Przed czym chroni ubezpieczenie turystyczne i ile kosztuje

Gdy wyjeżdżamy na wakacje, zazwyczaj nie chcemy myśleć o tym, że może stać się coś złego. Jednak jak bardzo byśmy nie odsuwali od siebie takiej wizji, może ona się ziścić. Co roku turystom na całym świecie zdarzają się zatrucia pokarmowe, wypadki samochodowe czy bolesne kontuzje. Tymczasem koszty leczenia w obcym kraju lub transport medyczny na jego terytorium mogą wynosić nawet od kilku do kilkuset tysięcy złotych! Dlatego przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Przed czym chroni polisa?

To zależy. Podstawowe ubezpieczenie turystyczne zazwyczaj obejmuje pokrycie kosztów leczenia za granicą, ubezpieczenie OC, NNW i assistance. Właściciel polisy, poza ubezpieczeniem swojego życia i zdrowia, zazwyczaj ma w pakiecie też ubezpieczenie bagażu i podróży.

Ile kosztuje ubezpieczenie na wyjazd za granicę? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Cena zależna jest m.in.:

  • od długości pobytu za granicą,
  • kraju, do jakiego się wybieramy
  • czy wspomnianego zakresu ubezpieczenia.

Bez wątpienia jednak zawsze warto wykupić ubezpieczenie turystyczne dobrze dopasowane do swoich potrzeb. W razie wypadku okazuje się ono bezcenne.

Dlaczego warto wykupić polisę na wyjazd? 10 powodów

1. Ubezpieczenie turystyczne a akcja ratunkowa

Polisa ochroni Cię przed poniesieniem kosztów akcji ratunkowej, które potrafią osiągać horrendalną wysokość. Jeśli do ratowania Twojego życia w obcym kraju koniecznie będzie np. użycie śmigłowca, bez ubezpieczenia turystycznego rachunek za to możesz spłacać przez wiele lat.

2. Koszty leczenia za granicą z ubezpieczeniem turystycznym

Część Polaków nie wykupuje ubezpieczenia turystycznego, twierdząc, że wyrobili sobie EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Daje ona możliwość korzystania z bezpłatnej opieki medycznej w krajach UE. Nie jest jednak honorowana poza Unią, a do tego ma wiele ograniczeń. Ubezpieczenie turystyczne ochroni Cię na całym świecie w szerszym zakresie niż EKUZ.

3. Transport medyczny do Polski z ubezpieczeniem turystycznym

Jeśli podczas urlopu ulegniesz poważnemu wypadkowi, powrót do kraju może być możliwy tylko z pomocą profesjonalnego transportu medycznego, np. karetki. Ubezpieczenie turystyczne pokryje koszt tej usługi.

4. Ubezpieczenie na wyjazd: OC i NNW

Aby doszło do wypadku, wystarczy chwila nieuwagi – weź pod uwagę, że możesz być jego sprawcą. Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd za granicę obejmuje też OC i NNW. Ubezpieczyciel zwróci Ci np. kwotę odszkodowania, które będzie trzeba wypłacić poszkodowanej z Twojego powodu osobie.

5. Zaginiony bagaż – czy ubezpieczenie turystyczne pokrywa straty?

Na lotniskach wiele się dzieje. Zdarza się, że część walizek dolatuje do miejsca docelowego z dużym opóźnieniem – albo wcale. Musisz zacząć urlop od kupienia sobie nowego stroju kąpielowego i kilku ubrań? Weź paragony, ubezpieczyciel zwróci Ci poniesione koszty.

6. Czy polisa zabezpiecza przed kradzieżą laptopa, aparatu fotograficznego itp.?

Ubezpieczenie turystyczne ochroni Cię też przed kradzieżą drogiego sprzętu. Warunek – nie ułatwiaj złodziejom pracy, np. zostawiając drogi aparat fotograficzny na leżaku.

7. Uszkodzony sprzęt sportowy a ubezpieczenie na wyjazd za granicę

Na urlop chcesz zabrać ukochaną deskę do kitesurfingu lub inny sprzęt sportowy? To też bagaż! Ubezpieczyciel zwróci Ci pieniądze, jeśli sprzęt ulegnie uszkodzeniu.

8. Nurkujesz? Jeździsz na nartach? Wybierz odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd

Jeśli planujesz uprawiać amatorsko sport podczas urlopu za granicą, rozszerz swoją polisę o odpowiednią opcję. Odszkodowanie zostanie wypłacone nawet po wypadku podczas nurkowania.

9. Czy mogę kupić ubezpieczenie turystyczne, chorując przewlekle?

Tak! Jeśli chorujesz przewlekle, wykup dodatkową ochronę. Gdy choroba da o sobie znać w trakcie wyjazdu, Twoje ubezpieczenie turystyczne pokryje koszty leczenia.

10. Assistance, czyli natychmiastowa pomoc agenta ubezpieczeniowego

Ubezpieczenie turystyczne obejmuje też assistance, czyli pomoc agenta ubezpieczeniowego. Wystarczy telefon, by specjalista pokierował Cię do najbliższego punktu medycznego lub wytłumaczył, jaką dokumentację powypadkową skompletować w celu wystąpienia o odszkodowanie.

Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy Kodeks cywilny. Ma on charakter informacyjno-marketingowy, nie stanowi naszych sugestii ani rekomendacji. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje, które podejmiesz na jego podstawie.


Szczegóły oferty, informacje o opłatach, prowizjach i oprocentowaniu dostępne są w placówkach banku oraz na: santander.pl. Wyjaśnienia pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym objętych tym materiałem znajdziesz na: santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.

  • Santander mobile, aplikacja Santander mobile, aplikacja mobilna to usługa bankowości elektronicznej.