bezpośrednio dotyczą. Jako rodzic lub prawny opiekun bierzesz za nie pełną odpowiedzialność oraz decydujesz, ile swobody i niezależności chcesz mu dać.

Z pewnością od czasu do czasu zastanawiasz się, kiedy jest odpowiedni moment, aby dać dziecku więcej samodzielności. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Wiele może zależeć od charakteru dziecka oraz jego gotowości na nadchodzące zmiany. Pierwsze zakupy w sklepie czy samodzielne pójście do szkoły dla jednych dzieci nie będzie problemem, natomiast dla innych – dużym wyzwaniem.

Zależy Ci na tym, aby Twoja pociecha była bardziej samodzielna? Pomyśl o tym, by odpowiednio wcześnie zacząć edukację w kwestii finansów. W nauce o wartości pieniędzy i zarządzaniu nimi pomogą Ci różne metody. Jedną z nich może być konto dla dziecka oraz karta płatnicza.

Pierwsze konto dla dziecka – kiedy się przydaje

Konta dla dzieci to świetny sposób na naukę niezależności. W ten sposób dzieci mogą nauczyć się planować wydatki i zarządzać własnymi pieniędzmi. Na koncie mogą znaleźć się m.in. oszczędności, kieszonkowe oraz dodatkowe środki otrzymane z okazji urodzin, czy przy okazji innych rodzinnych wydarzeń. Dzięki niemu będą mieć swoje pieniądze w jednym miejscu.

Kiedy przydaje się konto dla dziecka? Przykładem może być wycieczka szkolna i sytuacja, gdy dziecko zapomni zabrać gotówkę. Ta, jak wiadomo, przyda się choćby podczas do kupowania pamiątek z wyjazdu. Dzięki pieniądzom dostępnym na koncie, dziecko samo poradzi sobie w takiej sytuacji, bo np. zapłaci kartą.

Drobne wydatki, to też te codzienne sytuacje, np. gdy dziecko nie zabrało ze sobą drugiego śniadania do szkoły. Wtedy własne konto i połączona z nim karta płatnicza pozwolą mu kupić przekąskę i coś do picia.

Pieniądze odłożone na koncie pomogą także w spełnianiu różnych dziecięcych marzeń. Przydadzą się, by kupić nową zabawkę, książkę czy grę.

Pamiętaj:
Konto osobiste może nauczyć dziecko samodzielności i ułatwianie sobie życia. To bardzo cenna nauka, a im wcześniej się rozpocznie, tym szybciej będą efekty.

Jak pomóc dziecku w nauce samodzielnego korzystania z konta osobistego

Jak już wspominaliśmy, w nauce zarządzania własnymi pieniędzmi pomoże Ci np. nasze konto osobiste dla dziecka i powiązana z nim karta płatnicza. Rachunki dla dzieci mają pewne ograniczenia, dzięki którym poczucie samodzielności nie przytłoczy dziecka. Pozwolą mu spokojnie oswoić się ze sposobami korzystania z konta i karty.

Ty – jako rodzic lub też opiekun prawny – masz kontrolę nad tym, co dzieje się na takim koncie. Dziecko (w wieku od 7 do 12 lat) nie ma dostępu do naszej aplikacji mobilnej Uruchomi się w nowym oknie więcej, a przelewy i wpłaty pozostają pod Twoją kontrolą. Możesz też:

  • sprawdzić historię ostatnich płatności na tym koncie,
  • ustawić limity na transakcje kartą w sklepie,
  • zadecydować, jaką maksymalną kwotę gotówki dziecko może wypłacić z bankomatu.

W swojej bankowości internetowej masz podgląd konta dziecka do ukończenia przez nie 18. roku życia. Dzięki temu możesz np. omówić z pociechą, w jaki sposób wydało ono pieniądze, ile środków mu zostało i na co planuje je wydać.

Czy założenie konta dla dziecka i oszczędzanie może iść w parze

Jak najbardziej – jednak zanim pozostawisz dziecko samo z odkładaniem pieniędzy na jakiś cel, pokaż mu, na czym polega ich wydawanie. Ustalcie ile ma do dyspozycji i ile zostanie, gdy coś kupi. W ten sposób pociecha przekona się, ile pieniędzy może odłożyć.

Inny popularny sposób na naukę oszczędzania polega na podarowaniu dziecku świnki skarbonki. Dzięki niej maluch może wrzucać gotówkę i regularnie odkładać niewielkie kwoty, ale też większe sumy pieniędzy. Jednak naszym zdaniem lepszym rozwiązaniem będzie konto oszczędnościowe Uruchomi się w nowym oknie więcej. Dlaczego? Bo to bezpieczny sposób na odkładanie pieniędzy.

Zakładanie konta dla dziecka przez internet lub w oddziale

Chcesz zapewnić swojemu dziecku dobry start w samodzielność? W nauce niezależności pomoże Ci nasze konto dla dziecka poniżej 12. roku życia. U nas taki rachunek otworzysz na dwa sposoby:

  • przez internet - potrzebujesz do tego dokumentu potwierdzającego tożsamość dziecka (dowód osobisty lub paszport). Z pomocą naszej bankowości elektronicznej otworzysz tylko pierwsze konto dla pociechy.
  • w naszym oddziale - przygotuj dowód osobisty lub paszport dziecka albo jego legitymację szkolną. W trakcie wizyty założysz pierwszy lub kolejny rachunek dla kilkulatka.

Naszego konta dla dziecka Uruchomi się w nowym oknie więcej 0-12 lat nie musisz otwierać w obecności malucha. Nie musisz też się obawiać o koszty założenia i prowadzenia konta. Opłaty za prowadzenie rachunku, kartę płatniczą dla pociechy pomiędzy 7. a 12. rokiem życia, wypłaty gotówki czy sprawdzenie stanu środków w bankomacie wynoszą 0 złotych.

A co z dostępem do konta dziecka? Bez obaw! Do 7 dni od założenia rachunku dla pociechy zyskasz do niego podgląd. Dzięki temu w swojej bankowości internetowej Uruchomi się w nowym oknie więcej i mobilnej Uruchomi się w nowym oknie więcej o aplikacji, w każdej chwili sprawdzisz np. saldo konta, jego numer, historię operacji i szybko przelejesz też kieszonkowe.

Po 13. roku życia, Twój nastolatek czy nastolatka może zacząć korzystać z aplikacji mobilnej i innych funkcji swojego konta.

Pamiętaj:
Dzieci poniżej 13. roku życia nie mają zdolności do czynności prawnych. Jednak to nie przekreśla możliwości nauki samodzielności. Z naszym kontem już kilkulatek może przekonać się, na czym polega zarządzanie swoimi pieniędzmi, a także zyska dodatkowe oszczędności. Jest to możliwe dzięki oprocentowaniu konta (oprocentowanie zmienne w skali roku 6% - do salda 3 tys. zł).

Czy warto założyć rachunek bankowy dla dziecka

Spieszymy z odpowiedzią – jak najbardziej. Z pomocą naszego konta dla dziecka sprawisz, że pociecha nabierze samodzielności w podejmowaniu różnych decyzji, w tym tych dotyczących zarządzania pieniędzmi. Bo jak wiadomo, najlepiej uczyć przez łączenie teorii z praktyką.

Z naszym kontem dla dzieci 0-12 lat, jako rodzic lub opiekun prawny możesz szybciej wprowadzić pociechę w świat finansów. Wspólne przeglądanie historii płatności i planowanie przyszłych wydatków oswoi dziecko z tematem finansów. Dzięki temu już jako osoba dorosła bardziej świadomie będzie gospodarować posiadanymi pieniędzmi.

A co Twoja córka lub syn zyska na otwarciu rachunku bankowego? Nawet kilkulatek może zacząć z Twoją pomocą, aby później już samodzielnie odkładać pieniądze na jakiś konkretny cel czy sprawić sobie małą przyjemność w trakcie szkolnej wycieczki szkolnej.

Jak widzisz, otwarcie rachunku dla swojego dziecka może nieść za sobą wiele korzyści. Dzięki niemu zadbasz o naukę samodzielności malucha i w odpowiednim tempie wprowadzisz go w świat finansów. Dlatego nie zwlekaj i sprawdź naszą ofertę konta dla dziecka, które nie ukończyło jeszcze 12. roku życia. Zadbaj o przyszłość malucha już dziś!

zespół Bluerank

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Artykuł Bluerank został przygotowany na nasze zlecenie. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie tego artykułu.
Stan na 13.12.2023 r.


Aby korzystać z aplikacji Santander mobile, należy zawrzeć Umowę usług Santander online dla klientów indywidualnych. Płatności i wypłata BLIK są dostępne w wybranych sklepach i bankomatach dla klientów, którzy mają usługi Santander online.


Szczegóły oferty oraz informacje o opłatach i prowizjach dostępne są w oddziałach i na santander.pl oraz pod numerem 1 9999 (opłata zgodna z taryfą operatora).

Wyjaśnienia pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym objętych tym materiałem znajdziesz na: santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.

  • Konto osobiste, konto bankowe, ROR, rachunek (ROR), konto bankowe, Konto Santander, Konto Santander Max, Konto Select, Konto Podstawowe to rachunki płatnicze.

  • Karta do konta to debetowa karta płatnicza.

  • Aplikacja mobilna, bankowości internetowa to usługi bankowości elektronicznej.

  • Płatności w internecie, sklepach i aplikacjach to m.in. transgraniczne transakcje płatnicze przy użyciu karty debetowej to płatności bezgotówkowych.