Lista aktualności - Santander Universidades

Przegląd rynku fintech - studencki projekt biznesowy

10 stycznia 2021

W ramach współpracy Santander Universidades z SGH wspieramy projekt CEMS. Jest to światowy sojusz tworzony przez 33 szkoły biznesu, 70 partnerów korporacyjnych oraz 7 organizacji non-profit, który prowadzi wspólny magisterski program CEMS Master’s in International Management.

Jego celem jest kształcenie przyszłych liderów, którzy będą sprawnie poruszać się po międzynarodowym, wielojęzykowym i wielokulturowym środowisku biznesowym.

Santander Universidades jest projektem CSR-owym, więc z definicji działania mają przynosić korzyść obu stronom. Ten projekt jest tego świetnym przykładem. Jako partner korporacyjny otrzymujemy możliwość, aby każdego roku grupa studentów opracowała zdefiniowanym przez Bank problem i dzięki temu zdobyła cenne doświadczenie zawodowe – powiedział Wojciech Leśniewski, dyrektor biura Santander Universidades.

W tym roku studenci pracowali wspólnie z Departamentem Globalnej Bankowości Transakcyjnej nad tematem: Bank and FinTech synergy on the international payments market. Projekt polegał na szeroko zakrojonym reaserchu Fintechów. Nad projektem po stronie banku czuwali Grzegorz Matya i Bartosz Mroczek.

Jesteśmy bardzo dumni z faktu, że po raz pierwszy jako Departament Globalnej Bankowości Transakcyjnej mogliśmy uczestniczyć w programie CEMS wspólnie z SGH. Praca ze studentami, szczególnie w okresie pandemii była dla nas wszystkich wyzwaniem, któremu sprostaliśmy w sposób nadzwyczajny. Chciałbym podkreślić, że efektem działań grupy projektowej jest bowiem nie tylko możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego ale przede wszystkim realizacja ciekawego projektu consultingowego, który liczę na to będzie, miał wymierne, pozytywne efekty dla działań sprzedażowych Departament Globalnej Bankowości Transakcyjnej. Praca jako wykonali studenci, stanie się istotnym elementem budowanej strategii Departamentu Globalnej Bankowości Transakcyjnej dotyczącej współpracy z Fintech w Polsce oraz w Europie. Mam nadzieje na kolejne równie ciekawe projekty w przyszłości – powiedział Rafał Pokora, dyrektor Departamentu Globalnej Bankowości Transakcyjnej Santander Bank Polska

Etapy projektu:

  • zidentyfikowanie 1000 Fintechów w 27 krajach, których technologie mogą być pomocne w rozwoju biznesu Santander
  • wyłonienie 385 firm i opracowanie informacji o nich m.in. unikalnej oferty sprzedaży (USP), modelu przychodów i najważniejszych KPI - takich jak przychody, liczba klientów i wolumen transakcji.
  • podział firm na kategorie i podkategorie m.in. ze względu na model współpracy
  • zdefiniowanie i rekomendacja najcenniejszych partnerów potencjalnej współpracy dla Santander Bank Polska
  • końcowa prezentacja w Banku.

Tegoroczna edycja była specyficzna - wszystkie spotkania ze studentami musiały odbyć się on-line. Mimo to studenci wykazali się sumiennością, terminowością, kreatywnością i ciężka pracą.

Prace nad projektem momentami bywały intensywne – od początku postawiliśmy sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Chcieliśmy jak najdokładniej poznać realia i główne tendencje na tych rynkach, które są priorytetem dla Banku. Zdalne formy komunikacji wymagały od nas wielu poświęceń: nie dość, że łączyliśmy się ze sobą z czterech różnych krajów, to często były to miejsca i pory dość niezwykłe – a to wszystko po to, by być ze sobą w ciągłym kontakcie. Satysfakcja, jaką czuliśmy podczas końcowej prezentacji oraz wyrazy uznania ze strony Banku i SGH uświadomiły nam jednak, że warto było pracować na jak najlepszy efekt i kontynuować starania mimo wszelkich przeciwności. Dzięki projektowi nauczyliśmy się wiele nie tylko o rynku FinTechów – a więc o tym, co było podstawą naszych analiz – ale także o ogromnym potencjale, jaki drzemie w ich współpracy z bankami. Jesteśmy wdzięczni za możliwość realizacji tak interesującego i znaczącego dla Banku przedsięwzięcia w ramach jednego z kluczowych elementów programu CEMS MIM. (Natalia Wojtaszuk)