Najczęściej wyszukiwane:

ile idzie przelew

Ile "idzie" przelew?

Czas czytania – 5 minut

Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi opisu oferty banku.

Czas zaksięgowania przelewu

Czasem możesz znaleźć się w sytuacji, w której konieczne będzie natychmiastowe przesłanie pieniędzy z jednego konta na drugie. Kiedy indziej czas nie będzie grał kluczowej roli, ale i tak będziesz chciał wiedzieć, kiedy możesz spodziewać się zaksięgowania środków na swoim koncie. Jak długo idzie przelew bankowy? Ile trwa zaksięgowanie przelewu? Jakie są rodzaje przelewów? Z jakimi ograniczeniami musisz się liczyć, przesyłając środki? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Jak zrobić przelew?

Zacznijmy może od sprawy najprostszej, czyli wyjaśnienia, jak w ogóle przesłać środki pomiędzy kontami bankowymi. Pierwszy – odchodzący już do lamusa – sposób, to udanie się do oddziału banku i zlecenie przelewu w okienku. Dużo wygodniejszą, szybszą, a co za tym idzie – popularniejszą, metodą jest wykonanie przelewu internetowego. W tym celu należy się zalogować w swojej bankowości internetowej lub mobilnej i przejść do zakładki, w ramach której możliwe jest przelanie pieniędzy. Kolejnym krokiem jest wypełnienie formularza, w którym należy podać między innymi takie dane jak numer konta i nazwa odbiorcy, wysokość przelewanej kwoty czy tytuł przelewu. Po wprowadzeniu danych następuje weryfikacja transakcji – ta różni się w zależności od banku. Najczęściej konieczne jest wpisanie kodu otrzymanego SMS-em lub wydrukowanego na wcześniej otrzymanej z banku karcie zdrapce. W niektórych bankach dostępna jest funkcja akceptacji transakcji w aplikacji mobilnej - tzw. mobilna autoryzacja.  Po pomyślnej weryfikacji transakcji przelane środki ruszają w drogę do odbiorcy. Ile zajmie im dotarcie na jego konto? To zależy.

Przelew wewnętrzny w banku

Jeśli pieniądze przesyłasz pomiędzy kontami prowadzonymi w ramach tego samego banku, odbiorca może spodziewać się ich na swoim koncie jeszcze w tej samej minucie. Wewnętrzne przelewy bankowe realizowane są w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że zlecenie przelania środków jest realizowane natychmiast.

Przelew zewnętrzny między bankami

No dobrze, a ile trwa przelew wykonywany pomiędzy kontami w różnych bankach? W przesyłaniu środków pomiędzy bankami pośredniczy Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR), która transferuje środki w ramach systemu Elixir. Ten zaś rozlicza środki w ramach trzech sesji: porannej, popołudniowej i wieczornej.

Przelewy zewnętrzne nie są więc realizowane od razu, a dopiero podczas najbliższej sesji Elixir. Warto mieć przy tym na uwadze, że banki najczęściej nie trzymają się ściśle godzin ustalonych przez KIR – każdy z nich ma wewnętrznie ustalone godziny księgowania.

Płatności Eliksir zarejestrowane do godziny 13:00 są realizowane w tym samym dniu roboczym. Skąd wiadomo, w jakich godzinach banki realizują sesje wychodzące i przychodzące? Otóż każdy bank musi udostępnić takie informacje na swojej stronie internetowej, najlepiej więc udać się do źródła.

Jeśli więc chcesz sprawdzić, jak długo idzie przelew z banku do banku, postępuj zgodnie z następującą instrukcją:

 • Wejdź na stronę swojego banku

  Sprawdź, o której godzinie odbywa się najbliższa sesja wychodząca w banku, z którego przesyłane są pieniądze i do której należy przesłać środki, aby pieniądze zostały zaksięgowane właśnie w tym czasie.

 • Wejdź na stronę banku odbiorcy

  Sprawdź, na jaką godzinę przypada sesja przychodząca w banku odbiorcy.

Rodzaje przelewów

Czy to oznacza, że przy przelewaniu pieniędzy jesteśmy skazani na harmonogram sesji, a przesłania środków w żaden sposób nie da się przyspieszyć? Na szczęście nie. Jeśli bardzo zależy Ci na szybszym przelaniu środków, możesz skorzystać też z innych opcji. Istnieje bowiem kilka rodzajów przelewów.

Elixir

Wspomniany już Elixir to najpopularniejszy rodzaj przelewu. Środki przelewane są tu w ramach harmonogramu sesji, a przeksięgowanie pieniędzy do innego banku trwa nie krócej niż dwie godziny od chwili złożenia dyspozycji.

Express Elixir

Usługa ta pozwala  na przelanie pieniędzy z banku do banku w kilka minut. Jest to szybki i bezpieczny sposób przelewania środków. W tym przypadku nad operacją również czuwa Krajowa Izba Rozliczeniowa. W ramach Express Elixir pieniądze księgowane są w czasie rzeczywistym. Usługa dostępna jest w większości polskich banków, ale nie we wszystkich. W zależności od banku różnią się też warunki realizacji przelewów ekspresowych – ich dostępność w poszczególnych bankach można sprawdzić na stronie Express Elixir 
Warto również zapoznać się z regulaminem świadczenia takiej usługi w konkretnym banku.

BlueCash

Innym sposobem na natychmiastowe przelanie środków jest przelew ekspresowy w systemie BlueCash. Środki przesyłane są pomiędzy bankami w zaledwie kilka do kilkunastu minut. W dodatku natychmiastowy przelew można przesłać również w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy.

Operatorem przelewu jest w tym przypadku firma Blue Media. Blue Media rozlicza transakcje w dwojaki sposób, co jest technicznym uwarunkowaniem rozliczenia płatności. Albo bank odbiorcy jest uczestnikiem BlueCash albo bankiem współpracującym. W przypadku kiedy bank odbiorcy jest bankiem współpracującym, Blue Media wykorzystuje swoje konta w poszczególnych bankach w taki sposób, że przelew międzybankowy zamienia na dwa przelewy wewnętrzne. W praktyce oznacza to, że po zleceniu przez Ciebie przelewu, pieniądze trafiają na specjalne konto operacyjne w Twoim banku.

Następnie bank przekaże operatorowi dane odbiorcy przelewu, a ten skorzysta ze swojego konta, które znajduje się w tym samym banku, co konto odbiorcy i przeleje z niego środki na wskazane przez Ciebie konto. Proces ten trwa zazwyczaj nie więcej, niż 15 minut.

Przelewy BlueCash dostępne są w zdecydowanej większości banków działających na terenie Polski, ale jednak nie we wszystkich. Jeśli więc zamierzasz przelać środki w ten sposób, pamiętaj, aby upewnić się, że masz dostęp do takiej usługi. Sprawdź

SORBNET

SORBNET to system prowadzony przez NBP, w ramach którego w krótkim czasie można przelać środki do innego banku. Operacja ta trwa zazwyczaj nie dłużej niż godzinę. System SORBNET wykorzystywany jest zazwyczaj do przelewania dużych kwot, gdyż nie ma on w tym zakresie żadnych ograniczeń. Co więcej, przelewy, których wartość przekracza kwotę miliona złotych, muszą być realizowane w ramach tego właśnie systemu. Zlecając ten rodzaj przelewu należy mieć na uwadze, że są one realizowane jedynie w dni robocze, do godziny 16:00. Co więcej, same banki wprowadzają często dodatkowe ograniczenia i tego samego dnia realizują jedynie przelewy wysłane do 14:00, czy 15:00. W praktyce oznacza to, że jeśli przelew taki zostanie zlecony po wskazanej przez bank godzinie, to zostanie on zrealizowany dopiero w najbliższym dniu roboczym.

Ograniczenia w przelewach natychmiastowych

Choć przelewy natychmiastowe w wielu sytuacjach mogą okazać się bardzo pomocne, to mają one swoje ograniczenia. I tak:

 • System Express Elixir obsługuje jedynie przelewy w polskich złotych, których wartość nie przekracza 100 000 zł. Co więcej, nie uda Ci się zlecić przelewu Express Elixir, jeśli Twój bank lub bank odbiorcy nie udostępnia takiej usługi.
 • Przelewy BlueCash również nie są realizowane przez wszystkie banki. Co więcej, maksymalna kwota przelewu wynosi obecnie 20 000 zł. Dla niektórych pewną niedogodnością może być to, że na rachunku odbiorcy jako nadawca przelewu będzie widniał pośrednik. Firma Blue Media informuje oczywiście o właściwym zleceniodawcy przelewu. Niektóre banki wprowadziły również ograniczenia, jeśli chodzi o liczbę przelewów ekspresowych, które można wysłać tego samego dnia.
 • Największym ograniczeniem przelewów realizowanych w systemie SORBNET jest to, że choć są one księgowane w czasie rzeczywistym, to tylko w czasie dostępności systemu, a więc jedynie w dni robocze i to nie później niż do godziny 16:00.

Co ważne, za przelewy natychmiastowe banki pobierają zazwyczaj dodatkową opłatę.

Przelewy w dni wolne od pracy

Przelewy Elixir oraz SORBNET nie są realizowane w dni wolne od pracy – dotyczy to zarówno weekendów, jak i wszystkich ustawowych świąt. Na pieniądze przesłane w te dni odbiorca będzie więc musiał poczekać do najbliższego dnia roboczego. Inaczej rzecz ma się w przypadku przelewów BlueCash, które realizowane są codziennie oraz przelewów Express Elixir, które w wielu (choć nie wszystkich) bankach również dostępne są przez 7 dni w tygodniu.

Najczęściej zadawane pytania o przelewach

 • Kiedy dojdzie przelew wewnętrzny

  Przelew wewnętrzny, czyli realizowany pomiędzy kontami prowadzonymi w tym samym banku, realizowany jest natychmiastowo. Oznacza to, że pieniądze zostaną zaksięgowane na koncie odbiorcy w zaledwie kilka chwil.

 • Ile idzie przelew między bankami

  Przelewy między bankami realizowane są w ramach harmonogramu sesji Elixir. To, kiedy dojdzie przelew, uzależnione jest od chwili złożenia dyspozycji i tego, pomiędzy jakimi bankami mają zostać przelane środki. Standardowy przelew idzie od dwóch godzin do nawet kilku dni – jeśli na przykład został zlecony w dniu wolnym od pracy lub w piątek wieczorem.

 • Czy można przyśpieszyć przelew

  Tak. Jeśli nie chcesz, aby pieniądze księgowane były w ramach sesji Elixir, możesz skorzystać z przelewu Express Elixir, BlueCash lub SORBNET. W dwóch pierwszych przypadkach pieniądze pojawią się na koncie odbiorcy w kilka minut. W przypadku przelewu SORBNET, przelewy zlecone w dni robocze do 16:00 (lub wcześniej, co indywidualnie ustala każdy bank) realizowane są w ciągu jednej godziny. Przelewy wysłane w drugiej części dnia lub w dni wolne od pracy dotrą do odbiorcy następnego dnia roboczego.

 • Jak sprawdzić kiedy dojdzie przelew

  Aby sprawdzić, ile czasu idzie przelew pomiędzy poszczególnymi bankami:

  1. Sprawdź na stronie swojego banku, kiedy realizowane są sesje wychodzące i do kiedy musisz złożyć dyspozycję przelewu, aby środki wyszły w ramach danej sesji.
  2. Sprawdź, na jakie godziny przypadają sesję przychodzące w banku odbiorcy.

  Środki zostaną zaksięgowane na koncie odbiorcy w ramach sesji przychodzącej, następującej po sesji, w ramach której pieniądze opuszczą Twój bank.

 • Jakie są limity przelewów natychmiastowych

  W przypadku przelewów realizowanych w systemie Express Elixir jednorazowo można przelać maksymalnie 100 000 zł, zaś w przypadku usługi BlueCash kwota przelewu nie może przekraczać 20 000 zł. System SORBNET nie ma żadnego limitu, jeśli chodzi o kwotę przelewanych środków.

Co słychać w banku porad?

O bankowości piszemy prosto. Zaczerpnij kolejną dawkę inspirującej wiedzy z poradnika finansowego.