przeczytasz w 9 minut

Kiedyś niewiele osób miało otwarte konto osobiste, a płacenie gotówką było powszechne. Dziś sytuacja wygląda nieco inaczej. Rachunki bankowe i płatności bezgotówkowe z dnia na dzień zyskują coraz większą popularność – swoje konto posiada już 96% Polaków. Z jego pomocą możesz m.in. sprawdzać swoje codzienne finanse i kontrolować wydatki. Czym warto kierować się podczas otwierania rachunku osobistego? Czy możesz go założyć przez internet? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Spis treści:

Kiedy warto założyć konto osobiste?

Rachunki osobiste to powszechne produkty bankowe. Przydają się w wielu sytuacjach. Z ich pomocą możesz np.:

  • zlecać przelewy,
  • sprawdzać ostatnie wydatki,
  • kontrolować wpływy na konto,
  • robić wypłaty z bankomatów,
  • płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Wiele osób decyduje się na założenie rachunku, gdy zaczyna swoją pierwszą pracę. W takich momentach niektórzy podejmują współpracę z bankiem, w którym jest ich rodzina. Rodzinne bankowanie niesie za sobą wiele zalet – m.in. można skorzystać z programu poleceń, jaki dany taki posiada. Jednak wybór banku ze względu na wybór rodziców i dziadków powinien też odpowiadać nam samym. Obecnie wiele banków proponuje nowoczesne cyfrowe rozwiązania, które być może byłby dla nas atrakcyjne, a dla naszych rodziców mogłyby jednak stanowić pewno wyzwanie. Dlatego taki wybór banku trzeba dobrze przemyśleć.

Inni natomiast chcą wybrać samodzielnie instytucję, w której otworzą konto osobiste, dzięki czemu mogą dobrać ofertę zgodnie ze swoimi potrzebami i dostosować usługi bankowe pod siebie. Zdarzają się też takie osoby, które miały założony rachunek wiele lat temu i  kontynuują jego prowadzenie z przyzwyczajenia.

Pamiętaj:
W każdej chwili możesz zmienić konto osobiste i dostosować nowy rachunek do własnych potrzeb. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zawsze masz ofertę na czasie, która daje to, czego potrzebujesz na co dzień.
 

Co jest ważne przy wyborze konta bankowego?

Otwarcie konta osobistego zazwyczaj zajmie tylko parę chwil. Jednak, aby założony rachunek spełnił wszystkie Twoje oczekiwania, w trakcie poszukiwań oferty nie podejmuj pochopnych decyzji. Podczas wyboru rachunku bankowego zwróć uwagę na:

  • markę banku. Sprawdź, o czym mówi instytucja, jakie wartości reprezentuje i czy jest wrażliwa na tematy takie jak ekologia lub edukacja. Istotne jest też to, kogo wspiera i jakie przyświecają jej cele oraz czy bierze czynny udział w życiu lokalnych społeczności;
  • sposób podejścia do klienta. Instytucje o ugruntowanej pozycji na rynku i międzynarodowej pozycji są stabilne i oferują szeroki dostęp do placówek, bankomatów i innych usług. Natomiast małe banki, które działają przede wszystkim w internecie, kierowane są do osób, które chcą samodzielnie obsługiwać swoje konto, a do pomocy potrzebują jedynie chatbotów lub telefonu;
  • co wyróżnia bank. Jeżeli chcesz otworzyć rachunek osobisty w danej instytucji, przekonaj się, jakie ma opinie w internecie oraz wśród rodziny czy znajomych. Sprawdź dodatkowo, czy otrzymała ostatnio jakieś prestiżowe nagrody lub słynie z wysokiej jakości obsługi.

Najlepsze konto osobiste to takie, które nie wzbudza żadnych zastrzeżeń, a warunki prowadzenia rachunku są w pełni transparentne. Jeżeli chcesz założyć konto bankowe przez internet, prześledź np. tabele opłat za poszczególne usługi. Dzięki temu zyskasz pewność, że otwarte konto nie będzie dla Ciebie źródłem dodatkowych kosztów.

Jak dobrać ofertę konta przez internet

Szukasz najlepszego konta bankowego dla siebie lub członka swojej rodziny? Oto kilka naszych podpowiedzi, od czego rozpocząć poszukiwania odpowiedniego rachunku osobistego.

 Przygotuj listę interesujących Cię kont osobistych

Na samym początku porównaj kilka ofert, które znajdziesz w sieci. Przydadzą Ci się do tego różne rankingi najlepszych kont osobistych. Następnie zrób krótką listę, w której zawrzesz od 2 do 3 propozycji najkorzystniejszych rachunków oraz najważniejsze informacje na ich temat. Pamiętaj, aby zapisać takie cechy oferty jak np. możliwość domówienia karty do konta lub skorzystania z bankowości internetowej.

Poznaj różnice pomiędzy wybranymi kontami bankowymi

Spójrz na opłaty za prowadzenie konta oraz inne warunki, które musisz spełnić jako klient banku, jeśli takie są. Może to być na przykład wymaga kwota wpływu, albo liczba płatności kartą do konta. Warunki mogą być różne i warto je porównać, aby dopasować je do naszych możliwości finansowych i tego, jak chcemy korzystać z konta. Zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • opłaty za kartę – mogą zostać ujęte w perspektywie rocznej lub miesięcznej.
  • możliwość darmowych wypłat z bankomatów – czy to z pomocą karty debetowej, czy też przy użyciu BLIKA,
  • opłaty za przelewy – dzięki którym możesz opłacić rachunku czy przelać komuś pieniądze,
  • dodatkowe oferty oszczędnościowe – jakie są warunki skorzystania z opcji oszczędzania w trakcie korzystania z rachunku.

Pamiętaj również, żeby sprawdzić, czy bank pozwala na załatwienie większości formalności związanych z kontem przez internet oraz gdzie znajduje się jego najbliższy oddział.

Prześledź, które rachunki spełniają Twoje oczekiwania

Przede wszystkim dowiedz się, czy bank, w którym chcesz otworzyć rachunek, spełnia postawione sobie cele i wspiera lokalnych mieszkańców poprzez np. organizowanie akcji charytatywnych. Istotna jest też świadomość ekologiczna instytucji. Zwróć uwagę na to, czy pozwala podpisywać dokumenty zdalnie z domu oraz w jaki sposób komunikuje się ze swoimi klientami (przez wiadomości e-mail czy listownie).

Sprawdź, jak możesz otworzyć wybrany rodzaj konta

Zależy Ci na czasie? Możesz wybrać wtedy otwarcie konta osobistego online. Wszystkie formalności załatwisz przez internet lub na selfie. Sam wybór oferty, uzupełnianie danych i podpisanie umowy zajmie Ci parę chwil. W przypadku opcji z kurierem konto może być otwarte zaraz po tym, jak odeślesz do danego banku podpisaną umowę.
Osoby, które lubią załatwiać wszystko osobiście, mogą wybrać się do oddziału banku. Z pomocą pracownika dobiorą odpowiedni rodzaj konta, a przy okazji dopytają np. o działanie aplikacji czy najważniejsze zapisy w umowie.

Zastanów się, do czego będziesz używać rachunku osobistego

Ze względu na to, że możesz znaleźć różne rodzaje kont osobistych, przed otwarciem jednego z nich musisz zastanowić się, do czego będziesz go używać. Rachunek przydaje się wtedy, gdy np.:

  • otrzymujesz stałe wynagrodzenie z pracy albo czasowo – stypendium na studiach,
  • dostajesz emeryturę, rentę lub inne świadczenia,
  • uzyskujesz od wynajmującego czynsz,
  • chcesz zacząć korzystać ze wspólnego konta z partnerem lub partnerką.

Rachunek możesz też założyć dla swojego dziecka lub dorastającego nastolatka. Odpowiednie konto przydaje się również wtedy, gdy często podróżujesz lub pracujesz za granicą i potrzebujesz produktu bankowego w innej walucie, niż w złotówkach.

Zwróć uwagę, czy konto osobiste oferuje jakieś benefity

Przed podjęciem decyzji, w którym banku otworzysz konto, zwróć uwagę, czy w ramach danej oferty czekają na Ciebie różne dodatkowe usługi. Oprócz wysokości kosztów związanych z prowadzeniem konta sprawdź, czy zyskasz dostęp:

  • do różnych promocji i ofert specjalnych – niektóre z nich dają różne korzyści, gdy zostaną otwarte w określonym czasie;
  • programu poleceń – dzięki któremu możesz dostać np. kartę podarunkową do wybranego sklepu
  • zniżek czy zwrotów, za określone czynności.

Dzięki dodatkowym benefitom bankowanie stanie się o wiele przyjemniejsze.

Załóż konto w banku i miej pod kontrolą swoje finanse

Wybór odpowiedniej oferty rachunku jest uzależniony w głównej mierze od Twoich potrzeb. Podczas poszukiwań rachunku nie spiesz się – w końcu powinien on ułatwić Ci codzienność. Dodatkowe koszty prowadzenia konta z pewnością wpłyną na Twoje finanse, a nieprzejrzysta aplikacja mobilna utrudnić wgląd do historii wydatków. Dlatego przed podpisaniem umowy sprawdź wszystkie zapisy, a w razie pytań umów się z pracownikiem jednego z naszych oddziałów.

 

zespół Bluerank

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Artykuł Bluerank został przygotowany na nasze zlecenie. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie tego artykułu. Stan na 30.06.2023 r.


Szczegóły oferty oraz informacje o opłatach i prowizjach dostępne są w oddziałach i na Santander.pl oraz pod numerem 1 9999 (opłata zgodna z taryfą operatora). 

Dodatkowe żródła:
https://www.bankier.pl 

Wyjaśnienia pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych objętych tym materiałem znajdziesz na santander.pl/PAD oraz w placówkach banku. 
•    Konto w banku, konto osobiste, rachunek osobisty to rachunki płatnicze. 
•    Aplikacja Santander mobile i bankowość internetowa to usługi bankowości elektronicznej. 
•    Przelew BLIK jest poleceniem przelewu albo poleceniem przelewu wewnętrznego.