przeczytasz w 6 minut

Wiemy, że karta płatnicza ułatwia Ci codzienność. Pozwala na bezpieczne i szybkie zakupy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Możesz podpiąć ją do portfela cyfrowego w telefonie oraz dokonywać płatności zbliżeniowych. Jednak pomimo częstego korzystania z karty debetowej lub kredytowej nadal nie wiesz, co kryje się za jej poszczególnymi oznaczeniami? Zastanawiasz się, co to jest kod CVV oraz CVC i gdzie możesz odnaleźć numer karty?

Spis treści:

Jak działa karta kredytowa i debetowa

Banki oferują swoim klientom różne produkty. Należą do nich kredyty, lokaty, a także konta osobiste czy firmowe. Sporym zainteresowaniem cieszą się także karty kredytowe. Jednak czym różnią się od kart debetowych? Jak działają i kto może z nich korzystać?

 • Karta kredytowa a debetowa – czym się różnią

Karta debetowa to karta płatnicza do konta bankowego. Z jej pomocą możesz płacić bezgotówkowo, ale też wypłacać pieniądzevw bankomatach i wpłatomatach. 

Karta kredytowato zobowiązaniea finansowego, które działa podobnie do pożyczki gotówkowej. Dzięki niej co miesiąc możesz pożyczać od nas dodatkowe pieniądze, w ramach ustalonego Co ważne, nie jest powiązana z Twoim kontem osobistym.

Z pomocą karty kredytowej zapłacisz za zakupy, ale tylko w zakresie przyznanego limitu. Wiąże się z tym pojęcie cyklu rozliczeniowego, który wynosi jeden miesiąc. Po zakończeniu takiego okresu każdorazowo otrzymasz zestawienie wszystkich transakcji, informację o wysokości zadłużenia i terminie spłaty karty. To, w jaki sposób uregulujesz należność, zależy tylko od Ciebie, u nas masz na to 24 dni.

 • Jaką kartę kredytową wybrać

W przypadku karty kredytowej możesz zadecydować, która z nich spełni wszystkie Twoje potrzeby.

Poniżej znajdziesz zestawienie najważniejszych informacji o naszych kartach kredytowych [1] :

Nazwa karty

Limit minimalny

Limit maksymalny

RRSO (Rzeczywista roczna stopa oprocentowania)

Visa Silver "Akcja Pajacyk"

500 zł

20 000 zł

23,24%

World Mastercard

4 000 zł

100 000 zł

22,92%

Mastercard Silver

500 zł

50 000 zł

22,01%

Visa Platinium

10 000 zł

150 000 zł

24,82%

 

Aby płacić naszą kartą kredytową, nie musisz czekać na plastik. Kartę aktywujesz w naszej bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej i możesz ją dodać do portfela cyfrowego. Płatności wykonane w sklepach internetowych za pomocą naszego instrumentu płatniczego mogą być dodatkowo zabezpieczone przez 3D-Secure. Ponadto wydatki z karty kredytowej możemy rozłożyć na dogodne stałe raty – od 3 do nawet 72 - z usługą Ratio. Ratio możesz włączyć do 60 dni po zaksięgowaniu płatności na rachunku karty.  Tu znajdziesz koszt uruchomienia oraz oprocentowanie.

Jednak to nie wszystko. Karta ma wcięcie blind notch. To specjalne wcięcie w karcie, które ułatwia korzystanie z tego instrumentu płatniczego osobom słabowidzącym i niewidomym np. podczas wypłacania gotówki z bankomatu.

 • Kto może z korzystać karty kredytowej i debetowej

O przyznanie karty kredytowej może wnioskować osoba pełnoletnia. Wniosek o kartę kredytową złożysz w dowolnym momencie i czasie i wykażesz odpowiednią zdolność kredytową. Składa się na nią m.in. stan cywilny, wiek, wykształcenie oraz źródło dochodów. W przypadku karty debetowej sprawa jest nieco łatwiejsza – możesz ją dostać po otwarciu konta osobistego.

W przypadku karty debetowej możemy ją wydać osobie niepełnoletniej - dzieciom od 7 roku życia. W takiej sytuacji to rodzic lub opiekun prawny dziecka decyduje, czy dziecko ma korzystać z karty płatniczej

Ciekawostka:

Każda karta płatnicza ma takie same wymiary – 85,6 x 53,98 x 0,76 mm. Zostały one ustalone przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną.

 

CVV, CVC, pasek magnetyczny, data ważności karty – gdzie możesz ich szukać

Karty płatnicze – kredytowe i debetowe – wyglądają praktycznie tak samo. Zarówno na instrumentach płatniczych wydawanych przez bank z Mastercard, jak i Visa znajdziesz te same informacje. Karty mają kontrastową kolorystykę oraz wypukłość, która oznacza awers. Dane karty znajdują się na jej rewersie, dzięki czemu inne osoby ich nie zobaczą, np. podczas płatności w sklepie.

Na odwrocie karty znajdziesz:

 • dane właściciela,
 • numer karty,
 • datę ważności instrumentu płatniczego.
 • pasek magnetyczny,
 • trzycyfrowy kod CVV lub CVC.

Karty płatniczej możesz używać niemal wszędzie – zarówno w różnych lokalach usługowych, jak i sklepach stacjonarnych oraz internetowych.

Tajemniczy trzycyfrowy CVV i kod CVC na odwrocie – co to jest

Większość transakcji zbliżeniowych do 100 zł, gdy płacisz kartą plastikową, jest akceptowana bez kodu PIN. Może się zdarzyć, że gdy będziesz płacić np. w supermarkecie sprzedawca poprosi Cię o wpisanie na terminalu czterocyfrowego kodu PIN, który zabezpiecza transakcje. A co z zakupami w internecie? Jak chronimy Cię przed różnymi niebezpieczeństwami podczas płacenia?

Gdy jesteś online i płacisz kartą, chcesz czuć się bezpiecznie. Nie ma w tym nic dziwnego! Aby potwierdzić swoją płatność kartą za produkty wrzucone do wirtualnego koszyka , musisz użyć m.in. specjalnego kodu weryfikacyjnego CSC (ang. Card Security Code).

Znajdziesz go pod postacią:

 • kodu CVV (ang. Card Verification Value) lub CVV2 w przypadku użytkowników kart Visa,
 • kodu CVC (ang. Card Verification Code) lub CVC2, jeżeli używasz karty Mastercard.

Dzięki kodom CVV i CVC możesz potwierdzić autentyczność karty debetowej oraz kredytowej, którą płacisz. W przeciwieństwie do PIN-u nie możesz ich zmienić.

Kod CVV lub kod CVC a bezpieczne płacenie kartą

Kody zabezpieczające są nadawane jednorazowo i są unikalne. Ważne jest to, aby kod CSC, w tym widoczne na karcie CVC lub CVV, nie został podany żadnym osobom postronnym. Może się jednak zdarzyć, że przez przypadek ktoś pozna numer instrumentu płatniczego, datę jego ważności i kod weryfikacyjny.

Aby tego uniknąć, w trakcie korzystania z karty pamiętaj o tym, żeby:

 • przy bankomacie rozejrzeć się i upewnić, że nikt nie przygląda się jak wypłacasz pieniądze i wpisujesz PIN,
 • dostosować limity transakcji do swoich potrzeb,
 • korzystać tylko ze sprawdzonych sklepów internetowych i sprawdzać, czy połączenie jest szyfrowane,
 • Zadzwonić do nas,  jeżeli coś Cię zaniepokoi albo zauważysz brak karty w portfelu.

Co więcej, używaj swojej karty tylko samodzielnie, nie udostępniaj jej nikomu, aby dane z karty nie wpadły w niepowołane ręce.

Karty płatnicze to wygodne rozwiązanie – dzięki nim możesz zapłacić za rozmaite przyjemności, ale też choćby za artykuły spożywcze, czy codzienne zakupy do domu. Doskonale sprawdzają się podczas płacenia w sklepach stacjonarnych i w sieci. Umieszczone na nich kody weryfikacyjne wzmacniają bezpieczeństwo płatności. Dlatego, jeżeli zastanawiasz się nad kartą kredytową lub debetową, nie zwlekaj i sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

zespół Bluerank

[1] Opracowano na podstawie: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/karty-platnosci-i-kantor/karta-kredytowa (dostęp: 17.11.2023).

Disclaimer

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Artykuł Bluerank został przygotowany na nasze zlecenie. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie tego artykułu. Stan na 17.11.2023 r.

Dodatkowe źródła:
•    https://pep.pl/poradnik/kod-cvc-cvv-co-to-i-do-czego-sluzy/ (dostęp: 20.07.2023).
•    https://www.bankier.pl/smart/kod-cvv-i-cvc-co-umozliwiaja-gdzie-ich-szukac (dostęp: 20.07.2023).
Z oferty karty kredytowej mogą skorzystać osoby, które spełniają wymagane przez Santander Bank Polska S.A. warunki oceny zdolności kredytowej. 
Szczegóły oferty oraz informacje o opłatach, prowizjach, oprocentowaniu dostępne są w oddziałach i na Santander.pl oraz pod numerem 1 9999 (opłata zgodna z taryfą operatora). Stan na 18.10.2023 r.
Słowniczek pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych, wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie wykazu usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, dostępny jest na stronie santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.
•    Konto to rachunek płatniczy.
•    Aplikacja Santander mobile i bankowość internetowa to usługi bankowości elektronicznej.
•    Infolinia to usługa bankowości telefonicznej. 
•    Kod 3D-Secure to powiadamianie SMS.