przeczytasz w 4 minuty

Karta kredytowa wygląda podobnie ja debetowa, ale zasada jej działania jest inna. Możesz z niej korzystać w ramach przyznanego Ci limitu kredytowego. Wykorzystane środki musisz regularnie spłacać, by uniknąć odsetek. Sprawdź, jak działa karta kredytowa.

Spis treści:

Jak działa karta kredytowa

Karta kredytowa to limit kredytowy, z którego możesz korzystać w formie karty płatniczej. Jak to możliwe? Wystarczy, że złożysz wniosek o kartę kredytową. Decyzję o wydaniu karty i warunki kredytu uzależniamy od wyniku badania Twojej zdolności kredytowej oraz oceny ryzyka kredytowego.

Kartą kredytową możesz płacić dokładnie tak samo, jak kartą debetową. Jednak w tym przypadku, za każdym razem, gdy dokonasz płatności, kwota zakupu będzie odliczana od limitu kredytowego, a nie pobierana z Twojego konta. Jeśli spłacisz wykorzystany limit do daty wskazanej na zestawieniu Twoich płatności, nie zapłacisz odsetek. Takie zestawienie otrzymasz od nas co miesiąc.

Przeczytaj również: Karta kredytowa na wszelki wypadek

Karta kredytowa i debetowa – najważniejsze różnice

Karta kredytowa jest często mylona z kartą debetową. Trudno się dziwić – obie karty wyglądają podobnie i można z ich pomocą wykonywać transakcje gotówkowe i bezgotówkowe. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Czym różni się karta kredytowa od debetowej?

  • Źródłem pieniędzy

Przy dokonywaniu transakcji kartą debetową, korzystasz ze środków zgromadzonych na swoim koncie osobistym. W przypadku karty kredytowej, środki pochodzą z limitu przyznanego przez bank.

  • Możliwością uzyskania karty

Kartę debetową otrzymasz do swojego rachunku osobistego. Przy składaniu wniosku, nie będzie brana pod uwagę Twoja zdolność kredytowa. Żeby uzyskać kartę kredytową, musisz mieć zdolność kredytową na wymaganym poziomie.

  • Dodatkowymi kosztami

W większości banków, po spełnieniu określonych warunków, możesz wypłacać pieniądze z bankomatów przy pomocy karty debetowej bez dodatkowych opłat banku. Jeśli chcesz wypłacić gotówkę z bankomatu używając do tego karty kredytowej, musisz liczyć się z koniecznością zapłaty prowizji i odsetek.

Jak otrzymać kartę kredytową

Jeśli chcesz wnioskować o naszą kartę kredytową, np. Visa Silver Akcja Pajacyk (RRSO 23,24%) , musisz mieć skończone 18 lat. Co ważne, do złożenia wniosku nie będzie Ci potrzebne konto osobiste. Jednak, jeśli je masz, to ułatwi i przyspieszy całą procedurę. Żeby otrzymać kartę kredytową, złóż odpowiedni wniosek. Możesz to szybko zrobić online. Kiedy dostaniemy Twój wniosek, sprawdzimy, czy masz odpowiednią zdolność kredytową. W niektórych przypadkach, konieczne jest dostarczenie dodatkowo zaświadczenia o zarobkach i wyciągu z konta osobistego. Musimy się upewnić, że Twoje dochody pozwolą na terminową spłatę karty. Gdy twój wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, możesz już podpisać umowę. Kartę kredytową wyślemy do Ciebie pocztą.

Czy posiadanie karty kredytowej się opłaca

Karta kredytowa to prosty sposób na uzyskanie dodatkowej gotówki. Jaka jest opłata za korzystanie z tego udogodnienia? Używanie karty kredytowej wiąże się z dodatkowymi opłatami. Ale jeśli będziesz spłacać swoje zadłużenie w terminie, nie poniesiesz kosztów związanych z odsetkami od pożyczonych środków. U nas okres rozliczeniowy to 30 dni, a na spłatę zadłużenia masz 24 dni. Wystarczy, że zmieścisz się w tym terminie, a okres bezodsetkowy zostanie zachowany.

Karta kredytowa – kiedy się sprawdzi

Z kartą kredytową możesz zbudować swoją pozytywną historię kredytową. Wystarczy, że będziesz regularnie z niej korzystać i terminowo spłacać. Bank, przy udzielaniu kredytu lub pożyczki weźmie pod uwagę Twoją historię kredytową i dokładnie ją przeanalizuje.

Przeczytaj również: Jak wybrać kartę kredytową i mądrze z niej korzystać?

Dlaczego warto korzystać z karty kredytowej

Karta kredytowa to instrument płatniczy, który może przydać się w wielu codziennych sytuacjach. Dlaczego warto płacić kartą kredytową?

  • Ułatwienie podczas podróży

Podczas rezerwacji lotu lub hotelu, bardzo często konieczne jest podanie numeru karty kredytowej. Dotyczy to również wypożyczalni aut. Żeby ułatwić sobie podróżowanie, korzystaj z karty kredytowej.

  • Bezpieczeństwo transakcji

Usługa Chargeback to dodatkowa ochrona Twoich płatności kartą. Obejmuje wszelkie transakcje wykonywane w terminalach płatniczych i internecie. Z chargeback możesz otrzymać zwrot pieniędzy za towar/usługę, jeśli sprzedawca nie wywiązał się z umowy, bądź otrzymany towar jest niezgodny z opisem.

zespół Bluerank

Przykład reprezentatywny dla karty kredytowej Visa Silver Akcja Pajacyk
Bank od wykorzystanej kwoty limitu w rachunku karty kredytowej Visa Silver Akcja Pajacyk 4 200 zł pobiera odsetki według zmiennej stopy procentowej, równej stopie odsetek maksymalnych wskazanych w art. 359 § 2¹ kodeksu cywilnego, tj. 18,50% w stosunku rocznym. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) wynosi 23,24%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowych kosztów) 4 200 zł, całkowita kwota do zapłaty 5 612,36 zł, oprocentowanie zmienne 18,50% w skali roku, całkowity koszt kredytu 1 412,36 zł (w tym: odsetki 1 232,36 zł, opłata roczna i miesięczne 180 zł). Dla wyliczeń RRSO przyjęto łącznie następujące założenia: limit kredytowy zostaje w pełni wykorzystany przez dokonanie jednej transakcji bezgotówkowej w dniu zawarcia umowy, data księgowania transakcji na rachunku karty jest zgodna z datą pierwszego zestawienia operacji, a powstałe zadłużenie zostaje spłacone w ciągu 24 miesięcy; miesięczna spłata zadłużenia wynosi 3% kwoty limitu kredytowego (z wyłączeniem ostatniej spłaty, która jest równa pozostałemu do spłaty saldu zadłużenia) i następuje zawsze w dniach wskazanych na zestawieniach operacji jako termin płatności. Kalkulacje zostały dokonane na dzień 5.10.2023 r. na reprezentatywnym przykładzie.

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Artykuł Bluerank został przygotowany na nasze zlecenie. Stan na 15.01.2024 r.

Dodatkowe źródła:
https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/kredyty/czym-jest-karta-kredytowa/kzx89h1
https://www.bankier.pl/smart/karta-kredytowa-a-debetowa-czym-sie-roznia

Szczegóły oferty oraz informacje o opłatach i prowizjach dostępne są w oddziałach i na Santander.pl oraz pod numerem 1 9999 (opłata zgodna z taryfą operatora).

Słowniczek pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych, wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie wykazu usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, dostępny jest na stronie santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.
•    Konto, konto osobiste to rachunek płatniczy.