przeczytasz w 7 minut


Jeśli masz więcej niż 18 lat, to dzięki aplikacji lub bankowości internetowej w prosty sposób uregulujesz swoje zobowiązania finansowe... i to bez wychodzenia z domu – wygodnie i szybko. Jak to wygląda? O czym musisz pamiętać, jeżeli zdecydujesz się zapłacić rachunek za prąd, wodę lub gaz online? O tym opowiemy Ci w poniższym artykule.

Spis treści:

Musisz opłacić rachunek? Zrezygnuj z punktów płatniczych

Czy wiesz, ile wynosi prowizja, która pobierana jest podczas regulowania rachunków w tradycyjnych punktach płatniczych lub przez internet? Choć kwota ta może się różnić, to za jedną transakcję wykonaną na poczcie lub w sklepie pobierane jest od Ciebie kilka lub kilkanaście złotych. Taka kwota w skali miesiąca nie wydaje się ogromnym wydatkiem. Jeżeli jednak spojrzysz na tę opłatę z perspektywy roku, to prawdopodobnie złapiesz się za głowę, bo może wynieść nawet kilkaset złotych...

To niepotrzebny wydatek – kwota, jaką przeznaczasz na prowizję, mogłaby np. trafić na Twoje konto oszczędnościowe. Dlatego podpowiadamy, że możesz skorzystać z darmowych i wygodnych rozwiązań, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze.

Jak płacić za rachunki bez dodatkowych kosztów

Jeśli masz u nas Konto Santander dla osób powyżej 18 lat, skorzystaj z naszej aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej i ustaw cykliczną płatność. Faktury za media opłacisz bez wychodzenia z domu i to za 0 złotych. To idealne rozwiązanie dla osób zapominalskich i tych, które cenią swój czas.

Polecenie zapłaty za rachunki

Pierwszym i popularnym sposobem na regulowanie rachunków jest polecenie zapłaty. Sprawdza się np. przy usługach o zmiennej wysokości opłat jak np.:

 • gaz, prąd i woda,
 • abonament telewizyjny,
 • wywóz śmieci.

By skorzystać z polecenia zapłaty, wystarczy, że udzielisz nam pozwolenia na przelewanie pieniędzy np. z Twojego Konta Santander na konto wskazanego odbiorcy. Pamiętaj, że nie musisz określać, jaką kwotę chcesz przekazać usługodawcy. Informacja o wysokości faktury trafi do nas zaraz po zamknięciu okresu rozliczeniowego. Polecenie zapłaty z Kontem Santander masz za 0 zł.

Płatności za media z pomocą zlecenia stałego

Jak jeszcze można płacić rachunki przez internet? Przez zlecenia stałe. To kolejny rodzaj automatycznych przelewów, który od polecenia zapłaty różni się tym, że to Ty ustalasz wysokość powtarzalnych płatności. To idealna opcja dla osób, które muszą regulować co miesiąc opłaty w tej samej kwocie. Przede wszystkim sprawdzi się, przy opłacaniu:

 • czynszu,
 • abonamentu za wybrane usługi,
 • rachunków za internet.

Zlecenie stałe ustawisz z pomocą naszej aplikacji i bankowości elektronicznej w mgnieniu oka. Wystarczy, że uzupełnisz dane odbiorcy, kwotę przelewów i gotowe. Z Kontem Santander zlecenia stałe są darmowe.

Przelewy zwykłe i natychmiastowe za media

Jeśli nie chcesz płacić za rachunki automatycznie i wolisz samodzielnie tym zarządzić, przy opłacaniu rachunków możesz skorzystać z przelewu zwykłego lub natychmiastowego. Jaka jest między nimi różnica? W przypadku:

 • przelewu natychmiastowego pieniądze są przekazywane odbiorcy w kilka chwil.
 • przelewu zwykłego czas przekazywania pieniędzy do odbiorcy może wydłużyć się do jednego dnia roboczego. Zależy to od dnia i godziny, kiedy wysyłasz pieniądze.

Oba rozwiązania są dostępne za 0 zł dla Konta Santander w naszej aplikacji i bankowości internetowej. Jeśli chcesz te przelewy zrealizować w oddziałach, mogą obowiązywać opłaty za ich realizację. Zaprezentowaliśmy je w tej tabeli.

Rodzaj konta

Wysokość prowizji za przelew zwykły i natychmiastowy

Konto Santander do 26 lat

5 zł

Konto Santander od 26 lat

10 zł

Konto Santander Max

10 zł

Konto Select

8 zł

 

Przeczytaj też: Ile czasu idzie przelew?

Kiedy jeszcze możesz skorzystać z przelewów internetowych

W naszej aplikacji i bankowości internetowej nie tylko uregulujesz opłatę za prąd przez internet, wodę i inne media. Zapłacisz też za różne usługi oraz zlecisz przelew do urzędu.

Zlecanie przelewów do Urzędu Skarbowego i ZUS-u

Musisz opłacić podatek dochodowy, składkę na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne? Polecenie przelewu do ZUS-u i Urzędu Skarbowego wykonasz ze swojego konta osobistego również w aplikacji lub bankowości internetowej. Nie musisz wypełniać żadnych formularzy ani drukować potwierdzeń. Wystarczy, że zalogujesz się w naszej aplikacji lub do bankowości internetowej i wybierzesz odpowiednią opcję z listy przelewów specjalnych. W kolejnym kroku musisz podać kwotę przelewu i potwierdzić operację mobilną autoryzacją lub smsKodem.

Dzięki dyspozycjom przelewów składanym przez internet:

 • Masz dostęp do historii swoich płatności. W każdej chwili możesz sprawdzić, kiedy i ile zapłacono, a także pobrać potwierdzenie transakcji w formacie PDF.
 • Ułatwiasz sobie rozliczenia podatkowe. Nie musisz przechowywać papierowych dowodów wpłaty ani wysyłać ich do urzędów – informacje o przelewach są zapisane w systemie bankowym i automatycznie przekazywane do instytucji.
 • Oszczędzasz czas i pieniądze. Nie musisz stać w kolejkach na poczcie czy w banku i płacić za przelew – są one u nas darmowe.

Co jeszcze opłacisz z pomocą aplikacji lub systemu bankowości elektronicznej

Wykonywanie przelewów nie jest trudne – w szczególności wtedy, gdy z pomocą dosłownie kilku kliknięć możesz...  kupić doładowania do gier, filmów, muzyki czy aplikacji biurowych. Wystarczy, że:

 1. W naszej aplikacji wejdziesz w sekcję Transport, Bilety, Usługi i zakładkę Gry i multimedia.
 2. Wybierzesz konkretny produkt, opcję doładowania oraz jego wartość.
 3. Zaakceptujesz wyświetlone zgody i zapłacisz.

I to wszystko – po zakończeniu operacji możesz dalej cieszyć się z ulubionych usług.

Opłacanie bieżących rachunków – co jeszcze możesz zyskać

Regularne płacenie rachunków nie tylko sprawi, że nie będziesz mieć zaległości wobec usługodawców, ale też... pozwoli Ci zaoszczędzić. Oferujemy Ci zwrot 1% za sumę rachunków opłacanych z Konta Santander, Santander Max i Konta Select. Za każde 100 zł, które przeznaczysz na opłaty, otrzymasz od nas maksymalnie 25 zł miesięcznie, czyli do 300 zł rocznie.

Aby dostać zwrot 1% za rachunki, spełnij następujące warunki:

 1. Na fakturze musisz wskazać numer konta bankowego Twojego dostawcy mediów (prądu, gazu, internetu, telefonu czy TV).
 2. Musisz uregulować rachunek i przelać pieniądze na zgłoszony numer rachunku dostawcy – np. zleceniem stałym lub poleceniem zapłaty.

Zwrot otrzymasz na konto, z którego wykonujesz płatności. Pamiętaj, że jeżeli chcesz skorzystać ze zwrotu 1%, musisz zgłosić do nas otrzymaną fakturę, na której będzie widoczne Twoje imię i nazwisko.

Płatności za rachunki i przelewy – podsumowanie

Jak widzisz, płacenie rachunków przez internet ma wiele zalet. Dzięki niemu nie tylko oszczędzasz czas i pieniądze, ale także masz kontrolę nad swoimi finansami. W każdej chwili sprawdzisz historię swoich płatności, pobierzesz potwierdzenia oraz zarządzisz zleceniami stałymi i poleceniami zapłaty. Wszystko to za pomocą naszej aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej.

Nie czekaj więc dłużej i zrezygnuj z tradycyjnych punktów płatniczych. Przejdź na płatności online i ciesz się wygodą, jaką daje Ci e-bankowość.

Przeczytaj też: Wygodny rachunek bankowy – co powinien oferować

zespół Bluerank

 

Aplikacja pomaga w codziennych sprawach

Dopasuj do siebie
powitanie, logowanie, tapeta, skróty
Używaj trybu dyskretnego
ukryj stan konta w miejscach publicznych
Korzystaj z BLIKA
płać, wypłacaj i przelewaj na telefon
Kupuj i płać
za: bilety, parkingi, autostrady,
kwiaty, taksówki
Wymieniaj walutę
w Kantorze Santander 24/7
Oszczędzaj z Moimi celami
określ cel i wygodnie odkładaj

Poznaj aplikację

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Artykuł Bluerank został przygotowany na nasze zlecenie. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie tego artykułu. Stan na 12.03.2024 r.
Dodatkowe źródła:
•    https://polskabezgotowkowa.pl/dla-ciebie/artykuly/ (dostęp: 13.02.2024),
•    https://pep.pl/ (dostęp: 13.02.2024),
•    https://pieniadze.rp.pl/budzet-rodzinny/art17443781-gdzie-najtaniej-placic-rachunki-sprawdzilismy (dostęp: 13.02.2024).
Harmonogram przelewów realizowanych za pośrednictwem systemów ELIXIR/ SORBNET2/ Express ELIXIR/ BlueCash może ulec zmianie z powodu ewentualnych niedostępności wskazanych systemów płatniczych lub systemów informatycznych Banku.
Finanteq S.A. Partner Banku z którym Bank zawarł umowę na świadczenie usług w ramach aplikacji Santander mobile - dostawca modułu: Zakupy mobilne (zakładka bilety, parkingi, taxi). Finanteq S.A. z siedzibą w Lublinie, przy ul. Nałęczowska 16, 20- 701 Lublin, wpisaną do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, pod numerem KRS 0000521114, po numerze NIP 7133087558, o kapitale zakładowym w wysokości 230 000, - PLN opłaconym w całości.
Szczegóły oferty, opłaty i prowizje dostępne są w oddziałach i na Santander.pl oraz pod 1 9999 (opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora). 
Słowniczek pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych, wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie wykazu usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, dostępny jest na stronie santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.
•    Konto Santander, Konto Santander dla osób powyżej 18 lat, Konto Santander do 26 lat, Konto Santander od 26 lat, Konto Santander Max, Konto Select, to rachunek płatniczy.
•    Aplikacja Santander mobile i bankowość internetowa to usługi bankowości elektronicznej.
•    Infolinia to usługa bankowości telefonicznej.
•    Przelew zwykły, przelew natychmiastowy to polecenie przelewu.
•    Przelew natychmiastowy jest złożone za pośrednictwem usług Santander online w systemie Express ELIXIR i przelew BlueCash.
•    Przelew wewnętrzny/ polecenie przelewu wewnętrznego to bezgotówkowa transakcja płatnicza polegająca na przekazaniu środków pomiędzy rachunkami w Santander Bank Polska.