przeczytasz w 3 minuty

Trzech na czterech Polaków słyszało o funduszach inwestycyjnych. Jednak z inwestowaniem w fundusze, wiążą pewne obawy. Sprawdźmy je i zobaczmy, czy te obawy są zasadne.

Spis treści:

Fakty i mity o funduszach inwestycyjnych

1. To produkt skierowany raczej do osób zamożnych, mam za mało pieniędzy na inwestowanie w fundusz

2. To inwestycja, która wiąże mnie na długie lata. W funduszu muszę zablokować pieniądze na długi okres

3. To produkt wymagający dużej wiedzy o finansach

4. Fundusze wiążą się z ryzykiem

1. To produkt skierowany raczej do osób zamożnych, mam za mało pieniędzy na inwestowanie w fundusze

Nieprawda. W przypadku większości funduszy inwestycyjnych otwartych (FIO), możesz zacząć inwestować np. od 1 000 zł, a w niektórych już od 100 zł. Ponadto, Twoje kolejne wpłaty mogą wynieść już tylko 100 zł.  Każda kwota ma znaczenie, a działając systematycznie, budujesz swój kapitał na przyszłość.

2. To inwestycja, która wiąże mnie na długie lata. W funduszu inwestycyjnym muszę zablokować pieniądze na długi okres

To zależy, co oznacza dla Ciebie długi okres. A mówiąc poważnie, w każdym funduszu jest wskazany sugerowany minimalny czas trwania inwestycji. W fundusze dłużne, uznawane za najbardziej bezpieczne, możesz inwestować pieniądze nawet na krótko, np. minimum na 6 miesięcy. Gdy wybierzesz inwestowanie w fundusze akcyjne, to jest wskazane trzymać w nich pieniądze przez kilka lat. Jednak – jeżeli pojawi się u Ciebie taka potrzeba – możesz zawsze wypłacić wcześniej swoje pieniądze. Warto jednak wtedy zwrócić uwagę na aktualną wartość jednostek uczestnictwa – przeczytasz o tym także w pkt 4.

3. To produkt wymagający dużej wiedzy o finansach

Decyzja o zainwestowaniu Twoich pieniędzy musi być Twoją decyzją. Dlatego przed podjęciem takiej decyzji, warto poznać podstawy o rynku finansowym i zasady działania produktów inwestycyjnych. Dzięki temu Twoja decyzja jest przemyślana i wiesz, jakie są jej plusy i minusy. Ucz się, korzystaj z dostępnych materiałów, np. artykułów, nagrań, webinarów z ekspertami Uruchomi się w nowym oknie
Natomiast do zarządzania swoimi pieniędzmi w funduszu inwestycyjnym, nie jest Ci potrzebna specjalistyczna wiedza. Nie musisz też codziennie analizować bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. Jest to zadanie certyfikowanych zarządzających z towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI). To oni podejmują decyzje inwestycyjne w funduszu, w który zainwestowali jego klienci.

4. Fundusze inwestycyjne wiążą się z ryzykiem

Prawda. Dlatego, że wartość wpłaconych pieniędzy zależy od wartości jednostki uczestnictwa, a z kolei cena tej jednostki jest zmienna. Może być ona wyższa albo niższa od ceny jednostki w dniu wpłaty pieniędzy. Czyli inwestycja w fundusze inwestycyjne zawsze wiąże się ze zmianą wartości wpłaconego kapitału. Nie otrzymasz gwarancji zwrotu zainwestowanego kapitału. Dlatego, jeśli nie akceptujesz tego ryzyka lub nie tolerujesz zmienności wartości jednostki uczestnictwa w okresie inwestycji, to ten produkt nie jest dla Ciebie.
Masz jednak wpływ na wysokość ryzyka:

  • Możesz wybrać fundusze inwestycyjne z akceptowanym przez Ciebie poziomem ryzyka. Poziom ryzyka w funduszach jest zróżnicowany. Są takie, które inwestują w obligacje skarbowe o bardzo niskim poziomie ryzyka, jak i w akcje, gdzie jest ono istotnie wyższe. Są też rozwiązania ze średnim poziomem ryzyka (fundusze mieszane).
  • Możesz jednocześnie inwestować w fundusze z różnym poziomem ryzyka – mówimy o tym dywersyfikacja. W ten sposób zmniejszasz poziom ryzyka swoich inwestycji.
  • Możesz inwestować systematycznie uśredniając cenę nabytej jednostki. Wystarczy systematycznie (np. co miesiąc) kupować jednostki funduszu za stałą kwotę (np. 1 000 zł lub 100 zł), nie patrząc na cenę tych jednostek. Dzięki temu kupujesz więcej jednostek, gdy są one tańsze, mniej – gdy ich cena rośnie. Tak jak Warren Buffet, jeden z najbardziej znanych i najbogatszych inwestorów na świecie, który powiedział: 
" "

Gdyby akcje były jabłkami i pomarańczami, ludzie reagowaliby logicznie. Kupowaliby ich więcej, gdy są tanie, a mniej, gdy stają się drogie.

 

Zanim zdecydujesz się na wypłatę pieniędzy z funduszu inwestycyjnego, zwróć uwagę na aktualną cenę jednostki.

 

zespół Santander Bank Polska

Polecamy

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje, które podejmiesz na jego podstawie.
Stan na 15.10.2021
 r.


Szczegóły oferty, informacje o opłatach, prowizjach i oprocentowaniu dostępne są w placówkach banku oraz na: santander.pl.


Wyjaśnienia pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym objętych tym materiałem znajdziesz na: santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.