przeczytasz w 4 minuty

Chcesz się przesiąść do nowszego samochodu albo mieć w salonie większy telewizor? A może potrzebujesz wyremontować dom lub musisz uregulować bieżące wydatki? Jeśli jedyną kwestią, która Cię ogranicza, są pieniądze, to mamy propozycję na Twoje chwilowe problemy. Możesz sprawdzić kredyt gotówkowy, limit kredytowy w koncie lub kartę kredytową. Przygotowaliśmy dla Ciebie zbiór najważniejszych informacji, które pomogą Ci zdecydować, który produkt jest dla Ciebie lepszy.

Spis treści:

Kredyt gotówkowy, limit w koncie a karta kredytowa - podstawowe różnice

Czy można ocenić, które rozwiązanie jest lepsze: karta kredytowa czy kredyt gotówkowy? Wszystko tak naprawdę zależy od Twoich potrzeb, miesięcznych opłat oraz całkowitego kosztu życia. Decydujące mogą być też m.in. zaciągnięte i dotychczas spłacane zobowiązania kredytowe.

Nie zapominaj też o swoich indywidualnych potrzebach - co musisz wybrać, aby je sfinansować. Zarówno w przypadku kart, jak i kredytów obowiązują pewne zasady spłaty. Każdy kredytobiorca się z tym mierzy.

Kredyt gotówkowy – indywidualne potrzeby

Jak to działa? Pieniądze przelewane są na Twoje konto w banku. Kredyt gotówkowy RRSO 18,96% spłacasz w miesięcznych ratach. Pieniądze przeznacz na to, co chcesz. Możesz np. wypłacać gotówkę w bankomacie, robić przelewy lub płacić nimi za zakupy – kartą do konta.  Wniosek możesz złożyć online, a spłatę rozłożyć na wygodne raty –  od 3 do 120 miesięcy.

Kiedy wybrać? Jeśli potrzebujesz gotówki. Zaletą jest też to, że możesz wydać pieniądze na dowolny cel np. zakup samochodu, sprzętu AGD, remont mieszkania. W przypadku kredytu gotówkowego środki możesz też przeznaczyć na bieżące wydatki.

Limit kredytowy w koncie (Kredyt w rachunku płatniczym)

Jak to działa? Gdy spełnisz wszystkie wymogi i otrzymasz pozytywną decyzję kredytową to pieniądze, przelejemy na Twoje konto osobiste, które powiększą jego saldo. Jeśli nie chcesz, nie musisz po nie sięgać – odsetki pobierane są jedynie za wykorzystaną część przyznanych pieniędzy. Każdy wpływ na konto może spłacać całość lub część Twojego zadłużenia, a Twój limit kredytowy RRSO 21,42% może być automatycznie odnowiony po roku. Z kredytu możesz korzystać, gdy będziesz:

  • płacić kartą w sklepie i internecie, 
  • wypłacać pieniądze z bankomatu,
  • wysyłać przelew z konta.

Kiedy wybrać? Jeśli zależy Ci na elastyczności finansowej. W ten sposób masz dostęp do kredytu i możliwość finansowania swoich potrzeb.

Karta kredytowa – na codzienne zakupy, okazje i nieprzewidziane wydatki

Jak to działa? Masz określony limit na karcie - dostępną kwotę, która jest odnawialna. Płatności kartą w sklepach, za usługi wykorzystują przyznany limit. Co miesiąc dostajesz zestawienie transakcji kartą, cyklicznie – co 30 dni, na którym zobaczysz wszystkie płatności w danym okresie. W ten sposób wiesz, ile musisz spłacić. Zadłużenie na karcie spłacasz przynajmniej raz w miesiącu w terminie wskazanym do spłaty. Masz do wyboru kilka możliwości:

  • spłacić całość zadłużenia - nie zapłacisz odsetek ani prowizji, o ile nie wypłacasz w bankomatach lub nie robisz przelewów z rachunku karty,
  • spłacić minimalną kwotę zadłużenia,
  • rozłożyć zadłużenie na miesięczne raty od 3 do 72 rat, jak ci będzie wygodnie. Od takich transakcji naliczmy odsetki oraz prowizję.

Kiedy wybrać kartę kredytową? Jeśli szukasz wygodnego rozwiązania, które sprawdzi się przy codziennych zakupach i okazjach. Karty kredytowe RRSO 23,24% są też bardzo pomocne, gdy podróżujesz. Zapłacisz nimi np. za wynajęcie samochodu, czy rezerwację hotelu. Często możesz skorzystać z dodatkowych benefitów przy karcie.

Teraz wiesz, z których produktów kredytowych możesz skorzystać. Dostęp do kredytu sprawia, że to, co zawsze odkładasz na później, możesz zrobić już dziś. Na co więc czekasz? Kurs skoków ze spadochronem sam się przecież nie wykupi. Zamień swoje marzenia w cele - teraz masz je w zasięgu ręki.

Karta kredytowa, limit w koncie czy kredyt gotówkowy – co wybrać?

Jeśli jesteś naszym klientem i zdecydujesz się na produkt bankowy, który odpowiada Twoim potrzebom, nie musisz nawet iść do banku. O wybrany produkt możesz zawnioskować w bankowości internetowej lub mobilnej.  Decyzję kredytową i warunki kredytu uzależniamy od wyniku indywidualnego badania zdolności kredytowej oraz oceny ryzyka kredytowego.

A co najlepsze, jeśli otrzymasz pozytywną decyzję kredytową, z kredytu czy karty kredytowej, możesz często korzystać już nawet po kilkunastu minutach od złożenia wniosku i otrzymania limitu!

zespół Bluerank

Przykład reprezentatywny

Kredyt gotówkowy online

Dla oferty kredytu gotówkowego online udzielonego za pośrednictwem usług Santander internet/ aplikacji Santander mobile Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 18,96%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów): 12 800 zł, całkowita kwota do zapłaty: 20 380,14 zł, oprocentowanie zmienne w skali roku: 17,49%, całkowity koszt kredytu: 7 580,14 zł (w tym: prowizja 0 zł, odsetki 7 580,14 zł), umowa zawarta na okres 69 miesięcy, 68 miesięcznych raty równy w wysokości 295,41 zł, ostatnia rata w wysokości 292,26 zł.

Kalkulacja na dzień 16.04.2024 r. na reprezentatywnym przykładzie.

Karta Kredytowa

Bank od wykorzystanej kwoty limitu w rachunku karty kredytowej Visa Silver Akcja Pajacyk 4 200 zł pobiera odsetki według zmiennej stopy procentowej, równej stopie odsetek maksymalnych wskazanych w art. 359 § 2¹ kodeksu cywilnego, tj. 18,50% w stosunku rocznym. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) wynosi 23,24%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowych kosztów) 4 200 zł, całkowita kwota do zapłaty 5 612,36 zł, oprocentowanie zmienne 18,50% w skali roku, całkowity koszt kredytu 1 412,36 zł (w tym: odsetki 1 232,36 zł, opłata roczna i miesięczne 180 zł). Dla wyliczeń RRSO przyjęto łącznie następujące założenia: limit kredytowy zostaje
w pełni wykorzystany przez dokonanie jednej transakcji bezgotówkowej w dniu zawarcia umowy, data księgowania transakcji na rachunku karty jest zgodna z datą pierwszego zestawienia operacji, a powstałe zadłużenie zostaje spłacone w ciągu 24 miesięcy; miesięczna spłata zadłużenia wynosi 3% kwoty limitu kredytowego (z wyłączeniem ostatniej spłaty, która jest równa pozostałemu do spłaty saldu zadłużenia) i następuje zawsze w dniach wskazanych na zestawieniach operacji jako termin płatności. Kalkulacje zostały dokonane na dzień 5.10.2023 r. na reprezentatywnym przykładzie.

Limit w koncie

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 21,42%, całkowita kwota kredytu 5 100,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 6 091,97 zł, oprocentowanie zmienne 18,40% w skali roku, całkowity koszt kredytu 991,97 zł (w tym: prowizja 51,00 zł, odsetki 940,97 zł) okres kredytowania 12 miesięcy, przez cały okres kredytowania limit jest w pełni wykorzystany, spłata odsetek – miesięcznie w wysokości 79,70 zł, spłata kapitału jednorazowo na koniec okresu kredytowania w wysokości – 5 100,00 zł. Kalkulacja na dzień 5.10.2023 r. na reprezentatywnym przykładzie. Szczegóły oferty, informacje o opłatach, prowizji oraz oprocentowaniu dostępne są w placówkach banku oraz na www.santander.pl. Obowiązuje od dnia 5.10.2023 r. Maksymalna kwota kredytu w rachunku płatniczym jaką może otrzymać klient to sześciokrotność twojego dochodu netto. Kwota kredytu uzależniona jest od zdolności kredytowej klienta, okresu posiadania konta osobistego w Santander Bank Polska S.A. oraz wysokości dochodu netto. Szczegóły oferty, informacje o opłatach, prowizji oraz oprocentowaniu dostępne są w placówkach banku, oraz na santander.pl. Stan na 5.10.2023 r.


Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Artykuł Bluerank został przygotowany na nasze zlecenie. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie tego artykułu. Stan na 22.03.2024 r.


Szczegóły oferty, opłaty, prowizje i oprocentowanie dostępne są na stronie santander.pl oraz pod numerem 1 9999 (opłata zgodna z taryfą danego operatora).

Wyjaśnienia pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym objętych tym materiałem znajdziesz na santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.

  • Limit kredytowy w koncie osobistym to kredyt w rachunku płatniczym.

  • Santander internet/mobile (bankowość internetowa/mobilna) to usługa bankowości elektronicznej.

  • Przelew to polecenie przelewu złożone za pośrednictwem usług Santander online