Przerwa 1 października Do 6:00 trwa przerwa w bankowości internetowej i aplikacji mobilnej. Nadal możesz płacić kartą i korzystać z bankomatów. Więcej na santander.pl/dostepnosc

Segregujesz śmieci. Masz w domu tylko żarówki LED. Ograniczasz mycie naczyń pod bieżącą wodą. Może warto pójść o krok dalej w byciu przyjacielem Ziemi i swojego portfela? Możesz zainwestować w auto elektryczne, odnawialne źródło energii albo hulajnogę czy rower. Z pomocą przyjdzie Ci EKO kredyt gotówkowy.

Rośnie liczba osób, które cenią mądre, odpowiedzialne wybory i poprzez swoje działania konsumenckie chcą wpływać na otoczenie. Dostrzegają osobiste korzyści z ekologicznych zachowań, chcą żyć blisko i w zgodzie z naturą. Uważają kwestię zanieczyszczeń za jeden z kluczowych problemów współczesnego świata. Pamiętają o niepozostawianiu włączonego światła w pomieszczeniach, w których nie przebywają, segregują śmieci, korzystają z toreb i opakowań wielorazowych. Zdają sobie sprawę, że chwila zastanowienia i kilka dodatkowych minut poświęconych na konkretne działanie wprost przekładają się na mniejsze zużycie energii, wody i ograniczenie ilości szkodliwych substancji trafiających do środowiska.

Jeśli jesteś jedną z takich osób, zapewne myślisz z troską o przyszłości naszej planety. Jednocześnie rozumiesz, że bycie eko przekłada się na ograniczenie domowych wydatków. Być może chcesz w tej perspektywie zrobić coś więcej dla siebie, swoich najbliższych i Ziemi. Oto kilka wskazówek, które warto rozważyć.

Spis treści

  1. Samochód? Na prąd!

  2. Niekoniecznie samochód? Zatem rower lub hulajnoga!

  3. Prąd? Z własnych paneli!

  4. Piec? Ekologiczny!

  5. Finansowanie? EKO kredyt gotówkowy!

 

Samochód? Na prąd!

Koszt przejechania 100 km samochodem elektrycznym ładowanym w domu wynosi ok. 13-16 zł. Korzystając z ogólnodostępnych stacji ładowania należy liczyć się z wydatkiem 30-40 zł. Dla porównania, zakładając średnie zużycie paliwa na poziomie 7 l, za pokonanie 100 km autem z silnikiem benzynowym czy diesla przyjdzie zapłacić ok. 52 zł (przy średniej cenie Pb95 i ON wynoszącej odpowiednio 7,44 zł i 7,59 zł wg danych e-petrol.pl z 21.07.2022 r.). Oszczędności są więc widoczne.

Nie można także zapominać, że już po kilkudziesięciu tysiącach kilometrów bilans emisji CO2 jest korzystniejszy dla „elektryka”. Dystans ten może być jeszcze mniejszy, jeśli prąd do zasilania pojazdu pochodzi z Odnawialnych Źródeł Energii, takich ja własna instalacja fotowoltaiczna.

Nic dziwnego, że rośnie w Polsce liczba aut elektrycznych. Na koniec czerwca 2022 r., według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, było ich niemal 51 tys. Jeśli zdecydujesz się na zakup samochodu zasilanego prądem, możesz skorzystać z programu „Mój elektryk” i zyskać dopłatę w wysokości 18 750 zł (przy limicie ceny pojazdu wynoszącym 225 tys. zł), a jeśli masz Kartę Dużej Rodziny – 27 tys. zł (bez limitu ceny). Wsparciem w finansowaniu będzie również kredyt gotówkowy np. na samochód elektryczny.

 

Niekoniecznie samochód? Zatem rower lub hulajnoga!

Jeśli zamiast jeździć samochodem wolisz pojazd, który połączy przyjemne z pożytecznym, postaw na rower lub hulajnogę. Nie dość, że są eko, to podróżowanie nimi ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. To również doskonały sposób na rekreację. Ścieżek rowerowych w Polsce przybywa z roku na rok, podobnie jak atrakcyjnych szlaków turystycznych przeznaczonych dla fanów jednośladów.

 

Prąd? Z własnych paneli!

Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że statystyczne gospodarstwo domowe płaci za nią średnio o 37 proc. więcej niż w 2021 r.1 Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie sytuacja miała się zmienić. Odpowiedzią może być fotowoltaika.

Dzięki panelom zyskasz dodatkowe, niezależne źródło energii. Możesz wykorzystać ją do zasilania wszystkich domowych urządzeń RTV/AGD, sprzętu elektronicznego, ogrzewania domu czy „tankowania” swojego samochodu elektrycznego. To czysty, „zielony” prąd, którego wytwarzanie nie skutkuje chociażby emisją tlenków węgla. Jednym z popularnych sposobów finansowania instalacji jest kredyt np. na fotowoltaikę. Pozwala rozłożyć koszty na wiele lat, podczas których instalacja zarabia na siebie.

 

Piec? Ekologiczny!

Czasy pieców, w których pali się węglem lub drewnem, odchodzą w przeszłość. To efekt rosnącej świadomości ekologicznej Polaków, ale i zmian w przepisach. Tzw. uchwały anty-smogowe obligują właścicieli nieruchomości do wymiany starych źródeł ciepła wykorzystu-jących paliwa stałe na bardziej „zielone”. W grę wchodzą m.in. piece gazowe, olejowe, na biomasę, ale także pompy ciepła czy systemy ogrzewania elektrycznego. W ich przypadku można liczyć na dofinansowanie do 69 tys. zł w ramach rządowego programu Czyste Powietrze.

Swoje programy wsparcia mają także poszczególne miasta, które wykładają pieniądze np. na Odnawialne Źródła Energii (OZE) takie jak kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaicz-ne czy turbiny wiatrowe – pod warunkiem, że współpracują one z nowym, ekologicznym źródłem ogrzewania. Są też gotowe dopłacić na wykonanie lub modernizację instalacji cen-tralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej. Można ponadto sięgnąć po kredyt i przeznaczyć go na pompę ciepła lub – szerzej patrząc – na OZE.

 

Finansowanie? EKO kredyt gotówkowy!

Wszystkie z wymienionych rozwiązań – i nie tylko te – możesz sfinansować za pomocą EKO kredytu gotówkowego, który oferuje Santander Bank Polska. Możesz zawnioskować o kredyt do 300 tys. zł i rozłożyć spłatę na raty (od 3 do 120). Co więcej – dzięki EKO kre-dytowi gotówkowemu, jeśli spełnisz warunki wskazane w regulaminie oferty, możesz:

  • otrzymać zwrot prowizji w wysokości 9,99%, jeśli spełnisz warunki wskazane w regulaminie m.in. udokumentujesz zakup produktu z listy EKO produktów (m.in. sprzęt komputerowy z certyfikatem sprawności co najmniej 80 Plus Platinum; sprzęt AGD o klasie energetycznej co najmniej C lub wyższej; rowery i hulajnogi; kolekto-ry słoneczne; ogniwa fotowoltaiczne; pompy ciepła; wentylacja z odzyskiem ciepła; przydomowe elektrownie wodne; piece na biomasę; kotły na gaz, ekogroszek, pelet i olej)2;
  • nerwy – kredyt ma oprocentowanie stałe, jeśli umowa będzie zawarta na okres do 24 miesięcy. To gwarancja, że w tym czasie raty się nie zmienią w wyniku zmian oprocentowania
  • naturę – EKO produkty wspierają ochronę naszej planety.

Sprawdź jak złożyć wniosek

Pobierz aplikację Santander mobile

W zależności od tego, jaki masz smartfon, wybierz odpowiedni sklep i pobierz aplikację.

Ocena 4.7 w Google Play

Ocena 4.5 w App Store

Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi opisu oferty banku. Bank nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie informacji zawartych w tym materiale.

1) https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/9963,Od-stycznia-za-prad-zaplacimy-o-21-zl-wiecej.html

2) Konieczne jest też spełnienie innych warunków określonych w regulaminie.

Szczegóły oferty, informacje o opłatach, prowizjach i oprocentowaniu dostępne są w placówkach banku oraz na: santander.pl. Infolinia: 1 9999–opłata za połączenie zgodna z taryfą danego operatora.

Organizatorem oferty EKO Kredyt gotówkowy jest Santander Bank Polska S.A. z siedzibą w Warszawie, przy al. Jana Pawła II 17, zarejestrowany w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000008723, NIP 8960005673, kapitał zakładowy i wpłacony 1 021 893 140 zł. Decyzję kredytową i warunki kredytu uzależniamy od wyniku indywidualnego badania zdolności kredytowej oraz oceny ryzyka kredytowego. Dla oferty EKO kredytu gotówkowego Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 15,30 %, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów): 32 313,59 zł, całkowita kwota do zapłaty: 46 620,01 zł, oprocentowanie zmienne w skali roku: 9,99 %, całkowity koszt kredytu: 14 306,42 zł (w tym: prowizja 3 586,41 zł, odsetki 10 720,01 zł), umowa zawarta na okres 65 miesięcy, 64 miesięczne raty równe w wysokości 718,09 zł, ostatnia rata w wysokości 662,25 zł. Kalkulacja na dzień 1.08.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt gotówkowy udzielany jest na cele konsumpcyjne.

Słowniczek pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych, wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie wykazu usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, dostępny jest na stronie santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.