Zarząd Santander Bank Polska
oraz podział zadań i odpowiedzialności pomiędzy Członków Zarządu Banku
Wszyscy Członkowie Zarządu Banku spełniają wymogi określone w art. 22aa ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe.
Rada Nadzorcza
Wszyscy Członkowie Rady Nadzorczej spełniają wymogi określone w art. 22aa ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe.
Sprawozdanie Rady Nadzorczej
Struktura organizacji
Michał Gajewski
Korporacyjnej i Inwestycyjnej
Juan de Porras Aguirre
Detalicznej
Arkadiusz Przybył
Arkadiusz Przybył
Ryzykiem
Andrzej Burliga
i Kontroli Finansowej
Maria Elena Lanciego Perez
Finansami
Maciej Reluga
Biznesowego
Dorota Strojkowska
Cyfrowej
Patryk Nowakowski
Biznesowej i Korporacyjnej
Lech Gałkowski
i Zapewnienia Zgodności
Korporacyjnego
Anna Kapica
Spraw Ochrony Informacji Niejawnych
Jakości
Joanna Jabłońska-Białowąs
Korporacyjnej i Marketingu
Artur Sikora
Wewnętrznego
Małgorzata Zając
Maciej Reluga
Członek Zarządu Santander Bank Polska S.A. kierujący Pionem Zarządzania Finansami, Główny Ekonomista Banku
Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Programu Zarządzania Finansowego na Uniwersytecie w Namur w Belgii. Ponadto, zdobył wykształcenie w Akademii Strategicznego Przywództwa w ICAN Institute i w Swiss Finance Institute (Senior Management Programme in Banking), a także odbył liczne kursy i szkolenia, między innymi w Cambridge University.
- Maciej Reluga jest związany z Bankiem Zachodnim WBK S.A. od 2002 r., pełniąc funkcję Głównego Ekonomisty Banku, odpowiedzialnego, między innymi, za analizy makroekonomiczne i rynkowe, prognozowanie krótko- i długoterminowe oraz przygotowywanie scenariuszy skrajnych.
- W latach 1998-2002 pracował jako Ekonomista w ING Banku Śląskim i ING Barings.
- Od 1996 r. do 1998 r. Analityk w Narodowym Banku Polskim.
W lutym 2017 roku Maciej Reluga został powołany na funkcję Członka Zarządu kierującego Pionem Zarządzania Finansami w Banku Zachodnim WBK S.A. (obecnie Santander Bank Polska S.A.).
Maciej Reluga nie prowadzi działalności konkurencyjnej wobec Banku i nie figuruje w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych, prowadzonym na podstawie ustawy o z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, a także spełnia wymagania przewidziane w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe.
Zadania i odpowiedzialności
Zarządza Pionem Zarządzania Finansami.
José García Cantera
Członek Rady Nadzorczej
Ukończył studia MBA w IE Business School.
Doświadczenie zawodowe:
- Starszy Wiceprezes i Dyrektor Finansowy w Banco Santander (od stycznia 2015 r.),
- Szef Pionu Global Banking and Markets w Grupie Santander (2012-2015),
- Prezes Banku Banesto (2006-2012),
- Starszy Wiceprezes nadzorujący Pion Global Banking and Markets w Banku Banesto (2003 r.),
- Przewodniczący Rady w Santander de Titulizaciones SGFT oraz w Santander Investment SA., a także członek Rady w Santander Spain oraz SAM Investment Holdings,
- szereg funkcji kierowniczych najwyższego szczebla w Salomon Brothers-Citigroup, m.in. członek Zespołu Zarządzającego Citygroup EMEA (Europa, Bliski Wschód i Azja), Rady Dyrektorów Rynków Kapitałowych Citigroup w Wielkiej Brytanii oraz Rady Dyrektorów Citigroup EMEA,
- w latach 1995-2002 pełnił funkcję analityka akcji w Ameryce Południowej. Wielokrotnie zdobywał tytuł najlepszego analityka przyznawany mu m.in. przez Institutional Investor, Reuters, Extel oraz Global Investor.
Od kwietnia 2015 r. członek Rady Nadzorczej Banku Santander Bank Polska S.A.
Posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie z zakresu branży, w której działa spółka.
Posiada wiedzę i umiejętności w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych.
Członek Rady Nadzorczej nie spełnia kryteriów niezależności.
María Elena Lanciego Pérez
Członkini Zarządu Santander Bank Polska S.A. kierująca Pionem Rachunkowości i Kontroli Finansowej
María Elena Lanciego Pérez jest absolwentką Uniwersytetu w Salamance (kierunek Ekonomia i Zarządzanie Przedsiębiorstwem Audyt Finansowy i Doradztwo). Ukończyła liczne kursy w zakresie zarządzania oraz studia podyplomowe, między innymi na Uniwersytecie Stanforda oraz na Uniwersytecie Helsińskim. Posiada dyplom MBA uzyskany w DEUSTO Business School and Adolfo Ibañez School of Management.
Przez całą swoją karierę zawodową związana jest z Grupą Santander, do której dołączyła w 1993 roku. Posiada bogate doświadczenie, które zdobyła pracując w sześciu globalnych dywizjach Grupy: Audycie Wewnętrznym, International Private Banking, Asset Management & Ubezpieczeniach, Globalnej Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej, Bankowości Komercyjnej, Consumer Finance oraz Strategii i Rozwoju Korporacyjnym.
W trakcie swojej kariery María Elena Lanciego Pérez pełniła zarówno funkcje kontrolne (zarządzanie ryzykiem, compliance, kontrola finansowa), jak i biznesowe (w segmentach Select, klienta zamożnego, Private Banking, bankowości komercyjnej, a także korporacyjnej i inwestycyjnej) oraz związane z planowaniem strategicznym i transformacją.
Pracując w spółkach Grupy Santander w Stanach Zjednoczonych, w Szwajcarii oraz w Chinach zdobyła także bogate doświadczenie międzynarodowe. Oprócz ojczystego hiszpańskiego posługuje się płynnie językiem angielskim, francuskim, portugalskim, mandaryńskim i komunikatywnie niemieckim i włoskim.
Od stycznia 2023 roku pełni funkcję Członkini Zarządu kierującej Pionem Rachunkowości i Kontroli Finansowej w Santander Bank Polska S.A.
Doświadczenie zawodowe:
- Wiceprezeska Banco Santander SA odpowiedzialna za Strategię i Pion Korporacyjny (2019-2022),
- Dyrektorka Santander Consulting Beijing Co Ltd oraz Starsza Doradczyni ds. międzynarodowej kontroli i zgodności w Banco Santander SA Consumer Area (BOBCFC), (2017-2019),
- Dyrektorka Globalnego Segmentu Select i Klienta Zamożnego w Banco Santander (2013-2016),
- Doradczyni CEO Grupy Santander (2010-2013),
- Dyrektorka ds. Kontroli Finansowej w obszarze Global Business Markets Grupy Santander (2008-2010),
- Członkini Zarządu w Integritas Trust SA oraz Banco Santander Suisse SA (2002-2008),
- Wiceprezeska Obszaru Ryzyka i Zapewnienia Zgodności Banco Santander International Miami (2001-2002),
- Szereg funkcji kontrolnych i zarządczych w segmencie International Private Banking oraz w Obszarze Międzynarodowego Audytu Wewnętrznego (1993-2001).
María Elena Lanciego Pérez nie prowadzi działalności konkurencyjnej wobec Banku i nie figuruje w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych, prowadzonym na podstawie ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, a także spełnia wymagania przewidziane w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe.
Zadania i odpowiedzialności
Zarządza Pionem Rachunkowości i Kontroli Finansowej, w tym sprawuje nadzór nad rachunkowością i sprawozdawczością finansową.
Arkadiusz Przybył
Wiceprezes Zarządu Santander Bank Polska S.A. kierujący Pionem Bankowości Detalicznej
Arkadiusz Przybył ukończył studia magisterskie na kierunkach Zarządzanie 1997 r. oraz Finanse i Bankowość 1998 r. na Uniwersytecie Łódzkim, a także studia podyplomowe MBA, INSEAD we Francji.
- Arkadiusz Przybył posiada wieloletnie doświadczenia w bankowości. W latach 2012-2017 roku był Prezesem Zarządu Santander Consumer Banku z siedzibą we Wrocławiu, a wcześniej – w latach 2011-2012 – pracował na stanowisku Business Director w Centrali Santander Consumer Finance w Madrycie, gdzie odpowiadał, między innymi, za rozwój strategii i działalności oraz integrację rynków, a także za projekty związane z przejęciami spółek oraz wsparcie i nadzorowanie działalności Santander Consumer Finance w Polsce.
- W latach 2009-2010 Arkadiusz Przybył był Dyrektorem Wykonawczym w GE Money Bank, Łotwa i GE Money, Łotwa, a w okresie 2005-2008 pełnił funkcję Dyrektora ds. Bankowości Detalicznej w GE Money, Europa Środkowo-Wschodnia, Siedziba Główna Zurych/Paryż.
- W okresie 1997-2005 pracował jako Engagement Manager w McKinsey & Company, Warszawa.
W marcu 2017 roku Arkadiusz Przybył dołączył do Zarządu Banku Zachodniego WBK S.A. (Obecnie Santander Bank Polska S.A.), a w maju 2018 roku powierzono mu funkcję Wiceprezesa Zarządu kierującego Pionem Bankowości Detalicznej.
Arkadiusz Przybył nie prowadzi działalności konkurencyjnej wobec Banku i nie figuruje w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych, prowadzonym na podstawie ustawy o z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, a także spełnia wymagania przewidziane w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe.
Zadania i odpowiedzialności
Zarządza Pionem Bankowości Detalicznej oraz jest odpowiedzialny na sieć oddziałów Banku.
Isabel Guerreiro
Członek Rady Nadzorczej
Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie rozwoju i zarządzania systemami IT oraz zarządzania strategicznymi projektami w sektorze finansowym. Ukończyła Informatykę na Instituto Superior Técnico w Lizbonie oraz studia podyplomowe MBA INSEAD. Absolwentka programu Strategic Finance in Banking na Wharton Business School. Ukończyła szkolenia dla najwyższej kadry kierowniczej z zakresu Design Thinking BootCamp na Stanford University oraz Driving Digital and Social Strategy na Harvard University. Od 2005 roku zawodowo związana z Banco Santander Totta S.A. w Portugalii.
Doświadczenie zawodowe:
- Członek Zarządu odpowiedzialny za Cyfryzację i Transformację w Banco Santander Totta S.A. (od stycznia 2019 r.),
- Dyrektor Transformacji Cyfrowej odpowiedzialny za zarządzanie operacyjne kanałami tradycyjnymi i cyfrowych w Banco Santander Totta S.A.(2014-2018),
- Dyrektor ds. Strategii Wholesale w Banco Santander Totta S.A (2013-2014),
- Dyrektor Dynamiki Sieci Placówek w Banco Santander Totta S.A (2009-2013),
- Pracownik Biura Bankowości Detalicznej w Banco Santander Totta S.A (2006-2008),
- Sub – Director Bankowości Detalicznej w Banco Santander Totta S.A (2005-2006),
- W latach 1995-2003 związana z Novabase Sistemas de Informação S.A., gdzie konsekwentnie rozwijała swoją karierę, pełniąc kolejno funkcję Programisty, Analityka Systemowego, Project Managera oraz Senior Managera.
- Wykładowca akademicki przedmiotu Informatyka w Instituto Superior Técnico w Lizbonie (1992-1994).
Od września 2019 r. członek Rady Nadzorczej w Santander Bank Polska S.A.
Posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie z zakresu branży, w której działa spółka.
Posiada wiedzę i umiejętności w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych.
Członek Rady Nadzorczej nie spełnia kryteriów niezależności.
Danuta Dąbrowska
Członek Rady Nadzorczej
Absolwentka Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Przemysłu Spożywczego w Budapeszcie. Od 1999 roku członek Stowarzyszenia Licencjonowanych Biegłych Rewidentów Księgowych (ACCA). Absolwentka Programu Zaawansowanego Zarządzania Strategicznego IMD w Szwajcarii oraz “Best-In-Retail” w Harvard Business School. Członek Założyciel Stowarzyszenia Dyrektorów Finansowych FINEXA.
Doświadczenie zawodowe
- Członek Rady Nadzorczej oraz Przewodnicząca Komitetu Audytu w Budimex S.A. (od maja 2019 r.),
- Członek Komitetu Audytu w Polskiej Radzie Centrów Handlowych (2018-2021),
- Członek Zarządu, Wiceprezes ds. finansów na region Europy Wschodniej w Pandora Jewelry CEE (2009-2019),
- Członek Zarządu, Wiceprezes ds. finansów na region Bliskiego Wchodu i Afryki w Panmeas Jewellery LLC (Pandora) (2016-2018),
- Członek Rady Nadzorczej w Herkules S.A. (2012 – 2017),
- Członek Zarządu, Dyrektor Finansowy (region: Europa Wschodnia oraz Bliski Wschód) w ECCO Sko A/S (2004-2008),
- Dyrektor Finansowy w TP Internet (grupa France Telecom) (2002-2003),
- Szef działu finansowego i kontroli biznesowej w Ericsson w Warszawie i Sztokholmie (1997-2001),
- Kierownik w Dziale Audytu w Coopers & Lybrand (1993-1997),
- Asystent finansowy w Arthur Andersen & Co. (1991-1993).
Od kwietnia 2014 r. członek Rady Nadzorczej, członek Komitetu Audytu i Zapewnienia Zgodności (a w latach 2016-2017 – Przewodnicząca Komitetu), członek Komitetu Nominacji oraz Komitetu Wynagrodzeń (od maja 2017 r. – Przewodnicząca Komitetu) w Santander Bank Polska S.A.
Posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie z zakresu branży, w której działa spółka.
Posiada wiedzę i umiejętności w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych, zgodnie kryteriami wskazanymi w Dobrych Praktykach dla jednostek zainteresowania publicznego dotyczących zasad powołania, składu i funkcjonowania komitetu audytu (wydane przez Komisję Nadzoru Finansowego w dniu 24 grudnia 2019 r.).
Spełnia kryteria niezależności.
Juan de Porras Aguirre
Wiceprezes Zarządu Santander Bank Polska S.A. kierujący Pionem Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej
Juan de Porras Aguirre jest absolwentem Universidad de Granada, posiada dyplom MBA uzyskany w Escuela Superior de Administración y Dirección de Empresas w Barcelonie. Ukończył również Investment Banking Executive Program na Northwestern University w Chicago.
- Od 1989 roku związany z bankowością. W latach 1989 - 1998 był zatrudniony m.in. w Commerzbank i Lloyds Bank, specjalizując się w ryzyku kredytowym.
- W latach 1997-2004 pracował w Societe Generale, zajmując się zarządzaniem relacjami z firmami sektora telekomunikacyjnego i energetycznego, następnie jako zastępca szefa zespołu Corporate & Investment Banking w Madrycie.
- Od czerwca 2004 roku był odpowiedzialny za zbudowanie od podstaw portfela hiszpańskiego sektora energetycznego i telekomunikacyjnego w Rabobank w Madrycie.
- W latach 2005 - 2007 roku był Głównym Dyrektorem sektora energetycznego, naftowego i gazowego w Royal Bank of Scotland w Madrycie.
- Od stycznia 2007 pełnił funkcję Dyrektora Zarządzającego Global Banking & Markets w Banco Santander, gdzie doprowadził do wzrostu dochodu o ponad 25%, pomimo działania na dojrzałych rynkach Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej.
W 2011 roku Juan de Porras Aguirre dołączył do Zarządu Banku Zachodniego WBK S.A. (obecnie Santander Bank Polska S.A.), a w marcu 2017 roku otrzymał nominację na funkcję Wiceprezesa Zarządu, kierującego Pionem Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej.
Juan de Porras Aguirre nie prowadzi działalności konkurencyjnej wobec Banku i nie figuruje w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych, prowadzonym na podstawie ustawy o z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, a także spełnia wymagania przewidziane w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe.
Zadania i odpowiedzialności
Zarządza Pionem Globalnej Bankowości Korporacyjnej
Antonio Escámez Torres
Przewodniczący Rady Nadzorczej
Posiada bogate doświadczenie w pełnieniu funkcji zarządczych i nadzorczych oraz doskonałą znajomość branży finansowej zdobywaną w tym sektorze od 1973 roku. Pełnił funkcje wykonawcze oraz niewykonawcze w spółkach w wielu geografiach, w tym w Ameryce Łacińskiej, Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Przez większość swojej kariery związany był z hiszpańskim Banco Central oraz z Grupą Santander. Z wykształcenia jest prawnikiem, ukończył wydział prawa na Uniwersytecie Complutense w Madrycie
Doświadczenie zawodowe:
- Dyrektor niewykonawczy w Radzie Santander Consumer Finance S.A. (od 2020 r.). W latach 1999 - 2020 pełnił funkcję Przewodniczącego Rady tej spółki.
- Zastępca Przewodniczącego banku Attijariwafa Bank (w latach 1994-2018).
- Przewodniczący fundacji Banco Santander (w latach 2007-2018).
- Przewodniczący fundacji Spain India Council Foundation (w latach 2009-2018).
- Od 1999 r. Antonio Escámez Torres jest związany z Grupą Santander – Banco Santander S.A. (w wyniku fuzji Banco Central Hispano z Banco de Santander, działającego do 2007 roku pod nazwą Banco Santander Central Hispano), w której pełnił wiele funkcji do 2012 roku, w tym: Członka Rady Dyrektorów, Członka Komitetu Wykonawczego, Członka Komitetu Zarządzającego, Członka Rady Doradczej – Banco Santander International Advisory Board, a także Członka Komitetów ds. Technologii oraz ds. Działalności na Arenie Międzynarodowej.
- W latach od 1973 r. do 1999 r., był związany z hiszpańskim Banco Central (po fuzji z Banco Hispano Americano w 1991 r., działającym pod nazwą Banco Central Hispano), gdzie obejmował szereg funkcji, między innymi stanowisko Przewodniczącego oraz Prezesa odpowiedzialnego za działalność Banco Central w Ameryce Północnej, członka Rady Dyrektorów, członka Komitetu Wykonawczego oraz członka Komitetu Zarządzającego.
Od 22 marca 2021 r. Przewodniczący Rady Nadzorczej Santander Bank Polska S.A.
Posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie z zakresu branży, w której działa spółka.
Posiada wiedzę i umiejętności w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych.
Członek Rady Nadzorczej nie spełnia kryteriów niezależności.
Patryk Nowakowski
Członek Zarządu Santander Bank Polska S.A. kierujący Pionem Transformacji Cyfrowej
Patryk Nowakowski jest absolwentem Wydziału Ekonomii (kierunek Informatyka i Ekonometria) na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.
Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie rozwoju i zarządzania systemami IT oraz zarządzania strategicznymi projektami w sektorze finansowym.
Patryk Nowakowski od czerwca 2019 roku kieruje pionem Transformacji Cyfrowej.
- Przed objęciem stanowiska Członka Zarządu, w latach 2016-2019 pełnił funkcję Chief Information Officer. Równolegle w latach 2017-2018 zarządzał projektem akwizycji wydzielonej części przedsiębiorstwa Deutsche Bank Polska S.A., w którym z sukcesem doprowadził do włączenia operacyjnego, prawnego oraz płynnej migracji produktów klientów detalicznych i biznesowych Deutsche Bank Polska S.A. do systemów Santander Bank Polska S.A.
- Między 2008 a 2016 rokiem kierował kolejno: Zespołem Informacji Zarządczej, Centrum Kompetencyjnym Zarządzania Informacją, Obszarem Rozwoju Systemów, a następnie Obszarem CRM oraz Rozwoju Biznesu.
- W latach 2004-2007 pracował w Szwajcarii, zdobywając międzynarodowe doświadczenie na stanowiskach Konsultanta ds. Business Intelligence w Business & Decision AG Zurich, następnie Associate Director w UBS AG oraz Senior Principal Consultant w Oracle.
- Swoją karierę zawodową rozpoczął w 2002 roku w Banku Zachodnim WBK S.A. (obecnie w Santander Bank Polska S.A.) na stanowisku specjalisty ds. rozwoju systemów IT.
Patryk Nowakowski nie prowadzi działalności konkurencyjnej wobec Banku i nie figuruje w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych, prowadzonym na podstawie ustawy o z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, a także spełnia wymagania przewidziane w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe.
Zadania i odpowiedzialności:
Zarządza Pionem Transformacji Cyfrowej
David R. Hexter
Członek Rady Nadzorczej
Absolwent filozofii, nauk politycznych i ekonomii Oxford University oraz Wydziału Prawa i Teorii Polityki na University College London. Posiada tytuł MBA nadany przez Cranfield School of Management, tytuł doktora filozofii Birkbeck College London oraz tytuł doktora Queen Mary University of London.
Doświadczenie zawodowe:
- niezależny Dyrektor i Konsultant w wielu spółkach, bankach i funduszach inwestycyjnych działających w Rosji, Kazachstanie, Danii, Wietnamie i Grecji (od 2004 r.),
- Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (1992 – 2004): Dyrektor Wydziału Instytucji Finansowych (1992 – 1996); Zastępca Wiceprezesa Departamentu Bankowości, Przewodniczący Komitetu Kapitałowego odpowiedzialnego za zatwierdzanie wszystkich kredytów i inwestycji EBOR (1996 – 2004),
- zajmował stanowiska kierownicze wysokiego szczebla w jednostkach Citibank N.A. w Luksemburgu, Belgii, Grecji, Wielkiej Brytanii, USA i Szwajcarii (1970-1992). W 1986 roku objął stanowisko Głównego Oficera Kredytowego. W latach 1989-1992 odpowiadał za rozwój działalności Citibanku w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce.
Od lutego 2013 r. członek Rady Nadzorczej, Komitetu ds. Ryzyka oraz Komitetu Audytu i Zapewnienia Zgodności (od maja 2017 r. - Przewodniczący Komitetu) w Santander Bank Polska S.A.. Od września 2021 r. Członek Komitetu Nominacji.
Posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie z zakresu branży, w której działa spółka.
Posiada wiedzę i umiejętności w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych, zgodnie kryteriami wskazanymi w Dobrych Praktykach dla jednostek zainteresowania publicznego dotyczących zasad powołania, składu i funkcjonowania komitetu audytu (wydane przez Komisję Nadzoru Finansowego w dniu 24 grudnia 2019 r.).
Spełnia kryteria niezależności.
José Luís De Mora
Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej
Absolwent Uniwersytetu ICADE (ukończył prawo oraz ekonomię). Posiada dyplom MBA Boston College. Dyplomowany Analityk Finansowy (CFA).
Doświadczenie zawodowe:
- Starszy Wiceprezes nadzorujący Planowanie Finansowe i Rozwój Korporacyjny w Grupie Santander. Jest odpowiedzialny za planowanie strategii rozwoju organicznego oraz za akwizycje i rozwój Grupy (od 2003 r.),
- Prezes Zarządu Santander Consumer Finance Europe (od stycznia 2020 r.),
- Członek Rady Nadzorczej Sovereign Banku (2012-2015) oraz Rady Nadzorczej Santander Consumer USA (2012-2013),
- Członek Rady Nadzorczej Santander Consumer (2015-2019),
- Analityk odpowiedzialny za banki paneuropejskie, w tym hiszpańskie, francuskie i włoskie, w Merrill Lynch (1998-2003),
- Analityk ds. Hiszpanii odpowiedzialny za hiszpański rynek kapitałowy i bankowy, w Kleinwort Benson (1994 – 1998),
- w latach 1992 – 1994 był zatrudniony w jednostce Finansowania Korporacyjnego w Daiwa Securities, wcześniej w Bank of Spain.
Od kwietnia 2011 r. Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej, a od maja 2017 r. członek Komitetu Nominacji oraz Komitetu Wynagrodzeń Santander Bank Polska S.A.
Posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie z zakresu branży, w której działa spółka.
Posiada wiedzę i umiejętności w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych.
Członek Rady Nadzorczej nie spełnia kryteriów niezależności.
Marynika Woroszylska-Sapieha
Członek Rady Nadzorczej
Absolwentka Warszawskiej Akademii Medycznej oraz International Executive Program INSEAD w Fontainebleau.
Doświadczenie zawodowe:
- Członek Rady Nadzorczej Polpharma Group BV (od października 2021 r.)
- Przewodnicząca Rady Nadzorczej Scanmed S.A. (od kwietnia 2021 r.),
- Członek Rady Nadzorczej Grupy Polpharma (od kwietnia 2017 r. do października 2021),
- Członek Rady Uniwersytetu Warszawskiego (od czerwca 2019 r. do stycznia 2021 r.),
- Doradca Prezesa Zarządu Grupy Polpharma (2016-2017),
- W 1994 r. rozpoczęła karierę zawodową w przemyśle farmaceutycznym. Od 1998 roku była związana z Grupą Sanofi – jedną z wiodących firm farmaceutycznych na świecie. W latach 2004-2015 pełniła funkcję Prezesa Zarządu i Dyrektora Generalnego filii w Polsce,
- Przez kilkanaście lat pracowała w Instytucie Kardiologii w Aninie w zespole, który jako pierwszy w Polsce wprowadził nowe techniki w kardiologii interwencyjnej i była jedną z nielicznych kobiet w tej specjalności,
- W latach 2005-2012 członek Zarządu Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych (INFARMA), a następnie w latach 2012-2014 Prezes Zarządu. Piastując stanowisko członka zarządu organizacji branżowej, była odpowiedzialna za działania prowadzące do przestrzegania kodeksu etyki, dyrektywy przejrzystości, ochrony praw intelektualnych oraz promocji innowacyjności w Polsce.
- Członek INSEAD Alumni Club oraz Stowarzyszenia Członków Legii Honorowej.
Od kwietnia 2014 r. członek Rady Nadzorczej Santander Bank Polska S.A., od maja 2017 r. członek Komitetu Nominacji (od września 2019 – jego Przewodnicząca), Komitetu Wynagrodzeń oraz Komitetu Audytu i Zapewnienia Zgodności w Santander Bank Polska S.A.
Pani Marynika Woroszylska-Sapieha nie prowadzi działalności konkurencyjnej wobec Banku i nie figuruje w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych, prowadzonym na podstawie ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, a także spełnia wymagania przewidziane w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe.
Posiada odpowiednią wiedzę z zakresu branży, w której działa spółka.
Posiada wiedzę w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych.
Spełnia kryteria niezależności.
Lech Gałkowski
Członek Zarządu Santander Bank Polska S.A. kierujący Pionem Bankowości Biznesowej i Korporacyjnej
Lech Gałkowski jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (Finanse i Bankowość) oraz stypendystą Staffordshire University Business School.
Od 2012 roku związany z Santander Bank Polska S.A. (wcześniej Bankiem Zachodnim WBK S.A.). Lech Gałkowski jest doświadczonym bankierem korporacyjnym i inwestycyjnym, ale przede wszystkim skutecznym i dbającym o zespół liderem. Potwierdzają to wysokie wyniki zaangażowania pracowników oraz stale rosnące przychody segmentu.
- W latach 2012-2018 pełnił funkcję dyrektora Departamentu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej, a po zmianie struktury między 2018-2021 rokiem zarządzał Departamentem Bankowości Inwestycyjnej, gdzie był odpowiedzialny za opracowanie i wdrożenie strategii współpracy z klientami.
- Od 2010 roku przewodniczący Rady Nadzorczej Telestrada S.A.
- Między 2008, a 2012 rokiem pełnił funkcję członka Zarządu Banku kierującego Bankowością Korporacyjną i Inwestycyjną w RBS Bank (Polska) S.A. (wcześniej ABN AMRO Bank (Polska) S.A.)
- W latach 2003-2007 zajmował stanowisko dyrektora finansowego (CFO) i prokurenta w Volvo Auto Polska Sp. z o.o.
- Od 1998 do 2003 roku pracował w ABN AMRO Bank (Polska) S.A. jako starszy bankier odpowiedzialny za współpracę z klientami z branży motoryzacyjnej, dóbr konsumenckich i ochrony zdrowia.
- W latach 1996-1998 pracował w Coopers & Lybrand Sp. z o.o. jako starszy audytor odpowiedzialny za sektor bankowy.
Lech Gałkowski nie prowadzi działalności konkurencyjnej wobec Banku i nie figuruje w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych, prowadzonym na podstawie ustawy o z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, a także spełnia wymagania przewidziane w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe.
Zadania i odpowiedzialności
Zarządza Pionem Bankowości Biznesowej i Korporacyjnej
Michał Gajewski
Prezes Zarządu / Chief Executive Officer Santander Bank Polska S.A.
Michał Gajewski jest radcą prawnym, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Northwestern University w Chicago oraz London Business School.
- Od 1992 roku związany z sektorem bankowym. Między 1992 a 2008 rokiem Michał Gajewski pracował w Grupie Kapitałowej WBK S.A., a następnie BZ WBK S.A., zajmując szereg funkcji, począwszy od pracy w oddziale banku poprzez funkcje zarządcze średniego i wyższego szczebla, aż do pozycji Członka Zarządu Banku Zachodniego WBK S.A., odpowiedzialnego za obszar Bankowości Detalicznej.
- W latach 2008-2011 pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu w Banku BGŻ S.A., gdzie był odpowiedzialny za obszar Biznesu Detalicznego, Bankowość dla Małych Firm, SME oraz Corporate.
- W 2012 roku rozpoczął pracę w Banku Millenium S.A., gdzie w latach 2012-2015 był Dyrektorem Makroregionalnym w Pionie Bankowości Detalicznej, następnie w roku 2015 został powołany na funkcję Członka Zarządu kierującego Pionem Bankowości Detalicznej.
- W 2016 roku Michał Gajewski został powołany na stanowisko Prezesa Zarządu Banku Zachodniego WBK S.A. (obecnie Santander Bank Polska S.A.)
Michał Gajewski nie prowadzi działalności konkurencyjnej wobec Banku i nie figuruje w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych, prowadzonym na podstawie ustawy o z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, a także spełnia wymagania przewidziane w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe.
Zadania i odpowiedzialności
Prezes Zarządu, kieruje pracami Zarządu. Podlega mu Obszar Audytu Wewnętrznego oraz inne jednostki znajdujące się poza strukturą pionów, które nie są przyporządkowane innemu Członowi Zarządu oraz niestwarzające ryzyka istotnego w działalności Banku. Prezesowi również podlega Pion Prawny i Zapewnienia Zgodności, którym zarządza Dyrektor Banku Marcin Prell.
Dominika Bettman
Członek Rady Nadzorczej
Jest absolwentką Wydziału Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Advanced Management Program IESE w Barcelonie. Przez prawie 25 lat była zawodowo związana z Siemens Polska, gdzie przed objęciem funkcji CEO pełniła między innymi rolę CFO Spółki.
Aktywnie uczestniczy w gremiach i inicjatywach, których działania są zgodne z kanonem jej wartości – zrównoważonego rozwoju, społecznej odpowiedzialności biznesu, aktywizacji kobiet (głównie w naukach i branżach technologicznych) idei różnorodności i zarządzania włączającego, m. in. w ramach Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”, jako członkini rady programowej OEES i przewodnicząca Rady Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. Zasiada w Radzie Dostępności powołanej przez Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej. W kwietniu 2019 roku została powołana przez Senat Politechniki Warszawskiej do Rady Uczelni.
Doświadczenie zawodowe:
- Prezeska Zarządu Microsoft Polska sp. z o.o. – od grudnia 2021 r.
- Prezeska Zarządu Siemens sp. z o.o. – od kwietnia 2018 r. do listopada 2021 r.
- Dyrektorka branży Digital Industries w Siemens Polska od kwietnia 2019 r.
- Członkini Rady Nadzorczej Eurobank S.A. (2015-2019)
- Chief Financial Officer w Siemens sp. z o. o. (2009-2018)
- Członkini Zarządu oraz Chief Financial Officer w Nokia Siemens Network (2007-2009)
- Dyrektorka Finansowa w branży Siemens Telecommunication (2004-2007)
- Dyrektorka Finansowa w branży Siemens IT (2002-2004)
- Starszy Menedżer ds. Handlowych w Siemens sp. z o.o. (1997-2002)
- Menedżer ds. Logistyki w Siemens Nixdorf Polska (1995-1997)
Posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie z zakresu branży, w której działa spółka.
Od 22 czerwca 2020 r. wchodzi w skład: Rady Nadzorczej, a także Komitetu ds. Ryzyka, Komitetu Audytu i Zapewnienia Zgodności oraz Komitetu Wynagrodzeń.
Posiada wiedzę w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych, zgodnie kryteriami wskazanymi w Dobrych Praktykach dla jednostek zainteresowania publicznego dotyczących zasad powołania, składu i funkcjonowania komitetu audytu (wydane przez Komisję Nadzoru Finansowego w dniu 24 grudnia 2019 r.).
Spełnia kryteria niezależności.
Jerzy Surma
Członek Rady Nadzorczej
Absolwent Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Doktor habilitowany nauk ekonomicznych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Ukończył program IFP w IESE Business School oraz Executive Program w MIT Sloan School of Management.
Doświadczenie zawodowe:
- Pracownik Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (od 2006 r.). Obecnie na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Kolegium Analiz Ekonomicznych. Kierownik studiów podyplomowych SGH: Business Intelligence oraz Zarządzanie Cyberbezpieczeństwem,
- Dyrektor Narodowego Centrum Kryptologii (luty 2018 r. – styczeń 2019 r.),
- Visiting Scholar w Harvard Business School oraz na University of Massachusetts (2011 – 2014),
- Członek Rady Nadzorczej w Grupie Kęty (2008– 2017),
- Dyrektor ds. Konsultingu Biznesowego w IMG Information Management Polska, gdzie odpowiadał za wdrożenie systemów Business Intelligence, reinżynierię procesów biznesowych, doradztwo informatyczne w m.in. w branży telekomunikacyjnej, produkcyjnej i w sieciach handlowych (2002 – 2006),
- Dyrektor Działu Rozwoju Oprogramowania w T-Systems Polska (1999 – 2002).
Od maja 2012 r. członek Rady Nadzorczej, a także członek Komitetu ds. Audytu i Zapewnienia Zgodności, Komitetu Nominacji oraz Przewodniczący Komitetu ds. Ryzyka w Santander Bank Polska S.A.
Posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie z zakresu branży, w której działa spółka.
Posiada wiedzę i umiejętności w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych.
Spełnia kryteria niezależności.
Andrzej Burliga
Wiceprezes Zarządu Santander Bank Polska S.A. kierujący Pionem Zarządzania Ryzykiem
Andrzej Burliga jest absolwentem Wydziału Matematyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończył szkolenia w zakresie zarządzania oraz zarządzania ryzykiem, między innymi INSEAD International Executives Development Programme, BZ WBK Development Programme for Executives, LMC Consulting – Lilley Moncrieff Taylor. Jest członkiem stowarzyszenia PRMIA Professional Risk Managers International Association.
- Andrzej Burliga jest związany z Bankiem Zachodnim WBK S.A. , a wcześniej z Bankiem Zachodnim S.A., od 1995 roku. Początkowo pracował w Departamencie Skarbu, gdzie w ciągu kilku lat awansował z dealera na funkcję chief dealera, a następnie dyrektora Departamentu Skarbu.
- W latach 2001-2006 kierował Departamentem Zarządzania Ryzykiem.
W 2007 roku Andrzej Burliga otrzymał nominację na Członka Zarządu Banku Zachodniego WBK S.A., a w 2017 roku został powołany na stanowisko Wiceprezesa Zarządu, kierującego Pionem Zarządzania Ryzykiem, odpowiedzialnym za bieżące zarządzanie najważniejszymi ryzykami w Grupie Banku Zachodniego WBK S.A. (obecnie Santander Bank Polska S.A.), w tym ryzykiem kredytowym i operacyjnym.
Andrzej Burliga nie prowadzi działalności konkurencyjnej wobec Banku i nie figuruje w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych, prowadzonym na podstawie ustawy o z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, a także spełnia wymagania przewidziane w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe.
Zadania i odpowiedzialności
Zarządza Pionem Zarządzania Ryzykiem.
Dorota Strojkowska
Członkini Zarządu Santander Bank Polska S.A. kierująca Pionem Partnerstwa Biznesowego
Dorota Strojkowska ukończyła filologię polską i klasyczną na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu i w Akademii Leona Koźmińskiego. Ponadto, odbyła wiele profesjonalnych szkoleń w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, coachingu, planowania strategicznego, zarządzania finansowego i psychologii w biznesie, w tym "Development of managerial skills" w Nottingham Trent University i "Advance Leadership Programme" w ICAN Institute, Harvard Business Review.
- Dorota Strojkowska ma ponad 20-letnie doświadczenie w bankowości, przez wiele lat związana była z Bankiem Zachodnim WBK S.A., w którym zajmowała, między innymi, stanowiska: Szefowej Obszaru Zarządzania Efektywnością Organizacyjną (2013 –2016); Dyrektorki ds. Spójności Modelu Biznesowego Bankowości Detalicznej (2012 – 2013) oraz Kierownika Zespołu w Departamencie CRM i Wsparcia Sprzedaży (2005 – 2012).
- W okresie od kwietnia do grudnia 2016 roku Dorota Strojkowska pełniła rolę Szefowej Pionu HR w Banku PKO BP.
W kwietniu 2017 roku Dorota Strojkowska została powołana na funkcję Członkini Zarządu kierującej Pionem Partnerstwa Biznesowego w Banku Zachodnim WBK S.A. (obecnie Santander Polska S.A.)
Dorota Strojkowska nie prowadzi działalności konkurencyjnej wobec Banku i nie figuruje w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych, prowadzonym na podstawie ustawy o z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, a także spełnia wymagania przewidziane w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe.
Zadania i odpowiedzialności
Zarządza Pionem Partnerstwa Biznesowego.
John Power
Członek Rady Nadzorczej
Konsultant finansowy. Od ponad 30 lat zajmuje stanowiska najwyższego szczebla w sektorze usług finansowych.
Doświadczenie zawodowe:
- Przewodniczący w Lelewela Enterprises Ltd., sieci franczyzowej Roche-Bobois działającej w Irlandii,
- Dyrektor Generalny w Allied Irish Banks p.l.c. mający duży wpływ na rozwój Pionu Rynków Kapitałowych,
- Członek Instytutu Biegłych Sekretarzy i Administratorów (FCIS) (1998 r.),
- Członek Stowarzyszenia Biegłych Księgowych (1997 r.),
- Członek Instytutu Bankierów (1992 r.),
- Członek Rady Nadzorczej i Przewodniczący Komitetu Audytu w Santander TFI S.A. (marzec 2016 r. – marzec 2018 r.),
- członek Rady Nadzorczej i Przewodniczący Komitetu Audytu w BZ WBK Asset Management S.A. (2009 – marzec 2016 r.);
- członek Rady Nadzorczej i Przewodniczący Komitetu Audytu w Domu Maklerskim BZ WBK S.A. (2009 – 2014);
- członek Rady i Przewodniczący Komitetu Audytu i Ryzyka w Bulgarian American Credit Bank (październik 2008 r. – lipiec 2011 r.);
- członek Rady Nadzorczej Santander Leasing S.A. (od września 2018 r.);
- Przewodniczący Rady Nadzorczej Santander Securities S.A. (listopad 2018 r. – listopad 2019 r.);
- Przewodniczący Touchtech Payments Ltd; Przewodniczący DCU Commercial DAC.
Posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie z zakresu branży, w której działa spółka.
Posiada wiedzę i umiejętności w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych.
Członek Rady Nadzorczej nie spełnia kryteriów niezależności.