przeczytasz w 7 minut

Każdego dnia na całym świecie robi się miliony przelewów bankowych. Nic w tym dziwnego – to wygodny sposób na przekazywanie pieniędzy. Ile czasu idzie standardowy przelew, a jak długo trzeba czekać na pieniądze z przelewu zagranicznego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym artykule.

Spis treści:

 

Jak zrobić przelew?

Jak przesłać środki na inne konto bankowe? Najwygodniejszą i najszybszą metodą jest przelew internetowy. By go zrobić:

 1. Zaloguj się do swojej aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej.
 2. Podaj m.in. numer konta i nazwę odbiorcy, wysokość kwoty i tytuł przelewu.
 3. Dokończ weryfikację płatności. Zrobisz to w aplikacji Santander mobile dzięki mobilnej autoryzacji.

 

Ile trwa przelew na konto w tym samym banku?

Jeśli pieniądze przesyłasz pomiędzy kontami prowadzonymi w ramach tego samego banku, odbiorca może spodziewać się ich na swoim koncie jeszcze w tej samej minucie. Takie zlecenie przelania środków wykonują od razu.

Warto wiedzieć:

Tak samo działa przelew na konto za pomocą kodu BLIK. Wybierz w naszej aplikacji mobilnej, wybierz płatność BLIK i kliknij opcję „przelew na telefon". Wysłane pieniądze pojawią się u odbiorcy w kilka sekund.

 

Jak długo idzie przelew między bankami?

W przesyłaniu środków pomiędzy różnymi bankami pośredniczy Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR), która przekazuje pieniądze w ramach systemu Elixir, Express Elixir, SORBNET2 lub BlueCash. O tym kiedy dany przelew trafi na konto decyduje harmonogram godzin konkretnych przelewów, w których są realizowane.

Jeżeli zależy Ci aby płatności trafiły do odbiorcy tego samego dnia, wyślij najwcześniej jak to możliwe w ramach systemu Elixir. Jeśli chcesz mieć pewność, że płatność znajdzie się u odbiorcy w ciągu kilku minut, skorzystaj z przelewu Express Elixir.
 

Ile czasu idzie przelew?

Jeśli bardzo zależy Ci na szybkim przelaniu środków, możesz też skorzystać z innych rodzajów przelewów

Przelew internetowy Express Elixir

Usługa ta pozwala na przelanie pieniędzy z banku do banku w kilka chwil. Jest to szybki i bezpieczny sposób przekazywania środków. W tym przypadku nad operacją również czuwa Krajowa Izba Rozliczeniowa. 

 

Szybki przelew BlueCash

Innym sposobem na natychmiastowe przelanie pieniędzy jest przelew ekspresowy w systemie BlueCash. Z pomocą usługi przekażesz środki w kilka minut, także w weekendy i dni wolne od pracy.

System SORBNET

System ten prowadzi Narodowy Bank Polski. Dzięki niemu w krótkim czasie przelejesz środki do innego banku. Operacja ta trwa zazwyczaj nie dłużej niż godzinę. System SORBNET2 użytkownicy wykorzystują zazwyczaj do przelewania dużych kwot – nie ma on w tym zakresie żadnych ograniczeń.

 

Ograniczenia w przelewach natychmiastowych

Choć przelewy natychmiastowe w wielu sytuacjach mogą okazać się bardzo pomocne, to mają one swoje ograniczenia:

 • System Express Elixir obsługuje jedynie przelewy w polskich złotych. U nas maksymalna kwota takiego przelewu to 5 000 zł.  Co więcej, nie uda Ci się zlecić tego typu przelewu, jeśli bank odbiorcy nie ma takiej usługi.
 • Z kolei ograniczeniem przelewów realizowanych w systemie SORBNET2 są pewne bariery w czasie dostępności systemu. By pieniądze doszły do odbiorcy tego samego dnia, musisz je wysłać do godz. 15.  

 

Przelewy wewnętrzne i zewnętrzne w dni wolne od pracy

Przelewów Elixir oraz SORBNET2 banki nie realizują w dni wolne od pracy – dotyczy to zarówno weekendów, jak i wszystkich ustawowych świąt. Na pieniądze przesłane w te dni, odbiorca będzie więc musiał poczekać do najbliższego dnia roboczego. Inaczej jest w przypadku przelewów BlueCash, które są realizowane codziennie. To samo dotyczy usługi Express Elixir.

 

Przelewy zagraniczne – ile idą do odbiorcy?

Planujesz wykonać przelew na zagraniczny rachunek i zastanawiasz się, ile czasu zajmie jego zaksięgowanie? Wszystko zależy od sposobu zlecenia transakcji. Pieniądze przekażesz z pomocą przelewów:

 • SEPA – środki, które wcześniej przeliczane są na euro, banki przekazują w jeden dzień roboczy do wszystkich krajów Unii Europejskiej, Andory, Islandii czy Wielkiej Brytanii.
 • SWIFT – możesz je wykonać w dowolnej walucie pomiędzy kontami bankowymi w różnych krajach na całym świecie i do odbiorcy dotrą w ciągu około 3 dni roboczych od złożenia zlecenia.

W przypadku przelewu zagranicznego SEPA mamy pewność, że pieniądze trafią na konto odbiorcy nie później, niż następnego dnia roboczego po wykonaniu zlecenia. Niestety tych przelewów nie można przyspieszyć. Biorąc jednak pod uwagę, że mówimy o przesyłaniu pieniędzy na zagraniczne konta  praktycznie w całej Europie, następny dzień roboczy nie wydaje się zbyt odległym terminem.

Przelewy SWIFT

Standardowy czas realizacji przelewu SWIFT w obrębie EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), to 3 dni robocze po złożeniu zlecenia. Czas ten może jednak ulec zarówno wydłużeniu, jak i skróceniu. Pamiętaj, że za każdą transakcję SEPA lub SWIFT możesz ponieść dodatkowe wydatki. Jeżeli chcesz zrobić przelew na konto zagraniczne, sprawdź naszą tabelę opłat.

 

Santander Bank Polska

zespół Bluerank

 

Aplikacja pomaga w codziennych sprawach

Dopasuj do siebie
powitanie, logowanie, tapeta, skróty
Używaj trybu dyskretnego
ukryj stan konta w miejscach publicznych
Korzystaj z BLIKA
płać, wypłacaj i przelewaj na telefon
Kupuj i płać
za: bilety, parkingi, autostrady,
kwiaty, taksówki
Wymieniaj walutę
w Kantorze Santander 24/7
Oszczędzaj z Moimi celami
określ cel i wygodnie odkładaj

Poznaj aplikację

 

Fragment o przelewach zagranicznych stworzony na podstawie artykułu ze strony internetowej: https://www.santander.pl/bank-porad/karty-i-platnosci/przelew-zagraniczny-i-walutowy (dostęp: 28.04.2023).

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie tego artykułu. Stan na 26.06.2023 r.

Szczegóły oferty oraz informacje o opłatach i prowizjach dostępne są w oddziałach i na Santander.pl oraz pod numerem 1 9999 (opłata zgodna z taryfą operatora).

Słowniczek pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych, wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie wykazu usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, dostępny jest na stronie santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.

 • Konto jest rachunkiem płatniczym.
 • Przelew/ polecenie przelewu to bezgotówkowa transakcja płatnicza polegająca na przekazaniu środków z jednego rachunku na drugi.
 • Przelew, przelew wewnętrzny, przelew SEPA, przelew w walucie obcej są poleceniem przelewu lub poleceniem przelewu wewnętrznego.
 • Przelew natychmiastowy to polecenie przelewu Express ELIXIR, SORBNET2 lub polecenie przelewu BlueCash.
 • Santander internet, aplikacja Santander mobile, bankowość internetowa, aplikacja mobilna to usługi bankowości elektronicznej.
 • Płatności BLIK to płatności z konta, do którego została wydana karta, za towary lub usługi w sklepach stacjonarnych, punktach usługowych lub sklepach internetowych, wymagające autoryzacji z wykorzystaniem kodu BLIK lub czeku BLIK.
 • Przelew na telefon BLIK / Przelew na telefon to przelew wykonywany na podstawie Dyspozycji, składanej w aplikacji Santander mobile, polegający na przekazaniu środków pieniężnych na konto Odbiorcy zarejestrowanego w Bazie powiązań BLIK i realizowany w czasie rzeczywistym w dniu złożenia Dyspozycji Przelewu, Przelew na telefon BLIK jest Poleceniem przelewu.